Αδεσποτάκι και βάρος.


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες. Έχω υιοθετήσει ένα αδεσποτακι εδώ και ένα μήνα περίπου. Ο μικρούλης γεννήθηκε όπως μας είπαν 22 Οκτωβρίου. Σήμερα είναι 4300 το βάρος του και αναπτύσσεται με ταχύτατους ρυθμούς. Η πρώτη εκτίμηση ήταν τα 10 κιλά αλλά νομίζω πως θα τα ξεπεράσει. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω περίπου πόσα κιλά θα φτάσει ως ενήλικας σκύλος;
Επίσης είναι υπερβολικά λαίμαργος. Τρώει κροκέτα ζυγισμένη πάντα αλλά πεινάει συνέχεια. Είναι φυσιολογικό;
Ευχαριστώ πολύ!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
καλησπέρα , να σου ζήσει.
Εφόσον μιλάμε για ημίαιμο ζωάκι και δεν ξερεις τους γονεις, κανεις δε μπορεί να σου πει με ακρίβεια ποσο θα γίνει. Πιθανα ομως να μη γίνει δεκα κιλά οντως, ισως να γίνει λιγο παραπανω 15 ή και 20 .
Παντως δε θα γίνει και τεράστιος, ενα λαμπραντορ πχ ή ενα τσοπανάκι ίδιας ηλικίας θα ζύγιζε τα διπλάσια κιλα.

Οσον αφορα τη λαιμαργια πολλα σκυλιά θα δείχνουν οτι πεινούν ακαταπαυστα οχι μονο μικρα αλλα και ενηλικα. Ο δικος μου πχ θα φαει οσο βρει μεχρι να ξερασει.

Εσυ φρόντιζε να του δίνεις μια καλούτσικη ποιοτικα τροφούλα σε σωστη ποσότητα σε 3 γευματα αυτη την ηλικια (και απο 5-6 μηνων τα κανεις 2) οχι απεριόριστη τροφη στο μπωλ. Επειδη οι τροφές υπολογίζονται με βαση το τελικό βάρος συνήθως ας εχεις στο μυαλο σου τελικο βαρος 15-20 κιλα οχι δεκα, εαν υπολογιζεις τωρα για δεκα κιλα τελικο βάρος μπορει να του πεφτει λίγη η τροφη και να πειναει όντως. Και θα καταλαβεις αν του πεφτει πολυ η οχι, αν το δεις να στρογγυλευει πολυ η να κανει υπερβολικα κακακια ισως χρειαστει να μειώσεις.

Εαν θες βαλε μας και φωτογραφίες του μικρού!
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω είναι λαιμαργία. Τρώει μέσα σε 2 λεπτά το φαγητό του και το νερό επίσης. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την ποσότητα με βάση το τελικό βάρος 15 έως 20 κιλά. Μέχρι στιγμής τα κακά είναι σε πολύ καλή συχνότητα. Ορίστε ο κούκλος μας !
 

Attachments

  • Like
Reactions: l.Kyveli


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κουκλος ειναι, αν θες υπαρχουν καποια μπωλ με εμποδια που βοηθουν να τρωνε λιγο πιο αργα, καπως ετσι ειναι, ισως να δοκιμασεις ενα

Screenshot 2024-01-05 172042.png
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982




panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία μου κάνει για σκυλί που θα ανέβει πολύ πάνω από τα 20 κιλά. Αυτό θα μπορούσε να έχει λογική αν η ημερομηνία γέννησης που σου είπαν δεν ισχύει και έχει γεννηθεί αργότερα. Όπως και να 'χει, να τον χαίρεσαι.
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία μου κάνει για σκυλί που θα ανέβει πολύ πάνω από τα 20 κιλά. Αυτό θα μπορούσε να έχει λογική αν η ημερομηνία γέννησης που σου είπαν δεν ισχύει και έχει γεννηθεί αργότερα. Όπως και να 'χει, να τον χαίρεσαι.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εγώ τον πήρα στις 15 Δεκεμβρίου και μου είπαν πως γεννήθηκε στις 22 Οκτωβρίου. Είχε κάνει ήδη ένα εμβόλιο το κουταβίσιο όπως μου είπε ο κτηνίατρος σε ηλικία 6 εβδομάδων περίπου.
Θα βάλω κι άλλες φωτογραφίες.
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Κουκλος ειναι, αν θες υπαρχουν καποια μπωλ με εμποδια που βοηθουν να τρωνε λιγο πιο αργα, καπως ετσι ειναι, ισως να δοκιμασεις ενα

View attachment 77807
Δεν το ήξερα πως υπάρχει κάτι τέτοιο! Θα το πάρω!Ευχαριστώ.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Δεν το ήξερα πως υπάρχει κάτι τέτοιο! Θα το πάρω!Ευχαριστώ.
Επίσης μπορείς να πάρεις μια μεγάλη πάνα ή κάποιο χαλάκι μεγάλο και να απλώσεις την κροκετα σε αυτό σε 2-3-4 δόσεις ώστε να φάει αργά το σκυλί.
Πάντως αν το σκυλί δε κάνει εμετό μετά το φαι,ενώ τρώει λεμαργα,δεν κάνει διάρροια,η δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να δίνεις καν σημασία το πως τρώει ο σκύλος σε αρκετά σκυλιά αυτό φτιάχνει,σε άλλα μένει. Πάντως όπως προείπα αν δε τίθεται κάποιο θέμα κτηνιατρικό μη σε νοιάζει καν.
Είναι τα σκυλάκια που τους είναι πολύ σημαντικό το φαι. Συνήθως είναι εύκολα εκπαιδεύσιμα στην βασική εκπαίδευση κτλ. Απλά μην παρασύρεσαι στο ότι πεινάει και του δίνεις παραπάνω τροφή. Θα πεινάει πάντα, δε θα αλλάξει. Απλά συνήθισε το.
Το βλέπω όπως είπαν και οι υπόλοιποι σκυλογονεις στα 15-20 κιλακια να κόβει. Αλλά πάντα καλάθι μικρό αν δε ξέρεις τους γονείς.
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Επίσης τα κουτάβια εκδηλώνουν πιο συχνά τάσεις λεμαργιας και ταχείας κατάποσης. Είναι φυσιολογικό. Πολλές φορές απλά από τον ενθουσιασμό τους. Δούλεψε εντολές πριν το φαι.
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Επίσης τα κουτάβια εκδηλώνουν πιο συχνά τάσεις λεμαργιας και ταχείας κατάποσης. Είναι φυσιολογικό. Πολλές φορές απλά από τον ενθουσιασμό τους. Δούλεψε εντολές πριν το φαι.
Νομίζω ότι τα καταπίνει αμάσητα όντως! Χαχαχχα
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα όταν λες εντολές πριν το φαγητό; Σε ευχαριστώ.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Νομίζω ότι τα καταπίνει αμάσητα όντως! Χαχαχχα
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα όταν λες εντολές πριν το φαγητό; Σε ευχαριστώ.
Τα σκυλιά από την φύση τους δε μασάνε. Κατάποση κάνουν και το πεπτικό τους είναι φτιαγμένο για τροφή κατάποσης. Μικρο πεπτικο/πολύ όξινο κτλ.

Πρώτα πχ να τον μάθεις να τρώει με το "φαε". Δηλαδή να δουλέψετε την υπομονή.
Βάζεις το μπολ μπροστά του και δεν τον αφήνεις να φάει μέχρι να ηρεμήσει. Μόλις ηρεμήσει και δε προσπαθεί να προσεγγισει το μπολ παρα μονο το κοιταει του λες ενθουσιασμενα "φαε".
Μετέπειτα το εξελίσσεις σε : μπροστά από το μπολ να κάνει σειρά εντολών. Κάτσε ξάπλα Τούμπα κτλ και μετά φάε. Όπως και την αύξηση χρόνου αναμονής. Αλλά όχι και υπερβολής. Επίσης μιας και ταΐζεις κροκέτα μπορείς αντί για μπολ να ταΐζεις από το χέρι μαζί με εντολές που είπα πιο πάνω. Αυτό δημιουργεί μια τεράστια θετική σύνδεση μεταξύ σας.
"Το αγαπημένο μου φαΐ έρχεται από τον αγαπημένο μου άνθρωπο" από το μπολ με τις εντολές δημιουργείς το ίδιο απλά όχι τόσο "εντονο".
 


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Τα σκυλιά από την φύση τους δε μασάνε. Κατάποση κάνουν και το πεπτικό τους είναι φτιαγμένο για τροφή κατάποσης. Μικρο πεπτικο/πολύ όξινο κτλ.

Πρώτα πχ να τον μάθεις να τρώει με το "φαε". Δηλαδή να δουλέψετε την υπομονή.
Βάζεις το μπολ μπροστά του και δεν τον αφήνεις να φάει μέχρι να ηρεμήσει. Μόλις ηρεμήσει και δε προσπαθεί να προσεγγισει το μπολ παρα μονο το κοιταει του λες ενθουσιασμενα "φαε".
Μετέπειτα το εξελίσσεις σε : μπροστά από το μπολ να κάνει σειρά εντολών. Κάτσε ξάπλα Τούμπα κτλ και μετά φάε. Όπως και την αύξηση χρόνου αναμονής. Αλλά όχι και υπερβολής. Επίσης μιας και ταΐζεις κροκέτα μπορείς αντί για μπολ να ταΐζεις από το χέρι μαζί με εντολές που είπα πιο πάνω. Αυτό δημιουργεί μια τεράστια θετική σύνδεση μεταξύ σας.
"Το αγαπημένο μου φαΐ έρχεται από τον αγαπημένο μου άνθρωπο" από το μπολ με τις εντολές δημιουργείς το ίδιο απλά όχι τόσο "εντονο".
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Θα αρχίσω να τις εφαρμόζω από αύριο κιόλας.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf