Έχει Καλαζάρ ή όχι?


kwstas_tr

Member
13 Μαρτίου 2012
5
0
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα .Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός πανέμορφου σκύλαρου που κοντευει τα 3 του χρονια .Το θέμα ειναι το εξης .Σε εναν ελεγχο που καναμε προκειμενου να κανουμε τα εμβολια για το καλαζαρ μας προεκυψε καλαζαρ με δεικτη 1/100 .Ξαφνικά με επιασε πανικός αφου ο σκυλος ηταν υπερπροστατευμενος και αμεσως καναμε τεστ για ερλειχια και εξεταση pcr για καλαζαρ . Αποτελέσματα ερλειχια αρνητικη (μπορει λενε να επηρεάσει τη μέθοδο φθορισμου στο καλαζάρ) και pcr αρνητικη .Συμπερασμα εχει ο σκυλος καλαζαρ ή όχι?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κτηνίατρος δεν είμαι, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο τίτλος 1/100 σημαίνει ότι είναι ύποπτος για καλαζαρ,
αν και έχω ακούσει πως είναι και αμφισβητούμενος.

Το καλύτερο είναι να ξανακάνεις εξετάσεις σε λίγο καιρό, ώστε να είσαι σίγουρος.
 




kwstas_tr

Member
13 Μαρτίου 2012
5
0
To θέμα ειναι οτι το pcr θεωρειται καλύτερη εξέταση από τον ανοσοφθορισμό αφου μετραει το μικροβιο στο αιμα ποσοτικά.Ποιος ειναι ο ταρίφας ρε παιδιά?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
Χαχαχα!ένας ,απο μια διαφήμιση με έναν τύπο ,που ρωτάει για ένα δάνειο απο μια τράπεζα.το συμπέρασμα... Ρωτά καλύτερα τον Κτηνιατρο!

οι εξετάσεις δεν έγιναν σε συνεργασία με φόρουμ , Ούτε τις έκανες μόνος σου! Τι σου είπαν οι πιο ειδικοί;να ξέρεις πάντως ότι είναι καλύτερα να ζητάς εξετάσεις πάντα με αποτελεσματα απο εργαστήριο κ όχι σναπ.
 


kwstas_tr

Member
13 Μαρτίου 2012
5
0
Δεν υπήρξε εξέταση σναπ και οι δυο εξετάσεις έγιναν σε εργαστήριο. Μια γνώμη ζητώ από πιο έμπειρους ίσως στην ασθένεια.Ευχαριστώ.
 




kwstas_tr

Member
13 Μαρτίου 2012
5
0
Ο γιατρός ειπε να μην ανησυχώ να του δώσω τρεις μήνες Zylapour και μετά πάλι εξετάσεις.Το θέμα ειναι οτι εγω εχω μεινει με την απορεια τη ακριβώς συμβαίνει ?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εφόσον η pcr βγήκε αρνητική δεν είναι για πανικό. Το πιθανότερο είναι να μην έχει τίποτα. Αλλά και να ήταν πραγματικό το 1/100 δεν είναι για πανικό, είναι χαμηλός τίτλος. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού, ξανακάνε εξετάσεις αργότερα για να σιγουρευτείς και μην πανικοβάλλεσαι :)
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Λογική η απορία σου. Εγώ με pcr 0 θεώρησα για τον σκύλο μου ότι δεν έχει καλαζάρ. Πρώτη φορά ακούω ότι μπορεί να σημαίνει και κάτι άλλο.
 


kwstas_tr

Member
13 Μαρτίου 2012
5
0
Δεν ξέρω τι να υποθέσω αν έκανα μόνο την pcr που θεωρειται πολυ καλύτερη και εγώ θα έλεγα οτι δεν έχουμε κανένα προβλημα .Τι να πώ?Μπορεί να ειναι λάθος του εργαστηρίου το 1/100?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95