Απαγορεύονται τα σκυλιά στα τρένα?


emainos

New Member
18 Μαϊου 2009
3
0
Αφορμή για την εγγραφή μου στο φορουμ ήταν ένα περιστατικό που παρακολούθησα σήμερα το απόγευμα στον Σιδηροδρομικό Σταθμό Θεσσαλονίκης.
Συγκεκριμένα, οι δύο εισπράκτορες της αμαξοστοιχίας που εκτελει τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Φλώρινα απαγόρευσαν την είσοδο σε μια κοπέλα επειδή είχε και το σκύλο της μαζί (μικρόσωμο και μέσα σε κιβώτιο μεταφοράς!!!), με την αιτιολογία ότι κάποιος επιβάτης μπορεί να είναι αλλεργικός στα σκυλιά και για αυτό το λόγο απαγορέυεται από τους κανονισμούς! Βέβαια, όταν ζήτησα να δω τους κανονισμούς αυτούς μου το αρνήθηκαν.
Να σημειωθεί ότι την κοπέλα την έχω πετύχει αρκετές φορές στο τρένο, μαζί με το σκύλο, χωρίς να υπαρξει κανένα πρόβλημα.
Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο για να βρω σχετικούς κανονισμούς/νομοθεσίες, αλλά το μόνο που βρήκα είναι αυτό:
http://www.steficon.gr/ose/site/content.php?artid=29
το οποίο είναι, μάλλον, η σελίδα της εταιρίας που έκανε το web design του ΟΣΕ.
Αν κάποιος έχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να επιδείξω την επόμενη φορά στον υπάλληλο του ΟΣΕ (ή και για άλλα ΜΜΜ) θα ήμουν ευγνώμον.
Επ'ισης, θα ήθελα τη συμβουλή σας για το ποια είναι η σωστή αντίδραση σ΄αυτές τις περιπτώσεις.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εγώ έχω ταξιδέψει με τον μικρό αρκετές φορές κ όταν η θέση ήταν άδεια δίπλα μου,τον έβγαζα από την τσάντα μεταφοράς για να είναι πιο άνετα ιδίως όταν το ταξίδι ήτανε πολύωρο.
Οι ελεγκτές τον βλέπανε κάθε φορά που τον είχα μαζί μου κ δε μου λέγανε τπτ.
Από ότι κατάλαβα είναι στην κρίση του καθενός αν θα σε αφήσει να ταξιδέψεις.
Πάντως ταξιδεύω αρκετά χρόνια με τρένο κ έχω δει άπειρα ζώα να μεταφέρονται!
 


emainos

New Member
18 Μαϊου 2009
3
0
@Gizmo
Καλώς σας βρήκα!
Το διάβασα το παραπάνω link αλλά ήθελα κάτι πιο πρακτικό π.χ. ένα νόμο που να λέει ότι τα σκυλιά επτρέπονται στα τρένα (εδώ γελάμε) για να έχω κάτι στα χέρια μου που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την επόμενη φορά.
Αποφάσισα, όμως, να στείλω μια επιστολή στον ΟΣΕ και να ζητήσω εξηγήσεις, αφού στο link που παρέθεσα παραπάνω, λέει:



Τι ισχύει για τη μεταφορά κατοικίδιων και γενικά μικρόσωμων ζώων;
Μέσα στα επιβατικά οχήματα γίνονται δεκτά, κατ’ εξαίρεση, μικρόσωμα κατοικίδια ζώα (σκύλοι, γάτες, πουλιά) κλεισμένα σε κλουβιά, κιβώτια καλάθια ή άλλες κατάλληλες συσκευασίες, με τις εξής προϋποθέσεις :

  • Δεν ενοχλούν με οποιονδήποτε τρόπο τους επιβάτες.
  • Η μεταφορά δεν είναι αντίθετη σε νόμιμες απαγορευτικές διατάξεις.
  • Κανένας από τους επιβάτες του διαμερίσματος δεν έχει αντίρρηση
  • Τα ζώα αυτά είναι δυνατό να μεταφέρονται στα γόνατα ή να τοποθετούνται στους χώρους που προορίζονται για τις αποσκευές χειρός.

κάτι που δεν τηρήθηκε στη συγκεκριμένη περίπτωση!
Εντός της εβδομάδας στέλνω την επιστολή και μόλις λάβω απάντηση σας ενημερώνω!

@Afroditi
Κι εγώ δει πολλές φορές κατοικίδια μέσα στο τρένο χωρίς να διαμαρτύρεται κανείς. Μάλλον η κοπέλα έπεσε στην περίπτωση!
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν σου απαντήσουν σφύρα μου!
Τους έχω στείλαι mail (δύο παρακαλώ) εδώ και καιρό και δε μου απάντησε ποτέ κανείς.

Σήμερα το πρωί έστειλα και στην Υπηρεσία Προσανατολισμού για τους Πολίτες (http://ec.europa.eu/citizensrights/front_end/index_el.htm) όπου τους ανέφερα ότι ο ΟΣΕ δε μου δίνει επίσημες πληροφορίες για τον κανονισμό σχετικά με τη μεταφορά με κατοικίδια και τί ακριβώς ισχύει.

Για την ώρα μου ήρθε η αυτόματη απάντηση:
Οι νομικοί εμπειρογνώμονες της ομάδας αξιολογούν κατά πόσον το ερώτημά σας εμπίπτει στο πεδίο καθηκόντων της Υπηρεσίας. Θα λάβετε απάντηση εντός 8 ημερών.

Για να δούμε τί θα γίνει σε 8 μέρες και αν στέκει τελικά που ρώτησα αυτούς. :confused:
 


emainos

New Member
18 Μαϊου 2009
3
0
Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν και μάλιστα εντός 10 (αν δεν κάνω λάθος) ημερών!
Για την Υπηρεσία Προσανατολισμού για τους Πολίτες πρώτη φορά ακούω. Γιατί δεν απευθύνεσαι στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (1520); Από εμπειρίες φίλων ξέρω ότι έχει αποτέλεσμα.

ΥΓ: στο email ανέφερες και τα στοιχεία σου; Απ΄ό,τι μου ΄χαν πει στις πληροφορίες του ΟΣΕ, αν κάνεις ανώνυμη καταγγελία πάει κατευθείαν στο καλάθι με τα σκουπίδια!
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Από την Υπηρεσία Προσανατολισμού για τους Πολίτες (από τον ΟΣΕ τσιμουδιά).........

Απάντηση

Το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης εξέδωσε τον κανονισμό 1/2005 στις 22 Δεκεμβρίου 2004 σχετικά με την προστασία των ζώων κατά τη διάρκεια της μεταφοράς, η οποία βοηθά να προστατεύσει την ευημερία των ζώων με ριζικά να βελτιώσει την επιβολή των κανόνων ζωικών μεταφορών στην ΕΕ.
Ο κανονισμός αφορά σε ριζική εξέταση της υπάρχουσας νομοθεσίας της ΕΕ σχετικά με τη μεταφορά ζώων και καθορίζει «ποιος είναι αρμόδιος για ποιο πράγμα» κάνοντας έτσι για την αποτελεσματικότερη επιβολή των νέων κανόνων.
Ο κανονισμός εισάγει πιο αποδοτικά εργαλεία ελέγχου, όπως οι έλεγχοι στα οχήματα μέσω ενός δορυφορικού συστήματος ναυσιπλοΐας από το 2007. Έχει επίσης ακριβέστερους κανόνες για τα ταξίδια που διαρκούν περισσότερο από 8 ώρες, συμπεριλαμβανομένης μιας ουσιαστικής αναβάθμισης των προτύπων των οχημάτων.
Αναφορικά με την ελληνική νομοθεσία για τη μεταφορά ζώων με το τρένο σχετικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες του Προαστιακού και του ΟΣΕ:
http://www.proastiakos.gr/index.php?tid=50
Ως γενική αρχή ισχύει ότι επιτρέπεται η μεταφορά κατοικίδιων στον προαστιακό εφόσον αυτά βρίσκονται στα ειδικά καλάθια που προορίζονται για αυτό το σκοπό.
Ειδικά για τον ΟΣΕ στην ιστοσελίδα
http://www.e-train.gr/ose/site/content.php?artid=29 μπορείτε να βρείτε τι ισχύει για τη μεταφορά κατοικίδιων και γενικά μικρόσωμων ζώων.
Μέσα στα επιβατικά οχήματα γίνονται δεκτά, κατ΄ εξαίρεση, μικρόσωμα κατοικίδια ζώα (σκύλοι, γάτες, πουλιά) κλεισμένα σε κλουβιά, κιβώτια καλάθια ή άλλες κατάλληλες συσκευασίες, με τις εξής προϋποθέσεις :
Δεν ενοχλούν με οποιονδήποτε τρόπο τους επιβάτες.
Η μεταφορά δεν είναι αντίθετη σε νόμιμες απαγορευτικές διατάξεις.
Κανένας από τους επιβάτες του διαμερίσματος δεν έχει αντίρρηση
Τα ζώα αυτά είναι δυνατό να μεταφέρονται στα γόνατα ή να τοποθετούνται στους χώρους που προορίζονται για τις αποσκευές χειρός.



*** Το link του ΟΣΕ δεν ανοίγει.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
τί πίσω που είμαστε γμτ... κ πόσο με στενοχωρεί αυτό.

Εδώ, στη Γερμανία, τα σκυλιά επιτρέπονται σε όλα τα ΜΜΜ, δηλ.: λεωφορεία, τραμ, ηλεκτρικό κ μετρό, απλά κ μόνο με το λουρί τους...
Δεν θα πω για τα εμπορικά κέντρα, τις καφετέριες κ.λ.π.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981