Αντιδραση σε συγκεκριμενους ηχους


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλησπερα!

Ειπα να ανοιξω αυτο το τοπικ να αναφερω μια "ευαισθησια" του Ναξ σε συγκεκριμενους ηχους, μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο, αλλα και ως ευκαιρια να αναφερθουν διαφορα χαζα "κολληματα" που μπορει και αλλοι να εχετε :D

Γενικα -και να μην τον ματιαξω- ο Ναξ ειναι ενα σκυλι που στον οσο καιρο ζουμε μαζι σπανια να τον εχω ακουσει να γαβγισει (σε καποιο σκυλι, ανθρωπο, οταν μενει μονος κλπ). Και αυτο ειναι που μου τραβηξε τοσο την προσοχη στην αντιδραση που θα περιγραψω.

Ακουγοντας καποιους συγκεκριμενους ηχους, ο,τι και να κανει εκεινη τη στιγμη θα αντιδραση με τον εξης τροπο: Θα αναστατωθει, θα ψαχνει να δει απο που ερχεται, θα γαβγισει για οσο θα ακουει τον ηχο και ακομα και οταν ο ηχος σταματησει θα βγαλει κατι ηχους διαμαρτιας σαν κλαμα. Και το γαβγισμα που κανει μου ακουγεται επισης περισσοτερο αμυντικο και διαμαρτυριας και σε καμια περιπτωση επιθετικο. Οι ηχοι στους οποιους θα αντιδρασει ειναι κατι οξεις, μονοτονικοι ηχοι, π.χ. ηχος απο παλια ασυρματα με εκεινες τις κλασικες μελωδιες, ηχος απο το πατημα των κουμπιων του ασυρματου, ηχος που βγαινει απο τις κεραμικες εστιες οταν ανεβαζεις θερμοκρασια, ηχο απο το πατημα κουμπιων σε καποιο φουρνο μικροκυματων. Πιστευω το πιασατε πανω κατω το νοημα. ΔΕΝ αντιδραει καθολου σε πολυφωνικουςηχους απο κινητα π.χ., δεν αντιδραει σε ηλεκτρικη σκουπα, κεραυνους και αλλα τετοια..

Πιθανολογω οτι καπως εχει συνδυασει ηχους τετοιας συχνοτητας στο παρελθον με κατι αρνητικο, ισως καποια εγκαταληψη, γιατι δε μου βγαζει φοβια εκεινη την ωρα ωστε να υποθεσω οτι τον συνδυασε με πονο και χτυπημα.

Εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια? Ευχαριστω!
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Οι περισσότεροι ήχοι που αναφέρεις είναι από συσκευές στην κουζίνα φούρνος μικροκυμάτων, φούρνος, εστίες που θερμαίνουν οπότε φοβάται μην το ψήσεις για βραδινό:D. Τώρα τέλος η πλάκα. Μπορεί να φοβάται αυτούς τους θορύβους επειδή ίσως δεν ξέρει από πού προέρχονται.o_O
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μπορεί να του είναι αρκετά διαπεραστικοί. Γαβγίζει προς την κατεύθυνση του ήχου ή γενικά στον αέρα; Αν τον πας στην κουζίνα και αρχίζεις να πειράζεις πχ το φουρνάκι μικροκυμάτων αντιδράει το ίδιο;
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Μπορεί να φοβάται αυτούς τους θορύβους επειδή ίσως δεν ξέρει από πού προέρχονται.o_O
Αν ηταν ετσι ομως, δε θα αντιδρουσε και στο κινητο π.χ.? Ουτε εκει ξερει απο που προερχεται ο ηχος.

Μπορεί να του είναι αρκετά διαπεραστικοί. Γαβγίζει προς την κατεύθυνση του ήχου ή γενικά στον αέρα; Αν τον πας στην κουζίνα και αρχίζεις να πειράζεις πχ το φουρνάκι μικροκυμάτων αντιδράει το ίδιο;
Περισσοτερο μου κανει οτι γαβγιζει προς τον αερα.. Δεν κολλαει δηλαδη μουρη στην κουζινα και να αρχισει να γαβγιζει. Απλα στην περιπτωση του ασυρματου τηλεφωνου, μεχρι να το σηκωσουμε θα ψαχνει να το βρει για να δει απο που βγαινει ο ηχος που ακουει. Αλλα αν το βρει δε θα γαβγισει επιδεικτικα κατα πανω του. Οχι, αν ασχολουμαι με τα αντικειμενα χωρις να βγαζουν καποιο ηχο, δεν κανει τιποτα. Ουτε καν να ειναι σε εγγρηγορση μπας και ακουστει ο ηχος.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν ηταν ετσι ομως, δε θα αντιδρουσε και στο κινητο π.χ.? Ουτε εκει ξερει απο που προερχεται ο ηχος.



Περισσοτερο μου κανει οτι γαβγιζει προς τον αερα.. Δεν κολλαει δηλαδη μουρη στην κουζινα και να αρχισει να γαβγιζει. Απλα στην περιπτωση του ασυρματου τηλεφωνου, μεχρι να το σηκωσουμε θα ψαχνει να το βρει για να δει απο που βγαινει ο ηχος που ακουει. Αλλα αν το βρει δε θα γαβγισει επιδεικτικα κατα πανω του. Οχι, αν ασχολουμαι με τα αντικειμενα χωρις να βγαζουν καποιο ηχο, δεν κανει τιποτα. Ουτε καν να ειναι σε εγγρηγορση μπας και ακουστει ο ηχος.
Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, όταν πχ ξαναχτυπήσει το ασύρματο, ο Ναξ θα αρχίσει να γαβγίζει αν έχω καταλάβει καλά, και θα συνεχίσει μέχρι να το σηκώσεις, πλησίασε το τηλέφωνο όπως χτυπάει ώστε να το μυρίσει, να δει ότι από εκεί ακούγεται ο ήχος και να κόψεις αντιδράσεις. Θα συνεχίσει,; θα σταματήσει; Αν είσαι σπίτι, κάντο και τώρα, από περιέργεια κιόλας. Εμένα γάβγιζε στο μούλτι όταν το βάζαμε σε λειτουργία. Αλλά δεν το είχε δει ποτέ. Ακουγε δηλαδή μόνο τον ήχο χωρίς να βλέπει την πηγή. Μια φορά όπως το είχα βάλει σε λειτουργία και η μικρή γάβγιζε, τη φώναξα και της το έδειξα να καταλάβει ότι από εκεί ακούγεται. Από τότε δεν του ξαναέδωσε σημασία.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μη το λες για το κινητό μπορει να μην αντιδράει επειδή ξέρει ότι είναι από εκεί. Εμένα η δικιά μου σε 5-6 μήνες είχε μάθει οτι είναι το κινητό που χτυπάει και πάει στήνεται απο μπροστά και περιμένει να το σηκώσω. Πάντως και γω αυτό που προτείνει η noni θα έκανα αρχικά.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Αυτο που λετε, ναι θελω και εγω να το δοκιμασω να δω τι θα γινει.

Βλεποντας τον παντως ολες τις φορες που ειχε παρομοιες αντιδρασεις, μου κανει περισσοτερο ως καποιο "βαρος" που κουβαλαει απο το παρελθον, αλλα μια δοκιμη δε βλαπτει.

Οταν μετα κανει και κλαιει και διαμαρτυρεται, η σταση μου εμενα θα πρεπει να ειναι ουδετερη, σωστα? Ουτε δηλαδη χαδια για να μην συνδεσει το κλαμα με "επιβραρευση", αλλα ουτε φυσικα και μαλωμα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αυτο που λετε, ναι θελω και εγω να το δοκιμασω να δω τι θα γινει.

Βλεποντας τον παντως ολες τις φορες που ειχε παρομοιες αντιδρασεις, μου κανει περισσοτερο ως καποιο "βαρος" που κουβαλαει απο το παρελθον, αλλα μια δοκιμη δε βλαπτει.

Οταν μετα κανει και κλαιει και διαμαρτυρεται, η σταση μου εμενα θα πρεπει να ειναι ουδετερη, σωστα? Ουτε δηλαδη χαδια για να μην συνδεσει το κλαμα με "επιβραρευση", αλλα ουτε φυσικα και μαλωμα.
Ναι ουδέτερη, παντελώς αδιάφορη, σαν να μην τρέχει τίποτα αφού δεν τρέχει και τίποτα. Όταν κάνεις αυτό με το τηλ όταν αρχίσει να το πλησιάζει χωρίς να κλαίει κλπ πες του ένα μαλακό μπράβο. Αν όντως φαίνεται να πιάνει το κόλπο και ότι βασικά γαβγίζει επειδή δεν ξέρει τι είναι αυτο που ακούει, προσπάθησε να επεκταθείς σε κουζίνα κλπ. Αυτό με το μούλτι που σου είπα μας πήρε μια εβδομάδα να το καταλάβουμε (νομίζαμε ότι φοβόταν, αλλά τελικά γάβγιζε επειδή ήταν κάτι καινούριο και άγνωστο) και μια βδομάδα μέχρι να της ξεκολλήσουμε το μυαλό (της το δείχναμε πριν το βάλουμε σε λειτουργία και την αφήναμε να του γαβγίζει κλπ μέχρι να καταλάβει ότι δεν είνια κάτι απειλητικό). Ξεκίνα με το τηλέφωνο να δεις καταρχάς πώς αντιδράει όταν το βλεπει. Μπορεί να του πάρει κάμποσες επαναλήψεις μεχρι να καταλάβει ότι από εκεί προέρχεται ο ήχος. Και βάρος να είναι από το παρελθόν, είναι ένας καλός και ήρεμος τρόπος να τον απευαισθητοποιήσεις. Απλά μην τον πιέζεις, πήγαινε με τα νερά του.
 
  • Like
Reactions: Galazios




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα!
Εμένα ο Enzo φοβόταν παλιότερα το σταθερό τηλέφωνο, την ηλεκτρική σκούπα και τις καμπάνες της εκκλησίας (είναι ακριβώς πίσω από το σπίτι και ακούγονται λες και χτυπάνε μες στο δωμάτιο). Αυτό που έκανα και δούλεψε είναι να βρω αρχεία με τους ήχους αυτούς στο youtube και κάθε φορά που τους έβαζα σκόρπιζα λιχουδιές στο πάτωμα. Μόλις σταμάταγαν οι ήχοι, σταμάταγαν και οι λιχουδιές και πάλι απ' την αρχή. Η ένταση ανέβαινε σιγά σιγά, δεν έβαζα κατευθείαν δυνατά τον ήχο. Εν τέλει με το τηλέφωνο και την σκούπα όλα καλά, με την καμπάνα όμως ακόμα ζει το δράμα του. Ωστόσο το θέμα είναι πια μόνο η συγκεκριμένη καμπάνα, παλιότερα έκλαιγε με όλες... Το καθένα μας πήρε περίπου μια εβδομάδα, κάθε μέρα κάνα δυο φορές από δέκα λεπτά.

Επόμενη στάση, το κουδούνι της πόρτας (αυτό είναι τελευταία τσοκιά και νομίζω την ξεσήκωσε απ' την Κίρα).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Οι ήχοι που περιγράφεις είναι πολύ συγκεκριμένοι. Ακούγεται πολύ φυσιολογική η αντίδρασή του. Φαίνεται απλά να "ειδοποιεί" όταν τους ακούει. Ίσως να μη φοβάται/κλαψουρίζει καν. Απλά τους θεωρεί άξιους προσοχής, προειδοποίησης των γύρω: "κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο της Δανιμαρκίας". Σύνηθες σε πολλά σκυλιά, για διάφορους ήχους το καθένα.

Τώρα το ότι τους αξιολογεί έτσι μπορεί να έχει πολλές εξηγήσεις, που δε θα μάθεις ποτέ. Κάτι που άκουσε μικρός και το συνέδεσε με alert όπως λες, απλά το είδος του ήχου (συχνότητα κτλ) που του είναι ξένο σε σχέση με άλλα ερεθίσματα με τα οποία έχει συνδέσει την προέλευση/χρήση τους, το είδος/συχνότητα πάλι που είναι "ερεθιστικό" στην ακοή του (εντελώς άλλο ο κεραυνός και αυτό το μονότονο συριστικό - έμφαση στο ότι οι ήχοι αυτοί είναι συριστικοί), κ.ά. κ.ά.

Προσωπικά θα συγκρατούσα τα γέλια μου, γιατί εγώ πολύ διασκεδάζω σε αντίστοιχες περιπτώσεις, θα έμενα ουδέτερη και μπορεί και να πετούσα και κανένα ήρεμο "μην ανησυχείς, όλα καλά".

Δε θυμάμαι πόσων χρόνων είναι ο σκύλος σου, αλλά κάτι τέτοια συνήθως αμβλύνονται εώς και εξαφανίζονται με τα χρόνια. Ένα σκυλί μας π.χ. όταν άκουγε σειρήνες, έβαζε κώλο κάτω όπου κι αν ήταν, τέντωνε τη λαιμουδάρα του και έβγαζε ένα δυνατό, βαθύ howl (δε βρίσκω κατάλληλη ελληνική λέξη δυστυχώς). Ε με τα χρόνια που συνήθισε τις σειρήνες το ξεπέρασε και δεν κουνάει βλέφαρο. Κρίμα, κρίμα. Ήταν υπέροχος, σχεδόν μεγαλειώδης τολμώ να πω, όταν το κανε.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Κατατοπιστικοτατος/-η @Estranged , ευχαριστω πολυ! Θα τον εκθεσω σιγα σιγα στους ηχους ξεκινωντας απο το τηλεφωνο που με ειπαν και οι πανω συμφορουμητες να δω πως θα παει και θα το παρω και εγω στο γελιο οπως λες και συ :p
Γενικα δεν εκτιθεται και ιδιαιτερα στους ηχους, γιατι ο ηχος απο το ασυρματο που τον ενοχλει ειναι απο τους γονεις μου, ενω μενοντας και διπλα με τη μανα μου δε με λες και φανατικο χρηστη της κουζινας μου στο σπιτι :D :D
Με την πρωτη ευκαιρια που θα τους επισκεφτω, θα κανω κανα τηλεφωνακι να δουμε αντιδρασεις!

Κοντα 4 χρονων ειναι για να απαντησω στην ερωτηση σου.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3