τροφή για κανε κορσο


algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
καλησπέρα σας
είμαι νέος στο φορουμ και μόλις ήρθε και στην οικογένεια μου ένα νέο μέλος
ένα κάνε κορσο 2 μηνών και με ενδιαφέρει πάρα πολύ να με ενημερώσει ιδιαίτερα κάποιος για το ποια ξηρα τροφη είναι πιο κατάλληλη για τον νεαρό μου ΝΤΑΡΚΟ
ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: Σηφης corso






algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
acana δηλαδή πρώτα λες ε;
ναι σίγουρα puppy super premium απλά για την μάρκα είχα θέμα και θέλω όπως καταλαβαίνεις να τρώει σωστά και να μεγαλώσει γερά
σε ευχαριστώ πολυ
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπορεις να ρωτησεις τι εδινε ο εκτροφεας σου αρχικα κ γιατι οχι να την κρατησεις.

Γενικα θα σου πω οτι στα κορσο οι τροφες με υψηλη πρωτεινη προκαλουν διαρροιες, οποτε aclana orijen που σου προταθηκαν συνηθως δεν καθονται καλα....

Σημασια εχει μεν η τροφη να ειναι καλη αλλα να ταιριαξει και στο σκυλο γιατι δεν θελεις να ταλαιπωρεις κουταβι με διαρροιες κ αλλαγες.....
 


algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
royal canin έδινε αλλα και δε μου την τρώει με ορεξη και διαρροια μου κάνει
για αυτό θέλω να δοκιμάσω και άλλες
ποια μου προτείνετε;εσεις;
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
acana δηλαδή πρώτα λες ε;
ναι σίγουρα puppy super premium απλά για την μάρκα είχα θέμα και θέλω όπως καταλαβαίνεις να τρώει σωστά και να μεγαλώσει γερά
σε ευχαριστώ πολυ

Όχι σε τυχαία σειρά τα έβαλα. Βλέπεις και διαλέγεις.


Μπορεις να ρωτησεις τι εδινε ο εκτροφεας σου αρχικα κ γιατι οχι να την κρατησεις.

Γενικα θα σου πω οτι στα κορσο οι τροφες με υψηλη πρωτεινη προκαλουν διαρροιες, οποτε aclana orijen που σου προταθηκαν συνηθως δεν καθονται καλα....

Σημασια εχει μεν η τροφη να ειναι καλη αλλα να ταιριαξει και στο σκυλο γιατι δεν θελεις να ταλαιπωρεις κουταβι με διαρροιες κ αλλαγες.....
Μιλάς για τα 2-3% παραπάνω από όλες τις άλλες; θα κάνει διαφορά; μπα!!

Και ιδικά από royal; χάος η διαφορά ποιότητας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μιλάς για τα 2-3% παραπάνω από όλες τις άλλες; θα κάνει διαφορά; μπα!!

Και ιδικά από royal; χάος η διαφορά ποιότητας.
Χαος η διαφορα ποιοτητας συμφωνω μαζι σου.
Παρ ολα αυτα οσους ξερω να τις δοκιμασαν σε corso κ ειδικα κουταβι, ειχαν διαρροιες η στην καλυτερη πολυ μαλακα κοπρανα.
Ακομα κ σε ενηλικα που ξερω ποτε δεν εκατσαν καλα....

Η δικια μου προταση ειναι μαγειρευτο η μπαρφ αν την φτιαχνεις μονος σου, η κατι τελοσπαντων μη επεξεργασμενο που θα φτιαχνεις εσυ. Αν καταληξεις σε ξηρα δεν νομιζω απο την super extra premium σε μια premium η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη οσο νομιζουμε....
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Επειδη τα περασα με την Acana Grasslands σε ενα ενηλικο σκυλι, αποτι καταλαβα ο λογος που δεν καθονται καλα σε πολλα σκυλια και προκαλουν διαρροιες/μαλακα κοπρανα ειναι γιατι πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος με τη δοσολογια τους. Δεν ξερω αν φταιει οτι ειναι Grain Free ή οτι εχουν παραπανω πρωτεινη, αλλα και εμενα μου πηρε ενα διαστημα μεχρι να βρω την "τελεια" και ακριβη ποσοτητα που επρεπε να τρωει. Μετα απο εκει, μου εκανε κανονικοτατα κοπρανα και σε ποσοτητα και σε υφη. 2 σακια του εδωσα στο συνολο. Βοηθαει πολυ αλλωστε οτι εχει δικο της ξεχωριστο δοσομετρητη η Acana με μπαρες για καθε εναν απο τους κωδικους τους και αυτον πρεπει να ακολουθεις κατα γραμμα βασει της ημερισιας συνιστωμενης δοσολογιας.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ταιζω brit εδώ και κάποια χρονάκια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος . '' Τίμια'' τροφή .
Πέρασα κατα διαστήματα από όλες τις σειρές της . Ανάλογα το μπάτζετ και την ηλικία , επιλέγεις . Δεν θα σε απογοητεύσει σίγουρα , αλλά το θέμα είναι να ''κάτσει'' και στο σκύλο σου.

Οι τροφές που αναφέρθηκαν πιο πάνω, είναι πάρα πολύ καλές αλλά οι τιμές τους για κάτι .... αλεσμένα προιόντα , δεν ταιριάζουν. Του έδεινα acana, πολύ καλή δεν μπορώ να πω , αλλά...

Επίσης , '' τίμια'' τροφή είναι και η Farmina team breeder. (δεν είδα διαφορές στον σκύλο μου σε σχέση με την brit)

Αν έχεις την δυνατότητα πάντως , ακολούθησε την πρόταση του μέλους east49 στο ποστ #9. Αλλά θέλει λίγο διάβασμα αυτή η μέθοδος ....
 
Last edited:






algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τις απαντήσεις σας
απλά κοιτώντας φώτο τόσες μέρες εδώ στο φορουμ μου δημιουργηθηκε η εξής απορία σχετικά με το κόψιμο η όχι αυτιών και ουράς.
τελικά είναι μόνο εμφάνισης η χρησιμεύει στην ακοη;
παρακαλώ τις γνώμες

Υ.Γ.οι πιο πολλοί είναι αντίθετοι αλλά οι πιο πολλές φωτογραφίες ειδικά από Cane corso είναι κομμένα
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
απλά κοιτώντας φώτο τόσες μέρες εδώ στο φορουμ μου δημιουργηθηκε η εξής απορία σχετικά με το κόψιμο η όχι αυτιών και ουράς.
τελικά είναι μόνο εμφάνισης η χρησιμεύει στην ακοη;
παρακαλώ τις γνώμες

Υ.Γ.οι πιο πολλοί είναι αντίθετοι αλλά οι πιο πολλές φωτογραφίες ειδικά από Cane corso είναι κομμένα
Αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε από αγώνες και γινόταν για να μην μπορεί ο αντίπαλος σκύλος να πιάσει αυτά τα σημεία. Συνέχισε γιατί το ζήταγε ο κόσμος(τους άρεσε, μπορεί να μην ξέρανε γιατί αλλά τους άρεσε) και όλοι οι εκτροφής το κάνανε. Πλέον είναι παράνομο.
Σε κάλυψα;
 


algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
Αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε από αγώνες και γινόταν για να μην μπορεί ο αντίπαλος σκύλος να πιάσει αυτά τα σημεία. Συνέχισε γιατί το ζήταγε ο κόσμος(τους άρεσε, μπορεί να μην ξέρανε γιατί αλλά τους άρεσε) και όλοι οι εκτροφής το κάνανε. Πλέον είναι παράνομο.
Σε κάλυψα;
 




akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Υπάρχει μια τροφή που είναι πάρα πολύ καλή. Είναι η Winner Plus. Πρέπει να την δοκιμάσετε.
 




algal7

Well-Known Member
23 Απριλίου 2017
59
9
45
winner plus δε την έχω ξανακούσει.
όπως και την everl land μια γαλλικά που μου πρότεινε ο κτηνίατρος μου.
παράγγειλα την Brit να δω πως θα την δεχτεί ο μικρός και θα ρωτήσω και για αυτήν που μου πρότεινες

Υπάρχει μια τροφή που είναι πάρα πολύ καλή. Είναι η Winner Plus. Πρέπει να την δοκιμάσετε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf