Αδύνατος Γ.Π.


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Καλημέρα και από μένα σε όλη τη παρέα.
Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να συζητήσουμε για τον Άτλα Γερμανικό Ποιμενικό. Θα ξεκινήσω λοιπόν από την αρχή. Στο avatar του προφίλ μου ο Άτλας είναι 4ων μηνών και όπως βλέπετε σωστός μορφολογικά και ειδικότερα στα κιλά που πρέπει, αφού εκεί θέλω να εστιάσουμε. Τον πήρα 2 μηνών και από την αρχή έως και τώρα το σκυλί τρώει ξηρά τροφή μάρκας Royal Canin junior. Μέχρι 7 μηνών ο Άτλας ήταν σωστός στα κιλά του και με το παραπάνω θα έλεγα. Μεγάλωνε με γοργούς ρυθμούς και ήταν ο πιο μεγαλόσωμος από όλα τα αδέρφια της ίδιας γέννας (τυγχάνει να μπορώ να βλέπω περιστασιακά τα αδέρφια του). Ωστόσο δεν ήταν ποτέ σκυλί λαίμαργο ή ''φαγάνας'' π.χ. Το λέω αυτό διότι έτυχε να μείνω μια φορά από τροφή και του έδωσα μια άλλη ίδιας ποιότητας από φίλο μου και έκανε να φάει 2 μέρες. Τέλος πάντων όταν πάλι πήρα τη τροφή του έτρωγε κανονικά. 7 μηνών τον πήγα για βασική εκπαίδευση όπου παρέμεινε για 2 μήνες. Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης το σκυλί αδυνάτιζε. Όταν ρώτησα τον εκπαιδευτή, μου είπε ότι τρώει κανονικά τη ποσότητα που του βάζει και οτι επειδή και εκείνος το είχε παρατηρήσει μάλιστα την είχε αυξήσει. 9 μηνών πλέον τον πήρα στο σπίτι αφού είχε τελειώσει η εκπαίδευση. Εμφανώς αδυνατισμένο, όχι βέβαια σε σημείο να νομίζει κάποιος ότι το σκυλί ήταν άρρωστο. Έψαχνα τρόπους να τον κάνω να παχύνει και να ξαναγίνει όπως ήταν. Ξεκίνησα να του δίνω Barf και για 4-5 μέρες την έτρωγε με όρεξη. Μετά ξεκίνησε να μη τη θέλει να παραλείπει γεύματα μέσα στη μέρα είτε το πρωινό είτε το βραδινό. Ξεκίνησα λοιπόν και πάλι ξηρά τροφή της ίδιας εταιρείας. Αυτό που έκανε ήταν να τρώει αλλά να παραλείπει πάλι γεύματα. Ψάχτηκα τον πήγα στο κτηνίατρο του, του έκανα εξετάσεις αίματος και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά αν εξαιρέσεις ότι είχε ελαφρώς ανεβασμένο το δείκτη της πρωτεΐνης (δεν θυμάμαι τον επιστημονικό όρο τώρα) και αυτό λόγο της Barf. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ και ότι το σκυλί ναι μεν θα μπορούσε να ήταν πιο παχύ αλλά ότι δεν έτρεχε και κάτι σημαντικό. Ήταν 11 μηνών και 36 κιλά όταν τον πήγα στο γιατρό. Σήμερα είναι 13 μηνών έχει παχύνει σίγουρα από τότε και είναι γύρω στα 38-39 κιλά αλλά μέχρι εκεί. Τις τελευταίες μέρες αύξησα τη ποσότητα και τρώει γύρω στα 800 γραμμ. ημερησίως. Απλά είμαι αρκετά προβληματισμένος πρώτον γιατί δεν έχει καμία σχέση η μορφή του τώρα με αυτό που έδειχνε ότι θα γίνει όταν μεγαλώσει και δεύτερον τον ψηλαφίζω και νιώθω τα κόκαλά του πράγμα το οποίο δε θα έπρεπε να συμβαίνει αν ήταν ας πούμε 44-45 κιλά. Παρακάτω έχω φωτογραφίες του Άτλα 4ων 6 9 μηνών(στην εκπαίδευση) και 2 πρόσφατες. Ευχαριστώ για το χρόνο σας ελπίζω να μη κούρασα διότι έγραψα πολλά, απλά ήθελα να καλύψω τυχών απορίες σας.
 

Attachments



Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Στο προτυπο παντως για τα αρσενικα γραφει πως το βαρος τους κυμαινεται μεταξυ 30 και 40 κιλων.Ποιο ειναι το υψος του ; Σιγουρα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν αλλα παιδια με μεγαλυτερη εμπειρια στα Γ.Π. Καλωσηρθατε και οι 2,ειναι πολυ ομορφος,να τον χαιρεσαι.

p.s. Καλο θα ηταν να αναφερεις με ποιον τροπο τον απεκτησες,και για ποιον λογο δεν θελησες να εκπαιδευτεις(εντος ή εκτος εισαγωγικων) και εσυ μαζι με τον σκυλο.Στο διαστημα των 2 μηνων,τον ειχες δει ποτε απο κοντα ;
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Στο προτυπο παντως για τα αρσενικα γραφει πως το βαρος τους κυμαινεται μεταξυ 30 και 40 κιλων.Ποιο ειναι το υψος του ; Σιγουρα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν αλλα παιδια με μεγαλυτερη εμπειρια στα Γ.Π. Καλωσηρθατε και οι 2,ειναι πολυ ομορφος,να τον χαιρεσαι.

p.s. Καλο θα ηταν να αναφερεις με ποιον τροπο τον απεκτησες,και για ποιον λογο δεν θελησες να εκπαιδευτεις(εντος ή εκτος εισαγωγικων) και εσυ μαζι με τον σκυλο.Στο διαστημα των 2 μηνων,τον ειχες δει ποτε απο κοντα ;
Καλώς σε βρήκα.
Έχεις δίκιο για τα χαρακτηριστικά της φυλής τα γνωρίζω. Ο Άτλας όμως είναι ήδη 69 με 70 εκατοστά στο ύψος το οποίο ξεπερνάει κατά 5 εκατοστά περίπου τα ''γενικά'' γιατί περί τέτοιων πρόκειται χαρακτηριστικά της φυλής. Γιαυτό και φαίνεται ''αδύνατος''. Επίσης όσον αφορά την εκπαίδευση βεβαίως και πήγαινα και εγώ μαζί τα πρωινά και εκπαιδεύτηκα μαζί του. Τρεις και κάποιες τέσσερις φορές την εβδομάδα, όσες μου το επέτρεπε η δουλειά μου.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλώς όρισες και να τον χαίρεσαι

Απο τις φωτο(αν και δεν φαίνονται πολυ καλα) δεν δείχνει
αδύνατος. Δεν πρέπει να σε προβληματίζει και τόσο άλλοι
πασχίζουν να τα αδυνατίσουν και δεν μπορούν.
Αυτο με την αστάθεια στο φαΐ να το δεις λιγο ισος κατι δεν κανεις
καλά αλλα και ισος να ειναι και ο σκυλος απλός μυστήριος με το φαΐ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Καλώς όρισες και να τον χαίρεσαι

Απο τις φωτο(αν και δεν φαίνονται πολυ καλα) δεν δείχνει
αδύνατος. Δεν πρέπει να σε προβληματίζει και τόσο άλλοι
πασχίζουν να τα αδυνατίσουν και δεν μπορούν.
Αυτο με την αστάθεια στο φαΐ να το δεις λιγο ισος κατι δεν κανεις
καλά αλλα και ισος να ειναι και ο σκυλος απλός μυστήριος με το φαΐ.
Καλώς σε βρήκα.
Δυστυχώς τώρα δεν έχω άλλες φωτογραφίες, κανονικά έπρεπε να ανεβάσω μια από πάνω. Αν και στη φώτο με το άλλο ποιμενικό μαζί στην εκπαίδευση φαίνεται αρκετά αδύνατος. Ο σκύλος είναι μυστήριος με το φαΐ σίγουρα. Ταΐζω 2 φορές την ημέρα πρωί και βράδυ και σχεδόν πάντα την ίδια ώρα. Με προβληματίζει πάντως το γεγονός όταν ενώ είναι τόσο ανεπτυγμένος φίλοι μου τον αποκαλούν ''λωρίδα'' λόγο βάρους :confused::D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα σου...
λοιπον...
ο μικρος είναι ακόμα υπό ανάπτυξη...

αυτό το οποίο παρατηρείς ελιναι φυσιολογικό για την ηλικία του...
τα τελικά κιλά που θα πρέπει να έχει ο σκύλος σου γύρω στα 45 συν πλην θα πρέπει να τα βάλει μέχρι την διάρκεια των 2 πρώτων ετών κι όχι απο τους 13 μήνες
σαν κουταβι σου φαινόταν στρουμπουλό κάτι που κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης συνέπεσε με την αύξηση του υψους του... άρα όσα το σκυλί επαιρνε τα εδίνε σε υψος κι όχι βαρος...
λογικά με το ύψος τελείωσες
μην βιάζεσαι να τον παχύνεις και μην ταίζεις περισσότερο από οσο πρεέπι απλα θα καταλήξεις να μαζεύεεις περισσότερα κόπρανα....
να τον χαίρεσαι και να φροντίσεις να περνατε καλά ...
ο σκύλος θελει υπομονή κι επιμονή και γι ατην εκπαιδευση τοτυ και για την ανάπτυξη του...
οι βιασύνες μόνο προβλήματα δημιουργουν...
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
καλησπερα σου...
λοιπον...
ο μικρος είναι ακόμα υπό ανάπτυξη...

αυτό το οποίο παρατηρείς ελιναι φυσιολογικό για την ηλικία του...
τα τελικά κιλά που θα πρέπει να έχει ο σκύλος σου γύρω στα 45 συν πλην θα πρέπει να τα βάλει μέχρι την διάρκεια των 2 πρώτων ετών κι όχι απο τους 13 μήνες
σαν κουταβι σου φαινόταν στρουμπουλό κάτι που κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης συνέπεσε με την αύξηση του υψους του... άρα όσα το σκυλί επαιρνε τα εδίνε σε υψος κι όχι βαρος...
λογικά με το ύψος τελείωσες
μην βιάζεσαι να τον παχύνεις και μην ταίζεις περισσότερο από οσο πρεέπι απλα θα καταλήξεις να μαζεύεεις περισσότερα κόπρανα....
να τον χαίρεσαι και να φροντίσεις να περνατε καλά ...
ο σκύλος θελει υπομονή κι επιμονή και γι ατην εκπαιδευση τοτυ και για την ανάπτυξη του...
οι βιασύνες μόνο προβλήματα δημιουργουν...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου. Διαβάζοντας αυτά που μου έγραψες φαίνεσαι πολύ σίγουρος για αυτά που γράφεις. Φαντάζομαι ότι δε βρήκες κάτι που πρέπει να αλλάξω στη καθημερινοτητα του σκύλου διαβάζοντας το δικό μου άρθρο. Υπομονή έχω απλά επειδή είναι το πρώτο μου Γερμανικό ποιμενικό ήθελα γνώμες από πιο έμπειρους ιδιοκτήτες σκύλων. Μια ερώτηση μόνο μιας και ανέφερες τη ποσότητα τροφής. Όπως έγραψα παραπάνω ταΐζω 800γρ. τη μέρα να συνεχίσω έτσι ή να του δίνω γύρω στα 600 όπως γράφει και ο πίνακας δοσολογίας της τροφής? 800+ με 600 έχει μεγάλη διαφορά σε € κάθε μήνα γιαυτό ρωτάω. ;)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα
ναι ειμαι αρκετα σιγουρος γι αυτα που γραφω ....
και συνηθως ειναι και το ελλατωμα μου αυτο...
μερικες φορες απολυτος... ( οχι παντα.....)
οταν εγραφα στην αρχη το μυνημα μου δε ειχα υποψη ακριβως το ποστ σου που ελεγε για 2 φορες ημερησιως...
αν με τα 600 γραμμαρια ο σκυλος σου δεν συνεχιζει να αδυνατιζει ναι δινε του τα 600
απλα να ξερεις οτι οσα αναγραφουν στα τσουβαλια οι τροφες ειναι ενας γενικος κανονας που σε καθε σκυλο μπορει να ξεφευγει....
οπως ακριβως και ο δικος σου ξεφευγει απο το προτυπο....
εχοντας λοιποιν στο μυαλο σου οτι ο σκυλος σου ειναι υπο αναπτυξη ακομα...
παρατηρησε του ... δωστου την ποσοτητα τροφης που συστηνει η εταιρεια και κοιταξε ,...
αν αδυνατιζει αυξησε λιγο την δοσολογια κρατα την σταθερη 2 εβδομαδες και παρατηρησε τον ξανα...
οταν θα γινει 15-16 17 μηνων κι αρχιζει να αναπτυσσεται το στηθος του τοτε θα αρχισει και να μαζευει κιλα μεχρι τοτε εσυ απλα θα μαζευεις περισσοτερα κοπρανα αν ταιζεις παραπανω απο οσο χρειαζεται...
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Ωραία
καλησπερα
ναι ειμαι αρκετα σιγουρος γι αυτα που γραφω ....
και συνηθως ειναι και το ελλατωμα μου αυτο...
μερικες φορες απολυτος... ( οχι παντα.....)
οταν εγραφα στην αρχη το μυνημα μου δε ειχα υποψη ακριβως το ποστ σου που ελεγε για 2 φορες ημερησιως...
αν με τα 600 γραμμαρια ο σκυλος σου δεν συνεχιζει να αδυνατιζει ναι δινε του τα 600
απλα να ξερεις οτι οσα αναγραφουν στα τσουβαλια οι τροφες ειναι ενας γενικος κανονας που σε καθε σκυλο μπορει να ξεφευγει....
οπως ακριβως και ο δικος σου ξεφευγει απο το προτυπο....
εχοντας λοιποιν στο μυαλο σου οτι ο σκυλος σου ειναι υπο αναπτυξη ακομα...
παρατηρησε του ... δωστου την ποσοτητα τροφης που συστηνει η εταιρεια και κοιταξε ,...
αν αδυνατιζει αυξησε λιγο την δοσολογια κρατα την σταθερη 2 εβδομαδες και παρατηρησε τον ξανα...
οταν θα γινει 15-16 17 μηνων κι αρχιζει να αναπτυσσεται το στηθος του τοτε θα αρχισει και να μαζευει κιλα μεχρι τοτε εσυ απλα θα μαζευεις περισσοτερα κοπρανα αν ταιζεις παραπανω απο οσο χρειαζεται...
Βασικά ξεκίνησα να ταΐζω 800 μιας και το τελευταίο 20 ήμερο ο σκύλος τρώει πλέον κανονικά χωρίς να παραλείπει κανένα απο τα 2 γεύματα ημερησίως. Από ενθουσιασμό θα λεγα γιατί αυτό το θέμα με είχε προβληματισει να σου πω την αλήθεια. Όταν πλέον τον είδα να τρώει κάθε μέρα κανονικά είπα ότι τώρα είναι ευκαιρία να του αυξήσω και τη ποσότητα. Αλλά θα τον ζυγίσω πάλι να δω πως πάει για 2 βδομάδες. Είναι όντως κρίμα αν δεν έχει όφελος η παραπάνω ποσότητα και απλά μαζεύω περισσότερα κόπρανα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απολύτως φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει και έχει να κάνει με την αναλογία ύψους-βάρους!

Έχω σκύλο ο οποίος είναι στο ανώτατο όριο του ύψους(≈65cm) και στα ανώτατα κιλά(≈40κιλά)! Και φαίνεται λίγο αδύνατος. Βέβαια ασκείται πολύ! Παρ'όλα αυτά οι ποσότητες τροφής είναι ίδιες.

Διαφορετική σιλουέτα έχει ένα σώμα που έχει ύψος 1.80cm και είναι 60 κιλά από ένα σώματα 1.60cm και 60 κιλά!

Όσον αφορά το αδυνάτισμα στην εκπαίδευση, όταν θέλες να αποκτήσεις επαφή χρησιμοποιείς το βασικότερο ένστικτο, αυτό της επιβίωσης.:)
 
  • Like
Reactions: -Manos-


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά. Απλά δε θέλω να εφησυχάζομαι, είμαι πολύ δεμένος με το σκύλο μου και θέλω πάντα το καλύτερο για αυτόν. Ρωτάω διαβάζω κτλ. Υπομονή λοιπόν και εδώ είμαστε στο μέλλον εάν χτύπα ξύλο πάει κάτι στραβά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Σε ένα μήνα και κάτι θα είναι 15 μηνών και θα του αλλάξω τροφή, σκέφτομαι να παραμείνω στη royal μιας και έχει μεγαλώσει με αυτή. Επίσης έχοντας υπόψη ότι είναι πολύ μυστήριος με το φαγητό του ανατριχιάζω στη σκέψη ότι μπορεί να μη τη τρώει πάλι και ας είναι της ίδιας εταιρείας. Καμιά ιδέα πάνω σε αυτό διότι θα είναι ένα μεταβατικό στάδιο το οποίο θέλω να περάσω χωρίς προβλήματα...
 

Attachments



ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν είχα μεγαλόσωμο σκυλί και το έπαιζε επιλεκτικό με την τροφή του, θα έμενε 3-4 μέρες νηστικό και θα την έβλεπε λουκούμι μετά.
Το ότι είναι της ίδιας εταιρίας η τροφή, δεν σημαίνει όντως ότι θα την τρώει με την ίδια όρεξη. Επειδή υπάρχουν απείρως καλύτερες επιλογές τροφής από την royal canin, θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποια άλλη και να τον "μαθεις" να την τρώει αν κάνει τον δύσκολο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Επειδή τα έχω δοκιμάσει αυτά που λες.... ξέρω ακριβώς τι θα κάνει. Τον άφησα νηστικό 2 μέρες είδε τη τροφή λουκούμι και μόλις χόρτασε σε 1-2 μέρες έκανε τα ίδια κόλπα, ε δε γίνεται κάθε 3-4 μέρες να τον αφήνω νηστικό για άλλες 3 και δώστου πάλι από την αρχή. Τώρα τρώει κανονικά βέβαια αυτά τα κόλπα μου τα έκανε σχεδόν όλο το καλοκαίρι.
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Επίσης η τροφή που ψάχνω θα ήθελα να κυμαίνεται από 45 έως 55€ και να είναι 15 κιλά και πάνω όχι λιγότερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το καλοκαίρι όλα τα σκυλιά (εκτος από μερικά ανώμαλα :whistle: ) τρώνε λιγότερο. Τα επηρεάζει η ζέστη και μπαίνουν σε "συντήρηση".
Για την τροφή θα σου έλεγα να δεις στο φορουμ, τις σχετικές συζητήσεις και να βγάλεις μια άκρη. Η RC είναι "αδικη" όσον αφορά την αναλογία ποιότητας-τιμής.
Σύνθεση: καλαμπόκι, καλαμποκάλευρο, αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, ζωικά λίπη, γλουτένη καλαμποκιού, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, αφυδατωμένη πρωτεΐνη χοιρινού, πούλπα σακχαροτεύτλων, μεταλλικά άλατα, ιχθυέλαιο, έλαιο σόγιας, ζύμες, σκόνη αυγού, υδρολυμένα οστρακόδερμα (πηγή γλυκοζαμίνης), υδρολυμένος χόνδρος (πηγή χονδροϊτίνης).

