Αδύνατος Γ.Π.


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Σε ευχαριστώ, ίσως του μειώσω τη ποσότητα δε ξέρω ακόμα, απλά τώρα τρώει κανονικά γιαυτό και του δίνω παραπάνω... Πέρασε αρκετός καιρός που έκανε ''κόλπα'' με τη τροφή του (δεν έτρωγε) κτλ. Ίσως γιαυτό να υπερέβαλα και εγώ λιγάκι. Αλλά και 800γρ. τα τρώει όλα δεν αφήνει τπτ.
Πόσο είναι ο δικός σου?
 
  • Like
Reactions: tryphon13


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Σε ευχαριστώ, ίσως του μειώσω τη ποσότητα δε ξέρω ακόμα, απλά τώρα τρώει κανονικά γιαυτό και του δίνω παραπάνω... Πέρασε αρκετός καιρός που έκανε ''κόλπα'' με τη τροφή του (δεν έτρωγε) κτλ. Ίσως γιαυτό να υπερέβαλα και εγώ λιγάκι. Αλλά και 800γρ. τα τρώει όλα δεν αφήνει τπτ.
Πόσο είναι ο δικός σου?
χαχα να ξέρεις πως οΣο του δίνεις τόσο θα τρώει!! τα σκυλιά δεν έχουν μέτρο στο φαγητό!

εμένα είναι 4 ετών.. 63cm & 41kg

στεναχωριέμαι πολύ να βλέπω παχύσαρκα σκυλιά.. πρόσεχε μην παχύνει απότομα!
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
χαχα να ξέρεις πως οΣο του δίνεις τόσο θα τρώει!! τα σκυλιά δεν έχουν μέτρο στο φαγητό!

εμένα είναι 4 ετών.. 63cm & 41kg

στεναχωριέμαι πολύ να βλέπω παχύσαρκα σκυλιά.. πρόσεχε μην παχύνει απότομα!
Πραγματικά πίστεψε με αυτή τη περίοδο δε μπορω να τον φανταστώ παχύσαρκο με τίποτα. Εάν παχύνει και έρθει στα φυσιολογικά του δε θα τον αφήσω να γίνει παχύσαρκος ασκείται μαζί μου κάθε μέρα δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο δε μου αρέσει ούτε εμένα. Απλά σε κάθε τι θέλει να μου αλλάζει τη πίστη. Ενώ πχ είχε σηκώσει αυτιά 2,5 μηνών μετά τα έριχνε μια το ένα μια το αλλο μετά και τα δυο μαζί.
Τελικά όλα καλά τα σήκωσε 4ων μηνών. Το επόμενο τώρα... ειναι 13 μηνών και ακομα δεν σηκώνει πόδι για να κατουρήσει, ενώ πχ φίλος μου έχει ΑΚΙΤΑ τα πήραμε μαζι με διαφορά 20 ημερών τέλος πάντων και ο δικός του το σηκώνει απο 6 μηνών.. Κάτι τέτοια μου κάνει και με αγχώνει λιγάκι. Όλα με χρονοκαθυστέρηση (εντός του φυσιολογικού θέλω να πιστεύω πάντα).
 
  • Like
Reactions: tryphon13


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα αυτιά είναι φυσιολογικό να παίζουν, όπως σε όλα τα δείγματα της φυλής μας!
Η περίοδος από 2-6 μηνών πλάθεται και η γνάθος οπότε το κεφαλάκι ακόμα είναι αδύναμο!
Δεν σου αλλάζει την πίστη, σε όλους μας έχει συμβεί! :)

Ούτε το σήκωμα του ποδιού είναι κάτι! Δεν έχει κάποιον χρόνο! Να σε αγχώσει για ποιο λόγο?
Εδώ πολλά αρσενικά πολύ μεγαλύτερα του σκύλου σου και ουρούν όπως να 'ναι!:D
Επουδενί δεν είναι ένδειξη χαρακτήρα το σήκωμα του ποδιού!
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Τα αυτιά είναι φυσιολογικό να παίζουν, όπως σε όλα τα δείγματα της φυλής μας!
Η περίοδος από 2-6 μηνών πλάθεται και η γνάθος οπότε το κεφαλάκι ακόμα είναι αδύναμο!
Δεν σου αλλάζει την πίστη, σε όλους μας έχει συμβεί! :)

