Αλλαγή τροφής 15 μηνών+


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Καλησπέρα ο Γερμανός μου θα είναι 15 μηνών τον επόμενο μήνα και θα αλλάξουμε τροφή από puppy σε adult.
Παρακάτω έχω τα συστατικά και τη σύνθεση μιας τροφής και θα ήθελα τη γνώμη σας.

ΣΥΝΤΑΓΉ: Φρέσκο κοτόπουλο και πάπια, γλυκοπατάτα, αποξηραμένο κοτόπουλο και πάπια, αρακάς, φρέσκος σολομός και πέστροφα, φρέσκο ολόκληρο αυγό, λιναρόσπορος, λίπος κοτόπουλου, πατάτα, συκώτι, βλαστάρια τριφυλλιού, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, μανο-ολιγοσακχαρίτες , γλουκοζαμίνη*, χονδροϊτίνη*, οργανικό θείο* (*όλα από φυσικές πηγές), cranberry, mulberry, blueberry, akai, μήλο, ντομάτα, πορτοκάλι, αχλάδι, καρότο, σπανάκι, κουνουπίδι, φύκια, νεκρολούλουδο, ginseng, πράσινο τσάι, και πιπερόριζα.
ΣΥΝΘΕΣΗ: Φρέσκο και αποξηραμένο κοτόπουλο,
πάπια, σολομός, πέστροφα και αυγό 65,0 %
Εκ’ των οποίων είναι φρέσκα
(% από όλη την συνταγή) 35,0 %
Λαχανικά, σπόροι, βότανα, μούρα,
φρούτα, βιταμίνες, μέταλλα 35,0 %
Πρωτεΐνη 30,0 %
Λίπος 18,0 %
Μέταλλα 8,0 %
Νερό 8,5 %
Omega 6 2,8 %
Omega 3 1,6 %
Ασβέστιο 1,6 %
Φώσφορος 1,3 %
Γλουκοζαμίνη 0,09%
Χονδροϊτίνη 0,07%
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ή essential βάσει συστατικών και τιμής φαίνεται πολύ καλή... Δυστυχώς δεν είναι διαδεδομένη αρκετά και δεν έχουμε αρκετες γνώμες γιαυτη...
Το σίγουρο είναι ότι αν άλλαζα τροφή στη δικιά μου θα ήταν μια από τις επιλογές μου.
 
  • Like
Reactions: -Manos-


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Ή essential βάσει συστατικών και τιμής φαίνεται πολύ καλή... Δυστυχώς δεν είναι διαδεδομένη αρκετά και δεν έχουμε αρκετες γνώμες γιαυτη...
Το σίγουρο είναι ότι αν άλλαζα τροφή στη δικιά μου θα ήταν μια από τις επιλογές μου.
Έχεις δίκιο είμαι ανάμεσα σε αυτήν και στη platinum. Εχθές παρήγγειλα δείγμα 5 κιλά platinum να δω αν τα πάει καλά με αυτήν και βλέπουμε, δε θέλω όμως να κάνω πολλές αλλαγές ελπίζω να του κάτσει με τη μια να μη ταλαιπωρηθούμε ούτε εγώ ούτε αυτός.
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
5 κιλά αν του ''κάτσει'' καλά είναι αρκετά για μία ομαλή αλλαγή στη τροφή ή χρειάζεται περισσότερη ποσότητα? Κι αν ναι να βάλω μισή μισή (puppy/adult) ?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ή platinum θα ήταν άλλη μια επιλογή για εμένα. Το θέμα δεν είναι πόση τροφή από την καινούρια έχεις αλλά από αυτήν που τρώει τώρα...προσπάθησε να παρατεινεις τη μετάβαση της τροφής για όσο περισσόετρο μπορείς 10 -15 μέρες για να μην έχεις προβλήματα και ξεκινά με 10%νεα 90%παλια για 2 μέρες και ούτω καθεξής.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Αν κρίνω από αυτά που έχω ακούσει για την platinum καθώς και από παρατήρηση του δικού μου σκύλου, δεν θα έχεις θέμα με την προσαρμογή. Σε εμάς έγινε χωρίς προσαρμογή επί της ουσίας γιατί η Μάγια ξεχώριζε τις κροκέτες platinum και έτρωγε μόνο αυτές. Αφού είδα και αποείδα δυο μέρες της έβαλα κανονική μερίδα μόνο platinum. Κανένα πρόβλημα. Ότι άλλη ξηρά και να δοκίμαζε θέλαμε μια βδομάδα σίγουρα προσαρμογή. Ξεκίνα παρόλα αυτά σιγά σιγά και το βλέπεις..
 
  • Like
Reactions: -Manos-


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
@Elrandir θα ήταν ενδιαφέρον να μας ενημερώσεις για την πορεία του φίλου σου με την Platinum
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
@Elrandir θα ήταν ενδιαφέρον να μας ενημερώσεις για την πορεία του φίλου σου με την Platinum
Platinum η μικρή τρώει εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου και ήταν η τελευταία μου ελπίδα. Όντας μίζερο σκυλί με το φαγητό του αλλάξαμε αρκετές με αποτελέσμα να τρώει για ένα μήνα (άντε δύο στο τσακίρ κέφι) και μετά να μην πλησιάζει καν το πιάτο. Με όποια εταιρεία και κωδικό κι αν δοκίμασε πάντα είχαμε ένα ψιλοθεματάκι. Άλλες φορές αναπνοή, άλλες μάδημα και ποιότητα τριχώματος γενικά αλλά το πιο συχνό ήταν τα μαλακά κόπρανα.. Με την platinum δεν έχει τίποτα από αυτά πλέον. Η αναπνοή της είναι κομπλέ, το κόπρανα λίγα και σκληρά και το τρίχωμα τέλειο. Να φανταστείς ότι αν εξαιρέσουμε τις περιόδους μαδήματος που έτσι κι αλλιώς θα φύγει τρίχα, τους υπόλοιπους μήνες χτενίζεται απλά προς χάριν υγείας και ξεσκονίσματος του τριχώματος. Όχι για να φύγει περίσσεια τρίχα..

Το παράδοξο με τη συγκεκριμένη τροφή είναι ότι έχει μέσα καλαμπόκι (αν δεν απατώμαι, εχω καιρό να κοιτάξω τα συστατικά) που γενικά το βλέπω και αποφεύγεται. Παρόλα αυτά ότι σκύλο και να έχω ακούσει να τρέφεται με τη συγκεκριμένη τροφή πάει μια χαρά. Νομίζω συγκριτικά με άλλες τροφές έχει πολύ καλά αποτελέσματα στα σκυλιά. Το μόνο ψιλοκακό για μένα είναι λίγο η τιμή της, αλλά έτσι κι αλλιώς όλες οι τροφές έχουν ανεβεί πλέον..
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Άρα να υποθέσω αφού λες για καλαμπόκι πως δίνεις το κοτόπουλο... Εγώ σκέφτομαι το αρνι μιας και της δίνω μαγειρευτο με κοτόπουλο... Το καλαμπόκι με προβληματίζει για διάφορους λόγους...
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ναι για το κοτόπουλο αναφέρομαι. Για το καλαμπόκι έχω και εγώ τους ενδοιασμούς μου, αλλά βλέπω την εικόνα του σκυλιού ότι είναι πολύ καλή. Νομίζω πως καλύτερα αποτελέσματα πάνω στο δικό μου σκύλο θα έβλεπα μόνο με σπιτική barf. Λόγω έλλειψης χώρου όμως, έχει μείνει πίσω αυτή η ιδέα. :)
 


-Manos-

Member
7 Νοεμβρίου 2015
21
9
38
ΚΡΗΤΗ
Platinum η μικρή τρώει εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου και ήταν η τελευταία μου ελπίδα. Όντας μίζερο σκυλί με το φαγητό του αλλάξαμε αρκετές με αποτελέσμα να τρώει για ένα μήνα (άντε δύο στο τσακίρ κέφι) και μετά να μην πλησιάζει καν το πιάτο. Με όποια εταιρεία και κωδικό κι αν δοκίμασε πάντα είχαμε ένα ψιλοθεματάκι. Άλλες φορές αναπνοή, άλλες μάδημα και ποιότητα τριχώματος γενικά αλλά το πιο συχνό ήταν τα μαλακά κόπρανα.. Με την platinum δεν έχει τίποτα από αυτά πλέον. Η αναπνοή της είναι κομπλέ, το κόπρανα λίγα και σκληρά και το τρίχωμα τέλειο. Να φανταστείς ότι αν εξαιρέσουμε τις περιόδους μαδήματος που έτσι κι αλλιώς θα φύγει τρίχα, τους υπόλοιπους μήνες χτενίζεται απλά προς χάριν υγείας και ξεσκονίσματος του τριχώματος. Όχι για να φύγει περίσσεια τρίχα..

Το παράδοξο με τη συγκεκριμένη τροφή είναι ότι έχει μέσα καλαμπόκι (αν δεν απατώμαι, εχω καιρό να κοιτάξω τα συστατικά) που γενικά το βλέπω και αποφεύγεται. Παρόλα αυτά ότι σκύλο και να έχω ακούσει να τρέφεται με τη συγκεκριμένη τροφή πάει μια χαρά. Νομίζω συγκριτικά με άλλες τροφές έχει πολύ καλά αποτελέσματα στα σκυλιά. Το μόνο ψιλοκακό για μένα είναι λίγο η τιμή της, αλλά έτσι κι αλλιώς όλες οι τροφές έχουν ανεβεί πλέον..
Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που είπες. Σήμερα μιλούσα με φίλο μου με Γ.Π. το οποίο είναι δύσκολο στο φαγητό του επίσης και της δίνει και εκείνος platinum. Μου είπε πάνω κάτω τα ίδια με αυτά που έγραψες οπότε θα τη δοκιμάσω σίγουρα. Όσον αφορά τη τιμή αν προσέξεις την ημερήσια δοσολογία δεν είναι και τόσο ακριβή σε σχέση με άλλες που χρειάζεται περισσότερη ποσότητα. Επίσης συνεχίζει να έρχεται σε 5κιλα τσουβαλάκια? Αν ναι τότε αγοράζοντας 60 κιλά τη φορά γλυτώνεις αρκετά χρήματα μιας και όσο περισσότερη αγοράζεις τόσο καλύτερη τιμή κάνει.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Όντως η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα συγκριτικά με άλλες τροφές έχει διαφορά. Έχεις δίκιο σε αυτό.

Ναι συνεχίζει μετά και έρχεται σε συσκευασίες των 5 κιλών. Εγώ παραγγέλνω 15 kg και μου φέρνουν 3 συσκευασίες των 5 κιλών.. Με το καλό να τη δοκιμάσετε και να σας πάει καλά!
 
  • Like
Reactions: -Manos-


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Άρα να υποθέσω αφού λες για καλαμπόκι πως δίνεις το κοτόπουλο... Εγώ σκέφτομαι το αρνι μιας και της δίνω μαγειρευτο με κοτόπουλο... Το καλαμπόκι με προβληματίζει για διάφορους λόγους...
@zaher εσύ δεν ήσουν υπέρμαχος της N&D ? τελικά δεν σε ικανοποιεί (δηλαδή το σκυλί σου)
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Είμαι υπέρμαχος της συγκεκριμένης τροφής κυρίως για τη σχέση ποιότητας τιμής... Προφανώς είμαι ικανοποιημένος... Τη δίνω εδώ και 18 μήνες και ή σκύλα μου τα πάει μια χαρά παρέα βέβαια και με το μαγειρευτο της... Βέβαια δε παύει να είναι ξηρά τροφή με όλα τα μειονεκτήματα της μαζί και με την πολλή αργή πέψη...
Θα δοκίμαζα την πλατινουμ για όλα τα καλά που διαβάζω και ακούω , για την αυξημένη υγρασία που περιέχει και είναι πιο κοντά στη φυσιολογική τροφή και θα δοκίμαζα και την essential γιατί δε περιέχει σιτηρά και έχει ίδια τιμή με την N&D.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf