Άτταλος Α' "Μουφ" Σωτήρ και Γαλατοκτόνος


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έλεγε η φωτο-αγγελία της ARPH (Aussie Rescue & Placement Helpline) προ διετίας για ένα σκύλο που είχε στα αζήτητα:

Bernie
Australian Shepherd
Medium Adult Male Dog



More About Bernie

Bernie is a 2 year old blue merle male with a natural bob tail that is about 6 inches long. He has an adorable face that makes you want to hug him and he'd be happy to have you do just that. He is just a big cuddlebug who loves everyone including children of all ages. He has an absolutely gorgeous full coat. and he doesn't mind being brushed at all.



Bernie gets along with both male and female dogs and LOVES to play and wrestle with them. He is currently fostered with both a male and female dog. Once inside the house he settles right down and is content to just be by your side or be chewing a rawhide bone. He will chase a cat if it runs but other than that he really shows no interest in them. Bernie loves to ride in a car and would love to be your co-pilot where ever you plan to go.



Bernie is housebroken, crate trained, neutered, up to date on all of his shots, is microchipped and is on heartworm preventative. Bernie is fostered in Imlay City which is about 35 miles east of Flint and north of I-69. If interested in Bernie please contact etc.

This pet is up to date with routine shots.
This pet is already house trained.
This pet has been altered.
Η τρίτη φωτογραφία του Μουφ στην ανάδοχο φάρμα είναι και η αγαπημένη της μάνας μου που την έχει κορνιζώσει και την έχει βάλει στην κρεβατοκάμαρά της!! Όπως θα δείτε φαίνεται ήδη και ο τουρλωτός κ@λαράκος του Μουφ που είχε πατήσει το φαΐ της ζωής του στη φάρμα και μετά την πλήρωσα εγώ διότι εγώ έφαγα την κατσάδα από την κτηνίατρο. Όχι βέβαια ότι δεν κάνω τα ίδια και χειρότερα (βλέπε μπιφτέκια).
 
Last edited:
  • Like
Reactions: xarav94


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Before & After pictures

Εν τω μεταξύ τα είχα παίξει στην αρχή τελείως και κείνος ξύνιζε και τα μούτρα του στο άγνωστο σπίτι με το λίαν ελληνικό μικροαστικότατο εσωτερικό όπως θα δείτε στις πρώτες φωτογραφίες του όπου μοιάζει να λέει "Αμάν! Γούστο 30%! Τι αηδίες είναι αυτές? Και πού μ' έφερες μωρή εδώ πέρα και τι αηδίες είναι αυτές? Πού είναι τα πρόβατα και τα γίδια και τι δουλειά έχω εγώ με τις πορσελάνες Rosenthal?"





Τι να έκανε όμως το μαρτυρικό Μουφ? Ξαναβαφτίστηκε βεβαίως, λαμβάνοντας το τιμημένο όνομα του Βασιλέως Αττάλου Α' Σωτήρος της Περγάμου, ο οποίος σημειωτέον ήταν ωραίος και είχε και ωραία μπουκλάκια, και από βλαχο-Μπέρνυ από τις κοκκινιολαίμικες Μεσοδυτικές Πολιτείες, έλαβε το εξευγενισμένο όνομα Άτταλος:



Πήγε και σχολείο και μορφώθηκε κιόλας, φροντίστηκε γενικώς, ταξίδεψε στην άγρια Δύση, ανακάλυψε και τις γεύσεις των μπιφτεκιών και του τραχανά με την ψιλοκομμένη φέτα από πάνω, οπότε έγινε τελείως άλλος σκύλος και γενικώς ένας Μαχμούτ Πασάς Δράμαλης με την τρελή να τρέχει ξωπίσω του και να τον κανακεύει:





 
Last edited by a moderator:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πολυ ομορφη παρουσιαση.
Ο Μουφ ειναι τελειος!
Δειχνει ρε παιδι μου οτι η κουζινα ειναι το φυσικο του περιβαλλον!! Του παει! :D
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Απολαυστικότατη η Sara όπως πάντα στις περιγραφές της! Αλλά το Μουφ κλέβει πάντα την παράσταση!!!;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Truth in advertising

Τι έχουμε όμως να πούμε για την αγγελία και το πόσο αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα? Και τι ανακάλυψα στο μεταξύ για το Μουφ?



Αυστραλέζος Ποιμενικός, Μπλε Μερλ
Ύψος: 20 ίντσες (70 εκ.), δηλαδή κοντούλης μου βγήκε
Ουρά: 15 εκ.
Ιδανικό βάρος: 25 κιλά
Πραγματικό Βάρος: άστα να πάνε, έφτασε τα 32 το χαμένο, άντε τώρα είναι 29

Η αγγελία ισχυριζόταν:

1) He has an adorable face that makes you want to hug him



Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε ότι αυτό είναι σωστό.

2) and he'd be happy to have you do just that.

Όχι ακριβώς, κατά προτίμηση θα ήθελε να του ανοίξεις το ψυγείο να χλαπακιάσει ό,τι έχει μέσα ενώ εσύ θα ψωνίζεις περισσότερα φαγώσιμα για την αφεντομουτσουνάρα του!

3) He is just a big cuddlebug who loves everyone including children of all ages.

Σωστά. Αγαπά δε ιδιαιτέρως όσους τον ταΐζουν λιχουδιές.

Παραλείπω τα περί της ομορφιάς του διότι είναι γνωστά.

4) Bernie gets along with both male and female dogs and LOVES to play and wrestle with them.

Επίσης σωστόν, του αρέσει επίσης να τα πηδάει προς μεγάλην αγανάκτησην των απανταχού κοκκινολαίμηδων και χριστιανο-φανατικών αφεντικών των ως άνω σκύλων.

5) Once inside the house he settles right down
δίπλα στο ψυγείο ή λιποθυμώντας μπροστά στο φούρνο, ή μεταξύ των δυο παίρνοντας αγκαλιά το μπωλ του για να καταλαβαίνουν και κάτι χαϊβάνια σαν κι ελόγου μου!



and is content to just be by your side
γκρινοκοπώντας και σκουντώντας σε να σηκωθείς από τον καναπέ που έχεις σαπίσει στην ξάπλα πια και να του δώσεις το βάζο με το φυστικοβούτυρο!

or be chewing a rawhide bone.
Μπα! Τα rawhides τα ξεπεράσαμε πλέον! Τώρα τρώμε ΜΟΝΟΝ καπνιστές κλειδώσεις από βόιδι ή βουβάλι και δη όταν δούμε και αποειδούμε διότι η ιδιοκτήτρια συνεχίζει να βλέπει τηλεόραση και αγνοεί τα παρακάλια μας να μας δώσει μπαστουνάκια τυρί μοτσαρέλλα! Ή να κάτσει να φτιάξει κεφάλι τυρί μοτσαρέλλα η άχρηστη που μόνο με αρχαίους ξέρει να ασχολείται! Και με το ίντερνετ!

6) He will chase a cat if it runs but other than that he really shows no interest in them.
Χμμμ, οι γάτες συνήθως σηκώνουν το πόδι και τον κάνουν πέρα ή του κάνουν "κιχ" να φύγει σα να του λένε "Ρε, άει πάεινε από δω, ρε κερχελέ, που θα μας γίνεις και μπαζιμποζούκης, δεν πα να κόβεις βρούβες ή να δεις αν κουνιούνται οι βάρκες στο λιμάνι?" Και το Μουφ σηκώνεται και φεύγει με την ουρά κάτω απ' τα σκέλη....:p:p:D:D:D

7) Bernie loves to ride in a car and would love to be your co-pilot where ever you plan to go.
Διόρθωση: κατά προτίμηση όπου θέλει ΑΥΤΟΣ να πάμε διότι ξέρει να λύνει ζώνες ασφαλείας και είναι σκέτος Χουντίνι και είδα κι έπαθα να βρω στο τέλος μια που να τον κρατάει στη θέση του. Άσε που γκρινοκοπάει να σταματήσω. Αλλά όντως, τις λίγες φορές που τον αφήσω να κάτσει μπροστά, κάνει λες και μου λέει το δρόμο (προς το πάρκο ή το χασάπη για κιμά για τα μπιφτέκια), πολλές φορές μου κάνει δε και νόημα να κλείσω τη μίζα να σταματήσουμε. Στην αρχή επίσης γκρίνιαζε όταν έκρινε ότι τρέχω με υπερβολική ταχύτητα και παίρνω γκαγκστερικά τις στροφές!:eek::eek::eek::eek::eek:

8) Bernie is housebroken, crate trained

Χμμμ, housebroken είναι, crate trained δεν είναι πλέον!:eek::eek::p:p:D:D:D


Αυτό που δε λέει η αγγελία είναι ότι ξέρει να μαγειρεύει τα πάντα και με όλους τους τρόπους, όπως επίσης ξέρει να βάζει σκούπα και σφουγγαρίστρα, οπότε το σπίτι διατηρείται καθαρό και το φαγητό είναι πάντα τέλεια μαγειρεμένο...:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Α ναι, ξέχασα και το σπουδαιότερο: ΜΟΥΦΙΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!:D:D:D:D:D

 
Last edited by a moderator:


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
απιστευτο!!
το επομενο βημα ειναι η εκδοση καποιου βιβλιου με τιτλο:εγω και το μουφ! ή Μουφιαζοντας το μουφ:)
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βιος και πολιτεια εισαι ρε Σαρα. Πραγματι ο Μουφ πρεπει να βγει σε βιβλιο ή τουλαχιστον σε εικονογραφημενα κομικς :D
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Κουκλακι ειναι το Μουφ, πολυ το γουσταρω!!!!!
Κι εσυ εισαι απολαυστικοτατη με τις περιγραφες σου!!
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
χαχαχαχαχα γέλασα πολύ με τις Μουφοιστορίες.....
ο Μουφ είναι κούκλος και έχει βλέμμα που κόβει και ζυγίζει....:D:D:p
Να τον χαίρεσαι!:)
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
πωπω πραγματικα πρεπει να γραψεις βιβλιο!! εισαι απολαυστικη και το Μουφ επίσης!!!!! Γιατι το σκυλι και το παιδι.. ειπαμε σε ποιον θα μοιασει!!
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ύψος: 20 ίντσες (70 εκ.), δηλαδή κοντούλης μου βγήκε

Αυστραλός 70εκ.; Ακρώμιο μετράς ή κεφάλι; Ή λάθος στη μετατροπή μετρικού συστήματος; Και τον λες και κοντούλη; :p

Κατά τα υπόλοιπα, κι εγώ ακριβώς τα ίδια θέλω να πω. :rolleyes: Απολαυστική όπως πάντα. Σπίτι μας η Σάρα και το Μουφ είναι διάσημοι. :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αυστραλός 70εκ.; Ακρώμιο μετράς ή κεφάλι; Ή λάθος στη μετατροπή μετρικού συστήματος; Και τον λες και κοντούλη; :p

Κατά τα υπόλοιπα, κι εγώ ακριβώς τα ίδια θέλω να πω. :rolleyes: Απολαυστική όπως πάντα. Σπίτι μας η Σάρα και το Μουφ είναι διάσημοι. :)
Αν δεν κάνω λάθος, 20 ίντσες = 50,8cm:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ήμουν πάντα σκράπας στα μαθηματικά! :) Ναι, 20 ίντσες είναι όντως 50,8 εκ. Αυτό είναι το επίσημο ύψος που μου έδωσε ο αντιπρόσωπος του AKC για το Μουφ όταν τον έστελνα για agility. Κατατάσσουν τους σκύλους σε κατηγορίες και επιτρέπεται, λέει, τα εμπόδια να είναι μέχρι όσο είναι το ύψος του. Εφόσον οι αρσενικοί Αυστραλέζοι Ποιμενικοί έχουν ύψος από 20 μέχρι 23 ίντσες, το Μουφ φέρνει μάλλον προς το κοντό του.:)
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κι εμένα μ' αρέσει πολύ αυτός ο Αυστραλέζος και είμαι στο γραφείο μου προσπαθώντας να συγκεντρωθώ να τελειώσω ένα άρθρο για τις διαθήκες των ελληνιστικών βασιλέων! Και με κάνετε και θυμάμαι τον Αυστραλέζο στο σπίτι που με κοίταζε το πρωί από το παράθυρο που έφευγα με το αυτοκίνητο, όπως κάνει πάντα, και κάθεται όρθιος στον καναπέ σκύβοντας μπροστά...:( σνιφ! σνιφ!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 
  • Like
Reactions: xarav94


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σαρα, είχα δει πολλούς Αμερικάνους να πηγαίνουν τα σκυλάκια τους στη δουλειά τους! :D Εκεί που δουλεύεις απαγορεύεται;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Επισήμως δεν απαγορεύεται, αλλά γενικά δε θέλουμε να αρχίσουν συζητήσεις που ενδέχεται να οδηγήσουν σε απαγόρευση. Επιπλέον το Μουφ αποκλείεται να κάτσει ήσυχο στο γραφείο μου με μένα να δουλεύω όσο και να ξέρει ότι δε χαζολογάω. Με φαντάζεσαι να φωνάζω "χ@σε μας, Μουφ!" μέσα στο κτήριο?:p:p:D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3