Αναπνέει πολύ γρήγορα


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Καλησπέρα σε όλους. Κοιμάται δίπλα μου το Λινάκι, η γάτα μου, που είναι δεκατριών χρονών. Την παρακολουθώ εδώ και ώρα, καθώς αναπνέει σε υπερβολικό γρήγορο ρυθμό και ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και στα δικά σας κατοικίδια από τις αυξημένες θερμοκρασίες ή είναι κάτι που πρέπει να κοιτακτεί λόγω ηλικίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Κ τα δύο παίζουν, εσύ που την ξέρεις, θα το καταλάβεις καλύτερα παρατηρώντας την.

Θα βοηθούσε να μας πεις την κατάσταση με τη ζέστη σπίτι σας. Γενικά στα σκυλιά συμβαίνει πιο εύκολα αυτό (το να αναπνέουν γρήγορα λόγω ζέστης) από ότι στις γάτες. Αν δεν έχεις αιρ κοντισιον κ έχετε ζεστή αρκετή σπίτι, τότε είναι πολύ πιθανό να συμβεί κ σε γάτα. Πρόσεξε όμως τις θερμοπληξίες, είναι πολύ επικίνδυνες, νομίζω στις γάτες λίγο παραπάνω κιόλας. Ενώ αγαπάνε τη ζέστη, είναι πιο ευαίσθητες στη θερμοπληξία.

Αν έχεις καλή θερμοκρασία σπίτι αλλά παρόλα αυτά αναπνέει γρήγορα, καλό θα ήταν να το κοιτάξεις.

Κάνε ένα τηλ. στο γιατρό σας το πρωί, θα σε κατευθύνει καλύτερα.
 


zizel zach

Member
10 Μαρτίου 2019
6
0
Κ τα δύο παίζουν, εσύ που την ξέρεις, θα το καταλάβεις καλύτερα παρατηρώντας την.

Θα βοηθούσε να μας πεις την κατάσταση με τη ζέστη σπίτι σας. Γενικά στα σκυλιά συμβαίνει πιο εύκολα αυτό (το να αναπνέουν γρήγορα λόγω ζέστης) από ότι στις γάτες. Αν δεν έχεις αιρ κοντισιον κ έχετε ζεστή αρκετή σπίτι, τότε είναι πολύ πιθανό να συμβεί κ σε γάτα. Πρόσεξε όμως τις θερμοπληξίες, είναι πολύ επικίνδυνες, νομίζω στις γάτες λίγο παραπάνω κιόλας. Ενώ αγαπάνε τη ζέστη, είναι πιο ευαίσθητες στη θερμοπληξία.

Αν έχεις καλή θερμοκρασία σπίτι αλλά παρόλα αυτά αναπνέει γρήγορα, καλό θα ήταν να το κοιτάξεις.

Κάνε ένα τηλ. στο γιατρό σας το πρωί, θα σε κατευθύνει καλύτερα.
Ανάβουμε το κλιματιστικό αρκετά συχνά τις τελευταίες μέρες, αλλά εκείνη την στιγμή ήταν κλειστό. Μετά από λίγο της έβαλα μια υγρή πετσέτα πάνω της και ηρέμησε λιγάκι. Φοβήθηκα, διότι τώρα τελευταία κάνει κάτι περίεργα, πχ. πεινάει πάρα πολύ και σε άκυρες στιγμές της ημέρας.