Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η όραση σε τέτοιες ηλικίες λογικό είναι να φθίνει, όπως και η ακοή.
Η όσφρηση είναι το κλειδί, με όλα της τα παρελκόμενα. Το τελευταίο οχυρό.
Αυτή κάνει παιχνίδι όταν όλα τα άλλα πάψουν να λειτουργουν.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παναγια μου περιπετιες!!
Περαστικα σας παντος!!
Μαρία,
Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω από νωρίς...
Η Αντριάννα εκφράζει ότι πλησιέστερο στη σκέψη μου: "Παναγία μου"!
 
  • Like
Reactions: mareco


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Και ερχονται κατι τετοια ποστ και κοιτας το πληκτρολογιο......κακομαθε τον τον γερακο σου και παντα να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι παιζει απο αυτα που κανει να μπορει τα μισα και τα υπολοιπα να τα κανει καθαρα απο αγαπη και πεισμα. Τα φιλια μου....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τελικά όντως, 3-4 μέρες μετά, είχε θεαματική βελτίωση. Αυτό από μόνο του, επικυρώνει την αρχική διάγνωση. Τελείως στα ίσα του, επανήλθε τις επόμενες 15-20 μέρες περίπου. Οταν λέμε "τελείως" βέβαια, εννοούμε στην προ κρίσης κατάσταση. Δηλαδή έτσι κι αλλιώς, το περπάτημα είναι πλέον δύσκολο και κουραστικό. Το τρέξιμο πάντως προς...retrieving κουκουναριού-μπαλακίου κλπ, καλά κραττεί. Πρέπει να εκτελείται μηχανικά. Δεν εξηγείται αλλιώς. Εχει πάντα μια δυσκολία, να βγαίνει εκτός, χωρίς τους άλλους δύο, αλλά αυτό, είναι το μόνο για το οποίο, τον πιέζω. Πρέπει να το συνηθίσει. Δεν γίνεται αλλιώς. Σήμερα, παραλάβαμε και το νέο μας "ορθοπεδικό" σαμαράκι, για να βοηθήσει λίγο την μανούλα, να μην κοψομεσιάζεται να τον σηκώνει, όποτε χρειάζεται και να μην λαχταράει, κάθε όποτε μπαλατζάρει, στο περπάτημα.
Δια χειρός Pet Creations. Να είναι καλά και τους ευχαριστούμε αμφότεροι, θερμότατα :)
Το σετάκι περιλαμβάνει και δύο τεράστιους μπλε ιμάντες, για να διατηρηθεί το Davelis System (y)

20160514_142534.jpg 20160514_142541.jpg 20160514_142548.jpg
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εύχομαι να σας βολέψει το σαμαράκι τουλάχιστον άλλη μια δεκαετία και να είναι αυτή η μόνη σας έννοια :)
Βλέπεις διαφορά και στους άλλους δύο στη βόλτα χωρίς αυτόν;
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Βλέπεις διαφορά και στους άλλους δύο στη βόλτα χωρίς αυτόν;
Μπααα...ούτε καν!
Ειδικά στον έναν, δεν θα'κανε καμμία διαφορά, ακόμη και χωρίς εμένα :LOL:
 
  • Like
Reactions: sis and l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τούτους εδώ λες? http://www.petcreations.gr/

Γράψε, εν καιρώ, αν σας βόλεψε κλπ., να τους έχουμε υπ'όψη.
Ναι. Νίκος και Στέλιος!
Και τώρα μπορώ να σου πω με σιγουριά, να τους έχετε υπόψιν!
Εξαιρετικοί, απ'όλες τις απόψεις (y)
Το σαμαράκι αυτό, είναι πρωτότυπο για τα παιδιά. Δεν είχαν ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο. Για τέτοια χρήση εννοώ. Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάφερα να βρω και πουθενά αλλού, όσο το έψαξα. Και παρόλο, που δεν έχουν εξειδίκευση στην μαλλούρα, καθότι κανεκορσάδες κατά βάση, μια χαρά τα κατάφεραν!

Τους είχα προθερμάνει βέβαια, στην διαχείριση της μαλλούρας και λίγο καιρό νωρίτερα, να αρχίσουν να εξοικειώνονται, σιγά-σιγά:

20160413_194333.jpg

:D
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τώρα είδα το θέμα σας. Καταλαβαίνω την αγωνία σου. Με τη Λάρα είχαμε πάθει θα ίδια, και μάλιστα όχι μία αλλά τρεις κρίσεις μέσα σε δυο χρόνια όταν αυτή ήταν 7 με 8 ετών και μετά ποτέ ξανά τίποτα, για τα επόμενα χρόνια της δεν παρουσιάστηκε άλλη φορά ευτυχώς. Όπως καταλαβαίνεις τα περί καλής πρόγνωσης είναι πέρα για πέρα αλήθεια αφού από εκεί και πέρα είχαμε αλλά τόσα χρόνια απροβλημάτιστα.
Αυτό που εγώ παρατήρησα είναι πως τον καιρό που το παρουσίασε τις είχα και τις δύο σε ένα αρκετά έντονο πρόγραμμα άσκησης για τα δικά τους δεδομένα.
Δεν πρέπει να έχει σχέση αλλά εγώ το είχα συνδέσει γιατί είμαι παρανοϊκός.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Περαστικά κι αγύριστα..!
Οι δημιουργίες έχουν τη φάση τους, γενικά, αλλά όταν πρόκειται για μια τέτοια λειτουργία και εφαρμογή, παίρνουν άλλη διάσταση και αποκτούν ουσιαστικότερο νόημα. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Φαίνεται πολύ σοβαρή κατασκευή, και η πληροφορία ότι υπάρχει κι αυτό ως υπηρεσία, μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
επαθε η μπελλα, 13 ετων γκολντεν, αιθουσαιο συνδρομο πριν 1 εβδομαδα.

πηγε να σηκωθει για να φαει το βραδινο της και δεν μπορουσε. αλλου βρισκοταν το ενα ποδι κι αλλου το αλλο. κι οταν την βοηθησα να σηκωθει, παραπατουσε σα μεθυσμενη και μετα απο λιγο ετρεχαν τα σαλια ποταμι. φοβηθηκα για εγκεφαλικο και πηρα τηλεφωνο την κτηνιατρο, μου εδωσε φαρμακο για τη ζαλαδα και μου πε να την παρακολουθω αν χρειαστει κατι μες στη νυχτα.

την αλλη μερα πρωι-πρωι πηγαμε στην κτηνιατρο και την ειδε απο κοντα. φαινοταν καθαρα να γερνει το κεφαλι της και τα ματια της, οταν ηταν ξαπλωμενη, πηγαινοερχονταν δεξια-αριστερα (της μπελλας, οχι της κτηνιατρου:giggle:). εκανε αιματολογικες και μια 24-ωρη ενεση για τη ναυτια/εμετο. μου πε πως ηταν αιθουσαιο, αλλα ηθελε να ναι σιγουρη, οποτε γι αυτο εκανε και τις αιματολογικες. ηδη απο το μεσημερι ηταν καλυτερα και ειχαν σταματησει τα σαλια. μια βδομαδα μετα, ειμαστε οκ.

απο οτι ειδα και σε ενα πολυ καλο βιντεακι στο ιντερνετ, η διαγνωση γινεται αποκλειοντας ολα τα υπολοιπα που θα μπορουσε να ειναι. οποτε αν δεν ειναι εγκεφαλικο, ογκος στον εγκεφαλο, μολυνση εσω αυτιου, τραυματισμος στην σπονδυλικη στηλη κλπ, ειναι αιθουσαιο με αγνωστη αιτια, και οπως αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ, φευγει ετσι οπως ερχεται και δεν μπορεις να κανεις κατι για να μην ξανασυμβει, και συνηθως παρατηρειται στα ηλικιωμενα σκυλια.

μπορει να το ξαναπαθει, μπορει και να μην το ξαναπαθει. αγνωστο. παντως ειναι καλα, κι αυτο ειναι το σημαντικο, και μακαρι μονο τετοια απλα να εχει το κοριτσι μου.
 
  • Like
Reactions: mareco


MariliaBuddy

Member
4 Ιουλίου 2017
6
0
42
Η...πως να χάσεις μέρες από την ζωή σου :confused:

Εύκολα! Ξυπνάς μες την μαύρη νύχτα, όταν το γεροντάκι σου κάνει εμετό και συγχρόνως, δεν μπορεί να στηριχτεί στα ποδαράκια του. Ετσι, ξαφνικά. Σε κανένα. Οχι μόνο στα πίσω, που ξέρεις ότι έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορεί να κάνει βήμα, χωρίς να γκρεμιστεί και το βλέμμα του είναι εντελώς απλανές. Σαν να μην νοιώθει. Να μην βλέπει. Να μην μπορεί γενικά να αντιληφθεί τίποτα και κανέναν. Να μην μπορεί να βρει, ούτε που είναι το νερό του και το φαγητό του. Τραυματικές εικόνες :(

Τις επόμενες ώρες, η κατάστασή του παραμένει σταθερά απελπιστική και προστίθενται άρνηση τροφής και νερού.

Η εσπευσμένη επίσκεψη στον γιατρό, σε αφήνει με νέες γνώσεις. Γηριατρικό αιθουσαίο σύνδρομο, μάλλον. Με αυτά τα συμπτώματα. Ξαφνικός πλήρης αποπροσανατολισμός [ίσως, σαν να περνάει ο άνθρωπος, σοβαρή κρίση ιλίγγου το έχω στο μυαλό μου] και πλήρης αταξία σε όλα τα άκρα. Πάνω που αρχίζει να στραβώνει το στοματάκι [του ιδιοκτήτη] και λίγο πριν τρέξει και σαλάκι, έρχονται και τα χαρμόσυνα. Οπως ήρθε, έτσι θα φύγει. Ξαφνικά. Χωρίς καμμία αγωγή, μέσα στις επόμενες 72 ώρες, θα πάει από κει που 'ρθε η βλακεία. Αίτια δεν υπάρχουν. Ετσι! Γιατί να μην βρεις κάτι να τρέχεις, μέσα σε ένα 3ήμερο εθνικής αργίας; Αιματολογικές-Βιοχημικές κουταβιού :love: Ακτινογραφίες καθαρές, σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Μισό medrol για 2-3 μέρες, το πρότεινε κυρίως, για δικό μου εφησυχασμό. Πιθανότατα, θα ήθελε να το πάρω εγώ :unsure:

Δυό μέρες μετά, έχει πραγματικά, επανέλθει σχεδόν πλήρως, το αγόρι μου!

Κόστος: Μειωμένη κατά κάποιες μέρες, διάρκεια ζωής του ιδιοκτήτη και αυξημένες λευκές τρίχες, εν μία νυκτί. Αλλά δεν πειράζει. Πάντα και μόνο, τέτοια :rolleyes:
Καλημέρα σας. Μόλις έπεσα επάνω στην συγκεκριμένη ανάρτηση ψαχνοντας να βρω πληροφορίες για το αιθουσαιο γιατί διεγνωστηκε ο σκυλακος μου εχθές και έχω κατά τρομάξει. Έχουν περάσει χρόνια βέβαια από την ανάρτηση αλλά ελπίζω να το δείτε. Θα ήθελα να κανω κάποιες ερωτήσεις οπότε εάν το δείτε μου απαντάτε εδώ ώστε να σας τις στείλω. Ευχαριστώ
 


MariliaBuddy

Member
4 Ιουλίου 2017
6
0
42
Καλημέρα σε όλους. Μετά από διάγνωση αιθουσαιου με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα που αναφέρονται από mareco παραπανω, γράφω σήμερα καταστεναχωρημενη και καρα αγχωμενη. Ο μαλτεζακος μου, ο Μπαντι, 14 ετών, καθολα υγιής, διαγνώστηκε εχθές με σύνδρομο αιθουσαιου μετά από εξετάσεις. Φοβάμαι πολυ και η εικόνα είναι δραματική. Ενώ ο γιατρός μου λέει ότι επέρχεται αυτοιαση, αυτή η εικόνα που βλέπω είναι τραγική και δε ξέρω χωρίς θεραπεία πως θα γίνει καλά. Επίσης κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι ότι δεν τρώει. Πίνει νερό αρκετό αλλά αρνείται τροφή. Ανησυχώ πολύ.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Φοβάμαι οτι δεν θα μπορέσω να σε καθησυχάσω :confused:
Σε αυτές τις ηλικίες, σε αυτά τα θέματα, δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα.
Δεν μπορεί να γίνει ακριβής διάγνωση, γιατί προυποθέτει μαγνητική, που κανένας γιατρός, δεν θα συστήσει. Το μόνο που μπορούν να κάνουν, είναι να προσπαθήσουν να παλέψουν φαρμακευτικά με τα συμπτώματα, κι αυτό μέχρι ενός σημείου. Αν το σκυλάκι δεν δείξει από μόνο του βελτίωση μέσα σε 2-3 μέρες, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να περιμένεις κάτι θεαματικά θετικό. Αν κιόλας δεν τρώει...λυπάμαι, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάτι αισιόδοξο να σου πω.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Mαρία πες λίγο για το σαμαράκι, έκανε καθόλου δουλειά; Πώς ακριβώς βοηθάει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πώς ακριβώς βοηθάει;
Στο να μη μείνει ο φουκαράς ο άνθρωπος από μεσούλα, προσπαθώντας συνέχεια να σηκώνει το γεροντάκι του, που δεν βοηθάει καθόλου.
Αυτός είναι ο σκοπός του, κανένας άλλος.