Ανεβασμένη ουρία


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
καλησπέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας. Πριν ένα μήνα έκανα στην χοουπ, 15 μηνών το κοριτσάκι μου, εξέταση αίματος. Γενική βιοχημικη καλάζαρ ερλιχια κ για τα σκουλήκια της καρδιάς. Όλα κομπλέ με εξαίρεση την τιμή ουριας που ήταν 78! Ντουπ! Κ λίγο αυξημένα τα λευκά της. Ο γιατρός είπε να μειώσω την πρωτεϊνη κ να πίνει νερό. Η χοουπ λοιπόν νερό δεν πίνει σχεδόν καθόλου. Της δίνω πλέον με τη σύριγγα. Επίσης, είχα δει καιρό τώρα πως τα ούρα της είναι κίτρινα πολύ κ μυρίζουν έντονα. Άλλαξα ξηρά με χαμηλή πρωτεϊνη, έκοψα λιχουδιες, δίνω νερό αλλά τα ούρα της συνεχίζουν να είναι πολύ κίτρινα κ να μυρίζουν. Κ 2 φορές σε 7 μέρες είδα σταγόνες ροζ στην πανα. Εχω πανα για να μπόρω να βλέπω τα ούρα της. Ο γιατρός είχε πει να κανω εξετάσεις πάλι τέλη μαϊου αλλά εγώ ανησυχώ.. Τσισακια κάνει 4, 5 φορές τη μέρα αλλά αν χρειαστεί κρατιέται κ κάνει 3. Καμία ιδέα;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν είμαι γιατρός, πάντως το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η ουρολοίμωξη (βλακείες μπορεί να λέω). Στο γιατρό τα έχεις πει όλα φαντάζομαι. Δεν κατάλαβα τι διάγνωση σου έδωσε κι αν έχει εντοπίσει κάποιο, οποιοδήποτε πρόβλημα. Εκείνος σου είπε να δίνεις νερό με σύριγγα?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ο γιατρός για τα ανεβασμένα λευκά μου είπε κάποια εσωτερική φλεγμονή θα είναι κ πήρε η χοουπ 7 μέρες αντιβίωση. Για την ουρια είπε ότι σημαίνει αφυδάτωση κ πρόσληψη πολλής πρωτεϊνης. Μου είπε να πίνει νερό η μικρή κ να μειώσω την πρωτεϊνη. Η μικρή δεν πίνει άρα; σύριγγα νερό κρατάω κεφαλάκι κ της το δίνω στο στόμα. Αυτό μας το είχε πει παλιά ο κτηνίατρος μας στο χαλάνδρι να το κανω για κάποια θέματα. Το ζήτημα είναι πως εμενα το μυαλό μου παει αλλού..κρυστάλλους κ πέτρα στα νεφρα... Εξέταση ούρων θα δείξει κάτι αν είναι η τσου; πυομήτρα παιζει;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αυτο που δεν πινει νερο πολυ παραξενο. Τρωει ξηρα τροφη και δεν διψαει μετα; Παιζετε, πατε βολτα, λαχανιαζει, και δεν διψαει μετα;

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
νερό πίνει μόνο μετα τη βόλτα. Προχθές πχ που δεν τις έβγαλα δεν ήπιε κ α θ ο λ ο υ όλη μέρα. Βασικα στην ουρολοίμωξη τα ούρα μπορέι να μυρίζουν κ να είναι κίτρινα πολύ;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
νερό πίνει μόνο μετα τη βόλτα. Προχθές πχ που δεν τις έβγαλα δεν ήπιε κ α θ ο λ ο υ όλη μέρα. Βασικα στην ουρολοίμωξη τα ούρα μπορέι να μυρίζουν κ να είναι κίτρινα πολύ;
Nαι. Και αν δεν υπαρχει ακομα, μια παρατεταμενη τετοια κατασταση μπορει να οδηγησει σε ουρολοιμωξη.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
σε ευχαριστω πολύ. Σήμερα η μικρή έκανε πιο πολύ αίμα. Να δεις που κ τα λευκα της που ήταν ανεβασμένα από αυτό είναι. Πάντως διάβασα πως όταν ο σκύλος έχει πέτρα πίνει νερό πιο πολύ άρα νομίζω δεν είναι αυτό. Η πυομήτρα; κάνει πυρετό;
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Η πυομήτρα; κάνει πυρετό;
Τι χρώμα είναι το άιμα;
Με το γιατρο σου έχεις συζητήσει για το ενδεχόμενο της πυομήτρας;
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
όταν του ειπα για πυομήτρα γέλασε κ μου είπε να μην φρικαρω. Το αίμα στην πανα είναι σκούρο ροζ. Εχω όμως μια απορία. Μου έδωσε οκμεντιν για αντιβίωση. Κάνει βρε παιδιά για ουρολοίμωξη; εγώ την μπαητριλ ξέρω γι αυτα..μπορέι καποιος να μου πει πριν ψοφησω από αγωνία αν κανω καλά; τις μισώ τις αντιβίωσεις. Την δε συγκεκριμένη όσες φορές την είχα πάρει εγώ, την άκουγα κανονικά. Κοινώς με πειράζει. Κάνει για ουρολοίμωξη; η πυομήτρα έχει κίτρινα ούρα που μυρίζουν έντονα πολύ; χελπ χελπ χελπ.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981