Μαλακές κροκέτες


peny.a

New Member
24 Απριλίου 2017
2
0
49
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος - να μου πει αν υπάρχουν μαλακές κροκέτες, τα ποιο μικρά για κουτάβι μικρόσωμης ράτσας
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παρε απλα κροκέτες μικρού μεγέθους, πολλές εταιρείες εχουν σειρές ανάλογα με το μέγεθος puppy mini/medium/maxi. Επιπλέον μαλακες κροκέτες επειδή το έψαξα πρόσφατα για να τις δινω ως λιχουδιές δεν βρήκα κατι.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος - να μου πει αν υπάρχουν μαλακές κροκέτες, τα ποιο μικρά για κουτάβι μικρόσωμης ράτσας
Μπορείς να μουλιάσεις σε ζεστό νερό κι αυτές που βρίσκεις, αρκεί να είναι καλή η τροφή κι όχι απο το σουπερ μάρκετ.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και γιατί να είναι μαλακές οι κροκέτες;
Ίσα ίσα οι σκληρές βοηθούν στο να μην αναπτύσσεται πολλή πέτρα στα δόντια.
Αν πάλι τις καταπίνει αμάσητες, τι σημασία έχει αν θα είναι σκληρές ή μαλακές;
 
  • Like
Reactions: Nizinny




peny.a

New Member
24 Απριλίου 2017
2
0
49
Δεν έχει να κάνει. Στην φύση τι θα έτρωγε δηλαδή, λαπά;
Πρέπει να μάθει να μασάει για 1002 λόγους.
Στη φύση τις περισσότερες - νηστικό. Τώρα που δεν είναι στη φύση - εμείς είμαστε υπεύθυνοι.
Να μασάει ξέρει, τα τρώει κάπου-κάπου (δεν τα καταπίνει). Βλέπω όμως ότι τα αποφεύγει, γι' αυτό ρώτησα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οι σκύλοι δεν έχουν ανάγκη να μασήσουν. Μην τους συγχέετε με τον άνθρωπο. Η χώνεψη στον άνθρωπο ξεκινάει από το στόμα την ώρα που μασάει και είναι απαραίτητο το σάλιο να αναμιχθεί με την τροφή καλά πριν πέσει στο στομάχι. Γίνεται προεργασία στο στόμα απαραίτητη για την σωστή χώνεψη. Αυτό στους ανθρώπους.
Οι σκύλοι έχουν τα κοφτερά τους δόντια για να σκίσουν τις σάρκες των ζώων και τα δόντια τους δεν έχουν πλατιά επιφάνεια για να την μασήσουν. Καταπίνουν αμάσητη την τροφή χωρίς πρόβλημα στην χώνεψη αφού αυτή ξεκινάει στο στομάχι τους. Οπότε σκληρή ή μαλακή καμία σχέση δεν έχει .
Ξέρω τι θα γράψετε ,μα ο σκύλος μου μασάει. Μπορεί κάποιος σκύλος να τρώει πιο αργά από κάποιον άλλον αλλά το φυσιολογικό είναι να τρώνε γρήγορα και να καταπίνουν την τροφή σχεδόν αμάσητη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf