Ώρα για σκυλάκι!!!!


katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Γεια σας ειμαι νεα στο forum και θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα για την αποκτηση σκυλου κατηγοριας σπιτς.
Πρωτα απ'ολα θελω να σας ενημερωσω οτι εγω διαβασει και ενημερωθει απο το forum για τα πετ σοπ και ιδιωτες.Τωρα οσο αναφορα την κατηγορια σπιτς που ανεφερα πιο πανω εναι διοτι ειχαμε μεγαλωσει με την οικογενεια μου 2 ιαπωνικα σπιτς και ενα πομερανιαν αλλα πανε πολλα χρονια απο τοτε.
Γενικα εχω αρκετο χρονο να αναθεσω στο σκυλι το οποιο θα εχει την απαραιτητη φροντιδα 3 βολτες τη μερα και θα εχει και παρεα(εκτος απο εμενα)το σκυλακι της αδερφης μου τον Ρουντη που μενει ακριβως διπλα μου.
Τωρα θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την αποκτηση του σκυλου.Τα αλλα 3 σκυλια μας τα ειχαν φερει απο κατι εκτροφεις του εξωτερικου συγγενεις αλα δεν ξερω ουτε εκτροφεια ουτε τιποτα.Εχω καταληξει σε πομερανιαν ή γερμανικο σπιτς αλλα το μονο ελληνικο εκτροφειο που βρισκω ειναι αυτο Εκτροφή Σκύλων :: Lazaros Kennel :: Πρότυπο Εκτροφείο Σκύλων - Ράτσες Εκτροφής Σκύλων το οποιο μου φερνει πιο πολυ για puppy mill παρα για εκτροφειο.
Σας παρακαλω βοηθηστε με να βρω ενα ελληνικο εκτροφειο(αν υπαρχει) γιατι δεν ξερω αμα θα μπορεσω να ανταπεξελθω στα εξοδα αμα παω στο εξωτερικο για να το φερω.


Ευχαριστω πολυ
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Aν δεν δεις δεν μπορεις να λες οτι ειναι pyppy mill. εμενα μια χαρα μου φαινετε. το οτι εκρεφει πολλες φυλες δεν δεν σημενει κατι τετοιο.
 


katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Α ενταξει συγνωμη τοτε,απλως εχω διαβασει θεματα και εντος και εκτος forum τα οποια λενε να μην πολυεμπιστευομαι καποιο εκτροφειο που να εκτρφει πανω απο 2 φυλες.Αν κανω λαθος συγνωμη απλως οτι διαβασα ειπα δεν ηθελα να κρινω,αλλα εαν φανηκε ετσι ειλικρινα ζητω συγνωμη
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παρε ενα τηλ τον ΚΟΕ και ζητα εκτροφεια απο τις φυλες που σε ενδιαφερουν.
Οσον αφορα στο σαιτ, θα συμφωνησω μαζι σου. Δεν κανεις λαθος.
Καλωσηρθες.
 






katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Γεια σας και παλι!Πηρα τηλεφωνο τον ΚΟΕ και μου ειπε να τους στειλω mail για να μου στειλουν μια λιστα με εκτροφεις.Mail εστειλα αλλα δεν μου εχουν απαντησει(ενοειται πως δεν θα μου απαντουσαν τοσο γρηγορα το πρωι τηλεφωνησα).Παντως απο μια ερευνα που εκανα στο internet δεν βρηκα εκτροφεια στην Ελλαδα οποτε πρεπεινα απευθυνθω στο εξωτερικο :( πραγμα παρα πολυ δυσκολο για μενα πρωτων διοτι δεν εχω ξαναβρεθει εξω απο τη χωρα μου,δευτερον ειναι πολλα χρηματα και τριτον ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση σοβαρος εκτροφεας να μου στειλει κουταβι χωρις συνοδεια.
Δεν ξερω τι να κανω.Και επειδη ειχα σκεφτει οτι αυτο θα συνεβαινε ειχα σκεφτει το schnauzer miniature και το maltese.Για schnauzer εχω ακουσε γι αυτο το εκτροφειο πολυ καλα λογια Di Domenico Danica τωρα για την αλλη φυλες δεν ξερω τιποτα απο εκτροφεια.Εχω αγορασει βιβλια για τα maltese αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη σε τιποτα οσο αναφορα εκτροφεια.

Σας παρακαλω help me:eek:
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Γεια σου, Katy! Καλώς ήρθες!

Εκτροφείο γερμανικών σπιτς δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν δεν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις για το κουτάβι, μην περιμένεις κανέναν σοβαρό να σου το στείλει.
Το lazaros kennel είναι εισαγωγέας κουταβιών από puppy mill.
 


katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Γεια σου, Katy! Καλώς ήρθες!

Εκτροφείο γερμανικών σπιτς δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν δεν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις για το κουτάβι, μην περιμένεις κανέναν σοβαρό να σου το στείλει.
Το lazaros kennel είναι εισαγωγέας κουταβιών από puppy mill.
Βασικα φοβαμαι να ταξιδεψω μονη στο εξωτερικο και δεν νομιζω να με βολευουν και τα οικονομικα μου ιδιαιτερα.Τωρα μηπως αφου δεν υπαρχουν εκτροφεια γερμανικων σπιτς μηπως ξερετε τιποτα για πομ;Αν και στο τελος μου φενεται θα μαζεψω χρηματα,θα αντιμετωπισω τις φοβιες μου και θα παω εξωτερικο:D.Παντως αμα γνωριζεται καποιο εκτροφειο για πομ σε ελλαδα παρακαλω ενημερωστε με.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
δεν είναι καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις τα χρήματα απο το να ζήσεις 10 χρονια με ένα σκυλί που πήρες επειδή δεν υπήρχε εκτροφείο σπιτς στην ελλαδα(απο ανάγκη) ;
ριξε μια ματιά και στα καταφύγεια,κατα καιρούς εγκαταλείπουν τέτοια σκυλάκια και πλησιάζει καλοκαίρι οπότε..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ούτε για πομεράνιαν υπάρχει, εξ όσων γνωρίζω, ούτε και γιαπωνέζικου σπιτς.
Πόσο έζησαν τα προηγούμενα σκυλάκια σου;
 


katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Εχω σκεφτει καταφυγια και εχω επισκεφθει ενα στον Ορωπο.Το ειχα ουτως η αλλως υποψη μου γιατι ετσι τουλαχιστον σωζω μια ψυχη που το εχει αναγκη.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις πανω στο θεμα και θελω παντως να ξερεται οτι δεν προκειται να βιαστω.Σκυλο σκεφτομαι να παρω μετα το καλοκαιρι
 


katy

Member
7 Μαϊου 2012
9
0
Πόσο έζησαν τα προηγούμενα σκυλάκια σου;
το πομ εζησε 13 χρονια,το ενα ιαπωνεζικο το χασαμε απο καρκινο:cry: σε ηλικια 9 ετων ενω το αλλο αντεξε 14,3 χρονακια.:DΝα ρωτησω κατι;το σκυλακι της φοτο προφ σου τι ειναι;
 
Last edited by a moderator:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Η Βερόνικα είναι γερμανικό σπιτς.:D
Για να σε προλάβω, δεν είναι από εκτροφείο, έγινε όμως η αιτία να ξεστραβωθώ σε αυτό το θέμα.