yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
myEnzo,
αυτο ειναι θριλερ απο μονο του δεν χρειαζεται εξτρα σασπενς.

Το μονο που σκεφτηκα να κανω ειναι να βαλω μαξιλαρια γυρω γυρω και στρωματα στο πατωμα για να αποφυγουμε και αλλους τραυματισμους.
Ο Shark την πρωτη φορα που επεσε χτυπησε ασχημα την μυτη του και ενα κομματακι το βρηκα μεσα στο μπολ του νερου.
 
  • Like
Reactions: sis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο Shark την πρωτη φορα που επεσε χτυπησε ασχημα την μυτη του και ενα κομματακι το βρηκα μεσα στο μπολ του νερου.
Ενα κομματάκι...μύτης;;;; :eek::eek::eek:
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κατα διαστηματα κανει υπερκερατωση στη μυτη και εφυγε ενα κομματι.
 
  • Like
Reactions: mareco


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
"Δυό μέρες μετά, έχει πραγματικά, επανέλθει σχεδόν πλήρως, το αγόρι μου!"

Μέχρι να φτάσω σε αυτή την γραμμή... ουουφφφ!! :notworthy:
Δεν είχα ιδέα οτι υπάρχει τέτοιο σύνδρομο.. Έγινες σοφότερη και έκανες λίγο περισσότερο και εμάς.. :sneaky:
Περαστικά και αγύριστα Μαρία!! :love:
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@elpinor για εγκεφαλικό φοβήθηκα κι εγώ.
Αν και τελικά, αν εξαιρέσεις το σημαντικότατο κομμάτι της αυτοίασης, δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά στα συμπτώματα. Εχουν;
Στα αρχικά συμπτώματα (το έπαθε την ώρα που έτρωγε μπροστά μου) έκανε και κάτι περίεργες κινήσεις (όπως η γάτα όταν καθαρίζει τα μουστάκια της με το χέρι). Στο εγκεφαλικό η παράλυση είναι μόνο από την μια μεριά. Η αντίληψη του περιβάλλοντος επανέρχεται σε μερικές ώρες (όχι πλήρως). Εμείς εκτός από τον εμετό εκείνη την στιγμή είχαμε ακράτεια ούρων-κοπράνων και κοκκίνισε το μάτι της πλευράς του εγκεφαλικού.
Ο τρόμος πάντως (ο δικός μας) ήταν ολόιδιος :(
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Mareco δε συζητώ για τη λαχτάρα σου αλλά τουλάχιστον δε σχετίζεται με κάποιο μόνιμο πρόβλημα υγείας.
Περαστικά σας! :)
 
  • Like
Reactions: mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν ειχε άσχημο τέλος η ιστορία , δεν θα βλέπαμε ψύχραιμη απάντηση στα ''ΘΕΛΩ ΕΜΠΕΙΡΗ ΓΝΩΜΗ'' κ ''βοήθεια..αν γνωρίζει κανείς.''
Ακόμα κ με αυτό υπόψιν μια τρομάρα την πήρα και εγώ. Πριν πάω να ψαχτώ στο γουγλη, είναι τωρα πιθανό να το ξαναπάθει ή είναι εντελώς τυχαίο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αν ειχε άσχημο τέλος η ιστορία , δεν θα βλέπαμε ψύχραιμη απάντηση στα ''ΘΕΛΩ ΕΜΠΕΙΡΗ ΓΝΩΜΗ'' κ ''βοήθεια..αν γνωρίζει κανείς.''
(y)(y)(y)

Βασικά...δεν θα βλέπατε πουθενά απάντηση o_O


Πριν πάω να ψαχτώ στο γουγλη, είναι τωρα πιθανό να το ξαναπάθει ή είναι εντελώς τυχαίο;
Δεν ξέρω. Πρέπει να το ρωτήσω αυτό :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: ioanna a




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν θέλει κανείς να διαβάσει αγγλικούλια
Idiopathic or “Old Dog” Vestibular Disease
Μπορείτε να βρείτε κ μακάβρια βιντεο με αυτες τις λεξεις κλειδια.
Μαρέκο αμερικάνοι γιατροί στο νετ γράψανε οτι βλέπουν σε σκυλοασθενείς τους να επαναλαμβάνεται 2-3 φορές
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Α ωραία!!! Μας ευχαριστήσανε, να τους πεις :unsure:
Σ'αυτές τις ηλικίες, αντέχουν να το περνάνε τόσες φορές; :confused:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Α ωραία!!! Μας ευχαριστήσανε, να τους πεις :unsure:
Σ'αυτές τις ηλικίες, αντέχουν να το περνάνε τόσες φορές; :confused:
παντού τονίζει την πολύ καλή πρόγνωση πάντως
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@mareco σε παρακαλώ ξαναπες μια τι εξετάσεις κάνατε στο σκύλο; Και ο γιατρός κατέληξε στη διάγνωση επειδή δεν υπήρχαν άλλα αίτια; Θυμήθηκα τώρα το ηλικιωμένο chow μιας γνωστής που είχε περιγράψει πρόσφατα συμπτώματα αστάθειας και αποπροσανατολισμου (το περιέγραψε σαν συμπτώματα επιληψίας) χωρίς κάποια προφανή αιτία για 1-2 μέρες, τα οποία εξαφανίστηκαν όπως ήρθαν. Τότε το μόνο που μου είχε έρθει στο μυαλό ήταν η αμπούλα από το θέμα ενός άλλου μέλους...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αίματος, Βιοχημικές, Ακτινογραφίες
Αν αυτά, βγουν καθαρά, η κλινική εικόνα του ζώου, σε καθοδηγεί προς το αιθουσαίο.
Και μετά, βλέποντας και κάνοντας, με σημείο κλειδί, την σημαντική βελτίωση, εντός των 72 ωρών.
Στο link που έβαλε παραπάνω η Ιωάννα, έχει δύο ενδεικτικά βιντεάκια.
 
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Θα της πω για το σύνδρομο και το λινκ, να τα έχει υπόψη. Ξέρω ότι δεν είχε κάνει ακτινογραφίες στο σκύλο λόγω προχωρημένης ηλικίας, δε θυμάμαι αν ο κτηνίατρος δεν ήθελε ή εκείνη. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: mareco


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Στα chow οι κτηνίατροι που ξέρουν την φυλή, αποφεύγουν όσο μπορούν την "μέθη"/αναισθησία (και κατά συνέπεια τις ακτινογραφίες). Έχουν μεγάλη ευαισθησία. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην ξυπνήσουν, ιδιαίτερα όταν είναι ηλικιωμένα.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3