Αγορά κουταβιού




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Για την τιμή πάντως των εκτροφέων για μη εκθεσιακό σκυλάκι και για την παιδεία και τη συμπεριφορά προς έναν άνθρωπο δεν είδα κάποια απάντηση.
η τιμη των εκτροφειων εχει δικαιολογηθει παρα πολλες φορες αλλα θα στο πω απλα για να το καταλαβεις. οταν καποιος εχει κολλημα με μια φυλη αλλα μιλαμε για κολλημα και οχι απλως ειδα ενα που ειχε η κολλητη της θειας μου και θελω και εγω ενα. ειναι διατεθημενος να πληρωσει πολλα περισσοτερα για να ειναι οσο πιο κοντα στο προτυπο γινετε ο καινουργιος του φυλος της αγαπημενης του φυλης.
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Εγώ δεν διαφωνώ κάπου μαζί σας αυτό δεν καταλαβαίνετε. Εστιάζω στην συμπεριφορά που ίσως και από το 1ο ποστ (δεν εννοώ κανέναν σε αυτό το post σε ό,τι αφορά την 1η απάντηση που δίνει) είναι απότομη. Και επίσης θεωρώ απλά ότι και τα 1.500 ευρώ για μη εκθεσιακό σκυλάκι είναι αδικαιολόγητα. Από όσο γνωρίζω μόνο στην Ιταλία υπάρχουν αυτές οι τιμές σε εκτροφεία και κυρίως για εκθεσιακής μορφολογίας κουτάβια. Εδώ επικρατεί και πάλι η ελληνική νοοτροπία της κερδοσκοπίας που επικρατεί παντού όταν πρόκειται για πώληση. Από την άλλη ναι συμφωνώ ότι δεν γίνεται να στηρίζεις παράνομες γέννες και ανθρώπους που δε σέβονται τα σκυλάκια. Απλά υπάρχουν εκτροφεία και εκτός Ελλάδος και εντός, καθ'όλα νόμιμα που για μη εκθεσιακό κουτάβι επαναλαμβάνω έχουν μια λογική τιμή περί τα 600 ευρώ και όχι τετραψήφια εξωφρενικά νούμερα που είναι απαράδεκτα για μη εκθεσιακό κουτάβι. Δηλαδή εκμεταλλευόμαστε το εκάστοτε "κόλλημα" κάποιου για να τον "γδύσουμε";
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ο εκτροφικος σκυλος βαρυνεται με το εξοδο της αγορας. Το οποιο συνηθως δεν ειναι 1500.
Γιατι ειναι ντροπη μονο η τιμη? Δεν ειναι ντροπη να θελει ο αλλος σωνει και ντε "καθαροαιμο"? Χωρις να ξερει τιποτα για την φυλη? Χωρις στο κτω κατω να τον ενδιαφερει ουτε η καθαροαιμια ουτε η ευζωια των προγονων? Χωρις να εχει ιδιαιτερες αναγκες ή απαιτησεις απο τον σκυλο?Χωρις να ειναι τρελαμενος με μια φυλη? Ντροπηηηηη!!!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
για το θεμα με εκτροφεις και λεφτα εχουν ανοιχτει αρκετα θεματα , εχουμε μαλλιοτραβηχτει αρκετες φορες και δεν χρειαζεται να ξαναγινει το ιδιο.υπαρχουν αρκετες αποψεις οι οποιες στηρτιζονται στο πως το βλεπει ο καθε ενας.διαφορετικοι ανθρωποι ειμαστε και ετσι λειτουργει ο κοσμος.
για το θεμα των απαντησεων επειδη ειμαι ενας απο αυτους που ειπε οτι ή ειναι τρολ ή απλα αρκετα μικρος (κατι το οποιο δεν το κανω γενικα και ποτε δεν εχω επιτεθει σε καποιον οτι και να μου λεει) μπορω να δικαιολογηθω και να πω οτι αν δεις το πως απανταει σε οσα λεγαμε και το τι ελεγε και αν τα διαβαζε σαν τριτος αυτη την εντυπωση θα εβγαζε.γιατι απανταγε τα δικα του , με μια προταση , και απο το ενα θεμα περναγε στο αλλο ετσι χωρις καμια συνδεση...
αν ξεκινησει να απανταει πιο σωστα (να επικοινωνει πιο ανετα θα το ελεγα ) ισως να μπορεσει να γινει καλυτερη κουβεντα πιο ορθη και πιο εποικοδομητικη προς ολους.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Elrandir




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εγώ δεν διαφωνώ κάπου μαζί σας αυτό δεν καταλαβαίνετε. Εστιάζω στην συμπεριφορά που ίσως και από το 1ο ποστ (δεν εννοώ κανέναν σε αυτό το post σε ό,τι αφορά την 1η απάντηση που δίνει) είναι απότομη. Και επίσης θεωρώ απλά ότι και τα 1.500 ευρώ για μη εκθεσιακό σκυλάκι είναι αδικαιολόγητα. Από όσο γνωρίζω μόνο στην Ιταλία υπάρχουν αυτές οι τιμές σε εκτροφεία και κυρίως για εκθεσιακής μορφολογίας κουτάβια. Εδώ επικρατεί και πάλι η ελληνική νοοτροπία της κερδοσκοπίας που επικρατεί παντού όταν πρόκειται για πώληση. Από την άλλη ναι συμφωνώ ότι δεν γίνεται να στηρίζεις παράνομες γέννες και ανθρώπους που δε σέβονται τα σκυλάκια. Απλά υπάρχουν εκτροφεία και εκτός Ελλάδος και εντός, καθ'όλα νόμιμα που για μη εκθεσιακό κουτάβι επαναλαμβάνω έχουν μια λογική τιμή περί τα 600 ευρώ και όχι τετραψήφια εξωφρενικά νούμερα που είναι απαράδεκτα για μη εκθεσιακό κουτάβι. Δηλαδή εκμεταλλευόμαστε το εκάστοτε "κόλλημα" κάποιου για να τον "γδύσουμε";
αυτο που λες για καποιες απαντησεις καποιων μελλων μου ειχε κανει και εμενα εντυπωσει στην αρχη ΑΛΛΑ εχουν απαντηθει τοσες φορες τα ιδια και τα ιδια που καταληγουμε σε αυτο που σου ειπα στην αρχη. Ας κανουν μια αναζητηση πριν ανοιξουν νεο θεμα ολα αυτα τα μελη. εγω διαβαζω το φορουμ απο τον κοντα ενα χρονο και ημουν απολυτα ικανοποιημενη απο τα ειδη υπαρχων θεματα. εμαθα για τα puppz mills, τις ανευθηνες γεννες, τους σωστους και ηθικους εκτροφης (αυτο ειναι μια αλλη συζητηση ομως) παρολο που δεν ειχα καν σκοπο να παρω καθαροαιμο σκυλακι εννιωθα οτι ως μελλουσα ιδιοκτητρια ειχα την υποχρεωση να τα ξερω ολα αυτα.
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Έχεις δίκιο πιστεύω ότι το forum πρέπει να είναι κάτι ζωντανό και υγιές. ΑΝ είναι να δεχόμαστε επίθεση επειδή ανοίγουμε ξανά ένα θέμα που έχει συζητηθεί πριν 1 χρόνο για παράδειγμα κλειδώστε το και αφήστε μόνο να ανεβάζουμε φωτογραφίες.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Έχεις δίκιο πιστεύω ότι το forum πρέπει να είναι κάτι ζωντανό και υγιές. ΑΝ είναι να δεχόμαστε επίθεση επειδή ανοίγουμε ξανά ένα θέμα που έχει συζητηθεί πριν 1 χρόνο για παράδειγμα κλειδώστε το και αφήστε μόνο να ανεβάζουμε φωτογραφίες.
Απλα μπορεις να μπεις στο φορουμ, να ψαξεις να κανεις την ερευνα σου πρωτα και μετα αν εχεις τυχον απορια να ανοιξεις ενα θεμα.
Για παραδειγμα υπαρχουν παρα πολλα θεματα που απαντουν στο γιατι δεν πρεπει να αγοραζουμε ζωο απο πετ σοπ, η byb.
Προσωπικα παντως εγω αν εμπαινε καποιος και εγραφε "ρε παιδια μπηκα τα διαβασα ολο αυτα που γραφετε, αλλα εχω αποριες, η εστω καπου διαφωνω" με χαρα θα καθομουν να κανω συζητηση.
Οταν ομως καποιος ανοιγει ενα κανουργιο θεμα οπου γραφει πως σκεφτεται την αποκτηση "καθαροαιμου" με 70 ευρω απο γνωστο του, τι να κατσεις να εξηγησεις? Φαινεται πως αυτος ο ανθρωπος δεν εψαξε τιποτα και πως απλα μπηκε εδω για να του πουμε α φιλε να το παρεις ειναι ευκαιρια.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η κούραση δεν είναι η επαναληψη...η κουραση ειναι να ψαχνει ο αλλος με τις ωρες ενα ποκεμον ανάθεμα με κ να μην ψαχνει λιγο στο google για τον σκυλο που τοσο θελει... Η να του λες να του λες κ να μην ψάχνει τα λες καλα η εκεινος αν κ απαιδευτος πανω στο θεμα τα λεει καλύτερα;;;;

Κ στη τελικη αν ειναι οτι κ να σου λενε να κανεις το δικο σου γτ το ανοιγεις το θεμα;;αφου δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις γνωμη....trolling???? Ντροπηηηη
 




Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
εχεις δικιο νομιζα οτι ησουν εσυ.
σορρυ απλα απο τη δουλεια δεν εχω και πολυ προσηλωση στο φορουμ.
το εκανα επεξεργασια και το μετετρεψα σε 3ο ενικο.
Πάντως άμα δεις και από πάνω ακριβώς παρά το γεγονός ότι δεν άνοιξα εγώ το θέμα απλά λέω 1 άποψη, πάλι υφίσταμαι ειρωνεία και κακή συμπεριφορά. Δεν εννοώ εσένα φυσικά εννοώ 1 post πιο πριν
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οι απαντησεις δεν δινονται σε σενα προσωπικα...αλλα αφορουν σε οσους ανηκουν στη κατηγορία που συζηταμε..." θελω-σκυλο-ρατσας-τσαμπα"
 
  • Like
Reactions: Captain hook


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Πάντως άμα δεις και από πάνω ακριβώς παρά το γεγονός ότι δεν άνοιξα εγώ το θέμα απλά λέω 1 άποψη, πάλι υφίσταμαι ειρωνεία και κακή συμπεριφορά. Δεν εννοώ εσένα φυσικά εννοώ 1 post πιο πριν

Ρε φιλε μας δουλευεις?
Εσυ δεν ειρωνευτηκες και εγραψες ντροπη, απο το πρωτο σου κιολλας ποστ?
Πως περιμενες να απαντησουμε?
Που και παλι δεν βλεπω να δεχτηκες καπου εσυ ειρωνια, η κακη συμπεριφορα.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Πάντως άμα δεις και από πάνω ακριβώς παρά το γεγονός ότι δεν άνοιξα εγώ το θέμα απλά λέω 1 άποψη, πάλι υφίσταμαι ειρωνεία και κακή συμπεριφορά. Δεν εννοώ εσένα φυσικά εννοώ 1 post πιο πριν

κοιτα ευτο ειναι ενα θεμα που το ειχα ανοιξει και εγω.ειχα ακουσει οσα ειχα ακουσει και αποφασισα απλα να μπαινω σε κουβεντες που εχουν καποια σημασια με τα ζωα μονο και οχι με το τι πιστευει ο αλλος και ποιος εχει δικιο κτλ κτλ .
σε αυτο που λες δεν θα βγει καμια ακρη γιατι γενικα κανενας (στην ελλαδα οχι μονο στο φορουμ ) δεν θα παραδεχτει οτι ναι εκανα λαθος χωρις να πει και ενα αλλα στο τελος.
ολοι εχουν ενα μεριδιο στο δικιο και στο αδικο.αλλα ολοι βλεπουν το αδικο του αλλου.
δε μπορω να ξαναμπω σε τετοιες κουβεντες γιαυτο και θα απεχω διακριτικα και ομορφα.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ρε φιλε μας δουλευεις?
Εσυ δεν ειρωνευτηκες και εγραψες ντροπη, απο το πρωτο σου κιολλας ποστ?
Πως περιμενες να απαντησουμε?
Μην ταραζεσαι σε μενα αναφερεται.. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι πιο πάνω που απευθυνεται η γραφή μου οποτε δεν θεωρω οτι πρεπει να το λαβεις σαν κακη συμπεριφορά σε σενα @Ioannisfok...

(Τωρα σε οσους ενισχυουν ανευθυνες γέννες δεν εχω κανενα προβλημα να ειμαι ειρωνικη... Τουλάχιστον)
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Οι απαντησεις δεν δινονται σε σενα προσωπικα...αλλα αφορουν σε οσους ανηκουν στη κατηγορία που συζηταμε..." θελω-σκυλο-ρατσας-τσαμπα"
Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά λέω ότι υπάρχουν επίσημα και νόμιμα εκτροφεία που δεν έχουν αυτές τις τιμές και στην Ελλάδα κιόλας. Δεν έχουν όλοι οι εκτροφείς 1500 ευρώ σαν ζητούμενο. Εγώ απλά ήθελα να πω για τη συμπεριφορά ορισμένων (σε αυτό αναφέρεται το ντροπή που έχω δεχτεί σε άλλο post με αφορμή το συγκεκριμένο. Είμαι υπέρ των εκτροφείων και κατά των εξωφρενικών τιμών . Εκεί θέλω να καταλήξω.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά λέω ότι υπάρχουν επίσημα και νόμιμα εκτροφεία που δεν έχουν αυτές τις τιμές και στην Ελλάδα κιόλας. Δεν έχουν όλοι οι εκτροφείς 1500 ευρώ σαν ζητούμενο. Εγώ απλά ήθελα να πω για τη συμπεριφορά ορισμένων (σε αυτό αναφέρεται το ντροπή που έχω δεχτεί σε άλλο post με αφορμή το συγκεκριμένο. Είμαι υπέρ των εκτροφείων και κατά των εξωφρενικών τιμών . Εκεί θέλω να καταλήξω.
και ποιες ειναι για σενα μη εξωφρενικες τιμες?