Αλεργια από κάτι μέσα σε BARF


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Καλησπέρα φίλοι μου
Θέλω την γνώση των πιο εμπειρων..
Την μικρή την ταιζω barf αλλά φαίνεται ότι κάποιο συστατικό της προκαλεί αλεργια στο δέρμα με αποτέλεσμα να έχει έντονο κνεισμο...
Σας γράφω τα υλικά που δίνω και αν μπορείτε να μου πείτε ποιο μπορεί να ευθύνεται...

Κοτόπουλο
Κοκκαλα κοτόπουλου
Εντωσθια κοτόπουλου
Σηκωτι κοτόπουλο
Αρνι κιμας

Λαχανικά
Μαρούλι
Μαϊντανό
Σπανάκι
Αγγούρι
Καρότο
Κολοκυθάκι
Μπρόκολο
Σέλινο
Γλυκό πατάτα

Φρούτα
Μήλο
Αχλαδι
Μπανάνα

Έξτρα
Ηλιελαιο
Λινελαιο
Ελαιόλαδο
Τριμμένη καρύδα
Λιναροσπορος
Βρομη

Καμία ιδέα??
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δε μπορεί να σου απαντήσει κανείς σε αυτό.
Μπορεί πχ σε εμένα να προκαλεί αλλεργία η φράουλα και σε εσένα όχι.

Την μικρή την ταιζω barf αλλά φαίνεται ότι κάποιο συστατικό της προκαλεί αλεργια στο δέρμα με αποτέλεσμα να έχει έντονο κνεισμο...
Όταν λες αλλεργία στο δέρμα εννοείς μόνο ότι ξύνεται ή ότι έχει βγάλει και σημάδια στο δέρμα;

Πόσο καιρό δίνεις μπαρφ και πότε εμφανίστηκε ο κνησμός;
Αν έδωσες πρόσφατα κάποιο συστατικό που δεν έδινες πριν σταμάτα το για να ελέγξεις αν οφείλεται σε αυτό.

Αλλά πώς ξέρεις ότι οφείλεται στην τροφή;
Μήπως είναι κανένας ψύλλος; Πότε έβαλες αμπούλα τελευταία φορά;
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Το χάπι για την αποπαρατοση το πήρε πριν 10 μέρες περίπου

Βασικά έχει κνεισμο και το τριχομα δεν είναι τόσο λαμπερό..

Μπαρφ δίνω εδώ και 2 μήνες και αυτό ξεκίνησε τις τελευταίες 6-7 μέρες..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χάπι για ενδοπαρασιτα εννοείς;
Το ξύσιμο δεν είναι απαραίτητο να υποδηλώνει αλλεργία. Ούτε το αν είναι λαμπερό ή όχι το τρίχωμα.

Ο καιρός είναι τέτοιος που τα παράσιτα ακόμα κάνουν πάρτυ παρότι είναι τέλη Νοεμβρίου.
 
  • Like
Reactions: vas


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχεις βάλει κάποιο καινούριο υλικό τις τελευταίες δέκα μέρες; Όπως σου είπαν, δεν είναι απαραίτητο να φταίει η τροφή.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Βασικά έβαλα
Καρύδα Λιναροσπορο Κολοκυθάκι
Συνδυασμό λαδιού από τα βιολογικά που έχει έξτρα ω3 ω6

Την αμπουλα για τα έξω παράσιτα μπορώ να την πάρω απο πετ σοπ ή μόνο απο κτηνίατρο

Τέλος το τριχομα που δεν είναι λαμπερό από που μπορεί να προέρχεται?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αμπουλα συνήθως βρίσκει κανείς σε κτηνιατρεια, κτηνιατρικα φαρμακεία, πετ σοπ με άδεια πώλησης και φαρμάκων και σε ορισμένα ανθρώπινα φαρμακεία που φέρνουν και φάρμακα κατοικίδιων.
 




Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Βασικά λάδι βάζω σε κάθε γεύμα για το τριχομα...
Καρύδα εννοώ ινδική καρύδα που βρίσκεις στα βιολογικά...

Εν τω μεταξύ ο κνεισμος είναι μόνο σε ενα σημείο στο κατο μέρος της ουράς, μετά τον πρωκτο...

Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι παράσιτα?? Επειδή την έψαξα και δεν βλέπω κάτι..
 






Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Ειλικρινά πώς μου ήρθε ???
Είχα πάει ταξίδι, και άφησα την μικρή σε μια κοπέλα να το προσέχει.. (δουλεύει σε κτηνίατρο ή κοπέλα αλλά δεν είναι κτηνίατρος)

Κσι μου είπε ότι ο λόγος που ειναι θαμπο το τριχομα και που κνειθετε εκεί είναι αλλεργία από την barf..
. Και προσπαθώ τώρα να βγάλω άκρη
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Την barf την φτιάχνεις εσύ ή την παίρνεις έτοιμη ? Επίσης αν κατάλαβα καλά...κνησμό έχει σε ένα μόνο σημείο?...δεν θα ενοχοποιούσα αμέσως την barf για αυτό. Λογικά δεν θα έπρεπε αν πειράζει κάτι το σκυλί να έχει μια γενικευμένη αλλεργία και όχι τοπικά σε ένα σημείο μόνο ?
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Βασικά λάδι βάζω σε κάθε γεύμα για το τριχομα...
Καρύδα εννοώ ινδική καρύδα που βρίσκεις στα βιολογικά...

Εν τω μεταξύ ο κνεισμος είναι μόνο σε ενα σημείο στο κατο μέρος της ουράς, μετά τον πρωκτο...

Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι παράσιτα?? Επειδή την έψαξα και δεν βλέπω κάτι..
θα έκοβα τα λάδια και με το οικονομικό κέρδος από αυτό θα ανέβαζα την ποιότητα του κρέατος ή θα διάβαζα και άλλο για μπαρφ και τα συστατικά της και θα ''έβαζα'' ένα άλλο συστατικό ας πούμε.. δεν βλέπω ούτε έναν λόγο να τρώει τόσα λάδια ο σκύλος.. για να μην σου πω κανένα είδος λαδιού δεν κάνει για τον σκύλο (έτοιμο).. τώρα αν μπορείς να βρεις κάποιο συστατικό που να ''βγάζει'' λαδάκι από μόνο του, χωρίς να είναι συσκευασμένο-συμπυκνωμένο και σε νορμάλ ποσότητα (για ένα γεύμα) οκ..
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω τη συγκεκριμένη μάρκα, αλλά ναι, αυτή είναι αμπουλα για ψίλους και τσιμπούρια για σκυλιά από 2 έως 10 κιλα.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ.. Θα την παρατήρησω μια δυο μέρες να δω αν θα φύγει η φαγούρα..