Ανθοϊάματα Μπαχ...


S

SwkDoG

Guest
Ορμώμενος από την δημοσίευση της Rottie θέλω να πω κάποια λόγια για τα ανθοϊάματα Μπάχ (Bach flower therapy) και το πως εγώ βλέπω το θέμα,χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν.

Τα ανθοϊάματα Μπάχ είναι μια μορφή ομοιοπαθητικής αρωματοθεραπείας που εξελίχθηκε στις αρχές του 1930 από έναν Άγγλο φυσικό-βακτηριολόγο-ομοιοπαθητικό με το όνομα Edward Bach (1886-1936).
Ο Μπάχ ισχυρίστηκε πως με φυσικό και διαισθητικό τρόπο ανακάλυψε τις ευεργετικές ικανότητες 38 αγριολούλουδων της αγγλικής χλωρίδας.Οι "ανακαλύψεις" του έγιναν από "έμπνευση".Για παράδειγμα,ενώ έκανε την βόλτα του στη φύση εμπνεύστηκε πως οι δροσοσταλίδες πάνω στα φύλλα των φυτών με την βοήθεια του ήλιου θα αποροφούσαν τις ιαματικές ικανότητες του φυτού.Ισχυρίστηκε πως μόνο κρατώντας ή μασώντας ένα πέταλο ενός φυτού μπορούσε με την διαίσθηση να πάρει ή να καταλάβει τις ιαματικές του ικανότητες.Από αυτές τις διαισθήσεις προχώρησε στην παραγωγή "αποσταγμάτων" χρησιμοποιώντας νεράκι και φυτά.

Ο Μπάχ ισχυρίστηκε πως αυτά τα φυτά έχουν μία ψυχή ή μία ενέργεια με επίδραση στην ανθρώπινη ψυχή.Η πνευματική ενέργεια των λουλουδιών μπορεί να μεταφερθεί στο νερό.Οι "πιστοί" πίνουν ένα ομοιοπαθητικό μίγμα αποστάγματος,ανακατεμένο με μεταλικό νερό και μπράντυ με σκοπό η ψυχή του λουλουδιού να εναρμονίσει την ενέργεια της δικιάς τους ψυχής.
Ο Μπάχ πίστευε πως οι ασθένειες είναι αποτέλεσμα μίας "αντίθεσης μεταξύ του σκοπού της ψυχής και την άποψη της προσωπικότητας του ατόμου"...!!!Αυτός ο εσωτερικός πόλεμος οδηγεί σε αρνητική διάθεση και μπλοκάρισμα της ενέργειας,τα οποία οδηγούν σε έλλειψη "αρμονίας" που οδηγεί σε φυσική ασθένεια.
"Κάθε ένα από τα 38 άνθή από το σύστημα του Μπάχ χρησιμοποιήτε για την εξισσορόπηση συγκεκριμένων συναισθηματικών πόνων ή,σε προχωρημένο στάδιο ανισσοροπίας,για την αντιμετώπιση φυσικών συμπτωμάτων".

Τα ανθοϊάματα Μπάχ και η Ellon USA, Inc., of Lynbrook, New York ισχυρίζοντε πως τα ανθοϊάματα Μπάχ και το Rescue Remedy είναι "...πρός μεγάλο όφελος όλων των ζώων,ανεξάρτητα από το πόσο μεγάλα ή μικρά είναι..." και "...χρήσιμο στην εξομάλυνση των τραυμάτων των μεταφυτευμένων φυτών,μαραμένων λουλουδιών ή πληγωμένων δέντρων".

Υπάρχει και σχετικό ερωτηματολόγιο που καλείσε να απαντήσεις για να βρείς την σωστή "θεραπεία".

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει ότι αυτή η μέθοδος μπορεί να "δουλεύει" μια που δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να εξεταστεί από την στιγμή που τα κύρια χαρακτηριστικά της είναι μεταφυσικά και όχι επιστημονικά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Re: Ανθοϊάματα Μπάχ...

SwkDoG said:
Ισχυρίστηκε πως μόνο κρατώντας ή μασώντας ένα πέταλο ενός φυτού μπορούσε με την διαίσθηση να πάρει ή να καταλάβει τις ιαματικές του ικανότητες. Από αυτές τις διαισθήσεις προχώρησε στην παραγωγή "αποσταγμάτων" χρησιμοποιώντας νεράκι και φυτά
Αμάν! “Φευγάτος” ήταν o Bach? #-o
Τι τραβάω η μάνα! ](*,)
Ομοιοπαθητική και green horses!
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πλακώσω το ζωντανό σε τίποτα Ladose, Valium και Lexotanil για να βρει την υγειά του? Τα ανθοιάματα που θυμίζουν aerium kopanistrum και fikium metaksotum και δεν βλέπω να κάνουμε δουλειά! :-k
 


S

SwkDoG

Guest
Rottie τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να "σου την πώ" ή για να σου πώ τι πρέπει να κάνεις,ειλικρινά.Τα έγραψα για να δώσω κάποιες πληροφορίες και να πω την δικιά μου άποψη σε ένα θέμα που προέκυψε.

Στην δικιά σου περίπτωση είχαμε ένα σκύλο σε πολύ δεινή κατάσταση που κατάφερε να ορθοποδήσει.Η "συνταγή της επιτυχίας σας",αν μου επιτρέπεις,πιστεύω πως ήταν α) ένας σκύλος δυνατός με "δίψα για ζωή" β) ιδιοκτήτες με επιμονή,υπομονή και αποθέματα θέλησης και αγάπης και γ) ένας ή περισσότεροι κτηνίατροι που βοήθησαν με τις γνώσεις τους.

Το τρίπτυχο αυτό ήταν που σας έφτασε ώς εδώ και αν αφαιρούσες οποιοδήποτε από τα 3 τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά προς το χειρότερο.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι να συνεχίσετε με αυτή την "ομάδα" και δε θα χάσετε!

Μπορεί ο Iggy να μη χρειάζετε "ψυχοφάρμακα" αλλά πίστωση χρόνου...μπορεί πάλι να χρειάζετε απαραίτητα τα φάρμακα...αλλά,κατά τη γνώμη μου,σίγουρα δεν χρειάζετε ανθοϊάματα,ξεματιάσματα και "θαυματουργά" νερά.

Πάντως δεν θα ήθελα στο παρόν θέμα να επικεντρωθούμε στην περίπτωση του Iggy.Ας συζητήσουμε γενικά για την εν λόγω "θεραπεία".
 


S

SwkDoG

Guest
Για παράδειγμα στο λίνκ που παρέθεσε η Savra διαβάζουμε μεταξύ άλλων:

We devised a mix of remedies for a dog barking non-stop while the owner was at work. The neighbours had left anonymous notes about the bothersomeness of this - so we were very pleased to be able to help the situation.
Δηλαδή με ένα μίγμα ανθοϊαμάτων ένας σκύλος που γαύγιζε ασταμάτητα όταν έλειπαν οι ιδιοκτήτες του για δουλειά διορθώθηκε.

Οπότε όχι μόνο η κτηνιατρική χάνει ένα μέρος της πελατείας της αλλά και οι εκπαιδευτές!!... :p :lol:

Και βέβαια το παραπάνω σχόλιο είναι χιουμοριστικό αλλά αν σκεφτούμε αυτά που γράφει το συγκεκριμένο λίνκ και αυτά που "διορθώνουν" τα ανθοϊάματα τότε κάθε ελλάτωμα,κάθε προβληματική συμπεριφορά του ζώου μας,διορθώνετε με μερικές σταγόνες οπότε ποιός ο λόγος να κοπιάζουμε εκπαιδεύοντας?!!...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
Για παράδειγμα στο λίνκ που παρέθεσε η Savra διαβάζουμε μεταξύ άλλων:

We devised a mix of remedies for a dog barking non-stop while the owner was at work. The neighbours had left anonymous notes about the bothersomeness of this - so we were very pleased to be able to help the situation.
Δηλαδή με ένα μίγμα ανθοϊαμάτων ένας σκύλος που γαύγιζε ασταμάτητα όταν έλειπαν οι ιδιοκτήτες του για δουλειά διορθώθηκε.

Οπότε όχι μόνο η κτηνιατρική χάνει ένα μέρος της πελατείας της αλλά και οι εκπαιδευτές!!... :p :lol:

Και βέβαια το παραπάνω σχόλιο είναι χιουμοριστικό αλλά αν σκεφτούμε αυτά που γράφει το συγκεκριμένο λίνκ και αυτά που "διορθώνουν" τα ανθοϊάματα τότε κάθε ελλάτωμα,κάθε προβληματική συμπεριφορά του ζώου μας,διορθώνετε με μερικές σταγόνες οπότε ποιός ο λόγος να κοπιάζουμε εκπαιδεύοντας?!!...
Οχι βεβαια δεν λυνεται το προβλημα μονο με τα ανθοιαματα,αλλα βοηθανε,οπως και πολλες αλλες εναλλακτικες θεραπειες.
 


S

SwkDoG

Guest
:D ...Δε ξέρω σε ποιές εναλλακτικές "θεραπείες" αναφέρεσε αλλά για να καταλάβεις την δική μου άποψη και στάση στα θέματα χρήσιμο είναι το παρακάτω θέμα.

Τώρα αν με το "βοηθάνε" εννοείς όπως βοηθά η προσευχή,το ευχέλαιο,το ξεμάτιασμα ή τα τάματα μπορεί να συμφωνήσουμε.
Αν όμως το "βοηθάνε" το βάζεις υπό την επιστημονική/ιατρική έννοια θα με βρείς μάλλον να διαφωνώ.

Εσύ διαβάζοντας την πρώτη δημοσίευση στο θέμα,που περιέχει μια μικρή περιγραφή-ιστορικό των ανθοϊαμάτων τι σκέφτηκες?...Πως την έκρινες?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
:D ...Δε ξέρω σε ποιές εναλλακτικές "θεραπείες" αναφέρεσε αλλά για να καταλάβεις την δική μου άποψη και στάση στα θέματα χρήσιμο είναι το παρακάτω θέμα.

Τώρα αν με το "βοηθάνε" εννοείς όπως βοηθά η προσευχή,το ευχέλαιο,το ξεμάτιασμα ή τα τάματα μπορεί να συμφωνήσουμε.
Αν όμως το "βοηθάνε" το βάζεις υπό την επιστημονική/ιατρική έννοια θα με βρείς μάλλον να διαφωνώ.

Εσύ διαβάζοντας την πρώτη δημοσίευση στο θέμα,που περιέχει μια μικρή περιγραφή-ιστορικό των ανθοϊαμάτων τι σκέφτηκες?...Πως την έκρινες?
Οχι δεν εννοω καθολου οτι βοηθανε οπως η προσευχη το ευχελαιο το ξεματισμα η τα ταματα,στα οποια πρωσωπικα δεν καταφευγω ποτε!
Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι η συμβατικη ιατρικη θεραπευει το συμπτωμα ενω η ομοιοπαθητικη βοηθα τον οργανισμο του ασθενη να το ξεπερασει βλεποντας τον σαν "ολο"και οχι σαν ενα κομματι.
Δεν θεωρω οτι η ομοιοπαθητικη απλα συμπληρωνει και πλαισιωνει την συμβατικη ιατρικη αλλα μπορει να σταθει αυτονομα και να θεραπευει χωρις την βοηθεια την συμβατικης.

Οσο για το αρθρο που εβαλα,ειναι για οποιον πιστευει στα ανθοιαματα,μια βοηθεια για να επιλεξει τι ταιριαζει στο ζωο του.

Αν σου φαινομαι απολυτη και χωρις να δινω κατατοπιστικες απαντησεις σε αυτο που εγραψες,θα σου πω οτι δεν ειμαι γιατρος και ετσι δεν μπορω να σου απαντησω πιο επιστημονικα,ομως χαιρομαι που επειδη εγω εφτασα στο αμην,και ετσι γνωρισα την ομοιοπαθητικη αναγκαστικα και μην εχοντας αλλη λυση πια,γλυτωσα το σκυλι μου απο το να παιρνει σε ολη της την ζωη χαπια επιληψιας και ακρατειας
 


S

SwkDoG

Guest
Μη το παίρνετε έτσι!...Δηλαδή πως μιλάμε επιστημονικά και αφού "δεν είμαι γιατρός" δεν μπορώ να απαντήσω γιατί εξάλλου ούτε κυνολόγοι είμαστε αλλά μιλάμε για τα σκυλιά στο φόρουμ.

Τις απόψεις μας λέμε και πως κρίνουμε τα πράγματα για αυτό και η ερώτηση :

Εσύ διαβάζοντας την πρώτη δημοσίευση στο θέμα,που περιέχει μια μικρή περιγραφή-ιστορικό των ανθοϊαμάτων τι σκέφτηκες?...Πως την έκρινες?
Να ανταλλάξουμε απόψεις για αυτά και να τα κρίνουμε όπως κρίνουμε την "φραπελιά" και τις θεραπευτικές της ιδιότητες,το νερό του Καματερού,το δηλητήριο του μπλέ σκορπιού ή την προσφάτος εμφανιζόμενη θεραπεία με κεραυνούς.
Απλά και με το κριτικό μας ένστικτο και όποιος μπορεί να προσφέρει και πιο εξειδικευμένες απόψεις καλοδεχούμενες... :)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
Να ανταλλάξουμε απόψεις για αυτά και να τα κρίνουμε όπως κρίνουμε την "φραπελιά" και τις θεραπευτικές της ιδιότητες,το νερό του Καματερού,το δηλητήριο του μπλέ σκορπιού ή την προσφάτος εμφανιζόμενη θεραπεία με κεραυνούς.
Απλά και με το κριτικό μας ένστικτο και όποιος μπορεί να προσφέρει και πιο εξειδικευμένες απόψεις καλοδεχούμενες... :)
Πιστευω οτι οπως υπαρχουν κομπογιανιτες γιατροι της συμβατικης ιατρικης,γιατροι που κοιταν μονο το πορτροφολι,η γιατροι που δεν εχουν τις γνωσεις και δινουν φαρμακα σαν τυφλοσουρτη,ακριβως το ιδιο και ισως χειροτερα συμβαινουν στην ομοιοπαθητικη και στις εναλλακτικες θεραπειες αυτο ομως δεν συμαινει οτι η ομοιοπαθητικη η ο βελονισμος,σαν θεραπεια και η ιριδολογια σαν διαγνωση δεν δουλευουν.Σε ολα υπαρχουν τιμιοι επαγγελματιες και μη.
Οσο για την φραπελια και τους μπλε σκορπιους ας μην τα σχολιασω καλυτερα γιατι @#$%% :twisted: αλλα πιστευω οτι για ολες αυτες τις αηδιες φταινε οι δημοσιογραφοι που τους τελειωνουν τα θεματα και βαζουν σε ολα τα καναλια την κυρια που φτιαχνει της φραπελιες για να εχουν θεαματικοτητα,αυτα δεν ειναι ουτε για να ασχοληθει κανεις μαζι τους.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Πάντως τα αρώματα είναι γεγονός ότι επηρεάζουν την ψυχική μας διάθεση και η ψυχική μας διάθεση επηρεάζει τη σωματική μας υγεία. Επομένως ίσως να υπάρχει κάποιος μηχανισμός δράσης των ανθοιαμάτων που θα είχε ενδιαφέρον να μελετηθεί.
 


S

SwkDoG

Guest
Γιατί όμως στο μυαλό κάποιων η "φραπελιά" ή η "θεραπεία" με κεραυνούς μοιάζει βλακεία ενώ τα ανθοϊάματα Μπάχ όχι?!...

Γιατί το δηλητήριο του μπλέ σκορπιού το απορίπτουμε εύκολα (παρόλο που ασχολούντε με αυτό ιατροί και επίσημα το κουβανικό κράτος) ενώ δεχόμαστε την ομοιοπαθητική?!...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
Γιατί όμως στο μυαλό κάποιων η "φραπελιά" ή η "θεραπεία" με κεραυνούς μοιάζει βλακεία ενώ τα ανθοϊάματα Μπάχ όχι?!...

Γιατί το δηλητήριο του μπλέ σκορπιού το απορίπτουμε εύκολα (παρόλο που ασχολούντε με αυτό ιατροί και επίσημα το κουβανικό κράτος) ενώ δεχόμαστε την ομοιοπαθητική?!...
Προσωπικα δεν απορριπτω τιποτα αρνουμαι ομως να δεχτω οτι ειναι γιατροι αυτοι που βαζουν το χερι μεσα στην κοιλια και χειρουργουν κατ'αυτο τον τροπο οπως εχω δει στην τηλεοραση και οι αλλοι ασθενεις περιμενουν στην σειρα στο ιδιο δωματιο,η οτι η φραπελια θεραπευει,οσο για τους κεραυνους δεν το εχω ακουσει ποτε αλλα ξεχασα να το γραψω.Ετσι που τα παρουσιαζουν στην τηλεοραση δεν με πειθουν καθολου.
Τα ανθοιαματα τα παιρνω εδω περιπου ενα χρονο και μπορω να πω οτι σε εμενα δουλευουν,γιαυτο και τα προτεινω,οπως και η ομοιοπαθητικη που την εχω δοκιμασει.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Αμάν! “Φευγάτος” ήταν o Bach? d'oh!
Τι τραβάω η μάνα! Brick wall
Ομοιοπαθητική και green horses!
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πλακώσω το ζωντανό σε τίποτα Ladose, Valium και Lexotanil για να βρει την υγειά του? Τα ανθοιάματα που θυμίζουν neracioum vrisatum, aerium kopanistrum και fikium metaksotum και δεν βλέπω να κάνουμε δουλειά!
+1000 για τον φευγατο :-({|=

swkdog ,στον πονοκεφαλο...εαν μετα το ξεματιασμα παρουμε και Panadol? :don:
 


S

SwkDoG

Guest
Όχι φίλε!...

Μετά το ξεμάτιασμα "χτύπα" μια μαργαρίτα και δύο παπαρούνες και θα γίνεις "περδίκι"!!... :maria: :mrgreen: