Άργος & Αύρα


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Η μοίρα το έφερε αντί να πάρουμε δεύτερο σκύλο για παρέα στον Ursus μας (9 ετών, ΓΠ solid-black) όπως σκοπεύαμε, τελικά να χάσουμε κι αυτόν από -κατά πως φαίνεται- γαστρική συστροφή. Ψάχναμε και σκεφτόμασταν πολλές εναλλακτικές για το τι θα κάνουμε. Τελικά αποφασίσαμε ότι η υιοθεσία είναι η καλύτερη λύση κι ας ξέραμε ότι ΓΠ solid-black που προτιμάμε να έχουμε μια φορά τον βρίσκεις στο δρόμο...
Πολύ γρήγορα σταθήκαμε τυχεροί με την κοντινότερη δυνατή φυλή και τώρα στην ήδη μεγάλη μας οικογένεια, προστέθηκαν ο Άργος (πιστός σκύλος του Οδυσσέα, που πριν πεθάνει αναγνώρισε τον κύριο του μετά από είκοσι ολόκληρα χρόνια) και η Αύρα (το σκυλί της διάσημη κυνηγού της Ελληνικής μυθολογίας, Αταλάντης).
Όπως και ο Ursus, αδεσποτάκια είναι κι αυτά. Η μητέρα (μακρύτριχη) και ο πατέρας (κοντότριχος) είναι Βέλγικα Λυκόσκυλα (τύπου Groenendael) τα οποία βρέθηκαν παρατημένα στο βουνό μαζί με τα μωρά τους!!!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1691610394426598&id=100007329617536&pnref=story

Τώρα περνούν περιχαρή τις μέρες τους κάνοντας σκέιτμπορντ(!!!), μαδώντας τα λουλούδια μου, τρέχοντας πίσω από τα παιδιά και κάνοντας ότι σκανταλιά βάλει το μυαλουδάκι τους. Η Αύρα είναι ζουζούνα, αρχι-σκανταλιάρα και ατρόμητη. Μοιάζει στον μπαμπά της κι έχει κοντό τρίχωμα. Ο Άργος είναι λιχούδης, αραχτός και λίγο παρεξηγιάρης. Αυτός μοιάζει στη μανούλα του και είναι φουντωτός σαν τρούφα!
Σας τους παρουσιάζω!
 




Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
(και τα τρια από αδέσποτα τα υιοθετήσαμε, μην περιμένετε να δείτε κανένα καθαροαιμο εκθεσιακό ;))
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
να σας ζησουν :) κουκλιά και τα 2 τα μωρά και ηταν πολυ όμορφος ο Ursus σας .
 
  • Like
Reactions: dnassib and Eraki


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλώς ήρθες! Να τα χαίρεσαι τα σκυλάκια σου!:)
 
  • Like
Reactions: Eraki




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Κουκλιά όλα, τα είχα δει και στο fb αρκετές φορές ;)
Να που βρήκαν την τύχη τους τελικά!
Συγχαρητήρια για την υιοθεσία, καλή ζωή!:love:
 
  • Like
Reactions: Eraki


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
επειδή με απόλυτη βεβαιότητα δεν γνωρίζουμε την ηλικία τους (ότι μας είπε η κοπέλα που τα μάζεψε δηλαδή κι αυτή δεν είμαι σίγουρη ότι ήξερε τι έλεγε) προσπαθώ να βρω μια καμπύλη ανάπτυξης για να δω αν η ηλικία συμβαδίζει με τα κιλά τους κι αν είναι καλά (παρόλο που κανονική διατροφή ξεκίνησαν όταν τα πήραμε εμείς).
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει που μπορώ να βρω καμπύλη ανάπτυξης για Belgian Groenendael (ανά βδομάδα ποιά είναι τα ιδανικά κιλά δλδ) γιατί ψάχνω ανεπιτυχώς στο internet...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Είναι κουκλιά κι εσείς φοβεροί που κάνατε την επιλογή να τα υιοθετήσετε! Καλά να περνάτε, να είναι πάντα γερά τα μωρά σας (δίποδα και τετράποδα) να σας τρελαίνουν σεις σκανταλιές!!
 
  • Like
Reactions: Eraki


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Ίσως σε βοηθήσει αυτό: http://www.puppychart.com/
ή αυτό: http://www.puppyweights.com/
Ευχαριστώ!
Βάσει αυτού και για να βγει το αρσενικό μας μια 30αριά κιλά, έχουν κάνει 10 ημέρες λάθος στην ημερομηνία γέννησης... Δηλαδή είναι μικρότερα.
Από την άλλη δεν ξέρω κι αν η διατροφή τους παίζει ρόλο γιατί η μάνα είχε αρχίσει να τα απομακρύνει και δεν ξέρω τι έτρωγαν και πόσο καλά... Μέσα στις 15ημέρες που τα έχουμε έχουν γίνει τα διπλάσια σκυλιά αλλά βάσει καμπύλης έχουν ακόμα δρόμο...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Και να τους λείπει ανάπτυξη λόγω διατροφής, θα την αναπληρώσουν γρήγορα, μην ανησυχείς. Ο Ιβάν όσο έτρωγε την Sam's Field ήταν 20% κάτω από το μέσο βάρος. Μόλις την αλλάξαμε σε ένα μήνα ήρθε στα ίσα του.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Eraki


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
τους έδιναν ότι να'ναι οι φιλόζωοι που τα πρόσεχαν - το πιο οικονομικό φαντάζομαι. Εμείς τους δίνουμε τώρα Royal Canin Junior αλλά ούτε καν καταφέρνουν να τρώνε το σύνολο των γραμμαρίων που αναγράφει... Πφφφφ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα σου έλεγα να μη στηρίζεσαι τόσο στις καμπύλες ανάπτυξης που κυκλοφορούν καθώς κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, πόσο μάλλον σε σκύλους χωρίς γνωστό γενεολόγιο. Πιάσε τα, χάιδεψέ τα, νιώσε τα. Θέλεις να μην βλέπεις πλευρά αλλά στο ψηλάφισμα να τα νιώθεις. Είναι ακόμα πολύ μικρά για να κοιτάς και την καμπύλη που κάνει η κοιλιά, αυτό άσε το για αργότερα. Δεν προτείνω παραπάνω τάισμα από το σύνηθες για να "πάρουν τα πάνω τους" καθώς μια σταθερή ανάπτυξη είναι καλύτερη. Αν η διατροφή είναι σωστή θα φτάσουν στο ύψος και τα κιλά που είναι "γραμμένα" στα γονίδια που κουβαλάνε

Προτίμησε μια τροφή χωρίς καλαμπόκι καθώς κάποια σκυλιά παρουσιάζουν δυσανεξίες. Επίσης μια τροφή που ως πρώτο συστατικό θα έχει κρέας. Στην τιμή της τροφής που παίρνεις υπάρχουν διάφορες αξιόλογες
 


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Ευχαριστώ πολύ! Δεν θα πολυανησυχούσα ή μέτραγα καμπύλες αλλά έτυχε να δω 3μηνα Βέλγικα που είναι τέρατα και τα δικά μου είναι σε μέγεθος πεκινουά προς το παρόν και σαφώς ελαφρύτερα απ'αυτό. Γι'αυτό άρχισα να ψάχνομαι...
Για πες μερικές καλές εναλλακτικές της Royal Canin που θα μπορούσα να κοιτάξω (σε pm αν δεν πρέπει δημοσίως) να δω μήπως καταφέρω να βρω στα μέρη μου. (Να φανταστείς ότι την RC την έκανα παραγγελία) :rolleyes:
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ευχαριστώ πολύ! Δεν θα πολυανησυχούσα ή μέτραγα καμπύλες αλλά έτυχε να δω 3μηνα Βέλγικα που είναι τέρατα και τα δικά μου είναι σε μέγεθος πεκινουά προς το παρόν και σαφώς ελαφρύτερα απ'αυτό. Γι'αυτό άρχισα να ψάχνομαι...
Για πες μερικές καλές εναλλακτικές της Royal Canin που θα μπορούσα να κοιτάξω (σε pm αν δεν πρέπει δημοσίως) να δω μήπως καταφέρω να βρω στα μέρη μου. (Να φανταστείς ότι την RC την έκανα παραγγελία) :rolleyes:
μην τρελαίνεσαι εκτός ότι δεν ξέρεις πιο θα είναι το τελικό τους μέγεθος , ότι ειναι να πάρουν θα πάρουν αν ακολουθήσεις μια σωστή διατροφή.
 
  • Like
Reactions: Eraki and Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα βέλγικα δεν είναι ιδιαιτέρως μεγαλοσωμα σκυλιά. Έχε το αυτό στα υπόψιν και να μην θεωρείς βέλγικο ότι μαύρο με όρθια αυτιά κυκλοφορεί. Ούτε και τα δικά σου μην τα αντιμετωπίζεις ως τέτοια γιατί πιθανόν να σου δημιουργηθούν προσδοκίες που δεν θα επαληθευτούν.

ΡΡ είναι η pro plan?
Δεν έχω πρόβλημα να γράψω δημοσίως για να προτείνω τροφή, απλά έχω μείνει πίσω στο τι κυκλοφορεί καθώς ο δικός μου έχει ευαίσθητο πεπτικό κι όταν βρήκα αυτή που του ταίριαζε έπαψα να ψάχνω.
 
  • Like
Reactions: vek




Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Τα βέλγικα δεν είναι ιδιαιτέρως μεγαλοσωμα σκυλιά. Έχε το αυτό στα υπόψιν και να μην θεωρείς βέλγικο ότι μαύρο με όρθια αυτιά κυκλοφορεί. Ούτε και τα δικά σου μην τα αντιμετωπίζεις ως τέτοια γιατί πιθανόν να σου δημιουργηθούν προσδοκίες που δεν θα επαληθευτούν.
Γενικώς έχω ότι προσδοκίες μπορεί να έχει κανείς που υιοθετεί μωρά από το δρόμο χεχεχε. Αλλά επειδή είδα μάνα-πατέρα και τα βέλγικα βγαίνουν ως 30κιλά θέλω να ελπίζω ότι δεν θα βγουν τίποτα γατιά στο τέλος... Μετά θα τρέχω να υιοθετώ κι άλλα :ROFLMAO:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π