Από την άλλη, ενδεικτικά εντελώς επειδή είναι 15κιλη: http://petneeds.gr/gia-skulo/ksira-trofi-skulou/belcando-dog-dry/BELCANDO-ADULT-DINNER-15kg-0

Επισης μην παραβλέψεις το εξής: σε μια ανώτερη ποιοτικά τροφή ο σκύλος θα χρειάζεται μικρότερη ποσότητα τροφής για να καλύψει τις ανάγκες του ανά ημέρα.
Ψάξε το!
 


Malamute

Active Member
27 Ιουνίου 2014
40
28
33
Αν είχα μεγαλόσωμο σκυλί και το έπαιζε επιλεκτικό με την τροφή του, θα έμενε 3-4 μέρες νηστικό και θα την έβλεπε λουκούμι μετά.
Το ότι είναι της ίδιας εταιρίας η τροφή, δεν σημαίνει όντως ότι θα την τρώει με την ίδια όρεξη. Επειδή υπάρχουν απείρως καλύτερες επιλογές τροφής από την royal canin, θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποια άλλη και να τον "μαθεις" να την τρώει αν κάνει τον δύσκολο.[/

Έχω μεγαλόσωμο που έχει αντέξει και βδομάδα. Αυτό κανει τα πράγματα χειρότερα γιατί μετά ο οργανισμός προσαρμόζεται στην πείνα. Ο σκύλος τρώει σε βάθος χρόνου λιγότερο και ακόμα και αν φάει μετά από δέκα μέρες, θα είναι ίσα για να ζήσει. Μερικοί από εμάς απλά έχουμε σκυλιά πιο ιδιότροπα στο φαγητό και δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό. Το περίεργο είναι πως θεωρούσα τους γερμανικούς τα πιο βολικά από πλευράς φαγητού.
 
  • Like
Reactions: -Manos-


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το καλοκαίρι με τις ζέστες, αρκετά σκυλιά γίνονται μίζερα με το φαγητό τους.

Όσον αφορά την royal, ναι, βάσει συστατικών συγκριτικά με άλλες super duper τροφές φαίνεται της πλάκας.
Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω την μακροχρόνια παρουσία της και το ότι έχει θρέψει άπειρες γενιές σκύλων απροβλημάτιστα.
Εξάλλου πέρα από τα συστατικά, την σειρά τους και όσα τεχνηέντως μας έχουν "δασκαλεψει" να ψάχνουμε, παίζει τεράστιο ρόλο και το πως κάθεται μια τροφή στον κάθε σκύλο.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη και αν δεν μπορούμε για τον Χ,ψ λόγο να δίνουμε ένα μελετημένο μαγειρευτό σιτηρεσιο, προτιμώ αυτήν κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, παρά μια φαινομενικά σουπερ ντουπερ που δεν έχει δοκιμαστεί όσο χρειάζεται ή την οποιαδήποτε πολυδιαφημισμένη, οσο πάνω πάνω στην λίστα την ανεβοκατεβάζει το dog food analysis, όσο και αν χτυπιέται ο πετσοπας της γειτονιάς μου. Marketing rules...

Θεωρώ αξίζει να διαβάσετε αυτό το θέμα.

Καλώς ήρθες Μάνο, πολύ ωραίος ο Άτλας(y)
 




tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Μια χαρά είναι το σκυλάκι σου. Μην ανυσηχείς.

Ειναι μικρός ακόμα. Πάντως 800g μου φαίνονται πολλά.

Εγώ στο δικό μου του δίνω 500G και ασκήται και πάρα πολύ και παρόλα αυτά δεν το τρώει όλο.

Να σου ζήσει πάντως
 
  • Like
Reactions: -Manos-


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3