Έντονο ρουθουνισμα


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σας παρακαλώ την βοήθεια σας. Πριν δύο λεπτά ξύπνησα από τον δυνατό ήχο που έκανε ο χουκ. Δεν ξέρω πως να τον περιγράψω, το ποιό εύκολο που μπορώ να πω είναι ότι κάνει σαν να είναι μπουκωμενος. Το σκυλί δεν φαινεται να πονάει. Το ξεκίνησε χθες σε πολύ μικρό βαθμό και τώρα έχει φτάσει να κάνει σαν τρακτέρ. Μην μου πείτε μόνο πήγαινε τον στο γιατρό γιατί αυτό θα κάνω το απόγευμα, όση ώρα όμως λειπουμε Όλοι από το σπίτι το πρωι τι θα κάνει ό σκυλος? Μπορώ να κανω Εγώ κάτι να τον βοηθήσω?
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μήπως κάνει ανάστροφο πταρμό; Κάτι σαν κρώξιμο, σαν να πνίγεται, να μη μπορεί να πάρει ανάσα; (Υπάρχουν και πολλά σχετικά βίντεο στο YouTube)
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μήπως κάνει ανάστροφο πταρμό; Κάτι σαν κρώξιμο, σαν να πνίγεται, να μη μπορεί να πάρει ανάσα; (Υπάρχουν και πολλά σχετικά βίντεο στο YouTube)
Ναι κάτι πολύ παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις. Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό?
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Θα σου πω ότι θυμάμαι από αυτά που μου είχε πει η κτηνίατρος για την δικιά μου. Μου είχε πει λοιπόν, οτι αν δεν την εμποδίζει στην καθημερινοτητα της, δεν θα κάνουμε τίποτα. Απλά όταν το παθαινε της έκλεινα τη μύτη για λίγο ή άνοιγα το στόμα. Σε κάποιες περιπτώσεις μου είχε αναφέρει οτι βοηθάνε τα αντισταμινικα, αν το πρόβλημα είναι έντονο. Και σπάνια ίσως χρειαστεί χειρουργείο. Το έκανε για καμια βδομάδα εμένα και τελικα καταλήξαμε οτι έφταιγε το σαμαρακι της που ήταν πολύ χαλαρό, σε συνδυασμό με την επαφή με τον καπνό απο τσιγάρο γινόταν χειρότερο. Τώρα το έχει σταματήσει ή το κάνει σπάνια και για λίγο. Αν μπορείς τραβα τον ένα βιντεακι όταν το κάνει και δειξ'το στον κτηνίατρο όταν πάτε.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Θα σου πω ότι θυμάμαι από αυτά που μου είχε πει η κτηνίατρος για την δικιά μου. Μου είχε πει λοιπόν, οτι αν δεν την εμποδίζει στην καθημερινοτητα της, δεν θα κάνουμε τίποτα. Απλά όταν το παθαινε της έκλεινα τη μύτη για λίγο ή άνοιγα το στόμα. Σε κάποιες περιπτώσεις μου είχε αναφέρει οτι βοηθάνε τα αντισταμινικα, αν το πρόβλημα είναι έντονο. Και σπάνια ίσως χρειαστεί χειρουργείο. Το έκανε για καμια βδομάδα εμένα και τελικα καταλήξαμε οτι έφταιγε το σαμαρακι της που ήταν πολύ χαλαρό, σε συνδυασμό με την επαφή με τον καπνό απο τσιγάρο γινόταν χειρότερο. Τώρα το έχει σταματήσει ή το κάνει σπάνια και για λίγο. Αν μπορείς τραβα τον ένα βιντεακι όταν το κάνει και δειξ'το στον κτηνίατρο όταν πάτε.
Οκ σε ευαριστω παρα πολυ. Αν και αυτό με το τσιγάρο που είπες με έχει βάλει σε αναμμένα κάρβουνα. Ο μικρός δεν το κάνει πολύ συχνά και ούτε φαίνεται να πονάει όταν το κάνει. Θα τον βγάλω βίντεο όπως είπες και θα το δείξω το απόγευμα στην κτηνίατρο.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εμένα έχει γενικά πρόβλημα με το τσιγάρο. Μόλις βρεθεί σε μέρος που καπνίζουν αρχίζει να φτερνίζεται σαν τρελη. Γενικά παρατήρησε τον, ποτε το κάνει για να το μειώσεις όσο μπορείς. Στα αγγλικά θα το βρεις σαν reverse sneezing. Εύχομαι να μην είναι τίποτα, περαστικά. :)