Ακιτα


olinaki

Member
28 Απριλίου 2009
5
0
Καλησπερα,ειμαι καινουργια στο forum.Συγχαρητηρια παιδες εχετε κανει πολυ ωραια δουλεια :)
Λοιπον θελω να αποκτησω ενα κουταβακι αλλα με απασχολει ιδιαιτερα η επιλογη της φυλης.Παλιοτερα ειχα ενα λυκοσκυλο που δυστυχως πλεον δεν ειναι εν ζωη :( Βεβαια αυτο το ειχα στο πατρικο μου σπιτι που ειχαμε αυλη.Τωρα μενω μονη μου σε διαμερεισμα οποτε ειναι πιο περιορισμενος ο χωρος.Πολλοι μου λενε να παρω μικροσωμο σκυλακι για να μην ταλαιπωρειται το μεγαλο μεσα στο σπιτι και να μην μου τα κανει ανω κατω συνεχεια..Εγω ομως πιστευω πως κ ενα μικροσωμο σκυλι μπορει να ειναι χειροτερο απο ενα μαγαλοσωμο μεσα στο σπιτι.Ειναι πως θα το μαθεις..Και φυσικα ολα τα σκυλια θα κανουν τις ζημιες τους.Το σκυλακι που ενδιαφερομαι να αποκτησω ειναι ενα Akita,,τα λατρευωωωω!!!Αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπαινουν σε διαμερεισμα αυτα τα σκυλια και σε καμια περιπτωση δεν θελω να τυραννιεται !!!
Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος που εχει Ακιτα η ξερει απο Ακιτα κ εχει διαθεση να με βοηθησει να επικοινωνισει μαζι μου εδω..
Ευχαριστω για τον χρονο σας :)
 




Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Μπορεις να αναλυσεις λιγο τους λογους που θελεις το Ακιτα?
Ποια χαρακτηριστικα του σου αρεσουν?Εκτος της εμφανισης...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Όπως είπε κι εσύ όλα τα σκυλιά μπορούν άνετα να είναι σε διαμέρισμα!Προτιμάνε να είναι σε μια στριμωγμένη γκαρσονιέρα ΜΕ το αφεντικό τους παρά σε έναν κήπο 10 στρεμμάτων μόνα τους!
Για να επιτύχει η συμβίωσή σας απαιτείται όμως επαρκείς εκτόνωση!
Δηλαδή θα πρέπει να το βγάζεις αρκετές βόλτες ώστε να γυμνάζεται, να τρέχει, να κουράζεται, να ευχαριστιέται κι έτσι να μην σου γκρεμίζει το σπίτι από την βαρεμάρα του!

Προσωπική εμπειρία από Ακίτα δεν έχω αλλά θεωρητικά πρόκειται για αρκετά κυριαρχικά και δύσκολα σκυλιά!

Ρίξε μια ματιά σε αυτά που μιλάνε για τα Ακίτα!
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=284
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=4438
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=643
http://www.dogforum.gr/v2/forumdisplay.php?f=32
 


olinaki

Member
28 Απριλίου 2009
5
0
Καταρχας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας :)
Απ οτι διαβασα στα post δυιστανται οι αποψεις για τον αν ειναι καλος φυλακας
η απλως γαβγιζει στους ξενους..
Φιλε Panos0685 εκτος της εμφανισης που πραγματικα την λατρευω
μου αρεσει που ειναι περιφανα σκυλια αν και καπως "δυσκολα" στην εκπαιδευση..Ενας φιλος εχει ενα Ακιτα,, το θεωρω εξαιρετικο σκυλακι και πανω απ ολα πιστευω οτι ταιριαζουν οι προσωπικοτητες μας.Επιδη οπως προειπα ειχα κ αλλο σκυλακι θεωρω πολυ σημαντικο να εχουμε παρομοιο χαρακτηρα με τα ζωα ειδικα οταν βρισκομαστε σε ενα διαμερεισμα!!!Επισης το Ακιτα ειναι πραγματικα ευτυχισμένο με την ανθρώπινη συντροφιά που εχω απειρη να του προσφερω καθως ειμαι φοιτητρια κ εχω πολυ ελευθερο χρονο να το βγαζω βολτες,να το περνω μαζι μου στο τρεξιμο κλπ.
Θελω να κανω αλλη μια ερωτηση..Ο φιλος που σασ ειπα εχει ενα τελειο καθαροαιμο Ακιτα(αρσενικο) και σκεφτεται να το ζευγαρωσει με μια θυληκια καθαροαιμη Ακιτουλα επισης.Ειναι ασφαλες να παρω να ενα κουταβακι απο αυτον η να απευθυνθω σε εκτροφεα?Αποκλειω ενοειται το Pet Shop!!!!!:mad:
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Ο φιλος που σασ ειπα εχει ενα τελειο καθαροαιμο Ακιτα(αρσενικο) και σκεφτεται να το ζευγαρωσει με μια θυληκια καθαροαιμη Ακιτουλα επισης.Ειναι ασφαλες να παρω να ενα κουταβακι απο αυτον
Ελπιζω να μην ειναι αυτος ο λογος που θελεις Ακιτα παντως ;)
Οχι οτι αμφισβητω την καθαροαιμια των σκυλιων του φιλου σου :)
 


olinaki

Member
28 Απριλίου 2009
5
0
Οχι ρε ενοειται!!Δεν με ενδιαφερει η τιμη απλα δεν εχω βρει κατι ακομα.Αυτο για το ζευγαρωμα του φιλου το εμαθα μολις χτες!!!Και αφου ειμαι ενα βημα πιο κοντα στην αποκτηση του ειπα να ρωτησω την γνωμη σας :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο φίλος σου από που τον πήρε το σκύλο του;Το θυληκό;
Γενικά η αναπαραγωγή δεν είναι παιχνιδάκι κι ακόμα περισσότερο η επιλογή των σωστών και ταιριαστών γεννητόρων!

Το ζευγάρωμα του φίλου σου είναι κάτί που αν διαβάσεις μέσα στο forum σχετικά με BYB( back yard breeders) θα καταλάβεις οτι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για να πάρεις σκύλο!Εκτός κι αν θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με το ζήτημα της εκτροφής, οπότε αλλάζει η ιστορία!

Πάρε ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ και ρώτα αν υπάρχουν εκτροφεία Ακίτα στην Ελλάδα!Σίγουρα υπάρχουν γιατί έχω δει σε εκθέσεις!Επίσης, στις 14-15 στην Αθήνα θα γίνει έκθεση όπου λογικά θα μπορέσεις να δεις από κοντά Ακίτα και να μιλήσεις με εκτροφείς και ιδιοκτήτες!
 


olinaki

Member
28 Απριλίου 2009
5
0
Ο φιλος μου το ειχε παρει απο εκτροφεα πριν 2 χρονια κ εχει χαρτια κλπ.
Το θυληκο δεν το εχω δει αλλα μου εχουν πει οτι ειναι καθαροαιμο και δεν εχει προβληματα υγειας κλπ.Ξερω οτι ειναι δυσκολη υποθεση το ζευγαρωμα και οτι παιζει να εχει προβληματα το κουταβι(υγειας η ψυχολογικα)αν δεν πληρουνται ολες οι προυποθεσεις γιαυτο σας ρωταω κιολας.Οσο για την εκθεση θα προσπαθησω να παω αλλα επειδη δεν μενω Αθηνα παιζει και να μην τα καταφερω..Θα το ψαξω το θεμα με την θυληκια και τα απετουμενα και αν δεν μου αρεσει κατι η δεν βρω ακρη θα απευθυνθω σε εκτροφεα!thnx again :)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
σημερα εβλεπα ενα ντοκιματερ στο animal planet για τις αναπαραγωγες των αγριων ζωων που ειναι υπο εξαφανιση κ ελεγε το εξης.
οτι ενας πολυ καλος τροπος για να γινει η μεταβαση ενος αιλουροειδους(μωρο φυσικα)απ τα ανθρωπινα χερια ξανα στην αγελη του ειναι η επαφη με σκυλους ακιτα!
ισχυριζοντουσαν οτι η συμπεριφορα των σκυλων ακιτα θυμιζει παρα πολυ αυτη των αιλουροειδων κ οτι ειναι ικανα να διδαξουν ενα μωρο αιλουροειδες τους κανονες ιεραρχιας!!!
για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν θα επελεγα ενα ακιτα λογω του χαρακτηρα του αλλα ανεβηκε αρκετα στην εκτιμιση μου.
αν καταφερω να βρω το βιντεο θα το βαλω.
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ναι ηταν φοβερο,μακαρι να το βρω....ηταν στο animal planet...εκανα προσπαθεια στο youtube αλλα δεν βρηκα κατι...
εντυπωσιαστηκα πραγματικα...
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
ειναι υπεροχα και υπερδραστηρια σκυλια ...
αυτο που δεν εχω καταλαβει για τη συγκεκριμενη φυλη ειναι γιατι δεν κανει να τα αφηνεις μονα τους με τα παιδια !!!
σαν πληροφορια την συναντησα πολλες φορες και θα θελα να μου πειτε αν ισχυει κατι τετοιο !!!
 




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αυτο ισχυει για ολα τα σκυλια νομιζω.
Στα χέρια του "κατάλληλου" ιδιοκτήτη, ακόμα και ένα κανίς-τερριέ μπορεί να στραφεί εναντίον ενός παιδιού απουσία ενήλικα....

@olinaki
Ξέρεις ότι πρέπει επίσης να καταλήξεις σε ποιό τύπο θέλεις, Αμερικάνικο ή Γιαπωνέζικο...

Πάντως, πριν καταλήξεις καλό θα ήταν κάποιος να σου δώσει να κρατήσεις ένα αρσενικό σε μία βόλτα έξω (διακριτικής απουσίας του ιδιοκτήτη) και να συναντήσεις ένα μικρόσωμο σκυλί που θα του γαβγίσει... για να κατανοήσεις πόσο θα πρέπει να του έχεις επιβληθεί και αν όχι, πόση μυική δύναμη πρέπει να έχεις (και μάζα) για να αποτρέψεις το "τσαλάκωμα"....