Αγορά μαλτέζ


mairimal

Member
13 Μαρτίου 2023
5
2
55
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μαλτέζ μίνι, μου έχουν προτείνει να πάω σε εκτροφέα, από έρευνα που έκανα το κόστος είναι πολύ μεγάλο και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας, σε κατάστημα είναι απαγορευτικό να απευθυνθώ;
Ευχαριστώ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μαλτέζ μίνι, μου έχουν προτείνει να πάω σε εκτροφέα, από έρευνα που έκανα το κόστος είναι πολύ μεγάλο και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας, σε κατάστημα είναι απαγορευτικό να απευθυνθώ;
Ευχαριστώ
Τι καταστημα pet shop? Απαγορευτικο δεν λες τιποτα. Τι κοστος βρηκες και ειναι πολυ μεγαλο?
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
1200 ευρώ μου ζήτησαν, ενώ σε αγγελίες βρίσκω με 300 - 400 ευρώ.
Θα δωσεις τη διαφορα στον κτηνιατρο για προβληματα υγειας
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Oπότε το κόστος είναι τόσο υψηλό;
Εμενα μου ακουγεται υπερβολικο αυτο που μου ειπες. Μονο με ενα μιλησες? Υπαρχουν αρκετα στην ελλαδα. Εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα πιο χαμηλο το κοστος αλλα δεν παιρνω και ορκο.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω περισσότερο για εκτροφείς.
Μπραβο να ψαξεις και αμα σου μπαινουν ιδεες για πετ σοπ αγγελιες και τετοια να θυμασαι και εμας που εχουμε καει. Θα τα δωσεις αυτα τα λεφτα να εισαι σιγουρη και αυτο δεν ειναι το χειροτερο εννοειται το χειροτερο ειναι οτι θα ταλαιπωρηθεις και εσυ και το σκυλι και θα υποστηριξεις μια οργανωση που κανει πολυ κακο. Αυτο δεν πληρωνεται με τιποτα. Καλη τυχη ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις!
 
  • Like
Reactions: vrmode




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μια βασική πληροφορία, που θα έπρεπε να έχεις κατά νου, είναι πως δεν υπάρχει μαλτέζ μίνι. Ούτε toy, ούτε teacup. Το καθαρόαιμο μαλτέζ δεν διακρίνεται σε μεγέθη.
Το κόστος ενός εκτροφικού μαλτέζ ξεκινά περίπου από την τιμή που γνωρίζεις και φτάνει έως και αρκετά παραπάνω. Καλώς ή κακώς, είναι μια άλλη συζήτηση…

Εκτός από αυτό το ενδεχομένως απαγορευτικό κόστος, εκείνο που -θα έπρεπε να- είναι απαγορευτικό, είναι το να στηρίζει οικονομικά το χείριστο κύκλωμα εκμετάλλευσης ζώων, ένας φιλόζωος. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει με τις αγορές μέσω pet-shops και κουταβέμπορων.
Δυστυχώς, κανείς δεν μπαίνει στη διαδικασία να σκεφτεί την προέλευση αυτών των κουταβιών και τη μαύρη ζωή που ζουν οι γεννήτορες τους.
Κεράσι βέβαια στην τούρτα, το γεγονός ότι επίσης κανείς, δεν παίρνει καθαρόαιμο σκύλο από τέτοιες πηγές, κατ’επέκταση δεν αποκτά ούτε την όψη, ούτε τη συμπεριφορά που προσδοκά από τη φυλή.

Στον αντίποδα, η διαδρομή ανάμεσα στους εκτροφείς, δεν έρχεται χωρίς παγίδες.

Η γνώμη μου και η συμβουλή μου είναι, πως αν δεν προτίθεσαι να ενημερωθείς πλήρως για τη φυλή, για τους εκτροφείς της και για τις ιατρικές εξετάσεις που οφείλουν να κάνουν (αν θέλουν να λέγονται εκτροφείς και όχι κουταβέμποροι πολυτελείας), προκειμένου να δικαιολογηθεί αυτό το κόστος, χίλιες φορές προτιμότερο να υιοθετήσεις ένα αδεσποτάκι, να γλυκάνει η ψυχούλα όλων σας!
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
σου έχουν απαντήσει….το καλύτερο που έχεις να κανείς αν δεν θες να πας σε εκτροφέα είναι να πάρεις ένα αδέσποτακι από μια φιλοζωική δεν θα ήθελες σε καμία περίπτωση να πάρεις σκύλο από puppy mill
 
  • Like
Reactions: vrmode