mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Η...πως να χάσεις μέρες από την ζωή σου :confused:

Εύκολα! Ξυπνάς μες την μαύρη νύχτα, όταν το γεροντάκι σου κάνει εμετό και συγχρόνως, δεν μπορεί να στηριχτεί στα ποδαράκια του. Ετσι, ξαφνικά. Σε κανένα. Οχι μόνο στα πίσω, που ξέρεις ότι έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορεί να κάνει βήμα, χωρίς να γκρεμιστεί και το βλέμμα του είναι εντελώς απλανές. Σαν να μην νοιώθει. Να μην βλέπει. Να μην μπορεί γενικά να αντιληφθεί τίποτα και κανέναν. Να μην μπορεί να βρει, ούτε που είναι το νερό του και το φαγητό του. Τραυματικές εικόνες :(

Τις επόμενες ώρες, η κατάστασή του παραμένει σταθερά απελπιστική και προστίθενται άρνηση τροφής και νερού.

Η εσπευσμένη επίσκεψη στον γιατρό, σε αφήνει με νέες γνώσεις. Γηριατρικό αιθουσαίο σύνδρομο, μάλλον. Με αυτά τα συμπτώματα. Ξαφνικός πλήρης αποπροσανατολισμός [ίσως, σαν να περνάει ο άνθρωπος, σοβαρή κρίση ιλίγγου το έχω στο μυαλό μου] και πλήρης αταξία σε όλα τα άκρα. Πάνω που αρχίζει να στραβώνει το στοματάκι [του ιδιοκτήτη] και λίγο πριν τρέξει και σαλάκι, έρχονται και τα χαρμόσυνα. Οπως ήρθε, έτσι θα φύγει. Ξαφνικά. Χωρίς καμμία αγωγή, μέσα στις επόμενες 72 ώρες, θα πάει από κει που 'ρθε η βλακεία. Αίτια δεν υπάρχουν. Ετσι! Γιατί να μην βρεις κάτι να τρέχεις, μέσα σε ένα 3ήμερο εθνικής αργίας; Αιματολογικές-Βιοχημικές κουταβιού :love: Ακτινογραφίες καθαρές, σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Μισό medrol για 2-3 μέρες, το πρότεινε κυρίως, για δικό μου εφησυχασμό. Πιθανότατα, θα ήθελε να το πάρω εγώ :unsure:

Δυό μέρες μετά, έχει πραγματικά, επανέλθει σχεδόν πλήρως, το αγόρι μου!

Κόστος: Μειωμένη κατά κάποιες μέρες, διάρκεια ζωής του ιδιοκτήτη και αυξημένες λευκές τρίχες, εν μία νυκτί. Αλλά δεν πειράζει. Πάντα και μόνο, τέτοια :rolleyes:
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
ετσι ξαφνικα και χωρις αιτια?
αλλο παλι και τουτο.
Αφου περασε ομως χαλαλι οι ασπρες τριχες για τον Σωτηρακι σου! ♥
Ναι ειναι γερός απο εδω και περα!
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Μια λιτή περιγραφή που βρίσκω, σαφώς με λιγότερο συναίσθημα:

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...ndromo&usg=AFQjCNHeCXPeRBgVs5raFphckDK5JnBX4w

www.care.gr

Αχ, είναι τρομακτικό :(
Ευτυχώς συνήλθε! Πόσο συχνά μπορεί να εμφανίζει αυτό και για ποια ηλικία μιλάμε?
Τρομακτικό είναι επιεικής χαρακτηρισμός :(
Δεν ξέρω, αν μπορεί να το ξαναπάθει το ρημάδι. Λες; Δεν ρώτησα :oops:
14 είναι πλέον το μωρό μου
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αλλο να το περιγραφεις και αλλο να το ζεις:(

Ειχα ενα περιστατικο σε νεαρη ηλικια απο εσω ωτιτιδα και ενα του κοκερινου μας που εχει περασει τα 15.
 
  • Like
Reactions: Kanga and mareco




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Αλλο να το περιγραφεις και αλλο να το ζεις:(
Αυτό! Πραγματικά όμως!
Οταν δε, προσπάθησα να του δώσω λίγη κονσερβούλα με κουτάλι, για να πάρει ένα medrol, πριν πάμε στον γιατρό, και δάγκωνε την λαβή του κουταλιού, αντί για το φαγητό, μου 'ρθε ο θάνατος. Εβλεπα τους άλλους δύο, να λιγουρεύονται την μπουκιά του και μου 'ρχόταν να τους πετάξω και τους δύο, από τον τρίτο. Ειδικά τον έναν, τον λίγο πιο..."επιθετικά λιχούδη" :unsure:

Εντάξει. Κρατήθηκα :whistle:
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Νταξει εγω ειχα παρει ηδη και το γνωστο μικρο μου χαρτακι...

Ερχεται τοσο ξαφνικα,οι κινησεις του ζωου ειναι τοσο τρομακτικες,αλλου τα ποδια αλλου το κεφαλι,να προσπαθει να στηριχτει στο τοιχο και να χτυπαει....

Ευτυχως εχει καλη προγνωση.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Και αν δεν είναι και 5κιλο να το 'χεις αγκαλιά, άντε τώρα να το κουβαλάς για τις ανάγκες του. Δύσκολο πολύ!
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε το ζώο σε τέτοια κατάσταση; Η τελευταία του/σου τρομάρα να' ναι!
(βάζε βρε παιδί μου και μια ειδοποίηση στην αρχή ότι έχει χάπι εντ)
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε το ζώο σε τέτοια κατάσταση; Η τελευταία του/σου τρομάρα να' ναι!
(βάζε βρε παιδί μου και μια ειδοποίηση στην αρχή ότι έχει χάπι εντ)
Η αλήθεια είναι, πως κι εγώ για άλλο τέλος ετοιμαζόμουν, αλλά ευτυχώς δεν ήρθε. :LOL:
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Οοοοοοοχι....να τα νοιώσετε, όπως τα'νοιωσα εγώ :D

@sis τελικά όχι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Είναι κρίση και πρέπει να κάνει την πορεία της και να περάσει. Αφού βεβαίως, ο γιατρός έχει αποκλείσει άλλα αίτια, έτσι; Και αν δεν περάσει στις αναμενόμενες μέρες, συνεχίζεται το ψάξιμο, για άλλα θέματα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα μας κόβεις και το αίμα στα καλά καθούμενα...

Στον αγυριστο to παλιόσύνδρομο!!!! Περαστικά στο αστέρι σου
 
  • Like
Reactions: mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εντάξει, στο φαρμακείο του σκύλου μαζί με τις κορτιζόνες, ατροπίνες κλπ θα προσθέσω και τίποτα ηρεμιστικά (για μένα). Περαστικά κι αγύριστα!
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δυό μέρες μετά, έχει πραγματικά, επανέλθει σχεδόν πλήρως, το αγόρι μου!
... και μέχρι να φτάσω εδώ, ξαναζούσα το εφιαλτικό 15νθήμερο του Αυγούστου που από ένα διπλό εγκεφαλικό (και όχι αιθουσαίο σύνδρομο) χάσαμε την γριούλα μας.
Με πέθανες :(

Περαστικά σας (y)
 
  • Like
Reactions: mareco


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Όταν ξεκίνησα να διαβάζω, λαχτάρησα... Ξέρεις να κρατάς το σασπένς πάντως! ;) Περαστικά του του μπαρμπούλη :love:
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
@elpinor για εγκεφαλικό φοβήθηκα κι εγώ.
Αν και τελικά, αν εξαιρέσεις το σημαντικότατο κομμάτι της αυτοίασης, δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά στα συμπτώματα. Εχουν;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf