Αλλαγή δοντιών!


ArZi

Active Member
1 Νοεμβρίου 2009
36
0
Λαρισα / Δραμα
Μου έκανε απλά εντύπωση διότι δεν είχα ξανακούσει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί το betadine solution, στο οποίο προφανώς αναφέρεσαι, για αντισηψία πληγών μέσα στο στόμα.
Το καταλαβα οτι αυτο σε προβληματισε..Παντως το μονο που μου ειπε ηταν"μπενταντιν"..
Λες να εννοουσε το αλλο,το μεγαλο μπουκαλι,το οποιο χρησιμοποιειται συνηθως για πλυσεις του στοματος και γαργαρες..?
Με προβληματισες τωρα...:confused:
 




ArZi

Active Member
1 Νοεμβρίου 2009
36
0
Λαρισα / Δραμα
Nαι betadine solution πρεπει να εννοουσε!!:)
To betadine solution ειναι το κλασικο ιωδιο,στο μικρο μπουκαλακι..Αρα kango πιστευεις οτι δεν υπαρχει προβλημα να του βαζω λιγο απο αυτο..

Αν και η αληθεια ειναι οτι απο το μεσημερι και μετα ρε παιδια το στομα του Κουκι ειναι μια χαρα:confused:

Πεντακαθαρο το σημειο οπου ετρεχε το αιμα,φαινεται τελειως ξεκαθαρα η ακρη του ουλου απο οπου εχει βγει το δοντι..σαν να μην εγινε τπτ..:confused:

Μηπως να μην την αρχισω καν την αντιβιωση?Η να την παρει οπως και ναχει για παν ενδεχομενο?(μυριζει κ ολας το στομα του λιγο τελευταια..)
Επαιρνα και τη γιατρο για να μη ζαλιζω και σας συνεχεια αλλα δεν το σηκωνει:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
To betadine solution ειναι το κλασικο ιωδιο,στο μικρο μπουκαλακι..Αρα kango πιστευεις οτι δεν υπαρχει προβλημα να του βαζω λιγο απο αυτο..
Oταν ακούς betadine το πρώτο πραγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι συνήθως το betadine solution για αυτό και το είπα.:)
Πάντως υπάρχει και ειδικό μπεταντίν για πλύσεις στο στόμα..αλλα δεν θυμάμαι πως το λένε.
Αν ο γιατρός σου ανέφερε μπεταντίν σκέτο μάλλον αυτό εννοούσε αλλα δεν ξέρω κατά ποσο όντως ενδεικνύετε για κάτι τέτοιο το σολουσιον.
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Προφανώς εννοούσε Betadine gargle mouth wash που είναι ειδικά αραιωμένο για χρήση στο στοματικό βλεννογόνο. Η χρήση του Betadine solution στο στοματικό βλεννογόνο μπορεί να προκαλέσει μυκητίαση (σε ανθρώπους και ζώα).
 


ArZi

Active Member
1 Νοεμβρίου 2009
36
0
Λαρισα / Δραμα
Προφανώς εννοούσε Betadine gargle mouth wash που είναι ειδικά αραιωμένο για χρήση στο στοματικό βλεννογόνο. Η χρήση του Betadine solution στο στοματικό βλεννογόνο μπορεί να προκαλέσει μυκητίαση (σε ανθρώπους και ζώα).

Δεν το ηξερα αυτο...Ευχαριστω πολυ

και φυσικα σ'ευχαριστω και σενα kango!
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Πρόσφατα σε μια αναζήτηση που έκανα στο google για τα δόντια των κουταβιών και το κάθε πότε αλλάζουν κτλ... έπεσα πάνω σε αυτή την σελίδα που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα!

Διαγράμματα οδοντοφυΐας

Το μετέφρασα γιατί μου φάνηκε πολύ κατατοπιστικό για ΟΛΕΣ τις ράτσες άρα και για όλα τα Κουτάβια! :)
Βέβαια, έχει μια εξειδίκευση στα Rottweiler από ένα σημείο και έπειτα την οποία δεν μετέφρασα καθώς δεν έχω την συγκεκριμένη ράτσα σκύλου. :p

Ελπίζω να σας φανεί κάπου χρήσιμο!
ΥΓ. Δεν μπόρεσα να πάρω τις φωτό από το site, αλλά έχω το link για να ανατρέχετε στα αντίστοιχα διαγράμματα αν σας ενδιαφέρει.


Rottweiler Δόντια - Διαγράμματα οδοντοφυΐας από Cheri Ruzica


Τα κουτάβια Rottweiler θα πρέπει να έχουν 28 προσωρινά δόντια που βγαίνουν τις πρώτες τρεις με τέσσερις εβδομάδες. Θα φτάσουν να έχουν 42 μόνιμα δόντια σαν ενήλικα σκυλιά, που αρχίζουν να εμφανίζονται από τον 3ο με 4ο μήνα. Δεδομένου ότι τα κουτάβια, έχουν 14 δόντια πάνω και 14 κάτω, υπάρχουν τέσσερις τύποι των δοντιών με διαφορετικές λειτουργίες.

1)Κοπτήρες: Χρησιμεύουν για την κοπή και τα δαγκώματα των τροφίμων. Είναι τα μπροστινά δόντια και βρίσκονται ανάμεσα από τους κυνόδοντες. Υπάρχουν 6 πάνω και 6 κάτω, και είναι όλα χαμηλότερου ύψους από τα υπόλοιπα. Τα 2 κεντρικά είναι μικρότερα και όσο κινούμαστε προς τους μακριά από το «κέντρο», μεγαλώνουν.

2)Κυνόδοντες: Χρησιμεύουν για την κατοχή των τροφίμων. Είναι μεγάλα δόντια. Οι κάτω Κυνόδοντες «κλειδώνουν» με τους πάνω. Υπάρχουν 2 άνω και 2 κάτω και σε ενήλικα σκυλιά και σε κουτάβια. Υπάρχει 1 σε κάθε πλευρά της άνω και αντίστοιχα της κάτω γνάθου.

3)Προγόμφιοι: Χρησιμεύουν για την κοπή, την κατοχή των τροφίμων. Οι προγόμφιοι βρίσκονται πίσω από τους κυνόδοντες και μπροστά από τους τραπεζίτες. Τα κουτάβια δεν τους έχουν όλους, αλλά σαν ενήλικα σκυλιά θα έχουν 8 προγόμφιους πάνω και 8 στο κάτω μέρος. 4 προγόμφιοι είναι σε κάθε πλευρά της άνω γνάθου και 4 προγόμφιοι είναι σε κάθε πλευρά της κάτω γνάθου.

4) Γομφίοι: Χρησιμεύουν για να αλέσουν τα τρόφιμα. Οι τραπεζίτες τοποθετημένοι πίσω από τους προγόμφιους και είναι τα τελευταία δόντια στο πίσω μέρος του σαγονιού. Υπάρχουν 4 τραπεζίτες στην κορυφή, δύο σε κάθε πλευρά, και 6 γομφίοι στο κάτω μέρος, τρεις σε κάθε πλευρά. Τα κουτάβια δεν έχουν γομφίους.

Διάγραμμα # 1: Εννέα εβδομάδων κουτάβι, σωστή εικόνα δοντιών.
Στο Διάγραμμα # 1, μπορείτε να δείτε τους κοπτήρες σαν «Ι» 1,2, και 3. Τα δόντια με την ένδειξη "C" είναι οι κυνόδοντες. Τα μεγάλα κενά μεταξύ των δοντιών είναι φυσιολογικά και τα κενά μεγαλώνουν καθώς το κουτάβι μεγαλώνει.
Διάγραμμα # 2: Άνω δόντια των 9 εβδομάδων.
Στο διάγραμμα # 2 βλέπετε αυτό που θα πρέπει να περιμένετε στο στόμα του δικό σας κουταβιού. Τα μεγάλα κενά μεταξύ των δοντιών σε αυτή την ηλικία, δεν πρέπει να σας πανικοβάλει προς το παρόν. Αν τα κενά αυτά τα δείτε σε ενήλικα σκύλο, τότε του λείπουν δόντια. Αν συμπεριλάβουμε και τα 3 πίσω δόντια σε κάθε πλευρά, μας κάνουν 6 προγόμφιους και υπάρχουν και 6 κοπτήρες, που μας δίνουν συνολικά 14 δόντια στο άνω μέρος.
Διάγραμμα # 3: Κάτω δόντια των 9 εβδομάδων.
Στο Διάγραμμα # 3, βλέπετε μισό της κάτω γνάθου. Είναι σχεδόν αδύνατο να τραβήξετε μια φωτογραφία από το σύνολο της κάτω γνάθου που να δείχνει όλα τα κάτω δόντια καθώς η γλώσσα και τα χείλη τα καλύπτουν. Το P1 και P2 δύσκολα απεικονίζονται, εδώ δεν τα βλέπετε καθώς τα κουτάβια δεν τα έχουν ακόμα. Θα τα δείτε αργότερα στα κενά που υπάρχουν διπλα στο C και το «P2». Και εδώ αν συμπεριλάβουμε τα 3 πίσω δόντια ανά πλευρά, τους 6 προγόμφιους δηλαδή και προσθέσουμε 2 κυνόδοντες αλλά και τους 6 κοπτήρες μας δίνουν άλλα 14 δόντια για το κάτω μέρος.
Διάγραμμα # 4: Το πλήρες σύνολο δοντιών ενός κουταβιού.
Τα κουτάβια πρέπει να χάσουν τουλάχιστον ένα από τα πρώτα τους δόντια, πριν εμφανιστούν τα «ενήλικα» δόντια τους. Σε περίπτωση που δείτε ενήλικα δόντια να εμφανίζονται και τα πρώτα να μην πέφτουν ή να μην σας δίνουν σημάδια χαλαρότητας, θα πρέπει να επισκεφτείτε τον κτηνίατρο σας για να αποφασίσει για το αν θα πρέπει να «αποφράξετε» τα δόντια.
Διάγραμμα # 5: Άνω δόντια κουταβιού κάτω των 9 μηνών, που δείχνει επιπλέον δόντια.
Στο Διάγραμμα # 5, βλέπετε εμφάνιση ενήλικων δοντιών. Οι κυνόδοντες σημειώνονται με "C", και είναι δίπλα-δίπλα με τα ενήλικα δόντια που «σκάνε» και είναι οι «Ενήλικοι» Κοπτήρες. Λόγω του μεγάλου μεγέθους τους, κλείνουν τα κενά
Διάγραμμα # 6: Κάτω δόντια κουταβιού κάτω των 9 μηνών, που δείχνει επιπλέον δόντια.
Στο Διάγραμμα # 6, βλέπουμε 2 επιπλέον «ενήλικες» κοπτήρες που έχουν χαλάσει την σωστή ευθυγράμμιση των δοντιών του σκυλιού σας. Είναι σημαντικό να παρακολουθούμε τακτικά τα δόντια του κουταβιού μας για τυχόν ανωμαλίες.
 




31 Μαρτίου 2012
16
0
το δικο μου ειναι 5.5 μηνων πριν 4 μερεσ αλλαξε κ τουσ κηνοδοντες απο αυτην τν μερα εχει σικοσει πιρετο και εχει πεσει η εωεργιτικοτιτα του τ πηγα χ8εσ στον κτηνιατρο γιατι φοβηθικα μην ειχε τυφο αλλα μου ειπε οτι αν δεν εχει κανει εμετο και διαρεια δεν εχει προβλημα οποτε μου εδωσε κατι χαπια για να βελτιω8ει η ενεργιτικοτιτα τ και πραγματι τ σκιλι παει καλητερα:)
 


spyrostzvl

New Member
19 Απριλίου 2018
1
0
34
καλησπερα σε ολους... εχω ενα θεμα με το σκυλι μ ειναι 4 μηνων ιμιαιμο σημερα παρατηρισα οτι 2 κατω κοινοδοντες λειπουν τελειως δεν υπαρχει ιχνος δοντιου υπαρχει περιπτωση να του εχουν πεσει επειδη αλλαζει δοντια η υπαρχει κ πιθανοτητα να του εχουν σπασει απο ενα συγγεκριμενο παιχνιδι που του εχω?
 

Attachments





Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Μοιάζει να έχει αλλάξει ήδη κοπτήρες, και αν τώρα αλλάζει τους κυνόδοντες σημαίνει ότι μάλλον είναι λίγο μεγαλύτερο σε ηλικία από ότι υπολόγιζες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3