Άσχημο ξύπνημα


Status
Κλειδωμένο θέμα

matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ξυπνησα σημερα το πρωι ακουγωντας την Berry (9 ετων Νεας Γης) να κανει περιεργους ρογχους.

Το σκυλι ανεπνεε βαρια και παραλληλα ετρεμε και εδειχνε να πνιγεται. Καθομαι διπλα της νιωθω υγρασια ανοιγω στομα κοιταω την μυτη να σιγουρευτω οτι δεν αιμοραγει, ψηλαφω την κοιλια για να δω μηπως εχουμε τυμπανισμο και πιθανη συστροφη τιποτα. Σηκωνω την ουρα το σκυλι ειχε ουρησει και αφοδευσει.

Τηλεφωνο στον γιατρο, πιθανη καρδιακη ανεπαρκεια, μου ειπε να τις χορηγησω λασιξ και ρενιτεκ προληπτικα για να επανελεθει η αναπνοη του. Μολις τελειωσει το χειρουργειο που εχει θα παμε να την εξετασει. Προς το παρον ειναι ηρεμη και η αναπνοη εχει επανελθει σε ικανοποιητικο βαθμο.

Πριν απο αυτο πανικοβαλλοταν και μονο που εξαφανιζομουν απο το οπτικο της πεδιο. Αναγκαστηκε να γυρισει ο αντρας μου απο την δουλεια για να μεινει μαζι της μεχρι να παω να παρω τα φαρμακα. Εγω εννοειται οτι ακυρωσα οτι ειχα για το πρωι για να μεινω μαζι της.

Εντωμεταξυ μολις τον Ιουλιο καναμε γενικες και ειδικες βιοχημικες που βγηκαν αριστες ολες, οι ακροασεις καρδιας δεν εδειχναν κατι ανησυχητικο. Νιωθω τρομερες τυψεις ομως που δεν εκανα προληπτικα και εναν υπερηχο.

Αγριο πραγμα η μεταβαση στην τριτη ηλικια, και αποτομο βρε παιδια, πολυ αποτομο.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
:( Λυπάμαι πάρα πολύ με αυτό που είδες το πρωί, αλλά ας ελπίσουμε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Τυχερή η Berry που έχει το support team της εκεί - εύχομαι να πάνε όλα καλά στον κτηνιάτρο και περιμένουμε νέα σου...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ασχημο ξύπνημα πραγματικά :(

Περαστικά της να είναι και να θεριέψει πάλι :)
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Σας ευχαριστω ολους. Να μην ειναι σοβαρο....χμμμμ. Εγω απλα ελπιζω να ειναι το λιγοτερο σοβαρο που γινεται, ωστε να την παλεψουμε και να εχει μια αξιοπρεπη ποιοτητα ζωης.

Κοιμαται ηρεμη στα ποδια μου αυτη την στιγμη. Η αναπνοη εχει επανελθει πληρως. Θα σας ενημερωσω εννοειται για την γνωματευση του γιατρου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Ελπίζω να είναι το λιγότερο σοβαρό που γίνεται κι εγώ.
Περιμένουμε νεότερα.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η σκυλα ειχε βρεθει στο δρομο πριν μερικα χρονια και την υιοθετησε η matilda
 










matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Σας ευχαριστω ολους απο καρδιας. Την Παρασκευη εχουμε ραντεβου για υπερηχο καρδιας σε ειδικο που ασχολειται μονο με υπερηχους και ακτινογραφιες.

Ο γιατρος πιστευει οτι το προβλημα ειναι καρδιολογικης φυσης αλλα θελει να δει την εκταση και το ακριβες προβλημα. Εως τοτε συνεχιζουμε με λασιξ και ρενιτεκ, μικρα γευματα, ελεγχομενο νερο.

Το σκυλι ειναι πολυ πεσμενο, εκανε και 2 εμετους το απογευμα οποτε για σημερα ο γιατρος συνεστησε πληρη νηστεια και να μην παρει ουτε τις βραδυνες δοσεις φαρμακων. Δεν ξερω τι αλλο να πω ευχομαι και εγω για το καλυτερο. Ειμαστε σε συνεχη επικοινωνια με τον γιατρο για οτι προκυπτει και πραττουμε αναλογως.

Μια μικρη υποσημειωση που ισως φανει χρησιμη σε οσους ισως (που το απευχομαι) αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα στο μελλον. Το πρωι που σηκωθηκε ο αντρας μου πολυ πριν απο μενα και πριν αρχισει η δυσφορια και οι ρογχοι, η σκυλα οταν εσκυψε να την χαιδεψει του γρυλισε και εβγαλε δοντια. Το ανεφερα στον κτηνιατρο για να ερευνησουμε και την πιθανοτητα εγκεφαλικου, την οποια απεκλεισε μετα την εξεταση. Μου ειπε οτι στα καρδιακα προβληματα λογω ελλειπους οξυγονωσης των οργανων και συνεπως και του εγκεφαλου μπορει να υπαρξουν μικρης διαρκειας δραματικες αλλαγες συμπεριφορας.
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μεσα από την καρδιά μου σας ευχομαι να ειναι οσο το δυνατον πιο "ελαφρυ" το περιστατικό και συντομα η ποιοτητα ζωής της να επανέλθει!!!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Τελικα ο υπερηχος καρδιας βγηκε καθαρος.

Η καρδια της ειναι μια χαρα οποτε εικαζουμε οτι το προβλημα ειναι πνευμονολογικο. Επειδη εκανε τον υπερηχο χωρις αναισθησια και στρεσαριστηκε πολυ δεν μπορουσαμε να κανουμε καπακι ακτινογραφια θωρακος.

Οποτε κοβουμε το ρενιτεκ συνεχιζουμε το λασιξ μειωνοντας προοδευτικα τις δοσεις, απο αυριο θα παρει και αντιβιωση, την δευτερα παμε για εξετασεις αιματος και αναλογα τα αποτελεσματα προχωραμε με ακτινογραφια θωρακος και βλεπουμε. Στην κουβεντα με τον γιατρο αποκλειστηκε και η περιπτωση επιληψιας. Αν παει σε καποια αλλη πιθανοτητα το μυαλο σας, πειτε την να την συζητησω με τον γιατρο την Δευτερα.

Η τροφη θα μειωθει στα 150 γρ ημερησιως για να χασει αμεσα βαρος. Με τοση ποσοτητα δεν ξερω πως θα την κρατησω να μην φαει και τα καγκελα. Μαλλον θα προσθετω βραστα λαχανικα μηπως φουσκωνει καπως και την ξεγελαω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Την τροφή γιατί την μειώνεται ? Επίσης γιατί έδωσε λασίξ πριν καλά καλά διαπιστωθεί το θέμα καρδιάς ? Δεν παίρνεις και μία δεύτερη γνώμη ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Οι εξετάσεις αίματος, με την αντιβίωση και τα λοιπά φάρμακα που έπαιρνε ως τώρα, θα είναι σωστές;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα