Ακομα ενας νεος..Καλως σας βρηκα!!


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Βασω η Chloe του προτεινε μερικα ποστ το ενα ειταν και αυτο, δεν νομιζω οτι τα διαβασε και
επισης στη κενρικη σελιδα ειναι απο τα πρωτα θεματα
Ναι δεν τα διαβασε και κακως δεν τα διαβασε,αλλα νομιζω πως μερικους το υφος αυτο τους στελνει κατευθειαν στο πετ σοπ και ειναι κριμα:)
 


joe12ant

Member
12 Μαϊου 2009
5
0
αστο καλλυτερα δεν το εχεις, παρε κανα λουτρινο να εισαι ενταξη ;)
Μπραβο ρε Χαρλευ, εισαι πανεξυπνος αγορι μου, εγω λεω να παρω ενα σκυλι ιδια ρατσα μ`εσενα!!!
Οταν εκανα την 2η ερωτηση ημουν στην δουλεια μου και καταφερα στην ζουλα να μπω και δω τις απαντησεις σας και λογο του οτι 1-2 ατομα ηταν online εκανα και αυτη την ερωτηση. Οποιος ειχε την καλη διαθεση μου απαντησε...δεν επιασα κανενα απο το λαιμο!!
Σχολασα στις 23.00 και θα κατσω μεχρι τις 4 να διαβασω οσο το δυνατον περισσοτερα μπορω για να μην κανω πατινι την ζωη του σκυλου που θα παρω!!
Και κατι μου ελεγε μεσα μου οταν εγραφα την ερωτηση οτι ολο και καποιος θα βρεθει να μου την πει που ρωταω!! Ουτε μαγος να ημουν βρεθηκες εσυ!! Τι ηθελα και πατουσα το enter!!??? Αλλα σε ολα τα φορουμ υπαρχουν τετοια ατομα!!
Ευχαριστω ολους οσους αφιερωσαν λιγο απο τον χρονο τους να ασχοληθουν μαζι μου και συγνωμη για την εξτρα ερωτηση. Θα διαβασω οτι χρειαζεται να μαθω και γεια σας, δεν χρειαζομαστε την συζητηση!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Joe καλως ηρθες και απο μενα ... απο οτι ξερω εχει καταφυγια η Ροδος , καντε μια βολτα απο εκει με την γυναικα σου, μπορει να εκπλαγεις ,και συ και η γυναικα σου , απο την ομορφια και το χαρακτηρα μερικων απο αυτων...

Δευτερον αυτο που σου ειπε ο ΗΑΡΛΕΥ μου το χουν πει και μενα οποτε κουλαρε και συ ,ασε τις αψιμαχιες και φροντισε να αποκομισεις οσες περισσοτερες γνωσεις μπορεις απο εδω και να επιλεξεις ΣΩΣΤΑ πανω απο ολα το 3 μελος της οικογενειας σου!.

Τριτον , εαν καταληξετε τελικα σε καθαροαιμο και καποια συγκεκριμενη ρατσα ,στειλε email σε ολους τους εκτροφεις που θα βρεις με τις ερωτησεις σου και θα σου απαντησουν ολοι,τουλαχιστον εμενα οταν εψαχνα για μποξερ μου απαντησαν ολοι ειχαν δεν ειχαν γεννες .

Τεταρτον ,αποφυγε τα πετ σοπ (την πλειοψηφια τους) γλητωνεις καμια 100 ευρω αλλα συνισφερεις στο φαινομενο των ΠΑΠΥ ΜΙΛΛΣ και στην κακομεταχειριση των αμοιρων ζωων προς οφελος του κερδους.Απο ΒΥΒ(back yard breader) δλδ ερασιτεχνες εκτροφεις με λιγα λογια ειναι 50-50 τι θελω να πω, οτι ποτε δεν θα εισαι σιγουρος τι θα αγορασεις ,ουτε και θα ξερεις του γονεις του(και τους δυο) και την μεχρι τωρα ζωη τους (συμπεριφορα - αρρωστιες) π.χ δυσπλασια,επιθετικοτητα,φοβικοτητα κτλπ.
....βεβαια ποτε δεν ξερεις!!!! :D

α! και ενα τιπ γιατι την εχω πατησει , αφου ειναι δωρο για την γυναικα σου ασε αυτη να διαλεξει ποια ρατσα/σκυλο θελει !!! :)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αστο καλλυτερα δεν το εχεις, παρε κανα λουτρινο να εισαι ενταξη ;)
κατσε ρε μαστορα μια χαρα το ξεκινησε ο ανθρωπος! μακαρι να ερχοντουσαν ολοι εδω πριν πανε στα πετ σοπ και παραγγειλουν τα δυστηχα απο puppy mill.


στα ροδους ολο και καποιο σπα θα εχετε! και απο καλα εστιατορια εχετε σιγουρα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τεταρτον ,αποφυγε τα πετ σοπ (την πλειοψηφια τους) γλητωνεις καμια 100 ευρω
Είσαι σίγουρος για αυτό ?

Ενα σκυλί από το εξωτερικό ΑΝ έχει pedigree και ΑΝ είναι το pedigree αυθεντικό, χρειάζεται για να έχει "χαρτιά" - να είναι ισάξιο δηλαδή με το Χ σκυλί από ελληνικό εκτροφείο, τα έξοδα του export (80-150 ευρώ) και εγγραφή στον ΚΟΕ (ΒΕΚ) 20 ευρώ, δηλαδή 100-170 ευρώ. Αλλιώς τα "χαρτιά του" είναι πολύ χρήσιμα ... για σουπλά :)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ναι αλλα αν ειναι απο Ουγγαρια γινεται πολυ καλο σουπλα! Ειναι χοντρο χαρτι και αντεχει,ξερω τι σου λεω:D:p
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
ΩΩΩ ρε Ντενις στα 70ε κολλησες !!! Γιατι τα πετ σοπ δεν τα χρεωνουν τα χαρτια τουλαχιστον εδω ειναι ενα 80+
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Kατσε γιατι και εγω μπερδευτικα :D
Εννοω οτι απο ενα πετσοπ περνει τον σκυλο πχ 500 ευρω και τα χαρτια χωριστα ενα 80αρι ακομα ! Εννοω απο εκτροφεα παιρνει 100+ αλλα με ολα τα χαρτια κομπλε! αν κανω λαθος διορθωστε με !!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η τιμή ενός σκύλου από pet shop είναι 450 - 1200 ευρώ (με τα χαρτιά ανεβαίνει το κόστος όσο έγραψα δηλαδή 550 - 1300 περίπου)

Από εκτροφέα είναι 500 - 2500 ευρώ

Αυτά ανεξαρτήτως φυλής και γενικά μιλώντας. λιγότερο ή περισσότερο είναι πολύ σπάνιο
 




joe12ant

Member
12 Μαϊου 2009
5
0
Ναι καταλαβα!! :) Σας ευχαριστω και παλι. Με ολα αυτα που εχω διαβασει τελικα αποφασισα να παρω μια αποφαση μαζι με την γυναικα μου. Ευτυχως που αρκετοι απο εδω μεσα μου το προτειναν αυτο γιατι απο `τι καταλαβα στη γυναικα μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια. Εγω το θεωρω αμαρτια να κλεισεις ενα τετοιο σκυλι σε 85τμ σπιτι. Σε 2,3 χρονια (υγεια να εχουμε) σκεφτομαστε να παρουμε μεγαλυτερο σπιτι με κηπο, τοτε θα παρω τετοιο σκυλι χωρις δευτερη σκεψη.
Θα της προτεινω καποιο τεριε. Αν δεν την δω ``ζεστη`` δεν θα προχωρησω στην αγορα.
Βλεπουμε λοιπον!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φίλε το μέγεθος του σπιτιού δεν έχει σχέση με το μέγεθος του σκύλου... κατα πάσα πιθανότητα ο σκύλος θα είναι σε ακτίνα 3 μέτρων απο σένα όσο μεγάλο κι αν είναι το σπίτι...... Και ο κήπος καλός είναι για περιπτώσεις που θελεις να αποφύγεις τη βόλτα και για να κάνει τις ανάγκες του, αλλά του αρκεί και το δεντράκι στο απέναντι πεζοδρόμιο..... Το θέμα είναι να βγαίνει επαρκώς βολτα (οχι απλώς έξω στον κήπο!!) και να εκτονώνεται..... μετά θα είναι μια χαρά στα 85τμ. Πρόσεξε γιατι κάποια από τα μικρά είναι πολύ ενεργητικά!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι καταλαβα!! :) Σας ευχαριστω και παλι. Με ολα αυτα που εχω διαβασει τελικα αποφασισα να παρω μια αποφαση μαζι με την γυναικα μου. Ευτυχως που αρκετοι απο εδω μεσα μου το προτειναν αυτο γιατι απο `τι καταλαβα στη γυναικα μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια. Εγω το θεωρω αμαρτια να κλεισεις ενα τετοιο σκυλι σε 85τμ σπιτι. Σε 2,3 χρονια (υγεια να εχουμε) σκεφτομαστε να παρουμε μεγαλυτερο σπιτι με κηπο, τοτε θα παρω τετοιο σκυλι χωρις δευτερη σκεψη.
Θα της προτεινω καποιο τεριε. Αν δεν την δω ``ζεστη`` δεν θα προχωρησω στην αγορα.
Βλεπουμε λοιπον!!

Χαχαχαχαχα και terrier και όλας?:)

Μπραβο φιλε μου που σκέφτηκες ώριμα πριν αποφασίσεις..

Αλλα να θυμάσαι πως κανένα σκυλί μεγάλο η μικρό δεν θα ευτυχήσει αν έχει μονο το μεγαλύτερο κήπο και σπιτι στον κόσμο..
Αν δεν ζει με την οικογένεια του και δεν κάνει βόλτες επαρκής ανάλογα την φυλή.., έτσι ώστε να ζήσει κοινές εμπειρίες και κοινές εικόνες με το αφεντικό του..
Aν είναι αυτό το πρόβλημα σου για το τωρα, έχεις εστιάσει λάθος..

Οσο για το terrier που λες..
Oταν θα έρθει η ώρα το ξανά συζητάμε, γιατί αυτή η επιλογή είναι από μονη της ένα νέο κεφαλαιο..:)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να κανετε και μια "βολτα" από τα ημίαιμα που χαρίζονται σε περίπτωση που οταν και αν αποφασίσετε να πάρετε σκύλο, δεν έχετε καταλήξει ακόμα σε συγκεκριμένη φυλή.:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κανίς πάρτε. Ανήκουν στις ευφυέστερες φυλές σκύλων, είναι κατάλληλοι για αρχάριους, είναι άκρως τρυφερά και αφοσιωμένα, δένονται με όλη την οικογένεια και όχι μόνο ένα μέλος, είναι άριστοι συναγερμοί, δεν μαδάνε ΚΑΘΟΛΟΥ και βγαίνουν σε πολλά χρώματα :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κανίς πάρτε. Ανήκουν στις ευφυέστερες φυλές σκύλων, είναι κατάλληλοι για αρχάριους, είναι άκρως τρυφερά και αφοσιωμένα, δένονται με όλη την οικογένεια και όχι μόνο ένα μέλος, είναι άριστοι συναγερμοί, δεν μαδάνε ΚΑΘΟΛΟΥ και βγαίνουν σε πολλά χρώματα :D
ουστ..:p:p westie westie!!:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight