Άλιμος: καυγάς με Δημ. Αστυνομία


Anna x

Active Member
4 Νοεμβρίου 2012
33
2
Athens
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]" πως αν κάποτε έχω θέμα με φόλες και στην γειτονιά μου,"[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]κι αν έχεις θέμα και απλά δεν το ξέρεις? κι αν τύχει να είσαι έσυ αυτή που θα ανακαλύψει οτι η γειτονιά σου έχει-απέκτησε θέμα? Τότε τι?[/FONT]
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τι να κάνω; Να μην τα βγάζω από το σπίτι; Δεν γίνεται. Προσέχω όσο μπορώ και έχω μαζί μου στις βόλτες μας ατροπίνες. Μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο.
 


Anna x

Active Member
4 Νοεμβρίου 2012
33
2
Athens
Τι να κάνω; Να μην τα βγάζω από το σπίτι; Δεν γίνεται. Προσέχω όσο μπορώ και έχω μαζί μου στις βόλτες μας ατροπίνες. Μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο.
Τα ερωτήματα μου, μάλλον ρητορικά μπορεί να τα χαρακτηρίσει κανείς μιας και προφανώς δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε πέρα απο τα αυτονόητα που κάνει ο καθένας μας..
Απλά σκεφτόμουν οτι κάποιοι κάτοικοι του Αλίμου που ενδεχομένως βρίσκονται εδώ, ίσως θα μπορούσαν να μου πούν κατι σε σχέση με την περιοχή γενικότερα..
Επιπλέον σκεφτόμουν οτι ίσως μιλώντας για αυτή μου τη "φοβία", καταφέρω να την ελαφρύνω, μπας και μπορέσουμε επιτέλους να ευχαριστηθούμε καμιά βόλτα με το σουσουραδάκι μου....
 