Ούτε το σήκωμα του ποδιού είναι κάτι! Δεν έχει κάποιον χρόνο! Να σε αγχώσει για ποιο λόγο?
Εδώ πολλά αρσενικά πολύ μεγαλύτερα του σκύλου σου και ουρούν όπως να 'ναι!:D
Επουδενί δεν είναι ένδειξη χαρακτήρα το σήκωμα του ποδιού!
Θελω απλα να τονίσω οτι όλα ίσως στο τέλος να γίνουν οπως πρέπει απλα σε εμένα θα ειναι σχεδόν πάντα αυτο το 2 στις 10 θα αργήσει λίγο...Θα ειμαι μία περίπτωση απο τις δυο...:ROFLMAO::D
 




-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Μα αυτό σου εξηγώ! Ο σκύλος σου δεν κάνει κάτι καθυστερημένα! :)

Chill out...
Οκ, τώρα επόμενο θέμα, απο τον άλλο μηνα που θα παει 15 μηνών είναι.... η τροφή>> Πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες γιαυτό πραγματικά. Δεν εχω καταλήξει κάπου ακόμα όμως.
 


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Πάντως οι καλυτερες τροφές δεν βγαίνουν σε 15 κιλά αλλά 12-13... Εχω κάτι υπόψιν μου και στα 15 αλλά δε θα την έβαζα διπλα σε άλλες που οπως προείπα ειναι λιγότερα κιλά. Πάντως Royal δε θα έδινα...
Όσο για το μέγεθος - βάρος - ύψος τα έχουν ήδη πει... Κατα τη γνώμη μου ειναι στο dna και λίγο θα το επηρεαστείς με την ποσότητα της τροφής. Πιο πιθανό ειναι να τον κανεις υπέρβαρο (πράγμα πολυ κακό για ΓΠ και γενικώς για μεγαλόσωμες φυλές)...
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Πάντως οι καλυτερες τροφές δεν βγαίνουν σε 15 κιλά αλλά 12-13... Εχω κάτι υπόψιν μου και στα 15 αλλά δε θα την έβαζα διπλα σε άλλες που οπως προείπα ειναι λιγότερα κιλά. Πάντως Royal δε θα έδινα...
Όσο για το μέγεθος - βάρος - ύψος τα έχουν ήδη πει... Κατα τη γνώμη μου ειναι στο dna και λίγο θα το επηρεαστείς με την ποσότητα της τροφής. Πιο πιθανό ειναι να τον κανεις υπέρβαρο (πράγμα πολυ κακό για ΓΠ και γενικώς για μεγαλόσωμες φυλές)...
Όχι ίσα ίσα το αντίθετο θελω να έρθει απλα στα φυσιολογικά για αυτόν κιλά, να τον πιάνω και να μη νιώθω τα κόκκαλα του, απλά πράγματα.
https://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Essential Foods Superior Living 12_dot_5kg.aspx
την έχεις υπόψην σου?
 
Last edited:


christos1908

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
46
17
42
Οχι, αλλά δε δείχνει άσχημη. Αλλά απ'οσο βλέπω ειναι 12,5kg και ακριβή σχετικά... Σε αυτή την κατηγορία εχεις πολλές επιλογές.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
και μην ξεχνάς το μυστικό είναι μαγειρευτό φαγητό που και που χωρίς αλάτι, ζάχαρη και μπαχαρικα.για να καλύπτονται τα συστατικά που δεν υπάρχουν στην ξηρά. πολύ σημαντικό αυτο.
για ξηρά μην ανχώνεσαι. οτι ταιριάζει στο σκυλί..
 
  • Like
Reactions: -Manos-


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3