Αγορά κουταβιού


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μιλας για λάθος τρόπο σε οποιον δεν ξερει...εκει υπηρχε η ειρωνεία που σε ενοχλεί...Τέλος πάντων ας μην παιξουμε τη κολοκυθια άλλο...

Οι τιμες είναι ενα διαφορετικό θεμα...υπάρχουν εκτροφεια με 600. Και με 1500...σε ολα τα προιοντα κ σε ολες τις υπηρεσίες συμβαίνει ακριβώς το ιδιο...εσυ σαν αγοραστικό κοινο επιλεγεις αυτο που μπορεις...

Απο εκτροφέα ομως...οχι μπορω 100 ευρω κάτσε να ανοιξω την εφημεριδα....με 100 ευρω...βγες να κερασεις για το μπασταρδακι που μολις υιοθετήσες...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
450-650 ευρώ. Μιλάω πάντα για μη εκθεσιακό σκύλο.
θα σου πω λοιπον και εγω την αποψη μου να μου πεις την γνωμη σου.
Για μενα δεν μπορεις να βαλεις τιμη σε κατι που ζει. Δηλαδη τι? η ζωη ενος εκθεσιακου σκυλιου αξιζει περισσοτερο απο την ζωη ενος πετ? εσυ και ο καθε εσυ εχεις κολλημα με μια ρατσα. δεκτο. την θες για τον α β λογο. δεκτο. Ζητας να γεννηθει ενας καινουργιος οργανισμος ο οποιος εχει ως σκοπο της ζωης του πριν καν γεννηθει να σε συντροφευει. το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις ενα ποσο σε ανταλαγμα με οσα θα σου προσφερει ο σκυλος. Για μενα λοιπον και τα 1500 που αναφερεις συνεχεια λιγα ειναι για την δημιουργια μιας νεας ζωης μονο για σενα. Θα μου πεις ομως βρισκομαστε σε οικονομικη κριση δεν μπορουνε ολοι να εχουν 1000 ευρω για την αγορα ενος σκυλου ( τα χιλλια τα πηρα ως μεση τιμη που εχω παρατηρησει οτι υπαρχει). Εαν θες ενα σκυλο πολυ εισαι διατεθημενος να κοψεις απο το υστερημα σου για να αποκτησεις αυτα τα λεφτα. Ναι αλλα και παλι μερικες φορες δεν βγαζουμε καλα καλα τον μηνα για τον εαυτο μας πως θα βαζουμε και λεφτα στην ακρη? Εαν λοιπον δεν μπορεις να αφηνεις εξω λεφτα αυτο σημαινει οτι ο μισος σου και ο τροος ζωης σου δεν ειναι ακομα καταλληλος για την ΑΓΟΡΑ ενος σκυλου. τονισα την λεξη αγορα διοτι το να μαζεψεις ενα αδεσποτο απο το δρομο ακομα και εαν δεν του δινεις την πιο καταλληλη τροφη εχε περισσοτερες ελπιδες να επιβιωση απο οτι εαν μεινει στον δρομο. Ομως το να φερνεις μια ζωουλα σε αυτον τον κοσμο και να μην μπορεις να την συντηρησεις ΣΩΣΤΑ, κατα την γνωμη μου παντα, δεν ειναι αποδεκτο.
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
θα σου πω λοιπον και εγω την αποψη μου να μου πεις την γνωμη σου.
Για μενα δεν μπορεις να βαλεις τιμη σε κατι που ζει. Δηλαδη τι? η ζωη ενος εκθεσιακου σκυλιου αξιζει περισσοτερο απο την ζωη ενος πετ? εσυ και ο καθε εσυ εχεις κολλημα με μια ρατσα. δεκτο. την θες για τον α β λογο. δεκτο. Ζητας να γεννηθει ενας καινουργιος οργανισμος ο οποιος εχει ως σκοπο της ζωης του πριν καν γεννηθει να σε συντροφευει. το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις ενα ποσο σε ανταλαγμα με οσα θα σου προσφερει ο σκυλος. Για μενα λοιπον και τα 1500 που αναφερεις συνεχεια λιγα ειναι για την δημιουργια μιας νεας ζωης μονο για σενα. Θα μου πεις ομως βρισκομαστε σε οικονομικη κριση δεν μπορουνε ολοι να εχουν 1000 ευρω για την αγορα ενος σκυλου ( τα χιλλια τα πηρα ως μεση τιμη που εχω παρατηρησει οτι υπαρχει). Εαν θες ενα σκυλο πολυ εισαι διατεθημενος να κοψεις απο το υστερημα σου για να αποκτησεις αυτα τα λεφτα. Ναι αλλα και παλι μερικες φορες δεν βγαζουμε καλα καλα τον μηνα για τον εαυτο μας πως θα βαζουμε και λεφτα στην ακρη? Εαν λοιπον δεν μπορεις να αφηνεις εξω λεφτα αυτο σημαινει οτι ο μισος σου και ο τροος ζωης σου δεν ειναι ακομα καταλληλος για την ΑΓΟΡΑ ενος σκυλου. τονισα την λεξη αγορα διοτι το να μαζεψεις ενα αδεσποτο απο το δρομο ακομα και εαν δεν του δινεις την πιο καταλληλη τροφη εχε περισσοτερες ελπιδες να επιβιωση απο οτι εαν μεινει στον δρομο. Ομως το να φερνεις μια ζωουλα σε αυτον τον κοσμο και να μην μπορεις να την συντηρησεις ΣΩΣΤΑ, κατα την γνωμη μου παντα, δεν ειναι αποδεκτο.
Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει περισσότερο η ζωή ενός εκθεσιακού σκύλου. Απλά πάντα έχουν μια απόκληση οι ίδιοι οι εκτροφείς σε αυτές τις 2 κατηγορίες ως προς την τιμή και με βάση τη μορφολογία . Εγώ επιμένω ότι τα ποσά αυτά (για μη εκθεσιακό σκύλο αφού όπως είπα οι ίδιοι οι εκτροφείς σε κάθε εκτροφείο τα διαχωρίζουν σε εκθεσιακά και μη) ανεξαρτήτως μορφολογίας σε επίσημο εκτροφείο είναι ελληνική εφεύρεση . Ο Έλληνας είτε είναι εκτροφέας είτε ξενοδόχος είτε ότιδήποτε άλλο θα θελήσει να δουλεύει 6 μήνες και να ζει τους υπόλοιπους με αυτά τα χρήματα όταν είναι επιχειρηματίας, γιατί και οι εκτροφείς δεν είναι ασπιλοι λάτρεις των φυλών όλοι τους σε καμία περίπτωση. Εγώ συμφωνώ με την ανάλυσή σου που ήταν αλήθεια πολύ σοβαρή, αλλά συνεχίζω τα 1.500 ευρώ να τα θεωρώ κερδοσκοπία και "ληστεία".
 


richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
Παλια που δεν υπηρχαν εκτροφεια (παλια πολυ παλια ομως παρα πολυ παλια) δεν υπηρχαν και ενα εκατομμμυριο αδεσποτα...
εγώ μαζί σου είμαι, αλλά το παραπάνω είναι τουλάχιστον παρεξηγήσιμο!!!!
τα εκτροφεία, στη χώρα μας, δυστυχώς δεν είναι η λύση, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αυστηρό πλαίσιο που να ελέγχει τη λειτουργία τους...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει περισσότερο η ζωή ενός εκθεσιακού σκύλου. Απλά πάντα έχουν μια απόκληση οι ίδιοι οι εκτροφείς σε αυτές τις 2 κατηγορίες ως προς την τιμή και με βάση τη μορφολογία . Εγώ επιμένω ότι τα ποσά αυτά (για μη εκθεσιακό σκύλο αφού όπως είπα οι ίδιοι οι εκτροφείς σε κάθε εκτροφείο τα διαχωρίζουν σε εκθεσιακά και μη) ανεξαρτήτως μορφολογίας σε επίσημο εκτροφείο είναι ελληνική εφεύρεση . Ο Έλληνας είτε είναι εκτροφέας είτε ξενοδόχος είτε ότιδήποτε άλλο θα θελήσει να δουλεύει 6 μήνες και να ζει τους υπόλοιπους με αυτά τα χρήματα όταν είναι επιχειρηματίας, γιατί και οι εκτροφείς δεν είναι ασπιλοι λάτρεις των φυλών όλοι τους σε καμία περίπτωση. Εγώ συμφωνώ με την ανάλυσή σου που ήταν αλήθεια πολύ σοβαρή, αλλά συνεχίζω τα 1.500 ευρώ να τα θεωρώ κερδοσκοπία και "ληστεία".
Να σε ρωτησω αν ξερεις περιπου ποσο κοστιζει να κατεβασεις εναν σκυλο σε καμια 20αρια εκθεσεις σε ελλαδα και αντε μη παω μακρια στις γυρω γειτονικες χωρες να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις σε δυο σκυλια ( αρσενικο θηλυκο ) ? και αυτο αν ολα πανε καλα κααι βγουν τα σκυλια χωρις δυσπλασιες κτλπ . Και μετα απο αυτο αν ξερεις τα εξοδα για μια σωστη γεννα με φουλ ιατρικη παρακολουθηση και υπολοιπα κτλπ κτλπ ? το πετ σκυλι και το εκθεσιακο απο την ιδια γεννα θα βγουν για εμενα την ιδια τιμη πρεπει να εχουν εφοσον μιλαμε για σκυλια μεσα στο προτυπο της φυλης χωρις σοβαρα λαθη μορφολογιας( τα οποια δεν επιρρεαζουν την υγιεια τους ) . Ασε δε μερικες φυλες οπως τα μπουλντογκ ζευγαρωνουν μονο τεχνητα και συνηθως γεννανε με καισαρικες . Οποτε οταν τα υπολογισεις ολα αυτα ελα πες μου αν 450-650 ευρω ειναι αρκετα για ενα σκυλο απο ενα σοβαρο και καλο εκτροφεα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε @Ioannisfok με το να αναφέρεις στα περισσότερα μηνύματα σου ότι τα εκτροφικα σκυλιά κοστίζουν 1500€ , διαστρεβλωνεις την αλήθεια απλά και μόνο για να υποστηρίξεις την άποψή σου.
Τα 1500€ είναι από τις ανώτερες τιμές και είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο και δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
Άσε τις υπερβολές λοιπόν για να υπαρξει σοβαρή συζήτηση στις κατά τα άλλα βασιμες σκέψεις σου.
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Φίλε @Ioannisfok με το να αναφέρεις στα περισσότερα μηνύματα σου ότι τα εκτροφικα σκυλιά κοστίζουν 1500€ , διαστρεβλωνεις την αλήθεια απλά και μόνο για να υποστηρίξεις την άποψή σου.
Τα 1500€ είναι από τις ανώτερες τιμές και είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο και δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
Άσε τις υπερβολές λοιπόν για να υπαρξει σοβαρή συζήτηση στις κατά τα άλλα βασιμες σκέψεις σου.
Οκ για πες μου ποιες ειναι οι πραγματικές εσύ. Γιατί εγώ ρώτησα σε 3 εκτροφεία και μου είπαν 1000 ευρώ -1.200 όλα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οκ για πες μου ποιες ειναι οι πραγματικές εσύ. Γιατί εγώ ρώτησα σε 3 εκτροφεία και μου είπαν 1000 ευρώ -1.200 όλα
Ακόμα και έτσι να είναι γιατί αναφέρεις συνέχεια 1500;
Υπερβολές για την δημιουργία εντυπώσεων. Με επιβεβαιωσες.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Κολλήσαμε στα 200 ευρώ διαφορά δηλαδή με 300; Αμα ειναι να δωσεις 1100 και 1200 εκεί θα δεις τη διαφορά και σε εκθεσιακά ήταν 1500 ακριβώς.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Κολλήσαμε στα 200 ευρώ διαφορά δηλαδή με 300; Αμα ειναι να δωσεις 1100 και 1200 εκεί θα δεις τη διαφορά και σε εκθεσιακά ήταν 1500 ακριβώς.
πες μας τι ρατσα ηθελες και δεν σε φτανουν τα λεφτα και βγαζεις το αχτι σου εδω....
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
46
5
37
Αν παραδεχτείτε ότι είστε εκτροφείς που κρύβεστε θα πω και εγώ τη ράτσα για να με δικάσετε που σας έθιξα. Καλή συνέχεια.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αν παραδεχτείτε ότι είστε εκτροφείς που κρύβεστε θα πω και εγώ τη ράτσα για να με δικάσετε που σας έθιξα. Καλή συνέχεια.
Κλασσικη ατακα , βρηκες τωρα εσυ το φορουμ με τους εκτροφεις !!! Δεκτο οτι τα θεωρεις υπερβολικα τα ποσα αλλα περα το οτι τα θεωρεις υπερβολικα δεν το εχεις αιτιολογησει το γιατι και το πως . Σε ξαναρωταω αν ξερεις τα εξοδα για ενα εκθεσιακο σκυλο ? και τα εξοδα μια σωστης γεννας;
 
Last edited:






Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
@Ioannisfok καλησπέρα! :)

Έχω τις ενστάσεις μου σε αυτά που αναφέρεις.. Εκτός αν δεν παρατήρησα εγώ καλά, οι περισσότεροι που μπήκαν στη διαδικασία να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα, δεν απάντησαν ειρωνικά (ιδίως στο πρώτο post). Από κει και πέρα όμως, όπως οφείλει ο καθένας που συμμετέχει στη συζήτηση να κρατάει το επίπεδο, έτσι οφείλει και ο θεματοθέτης. Ακόμα και σε αυτή την εποχή δικαιολογώ μια -όποια- άγνοια στο θέμα της απόκτησης σκύλου (περισσότερο γιατί υπάρχουν περασμένες νοοτροπίες ακόμα). Δεν δικαιολογώ όμως, να προσπαθείς να κάνεις μια συζήτηση κι ο συνομιλητής να υποβιβάζει τη νοημοσύνη σου, επιλέγοντας να απαντήσει σε ό,τι τον συμφέρει και μη δείχνοντας διάθεση να μάθει.

Επιπλέον, ναι το ιδανικό πριν πάρεις σκύλο θα ήταν να έχεις διαβάσει κάποια πράγματα. ΟΧΙ να τα ξέρεις όλα -είναι ουτοπικό να περιμένεις κάτι τέτοιο- , αλλά τουλάχιστον να ξέρεις πάνω κάτω τι σε περιμένει βρε παιδί μου! Γίνεται χαμός στην Ελλάδα από παρατημένα σκυλιά, γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες τέτοια εποχή δεν ήθελαν να ζοριστούν λίγο παραπάνω στις διακοπές τους. Ή βλέπω πολλά γερόντια με μεγαλόσωμες φυλές -που τους το παράτησε ο γιος/κόρη γιατί δεν έβρισκε χρόνο να ασχοληθεί- να ζορίζονται να τα πάνε βόλτα.

Όσο για τις τιμές των εκτροφικών που ανέφερες μπορώ να σου πω κι εγώ ότι από δική μου έρευνα τιμών σε δημοφιλέστατη φυλή στην Ελλάδα, οι τιμές των εκτροφείων κυμαίνονταν από 550€ έως 900€ για απόκτηση σκύλου. Δεν αντιλέγω ότι σε κάποιες φυλές δεν ανεβαίνουν τα κόστη. Αλλά εκεί ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε και τι δουλειά γίνεται πάνω στα σκυλιά, όχι μόνο να λέμε ότι είναι ακριβά.

Σου απαντώ με όλη την καλή διάθεση, οπότε μη θεωρήσεις ότι σε ειρωνεύομαι κάπου ακόμα κι αν ο λόγος μου μπορεί να φαίνεται περίεργος. :)
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Αφου μας ανακαλυψες, δεν βλεπω τον λογο να προσπαθω να κρυβομαι αλλο. Εγω ειμαι εκτροφεας ζευγαρωνω και την μπεμπαρα επειδη ειναι σπανιο πλασμα (αληθεια ειναι!) και πουλαω και τα κουταβια 10.000 ευρω. Αλλα επειδη εσενα σε κοβω καλο παιδι και πως θα γινεις καλος ιδιοκτητης, στα αφηνω κανενα 300 να εισαι ευχαριστημενος.
Σου κανει η μπα?

FB_IMG_1468523039048.jpg
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κολλήσαμε στα 200 ευρώ διαφορά δηλαδή με 300; Αμα ειναι να δωσεις 1100 και 1200 εκεί θα δεις τη διαφορά και σε εκθεσιακά ήταν 1500 ακριβώς.
αγαπητέ Ιωάννη, ξέρεις ποιες είναι οι τιμές κουταβιών της δικής μου φυλής στην Ευρώπη?
Από 800€ από ό, τι να 'ναι γραμμές έως 2000€ από καλές γραμμές. Ενώ αν θέλεις εκθεσιακό 6-8 μηνών (γιατι μονον τοτε μπορεις να δεις αν αξίζει) θα δώσεις 2500-3000€. Και υπάρχουν και πιο ακριβές φυλές.
Οπότε μη μου λες ότι στην Ελλάδα οι εκτροφείς είναι υπερβολικοί.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πάντως όταν μίλαγα έγω με εκτροφείς για Rottweiler οι τιμές που μου είχαν πει ήταν 500ε-800ε. Τι ρατσα σου ειπαν 1500ε?
 
  • Like
Reactions: elpinor


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Πάντως όταν μίλαγα έγω με εκτροφείς για Rottweiler οι τιμές που μου είχαν πει ήταν 500ε-800ε. Τι ρατσα σου ειπαν 1500ε?
στα ροττ υπαρχουν τοσοι πολλοι κανουν γεννες που λογικο ειναι να ειναι ψιλοκατω οι τιμες και χωρις να γινομαι κακος ασμοντεους οι περισσοτεροι ειναι για τα πανηγυρια εκτρεφοντας ροττ αμφιβολου ποιοτητας
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μιλάμε για Ελλαδα , αυτους τους εκτροφεις έχουμε γι'αυτους θα μιλήσω (4 εκτροφεις Rott , 2 μίλησα εγώ , 2 ξέρω από γνωστούς μου). Φαντάζομαι οι περισσοτεροι για τα πανηγυρια ειναι παντου.