Άσχημο ξύπνημα


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Εχω σκύλο με αρθρτικά, μεταξύ άλλων και στη σπονδυλική στήλη. Προσωπικά πιστεύω πως ο περιορισμός σκύλων με αρθριτικά χειροτερεύει την κατάσταση με τον χρόνο, πως η ασθένεια, δηλαδή, με την έλλειψη άσκησης προχωράει ποιο γρήγορα. Σίγουρα βοηθάει να χάσει βάρος ο σκύλος, αλλά πρέπει να πηγαίνει βόλτες, να κινείται (όχι όμως να κατσικιάζει), να περπατάει στο νερό / να κολυμπάει. Η μυϊκή μάζα είναι πολύ σημαντική! Διαφορετικά οι μυς θα ατροφήσουν, ο σκύλος θα παραλύσει και μετά πρέπει να σκεφτείς την ποιότητα της ζωής του.
Αυτό ακριβώς μου είπε ο Κέστης για την Λούση. Με τίποτα μην σταματήσουν οι βόλτες της. Πρέπει να περπατάει για να διατηρήσει την μυϊκή της μάζα αλλιώς θα παραλύσει. Τρέξιμο με πολύ μέτρο αλλά περπάτημα αρκετό, χωρίς πίεση του σκύλου πάντα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Καταρχην καλημερα.
@pouf ευχαριστω για το κουραγιο. Μακαρι ο επομενος μου σκυλος να ειναι ετσι στα 10+ του. Χ@στηκα και για εκτροφες και για βαθρα.
Δεν με πετυχατε σε καλη μερα ειναι η αληθεια συνηθως την παλευω, σημερα οχι.

Δεν μιλαμε για αρθριτικα αλλα για κοιλες, οστεοφυτα και μεγαλη πιεση στην ιπουριδα. Σε ολη την σπονδυλικη η κατασταση δεν ειναι καλη, στην ιπουριδα ειναι χαλια. Την παρακινω να περπατησει αλλα ειναι για πολυ λιγο. Θελει αλλα δεν μπορει. Δεν θελω να την κραταω σε ακινησια απλα δεν την βασταν τα ποδια της. Σημερα το πρωι δεν αντεξε ουτε να κρατησει το βαρος του σωματος της, εκατσε κατω και κατουρηθηκε, δεν προλαβα να την κρατησω (μου τα χες πει @pouf). Κρατηθηκε ομως να βγει εξω απο το σπιτι το μαναρι μου....
Σκ@τα τα γερατεια.....
 
  • Like
Reactions: pouf and Serge


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μιλα εσύ με φυσιοθεραπευτή. Αυτό θα έκανα εγώ.

Αν η κατάστασή της είναι όμως τόσο χάλια, δική σου είναι η απόφαση βέβαια, αλλά σκέψου το πολύ καλά αν έχει ουσία να υποφέρει το σκυλάκι.
 
  • Like
Reactions: matilda


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Δεκτη η συμβουλη.

Το αλλο δεν θελω να το σκεφτομαι. Το σκυλι τρωει, κανει χαρες και ειναι επικοινωνιακο ακομα και σε αυτην την κατασταση. Τις περισσοτερες μερες με βοηθεια καταφερνει να αυτοεξυπηρετηθει και να κανει και μια μικρη βολτα (ή μια μεγαλυτερη με το αυτοκινητο και την μουσουδα κολλημενη να μυριζει εξω)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν το έχω ζήσει, ευτυχώς, ακόμα, αλλά όσοι το πέρασαν είπαν "θα ξέρεις όταν έρθει η ώρα".

Σκ@τ@ τα γηρατειά, αλλά το ξέραμε λίγο-πολύ όταν μπήκαμε στο "παιχνίδι" :) Εύχομαι ό,τι καλύτερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Σκ@τ@ τα γηρατειά, αλλά το ξέραμε λίγο-πολύ όταν μπήκαμε στο "παιχνίδι" :)
Οσο και να το ξέρεις, όσο και να το περιμένεις -που μακάρι δηλαδή να φτάνουν όλα, να φεύγουν από γηρατειά- δεν καταπίνεται γαμώτο. Οσο εντείνονται τα σημάδια, τόσο εντείνεται και το σφίξιμο στο στομάχι o_O
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οσο και να το ξέρεις, όσο και να το περιμένεις -που μακάρι δηλαδή να φτάνουν όλα, να φεύγουν από γηρατειά- δεν καταπίνεται γαμώτο. Οσο εντείνονται τα σημάδια, τόσο εντείνεται και το σφίξιμο στο στομάχι o_O
Το ξέρω :( Και όντως, τυχερά αυτά που φεύγουν από γηρατειά.

"Old dogs, like old shoes, are comfortable. They might be a bit out of shape and a little worn around the edges, but they fit well." -Bonnie Wilcox
 






pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Pouf,

Τώρα φαίνεται το βιντεάκι. Μπράβο σας!
δυστυχως δεν ειναι δικη μας :)

Καταρχην καλημερα.
@pouf ευχαριστω για το κουραγιο. Μακαρι ο επομενος μου σκυλος να ειναι ετσι στα 10+ του. Χ@στηκα και για εκτροφες και για βαθρα.
Δεν με πετυχατε σε καλη μερα ειναι η αληθεια συνηθως την παλευω, σημερα οχι.

Δεν μιλαμε για αρθριτικα αλλα για κοιλες, οστεοφυτα και μεγαλη πιεση στην ιπουριδα. Σε ολη την σπονδυλικη η κατασταση δεν ειναι καλη, στην ιπουριδα ειναι χαλια. Την παρακινω να περπατησει αλλα ειναι για πολυ λιγο. Θελει αλλα δεν μπορει. Δεν θελω να την κραταω σε ακινησια απλα δεν την βασταν τα ποδια της. Σημερα το πρωι δεν αντεξε ουτε να κρατησει το βαρος του σωματος της, εκατσε κατω και κατουρηθηκε, δεν προλαβα να την κρατησω (μου τα χες πει @pouf). Κρατηθηκε ομως να βγει εξω απο το σπιτι το μαναρι μου....
Σκ@τα τα γερατεια.....
ειναι δυσκολες καταστασεις.
μπορει να ξανασηκωθει, καποια το ειχε κανει ;)
δυναμη (y)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: matilda








pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
ναι μια χαρα ειναι, αλλα θελει ξεπλημα καλο να φυγουν τα αλατια και πολυ ωρα στον ηλιο. αντεχει η γιαγια?
καποια σημεια(κατω απο τα αφτια, μασχαλες και κ"λ"ς θελει ωρες :(. αν σε πιασει το βραδυ και δεν εχει στεγνωσει καλα, αρχιζουν οι ωραιες μυρωδιες :mad:. δεν ειναι ολα τέλεια σ αυτη τη φυλή
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλά...εγώ σκεφτόμουν την περίπτωση χρήσης πισίνας, όπου δεν θα χρειάζεται ξέβγαλμα. Μάζεμα τα πολλά-πολλά με πετσέτα και άραγμα στον ήλιο, να φωτοσυνθέσει και να ζεσταθεί. Αν είναι μόνο για την μυρωδιά, χαλάλι της. Αλλιώς, με την επιστροφή στο σπίτι, της τραβάει κι ένα πιστολάκι για τις λεπτομέρειες.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Παιδες δεν με προβληματιζει ουτε το στεγνωμα (παρολο που ο @pouf εχει δικιο οτι θα εχει τις δυσκολιες του και βεβαια πρεπει ο σκυλος να στεγνωθει καλα γιατι και στα δερματικα ειναι εππιρεπης και δεν ξερω κατα ποσο η υγρασια επηβαρυνει την κατασταση των ορθοπεδικων προβληματων της), ουτε η φωτοσυνθεση.

Με προβληματιζει ομως το οτι και οι 2 ορθοπεδικοι μου ειπαν οχι στο κολυμπι για να μην υπαρξει περισσοτερη πιεση στην σπονδυλικη στηλη.

Υ.Γ Μην ξεχνατε οτι η φυλη εχει αδιαβροχο τριχωμα με 2πλο μανδυα. Οσο δυσκολο ειναι να μουσκεψει εντελως αλλο τοσο και περισσοτερο ειναι να στεγνωσει.

Παρολαυτα το κολυμπι ειναι κατι που με "τρωει" ακομα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παιδες δεν με προβληματιζει ουτε το στεγνωμα (παρολο που ο @pouf εχει δικιο οτι θα εχει τις δυσκολιες του και βεβαια πρεπει ο σκυλος να στεγνωθει καλα γιατι και στα δερματικα ειναι εππιρεπης και δεν ξερω κατα ποσο η υγρασια επηβαρυνει την κατασταση των ορθοπεδικων προβληματων της), ουτε η φωτοσυνθεση.

Με προβληματιζει ομως το οτι και οι 2 ορθοπεδικοι μου ειπαν οχι στο κολυμπι για να μην υπαρξει περισσοτερη πιεση στην σπονδυλικη στηλη.

Υ.Γ Μην ξεχνατε οτι η φυλη εχει αδιαβροχο τριχωμα με 2πλο μανδυα. Οσο δυσκολο ειναι να μουσκεψει εντελως αλλο τοσο και περισσοτερο ειναι να στεγνωσει.

Παρολαυτα το κολυμπι ειναι κατι που με "τρωει" ακομα.
Κολύμπη ίσως όχι, αλλά γιατί όχι το περπάτημα στο νερό;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Πριν την αξονικη που ειχαμε παει με την φιλη @ghost girl σε παραλια που επετρεπε η διαμορφωση της το περπατημα στο νερο το αποτελεσμα ηταν να φαει 2 φορες τα μουτρα της και μετα να ξαπλωσει στα ρηχα σαν την γοργονα την αδερφη του Μεγα Αλεξανδρου και να ατενιζει το υπερπεραν.

Το κολυμπι με υποβοηθηση ειναι το μονο που σκεφτομαι ακομα.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Αυτο νομιζω θα ειναι επιβαρυντικο μιας και το περπατημα στο νερο απαιτει μεγαλυτερη μυικη δυναμη κ καταπονηση. Το κολυμπι ας πουμε οτι ελαφραινει το σωμα ωστε να λειτουργησουν ευκολοτερα τα ποδια.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτο νομιζω θα ειναι επιβαρυντικο μιας και το περπατημα στο νερο απαιτει μεγαλυτερη μυικη δυναμη κ καταπονηση. Το κολυμπι ας πουμε οτι ελαφραινει το σωμα ωστε να λειτουργησουν ευκολοτερα τα ποδια.
Το περπάτημα στο νερό χρησιμοποιείται στη φυσιοθεραπεία και αυτή ακριβώς είναι η ιδέα, ανάπτυξη μυικής μάζας χωρίς να επιβαρύνεται ο σκελετός και οι αρθρόσεις.
 
  • Like
Reactions: pouf


Status
Κλειδωμένο θέμα