Ανάρρωση από στείρωση.. Βοηθεια!!!


Xenia-Jella

Member
10 Ιανουαρίου 2013
10
0
Ιωάννινα
Γεια σας!
Χθες κάναμε στείρωση στο τζελλάκι! Το βράδυ εμεινε στο κτηνιατρειο και σημερα το πρωι την πήρα σπιτι. Η γιατρος με διαβεβαιωσε οτι ολα πηγαν πολύ καλά..μου εδωσε οδηγιες..μου εδωσε και αντιβιωση και χαρουμενη ηρθα σπίτι.. Όμως η τζέλλα ολη μερα εγλειψε λιγο γιαουρτι και εφαγε μονο μια μπουκια κοτοπουλο! Εχει κανει 3 εμετους.. από διαθεση ενταξει κανει χαρες κουναει ουρες και τετοια, παρ ολα αυτα βεβαια προτιμαει να κοιμαται!! Εχω αγχωθει που δεν τρωει..είναι φυσιολογικό για την πρωτη μερα μετα το χειρουργειο;;;
Εχω πελαγωσει απο το αγχος μου, διαφωτιστε σας παρακαλω, γιατι και η γιατρος ειχε κλειστο το κινητο της και εχω διαβασει παρα πολλα και τρεμω!!!!!!
Ευχαριστω οπως και να εχει...
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Ποναει το Τζελλακι απλα πραματα και δεν εχει ορεξη,χειρουργειο ειναι αυτο :eek:.Η δικη μου μετα απο δυο βδομαδες βρηκε τα νερα της.:rolleyes:.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Θα σου ελεγα να μιλησεις με τον γιατρο σας για τους εμετους. Οχι τιποτα αλλο αλλα μην αφυδατωθει.
Κατα τα αλλα μην ανυσηχεις. Αφου θελει να κοιμαται αστην να κοιμαται. Σε 2-3 μερες θα ειναι πολυ καλυτερα.
Και την δικια μου την δευτερη μερα την πηρα σπιτι. Δεν ετρωγε (και για την Froggy αυτο δεν ειχε ξαναγινει), κοιμοταν αρκετα και δεν ειχε ιδιαιτερη διαθεση. Οκ φοραγε και το κολαρο για να μην πειραζει την τομη που δεν βοηθουσε να φτιαξει η διαθεση της. Στις 3 μερες ομως ηταν σαν να μην ειχε κανει εγχειρηση.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
γιατι και η γιατρος ειχε κλειστο το κινητο της
.
Σιδερένια εύχομαι. Άστην να κοιμηθεί.
Τώρα εμένα αυτό μόνο μου φαίνεται κάπως ? Χειρούργησε σκυλί και έχει το κινητό κλειστό ? θα μπορούσε να χρειαστεί να ρωτήσεις οτιδήποτε ή να πρέπει να την βρεις άμεσα. :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Katiariko


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Μην αγχωνεσαι λογικο ειναι. Κι εμεις προσφατα καναμε στειρωση αλλα εγω την πηρα κατευθειαν σπιτι μου. Την πρωτη μερα ουτε νερο δεν ηπιε, φοραγε κι εμενα το κολαρο και γι αυτο ηταν χειροτερα. Απο αυριο θα δεις που θα ειναι καλυτερα :) Αντε περαστικα σας και σιδερενια!!

Κι εμενα μου φαινεται καπως η σταση της κτηνιατρου σου αλλα επειδη δεν ξερουμε τι μπορει να εχει γινει τοτε δεν ειναι σωστο να υποθετουμε.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Είναι λογικό να είναι κάπως τις πρώτες μέρες....δεν έχει ξεπεράσει το σοκ την νάρκωση και πονάει. Να προσέχεις με τον εμετό να μην βγάζει την αντιβίωση μόνο. Μην την πιέσεις ούτε για νερό....ζωό είναι οταν νιώσει έτοιμο και θα φάει και θα πιεί....

@ilektra_akis νόμιζα δεν βάζουν πλέον κολλάρο γιατι κάνουν εσωτερικά ράμματα.....τόσο πολύ τα πείραζε ο σκύλος σου?
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
και μεις ερωτησεις γυρο απο την στειρωση εχουμε
καναμε στειρωση την μινι μας την παρασκευη το βραδυ οπου την πειραμε κατευθειαν στο σπιτι μας
πρωτη φορα εφαγε το σαββατο το βραδυ και ηπιε και λιγο νερο αλλα αυτο δεν με ανησυχει
σημερα ολη μερα ενω ετρωγε λεμαργα την κονσερβα της... νερο καθολου αν εξαιρεσουμε οτι της εδινα μετα την αντιβιωση μια σιριγκα με νερο.
αυτο που με ανησυχει εμενα ειναι οτι εκει που καθετε χαλαρη, πολλες φορες και μεσα στον υπνο της πεταγετε λες και την χτυπαει ηλεκτρικο ρευμα και μετα τρεχει σαν να μην ξερει που να παει να κρυφτει.τρεχει σαν αφινιασμενη χτυπαει σε εμποδια και πηδηξε και να ανεβει αλλα και να κατεβει απο τον καναπε.
πολυ περιεργο μιας και δεν την ειδαμε να περπαταει καθολου μετα την στειρωση παρα μονο μεσα στην φαση της κρισης
ειναι... τρομακτικο και μπορω να πω οτι οσο περναει η ωρα.... το παθαινει περισσοτερο
επισεις το παθαινει οταν παει για τα τσισακια της
ελπιζω να βγαλατε ακρη με τον τροπο που τα γραφω... αλλα ειμαιτοσο μπερδεμενη, ειναι και τριημερο στην μεση....
ειναι φυσιολογικο ολο αυτο???
ο γιατρος στο τηλεφωνο που τον πηρα το πρωι ειπε να μην ανησυχω αλλα... δεν μου φτανει
 


σίσσυ

New Member
26 Μαρτίου 2013
2
0
και μεις ερωτησεις γυρο απο την στειρωση εχουμε
καναμε στειρωση την μινι μας την παρασκευη το βραδυ οπου την πειραμε κατευθειαν στο σπιτι μας
πρωτη φορα εφαγε το σαββατο το βραδυ και ηπιε και λιγο νερο αλλα αυτο δεν με ανησυχει
σημερα ολη μερα ενω ετρωγε λεμαργα την κονσερβα της... νερο καθολου αν εξαιρεσουμε οτι της εδινα μετα την αντιβιωση μια σιριγκα με νερο.
αυτο που με ανησυχει εμενα ειναι οτι εκει που καθετε χαλαρη, πολλες φορες και μεσα στον υπνο της πεταγετε λες και την χτυπαει ηλεκτρικο ρευμα και μετα τρεχει σαν να μην ξερει που να παει να κρυφτει.τρεχει σαν αφινιασμενη χτυπαει σε εμποδια και πηδηξε και να ανεβει αλλα και να κατεβει απο τον καναπε.
πολυ περιεργο μιας και δεν την ειδαμε να περπαταει καθολου μετα την στειρωση παρα μονο μεσα στην φαση της κρισης
ειναι... τρομακτικο και μπορω να πω οτι οσο περναει η ωρα.... το παθαινει περισσοτερο
επισεις το παθαινει οταν παει για τα τσισακια της
ελπιζω να βγαλατε ακρη με τον τροπο που τα γραφω... αλλα ειμαιτοσο μπερδεμενη, ειναι και τριημερο στην μεση....
ειναι φυσιολογικο ολο αυτο???
ο γιατρος στο τηλεφωνο που τον πηρα το πρωι ειπε να μην ανησυχω αλλα... δεν μου φτανει
αντιμετωπίζουμε και εμείς ακριβώς την ίδια κατάσταση. η στείρωση έγινε την πέμπτη που μας πέρασε, και σήμερα τρίτη ακόμη είναι σχετικά κακοδιάθετη και κάνει ακριβως τα ίδια "τινάγματα", γυρίζει γύρω απο τον εαυτό της, και προσπαθεί να ξύσει με το ποδαράκι το ράμμα, γιατί φοράει κολάρο. πιστεύω ότι ευθύνονται τα ράμματα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πέμπτη έγινε η στείρωση και σήμερα φοράει ακόμα κολάρο το σκυλί???
Πολύ εντύπωση μου κάνει!
Έχω στειρώσει πάνω από 15 σκυλιά (θηλυκά και αρσενικά) ούτε σε ένα δεν φόρεσα κολάρο και πολλά "επανεντάχθηκαν" (τα άφησα πάλι στο δρόμο δηλαδή) 3-4 μέρες μετά την επέμβαση. Κανένα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα!

Μήπως κάνατε εξωτερικά ράμματα? Κι αν ναι, γιατί άραγε? Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι γιατροί κάνουν εξωτερικά ράμματα. Είναι καλύτερα σε κάτι?
 


σίσσυ

New Member
26 Μαρτίου 2013
2
0
Πέμπτη έγινε η στείρωση και σήμερα φοράει ακόμα κολάρο το σκυλί???
Πολύ εντύπωση μου κάνει!
Έχω στειρώσει πάνω από 15 σκυλιά (θηλυκά και αρσενικά) ούτε σε ένα δεν φόρεσα κολάρο και πολλά "επανεντάχθηκαν" (τα άφησα πάλι στο δρόμο δηλαδή) 3-4 μέρες μετά την επέμβαση. Κανένα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα!

Μήπως κάνατε εξωτερικά ράμματα? Κι αν ναι, γιατί άραγε? Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι γιατροί κάνουν εξωτερικά ράμματα. Είναι καλύτερα σε κάτι?
μέχρι να αφαιρεθούν τα ράμματα η γιατρός είπε οτι πρέπει να φοράει το κολλάρο. τα επιφανειακα ραμματα είναι όντως εξωτερικά αλλά δεν γνωρίζω για ποιο λόγο.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πάντα την είχα αυτή την απορία...αφού υπάρχουν τα εσωτερικά ράμματα, γιατί να κάνει κανείς εξωτερικά και να παιδεύει το ζώο με κολάρο, και να πρέπει να ξαναπάς στο γιατρο για να τα αφαιρέσεις...ίσως έχουν κάποιο πλεονέκτημα που δεν το ξέρω.
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
απ όσο γνωρίζω τα δερματικα ράμματα ειναι εξωτερικά-μη απορροφησημα και χρησιμεύουν στο να ''κολλήσει'' το δέρμα .τα εσωτερικά ειναι απορροφησημα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σε 2 γιατρούς έχω πάει για στείρωση (αρσενικό και θηλυκό και στους 2 γιατρούς) πάντα εσωτερικά κάνουν. Δηλαδή όλη η τομή είναι ραμμένη εσωτερικά και μόνο στην ακρούλα φαίνονται τα ράμματα, που είναι το δέσιμο, ο κόμπος ας πούμε. Τα ράμματα απορροφούνται μόνα τους και φυσικά το δέρμα κολλάει.
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Τα ράμματα δεν ήταν σκουροχρωμα;εμάς φαινοντουσαν 3 μαύρο-γκρι κόμποι στη λαιδη.Αυτα ήταν τα εξωτερικά ράμματα.Εσωτερικα σίγουρα κάνουν γιατί ραβουν ανα ιστούς.δηλαδη δε γίνεται να μην κάνουν εσωτερικά ράμματα.απλα στο τελευταίο στρώμα του δέρματος χρησιμοποιούν μη απορροφησημα.Δε θυμαμαι το υλικο των ραμματων και τισ διαφορεσ εσωτερικα-εξωτερικα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν θυμάμαι το χρώμα των ραμμάτων, το σίγουρο είναι πως δεν χρειάστηκε ποτέ να πάω στον κτηνίατρο για αφαίρεση ραμμάτων μετά τη στείρωση.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
@ilektra_akis νόμιζα δεν βάζουν πλέον κολλάρο γιατι κάνουν εσωτερικά ράμματα.....τόσο πολύ τα πείραζε ο σκύλος σου?
Ελα συγγνωμη τωρα το ειδα.
Της ειχε κανει εξωτερικα ραμματα. Τις πρωτες δυο μερες της φοραγα το κολαρο συνεχεια και μετα οταν ημουνα εκει της το εβγαζα, αν ελειπα ή το βραδυ που κοιμομουνα της το ξαναβαζα για να ειμαι σιγουρη.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
εμας εχει εξωτερικα ραμματα
ειναι αποροφυσιμα ειπε, αλλα θα παμε την παρασκευη να τα βγαλει για να μην αφησουν σημαδι
τι να σας πω δεν ξερω, πρωταρα με τα σκυλια που θα παει θα μαθω
η δε μινι ειναι πολυ καλυτερα, την ειδε και ο γιατρος και απλος μας ειπε οτι ειναι πολυ ευαισθητουλα κι οσο την χαιδευουμε... αυτη το εκμεταλευετε
τι να πω εχω δυο καλομαθημενα παιδια δεν γινοταν να αλλαξω με το σκυλι μας
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εμένα έκανε το δεκέμβρη την στείρωση και δεν φαίνεται κανένα σημάδι απο τα ράμματα, η Κέλλυ δεν τα έγλυφε και δεν την ενοχλούσαν καθόλου, εκτός απο την πρώτη μέρα που δεν έφαγε και δεν κουνιόταν το επόμενο πρωί την κυνήγαγα να μην τρέχει. Απο τις γνώσεις μου στα φάρμακα εγώ πιστεύω οτι για παρενέργειες όπως φωτοφοβία τινάγματα κτλ φταίει η λανθασμένη δόση της νάρκωσης και οτι δεν άφησαν μάλλον τον σκύλο να συνέλθει επαρκώς.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εμένα έκανε το δεκέμβρη την στείρωση και δεν φαίνεται κανένα σημάδι απο τα ράμματα
Κι εμενα που ειχε κανει και εξωτερικα ραματα δεν φαινεται τιποτα τωρα που εχει περασει μονο ενας μηνας. Ειναι σαν να μην εκανε ποτε, πεντακαθαρη η κοιλιτσα της :D
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
η μινι μας σχεδον 10 μερες μετα την στειρωση ειναι οπως πριν
παιζει, τρεχει, πηδαει απο καναπεδες, κρεβατια, τρωει κα
η μονη διαφορα εκτος απο την τομη, που ακομη φαινεται
ειναι οτι η κυρια εμαθε να ανεβαινει και στο κρεββατι μου, κατι που πριν απαγορευοταν
απαιτει να παιξεις μαζι της, καθετε απο κατω σου και σου γαυγιζει, σαν να σου λεει εδω ειμαι
και γενικοτερα εγινε ποιο... χαδιαρα :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π