Anna x

Active Member
4 Νοεμβρίου 2012
33
2
Athens
Βάλτης φίμωτρο, χαλάρωσε και απολαύστε τις βόλτες σας :)
Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα σου, μάλλον εκεί θα καταλήξω.. Μη σου πω οτι θα της το φοράω και στο σπίτι για να ανακουφιστούν και λίγο τα ποδαράκια μου απο τα δαγκώματα:p...
Υ.Γ. Αστειεύομαι...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
απο οσο ξερω, στο πανι πανω στο λοφο και εκει που ειναι τα γηπεδα ειναι οκ.
θελει λιγο προσοχη οσο απομακρυνεσαι απο εκει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Προσέχω όσο μπορώ και έχω μαζί μου στις βόλτες μας ατροπίνες.
Μμ.. αυτό το χα σκεφτεί κι εγώ. Δηλαδή αν ρωτήσουμε τον κτηνίατρό μας πως να κάνουμε την ένεση και προμηθευτούμε ατροπίνες θεωρείς είναι ασφαλές για κάποιους (εμάς εν προκειμένω) που δεν έχουν ξαναδεί πώς το κάνεις να χορηγήσουμε ατροπίνη σε τέτοια περίπτωση (κούφια η ώρα)?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Είναι σίγουρα καλύτερο απ'το να μην κάνεις τίποτα. Βασικά, σου δίνουν λίγο χρόνο παραπάνω, μήπως και προλάβεις να φτάσεις στον γιατρό. Ρωτάς πάντα τον γιατρό σου να σου δώσει οδηγίες και τις έχεις μαζί σου, ατροπίνες και οδηγίες, σε περίπτωση που δυστυχώς χρειαστεί.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Στον λοφο πανι στον Αλιμο...που ειναι ενα υπεροχο μερος για βολτα και περιπατο....καθε χρονο γινονται τα ιδια...! Λογω των γηπεδων ποδοσφαιρου 5x5 και των γηπεδων tennis του χειμερινους μηνες....που ειναι μειωμενη η κινηση σε αυτα...κανεις δεν παραπονιεται και μαλιστα οι περισσοτεροι κανουν βολτα με τα σκυλια τους ανετα χωρις μουρμουρα! Την ανοιξη και το καλοκαιρι ομως....που οι εγκαταστασεις εχουν εντονη κινητικοτητα και μαλιστα πανω απο το γηπεδο του 5x5 εχει κι ενα χωρο με αμμο και κατι σχκοινια για αν παιζουν τα παιδακια.....εεε εκει παντα ξεκινανε τα παρατραγουδα...και οι απειλες για φολες απο διαφορους τυχαρπαστους! Τωρα βεβαια..η αληθεια ειναι οτι πολυ απο εμας μεσα σε αυτους κι εγω...εχουμε λυτα τα σκυλια μας σε ενα μικρο χωρο στην μια πλαγια του λοφου...οποτε λιγο να ξεμυτησουν απο εκει...αρχιζει η γκρινια. Ξερω οτι ο νομος προβλεπει..βολτα με λουρι...αλλα ελατε ας το παραδεχτουμε...σε μερη με ελαχιστο κοσμο ολοι αφηνουμε λιγο ελευθερο τον 4ποδο φιλο μας να απολαυσει λιγο πιο ανετα την βολτα....! οπως και να χει....για την συγκεκριμενη περιοχη...καθε χρονο τα ιδια γινονται....ελπιζω τωρα που δημιουργηθηκε το παρκο για σκυλους στο Π.Φαληρο.....να ακολουθησουνε το παραπανω παραδειγμα και οι υπολοιποι δημοι!
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Επεσα τυχαία πάνω σε αυτο το θεμα και είδα αυτο με το νόμο που ειπώθηκε παραπάνω.. Οπότε θέλω να ρωτήσω.. Σε παιδικές χαρές και εφόσον ο σκυλος δεν λερώνει (ή τα μαζέψεις ακόμα κι αν αυτο συμβεί) επιτρέπονται τα σκυλιά; Στο πάρκο που έχω κοντά στο σπίτι μου υπάρχουν παιδικές χαρές αλλα έχουν απέξω ταμπέλα ότι δεν επιτρέπονται τα σκυλιά. Και δυο-τρεις φορές που έχω αφήσει τη μουρλή μεσα να τρέξει κανένα 10λεπτο πριν γυρίσουμε σπίτι έχει γίνει σόου. Το σκυλι δεν έχει λερώσει ποτέ μεσα. Η μεγαλύτερη "ζημιά" που κάνει είναι ότι απο το τρέξιμο μετακινούνται τα χαλίκια. Εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε ωρες όπου είναι παιδιά μεσα ή θέλει κάποιος με το παιδί του να μπει. Εκει το μαζεύω ή δεν πάω καθόλου. Είναι όμως το μοναδικό μέρος που μπορω να την αφήσω ελεύθερη χωρίς να έχουμε κανένα ατύχημα, να φάει φόλα, να τσακωθεί με άλλο σκύλο κτλ καθώς είναι περιφραγμενο. Συν ότι μπορω να την εξασκήσω σε εντολές..
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Στις παιδικές χαρές δεν επιτρέπονται σκυλιά. Το τι εστί βάσει νόμου παιδική χαρά όμως είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Αρα δεν πρέπει να την αφήνω καθόλου.. Σε ευχαριστώ! Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για περιφραγμενους χώρους προς άλλες περιοχές..
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@elrandir Στις παιδικες χαρες απαγορευεται αφου εχει πινακιδα...αλλα πολλοι πανε βραδινες ωρες....10 ή 10.30 το βραδυ και πιο αργα που ειναι αδεια! Εκεινες τις ωρες....απο την στιγμη που δεν υπαρχει κοσμος μεσα...μπορεις να μπεις....αλλα να ξερεις οτι αν σε δει κανας περιεργος απο κανα μπαλκονι γυρω-γυρω θα αρχισει παλι την μουρμουρα κτλπ! Αν εχεις κοντα σου γηπεδακια μπασκετ επελεξε να πας εκει...καλυτερα!
Στην παιδικη χαρα αλλωστε...ακομα και αν στην βολτα ο σκυλος σου εχει κανει τις αναγκες του...ειναι σιγουρο οτι καπου θα κατουρισει...οποτε θεωρητικα ειναι εστια μικροβιων στα χαλικια...και αφου τα παιδακια...πεφτουν οπως τρεχουν στα χαλικια...και ακουμπανε κατω με τα χερια...εεε δεν ειναι και οτι καλυτερο...και αυτο το παραμυθι θα σου πουνε προτιστως ολοι οι κατοικοι τριγυρω αν σε δουνε...!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Οι παιδικές χαρές και τα γήπεδα μπάσκετ/τένις κλπ, είναι από μόνα τους εστίες πάρα πολλών μικροβίων. Μπορεί οι γονείς να μην μπορούν να το καταλάβουν, αλλά καλό είναι, απαγορεύεται-ξεαπαγορεύεται, να μην βάζουμε κι εμείς το χέρι μας, προς αυτή την κατεύθυνση.
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
@elrandir Στις παιδικες χαρες απαγορευεται αφου εχει πινακιδα...αλλα πολλοι πανε βραδινες ωρες....10 ή 10.30 το βραδυ και πιο αργα που ειναι αδεια! Εκεινες τις ωρες....απο την στιγμη που δεν υπαρχει κοσμος μεσα...μπορεις να μπεις....αλλα να ξερεις οτι αν σε δει κανας περιεργος απο κανα μπαλκονι γυρω-γυρω θα αρχισει παλι την μουρμουρα κτλπ! Αν εχεις κοντα σου γηπεδακια μπασκετ επελεξε να πας εκει...καλυτερα!
Στην παιδικη χαρα αλλωστε...ακομα και αν στην βολτα ο σκυλος σου εχει κανει τις αναγκες του...ειναι σιγουρο οτι καπου θα κατουρισει...οποτε θεωρητικα ειναι εστια μικροβιων στα χαλικια...και αφου τα παιδακια...πεφτουν οπως τρεχουν στα χαλικια...και ακουμπανε κατω με τα χερια...εεε δεν ειναι και οτι καλυτερο...και αυτο το παραμυθι θα σου πουνε προτιστως ολοι οι κατοικοι τριγυρω αν σε δουνε...!

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο παραμύθι...Δλδ, αν έβλεπες εμένα να κατουράω μέσα στην παιδική χαρά, θα το δεχόσουν?? Η μήπως τα κάτουρα του σκύλου μου μυρίζουν ροδόσταγμα?
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Για σένα δεν ξέρω, χαχαχαχα.. :) Πιτσιρίκια πάντως έχω δει ουκ ολίγες φορές να αποβαλλουν και ψιλό και χοντρό (εάν είναι μεγάλη η παιδική χαρά και βολεύει να κρυφτούν). Και μάλιστα παρουσία του γονιού τους. Για να μην μιλήσω για γοπες και λοιπά σκουπίδια που κατα καιρούς βλέπω πεταμένα μεσα..
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@karamolegolas Ισως δεν το θεσα καλα...αυτο το τροπαριο/παραμυθι και εννοω...οτι θα ξεκινησει μια μακροσκελης κουβεντα απο τους γυρω κατοικους για την υπαρξη σκυλου μες στην παιδικη χαρα!
Φανταζομαι οτι κι εγω αν αργοτερα αποκτησω παιδι...δεν θα μ'αρεσε να ξερω οτι στην παιδικη χαρα,πανε ιδιοκτητες σκυλων....για βολτα...καθοτι λογικο ειναι οτι ο σκυλος θα λερωσει.....αλλα αν και εφοσον η παιδικη χαρα ειναι αδεια και ο ιδιοκτητης μαζεψει τις ακαθαρσιες του σκυλου...τοτε...εγω προσωπικα ειμαι OK με αυτο.....προφανως ομως δεν ειμαστε ολοι μας ok με αυτο...εεε,αυτοι που δεν ειναι ξεκινανε το τροπαριο λοιπον...!
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@ Δαφνη μου....αν πας τον σκυλο βολτα στην παιδικη χαρα 10.30 το βραδυ που δεν εχει κανενα...και τον λυσεις εκει μεσα να τρεξει λιγο,να ξεμουδιασει ο αμοιρος....εεε δεν μπορει ενα κατουρηματακι θα το κανει...αρα θα λερωσει....τωρα αν πριν τον εχεις κανει μιση βρα περιπατο και εχει κατουρησει και χεσει νωριτερα...αυτο ειναι αλλο θεμα...εγω μιλαω να τον βγαλεις απο το σπιτι...να πας στο επομενο-παραεπομενο στενο οπου ειναι και η παιδικη χαρα και να τον αφησεις εκει ελευθερο να τρεξει...εεε δεν θα λερωσει κιολας???
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Για σένα δεν ξέρω, χαχαχαχα.. :) Πιτσιρίκια πάντως έχω δει ουκ ολίγες φορές να αποβαλλουν και ψιλό και χοντρό (εάν είναι μεγάλη η παιδική χαρά και βολεύει να κρυφτούν). Και μάλιστα παρουσία του γονιού τους. Για να μην μιλήσω για γοπες και λοιπά σκουπίδια που κατα καιρούς βλέπω πεταμένα μεσα..
Δεν διαφωνώ μ'αυτό που λες αν και 'μενα δεν μου χει τυχει να δω κατι τετοιο. Αυτό όμως δεν αλλάζει τίποτα, το ένα λάθος δεν διορθώνει ένα άλλο, δλδ δεν σημαίνει ότι στους βρωμιάρηδες απαντάμε κι εμείς με βρωμιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3