Άσχημο ξύπνημα


Status
Κλειδωμένο θέμα

dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κρίμα, πραγματικά....

Αλλά, όπως τα λες, η τρίτη επιλογή φαίνεται να είναι η πιο 'συνετή'. Εύχομαι όλα να πάνε όσο καλύτερα μπορούν για τη μικρή! Να υποθέσω ότι μιλήσατε με ειδικευμένο κτηνίατρο στα ορθοπεδικά; Έχει νόημα, αν τελικά πάτε με την τρίτη επιλογή, να τη δει και ομοιοπαθητικός κτηνίατρος;
 
  • Like
Reactions: matilda


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
εντυπωσιακη η απεικονιση την αξονικης. δεν ειχε τυχει να ξαναδω σε σκυλο. επισης εντυπωσιακο πως καμια φορα τα φαινομενα απατουν. ολοι οσοι εχουν δει το Berrονι ειχαν την βεβαιοτητα οτι προκειται για καραμπινατη δυσπλασια... Υπομονη και στις 2 σας, με λιγη αγαπη στην ατμοσφαιρα ολα φαινονται καλυτερα! μουτς!
 
  • Like
Reactions: matilda


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μεγάλο το ρισκο των 2 επιλογών με αμφίβολα αποτελέσματα, οποτε και εγώ ως τριτη με τα συγκεκριμένα δεδομένα την ιδια επιλογή με εσένα θα εκανα!

Μακάρι να ευοδωθουν οι προσπάθειες σας και να γίνει άμεσα καλύτερα η Berry:)
 
  • Like
Reactions: matilda




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aυτό το περαιτέρω μείωση βάρους το συζήτησες με την Berry; Aν όχι λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο!!!

Πέρα από την πλάκα εύχομαι να έχει την καλύτερη δυνατή πορεία το Μπερόνι :)
 
  • Like
Reactions: matilda


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Χαχαχα οχι κοπελια το συζητησα με την μεση μου ομως....

Ευχαριστω ολους για τις ευχες. Αυτο που με χαροποιει ειναι οτι το Μπερονι δεν χανει το κεφι του, οποτε παμε μαζι και οπου μας βγαλει
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τακτικό κολύμπι θα την βοηθούσε αρκετά πιστεύω. Τι λέει ο γιατρός της;
Δεν μας εχει πει τιποτα. Θα του μιλησω ομως και για το κολυμπι και γενικως για το πως θα πρεπει να διαμορμωσω την καθημερινοτητα μας οσον αφορα την κινηση και τις δραστηριοτητες της. Ευχαριστω Alexia
 
  • Like
Reactions: Alexia


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Λοιπον ο καλος ορθοπεδικος γιατρουλης σε προσφατη επικοινωνια μας δεν ειχε να προσφερει και πολλα και ηταν μαλλον απροθυμος. Αυτο που μου ειπε ειναι οτι η κατασταση θα εξελιχθει χειροτερα τις υπολοιπες εβδομαδες και να αρχισω να σκεφτομαι την ευθανασια. Απο αποψη ασκησης απο τις περιορισμενες απαντησεις που πηρα καταλαβα οτι δεν ξερει αν θα βοηθησουν ή θα επιδεινωσουν την κατασταση. Στις ερωτησεις μου για βοηθητικα λουρια, κολυμπι ή κατι αλλο τελος παντων που μπορει να βοηθησει μου ειπε οτι δεν ξερει και καλυτερα να μιλησω με φυσιοθεραπευτη. Απο συμπληρωματα διατροφης μου ειπε οτι κατα την γνωμη του δεν βοηθουν αυτα που ηδη της δινω και να τα σταματησω (Arhrovet plus και μουρουνελαιο) και να συνεχισω μονο με το loxitan (αντιφλεγμονωδες). Δεν ειχε επισης να μου προτεινει αλλα συμπληρωματα που πιθανον βοηθησουν την περιπτωση της. Θελω να ξαναμιλησω και με τον κανονικο μας γιατρο που την βλεπει και την ξερει καλυτερα μηπως μπορεσουμε και βγαλουμε μια ακρη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συγγνώμη ο καλός ο γιατρουλης, ξέρει κάτι? γιατι όλο δεν ξερω ήταν από ό,τι καταλαβα....
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τι να σου πω βρε ghelly. Το θεμα ειναι οτι μου εχουν πεσει και αλλα πραγματα μαζεμενα που απαιτουν την αμεση προσοχη μου και εχω πελαγωσει λιγο. Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν συνεχιζω να το προσπαθω με γιατρο που το μονο που εχει να προτεινει περα απο μια αμφιβολου εκβασης επεμβαση ειναι η ευθανασια. Για μενα ολο αυτο ακουγεται σαν να θεωρει την υποθεση εξαρχης χαμενη. Οποτε θα ανασυνταχθω και θα κανω τις επομενες κινησεις μολις βαλω σε μια σειρα τα πραγματα στο κεφαλι μου και αφου ξεσκονισω λιγο το ιντερνετ. Εννοειται οτι η επιλογη της ευθανασιας δεν αποτελει καν ενδεχομενο για εμας οσο το σκυλι ειναι ευδιαθετο και ανταποκρινεται εστω και στο ελαχιστο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
και μονο το οτι δεν εχει προθεση κ διαθεσει να το παλεψει ο γιατρος, για εμένα ειναι κατακριτέο. Δεν ξερω τι εμπειρια έχει ή τι "ονομα" είναι αλλά το να παραιτειται με τα χέρια κάτω... το θεωρώ απαράδεκτο.
Ελπίζω πραγματικά να ηρεμησεις και με καθαρο μυαλό να προχωρήσεις στο πώς θα κάνεις καθε τι, και στο τελος να τον διαψεύσεις πανηγυρικά!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλά η ευθανασία που πρότεινε είναι απλά απαράδεκτο. Ένας σκύλος που έχει την φροντίδα που χρειάζεται , που δεν υποφέρει και είναι ευδιάθετο να το σκοτώσεις για ποιό λόγο δεν καταλαβαίνω, είναι απίστευτοι μερικοί κτηνίατροι.
Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τις άκρες σου και τον κτηνίατρο αυτόν που δεν θα είναι των εύκολων λύσεων..
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Πιστη εχουμε, πεισμα εχουμε, κοριτσι ζουμπουρλουδικο και χαριτωμενο να μας δινει κουραγιο εχουμε, εσας με την θετικη σας ενεργεια εχουμε. Ε δεν μπορει, καλα θα τα παμε!!!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μιλησα χτες με τον κο Τσιπιανιτη, ο οποιος παρολο που δεν συναντηθηκαμε ποτε και δεν εχει παρει ουτε ευρω απο μενα κοιταξε την αξονικη που του εστειλε με mail καλη μας φιλη και με πηρε ο ιδιος τηλεφωνο (αφου εγω δεν μπορεσα να τον βρω γιατι ειχε χειρουργειο) να μου πει την γνωματευση του. Ουσιαστικα μας ειπε τα ιδια πανω κατω με τον πρωτο γιατρο, με ευγενεια ομως και ευαισθησια και χωρις να ξεστομισει την λυση της ευθανασιας. Συζητησαμε για τα φαρμακα που παιρνει, μου ειπε να μην στρεσαρεται στο ελαχιστο, να μην δοκιμασω ουτε μπανια ουτε ασκοπες μετακινησεις και να την αφησω ησυχη με την ευχη να μπορει να αυτοεξυπηρετειται για πολυ καιρο ακομα. Επισης απεκλεισε το χειρουργειο ως επιλογη υψηλου ρισκου που το μονο που θα εκανε αν πετυχαινε, θα ηταν να ανακουφισει τον σκυλο για μικρο χρονικο διαστημα. Τον ευχαριστω πολυ.
 










Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Pouf,

Τώρα φαίνεται το βιντεάκι. Μπράβο σας!

Εχω σκύλο με αρθρτικά, μεταξύ άλλων και στη σπονδυλική στήλη. Προσωπικά πιστεύω πως ο περιορισμός σκύλων με αρθριτικά χειροτερεύει την κατάσταση με τον χρόνο, πως η ασθένεια, δηλαδή, με την έλλειψη άσκησης προχωράει ποιο γρήγορα. Σίγουρα βοηθάει να χάσει βάρος ο σκύλος, αλλά πρέπει να πηγαίνει βόλτες, να κινείται (όχι όμως να κατσικιάζει), να περπατάει στο νερό / να κολυμπάει. Η μυϊκή μάζα είναι πολύ σημαντική! Διαφορετικά οι μυς θα ατροφήσουν, ο σκύλος θα παραλύσει και μετά πρέπει να σκεφτείς την ποιότητα της ζωής του.

Στη θέση σου Ματίλντα θα μιλούσα με κάποιον φυσιοθεραπευτή, για αρχή.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf