Απλά, η Diesel... (ή, Φόρος Τιμής στους ήρωες του παρασκηνίου)...


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μόλις σήμερα, τα ξημερώματα Τετάρτης, στη διάρκεια της επιδρομής των Ειδικών Δυνάμεων της Γαλλικής Αστυνομίας, σε ένα κτίριο – στόχο, στο προάστιο Saint Denis... το πρώτο θύμα... η πρώτη ηρωίδα που θυσιάστηκε (για τι άλλο?) για τους ανθρώπους της, ήταν η Diesel...

Στις 5πμ, πριν μπουν μέσα οι άνδρες των Ειδικών Δυνάμεων, ο χειριστής της Diesel την έλυσε, όπως τόσες άλλες φορές, για να μπει πρώτη και να ελέγξει αν ο δρόμος προς το κτίριο ήταν ελεύθερος από εκρηκτικά... και έφαγε άμεσα τις πρώτες σφαίρες...

Οι υπεύθυνοι της μονάδας, προσφέροντας φόρο τιμής στην επτάχρονη θηλυκιά Μαλινουά, την περιγράφουν σαν “μιά δυνατή σκύλα, γρήγορη και μοχθηρή (με την έννοια του ταμπεραμέντου), με μυική μάζα σημαντική για το βάρος της”, σαν ένα από τα καλύτερα σκυλιά της επίλεκτης 12μελούς ομάδας σκύλων, που χρησιμοποιούνται πάντοτε σε ακραίες καταστάσεις, όπως απελευθέρωση ομήρων και παρεμβάσεις σε τρομοκρατικά χτυπήματα...

Οι ήρωες πίσω από τα γεγονότα...

http://www.lexpress.fr/actualite/societe/diesel-chien-d-assaut-du-raid-tue-a-saint-denis-mort-aux-pieds-de-son-maitre_1736999.html
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και μία, λίγο πιο "αιρετική" ανάρτηση από μία "δική μας" (Ελληνική) σελίδα φιλοζωίας...
Μιάς και εμείς είμαστε σκυλοφόρουμ...
Αντίλογος? Τα μπερδεύει όλα, "χώνοντας" και το φιλοζωικό μέσα?



R.I.P.DIESEL........Τις αμαρτιες και τις βρωμιες του "ανθρωπινου" ειδους, τις πληρωνουν παντα τα αθωα πλασματα...

Φορο τιμης απεδωσε η αστυνομια στο Παρισι για εναν σκυλο αστυνομικο, που σκοτωθηκε στο μακελειο της περασμενης Παρασκευης. Το je suis un chien, εχει γινει νουμερο ενα τουιτ στην Ευρωπη. Αραγε θα εκαναν το ιδιο και εδω, αν συνεβαινε κατι αναλογο???

Γι' αυτην την κυρια υποκλινομαστε... Ενα πλασμα που καθαρισε για τις βρωμοδουλειες του ανθρωπινου ειδους, χωρις να γνωριζει πραγματικα απο θρησκειες ιδεολογιες και αλλα σκατα...

R.I.P Diesel! Εισαι μια πραγματικη ηρωιδα, με πολυ μεγαλυτερη καρδια απο πολλους διποδους! Παρ' ολα αυτα ειμαστε της αποψης οτι πρεπει να σταματησουν να χρησιμοποιουνται οι αστυνομικοι σκυλοι γι' αυτον τον σκοπο!

Αλλο ενα θυμα της βιας, αλλη μια πληγη στην ανθρωπινη αξια. Ειναι ν' απορει κανεις με τους χειριστες που χρησιμοποιουν ανυπερασπιστα σκυλια εναντιον πανοπλων εξτρεμιστων...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
«Είχε τραυματιστεί πάρα πολύ βαριά, όμως γύρισε πίσω για να πεθάνει δίπλα στον συνεργάτη της» είπε ένας από τους πράκτορες που μετείχε στην επιχείρηση...

Μια ακόμη απόδειξη του μοναδικού δεσμού μεταξύ ανθρώπου και σκύλου?
Απλά, ένα ακόμα "ράδιο αρβύλα"?
Δεν θα το μάθουμε ποτέ... ο συνεργάτης της είναι ο μόνος που το ξέρει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Με αυτές τις μαλακίες που γράφουν κατά κόρον οι φιλοζωικές θα αρχίσουν να μας χαρακτηρίζουν όλους τους σκυλάδες γραφικούς και νεραιδοπαρμένους. Έλεος πια... αυτά τα πράγματα γυρνάνε μπούμεραγκ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Θα συμφωνήσω μαζί σου, @vrmode ...
Απλά, σκέφτηκα ότι πρέπει να ανεβάσω και αυτή την ανάρτηση, ακριβώς γι' αυτό: Για τα δικά μας σχόλια...

Από όλα τα λόγια της συγκεκριμένης ανάρτησης, όμως, θα κρατήσω (και θα επικροτήσω) τη φράση: "...καθαρισε για τις βρωμοδουλειες του ανθρωπινου ειδους, χωρις να γνωριζει πραγματικα απο θρησκειες, ιδεολογιες και αλλα σκατα"... γιατί, αυτό ακριβώς είναι ο ορισμός της "σκύλας" (επί του προκειμένου)!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@johnk ναι... παράλειψή μου.
Όντως αξίζει φόρος τιμής στην Diesel και δεν κρύβω ότι ένιωσα το "τσίμπημα" που νιώθουμε όλοι εδώ μέσα σε τέτοιες περιπτώσεις όταν το διάβασα.
(Αλλά παρασύρθηκα γιατί μου μου χαν ανεβάσει την πίεση τα σχόλια του τύπου "Καλέ στείλαν το σκυλί στο θάνατο και το παίζουν και φιλόζωοι")
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μου χαν ανεβάσει την πίεση τα σχόλια του τύπου "Καλέ στείλαν το σκυλί στο θάνατο και το παίζουν και φιλόζωοι"
Καλά, αυτό δεν το συζητάω καθόλου...
Αν ίσχυαν όλα αυτά, δεν θα υπήρχε το dogforum και εμείς όλοι... μη σου πω ότι, αν ίσχυε, δεν θα υπήρχε κάν ο canis familiaris (to begin with - σύμφωνα με τη γνωστή γιαγιά!)...
 
  • Like
Reactions: sea-mol


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ο σκύλος υπηρεσίας βρίσκεται εκεί και χρησιμοποιείται γιατί υπάρχουν συνθήκες και καταστάσεις στις οποίες είναι πιο αποδοτικός και "value for money" από οτιδήποτε άλλο, μα κυρίως γιατί είναι περισσότερο αναλώσιμος από τον άνθρωπο, αστυνομικό, στρατιώτη, πυροτεχνουργό, κλπ.

Ο σκύλος δεν κατανοεί και δεν βιώνει "ηρωισμούς", "αυτοθυσίες" και άλλα παρόμοια. Ο σκύλος εκτελεί εντολές και λειτουργεί μέσα στο "σενάριο" γιατί... παίζει. Στο τέλος πάντα περιμένει το μπαλάκι, το "λουκάνικο", τα χάδια και τα "Μπράβο".

Ο ποιμενικός είναι πολύ πιθανό να χάσει την ζωή του από λύκο, από αρκούδα, από χτύπημα αγελάδας, κριαριού, κλπ. Το κυνηγόσκυλο μπορεί να χάσει την ζωή του από το αγριογούρουνο ή επίσης από λύκο. Ο σκύλος του στρατού ή της αστυνομίας είναι πιθανό να πεθάνει από βόμβα ή σφαίρα...

Ακόμα και το pet στις πόλεις μπορεί να πεθάνει από αυτοκίνητο, από φόλα ή από τα επακόλουθα της παχυσαρκίας, π.χ.

Για να μην αναφερθούμε στα "θύματα της εκτροφής" που πεθαίνουν για να ικανοποιήσουν γούστα και "πρότυπα"...

Σε κάποιους αυτά μπορεί να μοιάζουν "ισοπεδώσεις" ή γενικεύσεις. Για εμένα έχουν απλά ένα κοινό παρανομαστή "σκύλος = αντικείμενο". Όλα τα άλλα (και είναι πολλά, το ξέρω) είναι απλά "να 'χαμε, να λέγαμε".

Φυσικά, μπορεί απλά να έχω εντελώς άδικο... :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Για εμένα έχουν απλά ένα κοινό παρανομαστή "σκύλος = αντικείμενο"...
Για να το αποδώσω (ίσως?) με μεγαλύτερη ακρίβεια... "σκύλος = junior συνεργάτης"...:cool:

Υ.Γ.1. Ίσως και γι' αυτό δεν έβαλα το "like", όπως θα άξιζε όλο το (υπόλοιπο) post... δικαιολογώντας την ενασχόληση και την αγάπη μου για το συγκεκριμένο είδος... και το γεγονός ότι είμαι μέλος στο συγκεκριμένο φόρουμ...:)

Υ.Γ.2. Και, ναι, όπως κατάλαβες, περιμένω ακόμα τον Άη Βασίλη...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν μου αρέσει ο όρος "αντικείμενο" - προτιμώ το "συνεργάτης". Πάντως κάτι τέτοια σκυλιά-συνεργάτες κάνουν τον κόσμο να βλέπει το σκύλο με διαφορετικό μάτι και όχι απλά ως ένα "άχρηστο κοπρόσκυλο".
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Προσωπικά δεν μου ταιριάζει το "συνεργάτης"...

Δεν ταιριάζει εξάλλου σε όλες τις χρήσεις του σκύλου, όπως στην χρήση ως προϊόν προς πώληση, ως εκτροφικό ζώο που εκτρέφεται για συγκεκριμένα γούστα (που αυτά έχουν άμεση επίπτωση στην υγεία του και την ζωή του) και άλλα.

Όσο "συνεργάτης" ήταν το κοτόπουλο που έφαγα το μεσημέρι...

Έχω προσδιορίσει αλλιώς το ενδιαφέρον μου για τα ζώα και τα σκυλιά. Με επίγνωση και ρεαλισμό, θέλω να πιστεύω... αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, μπορεί απλά να κάνω λάθος.

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση, "αναλώσιμος συνεργάτης"...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν ταιριάζει εξάλλου σε όλες τις χρήσεις του σκύλου, όπως στην χρήση ως προϊόν προς πώληση, ως εκτροφικό ζώο που εκτρέφεται για συγκεκριμένα γούστα (που αυτά έχουν άμεση επίπτωση στην υγεία του και την ζωή του) και άλλα.
Από αυτή τη σκοπιά έχεις δίκιο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για να το αποδώσω (ίσως?) με μεγαλύτερη ακρίβεια... "σκύλος = junior συνεργάτης"...:cool:
Προσωπικά δεν μου ταιριάζει το "συνεργάτης"...

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση, "αναλώσιμος συνεργάτης"...
Στο υστερόγραφο με καλύπτεις απόλυτα! Δυστυχώς, αλλά με καλύπτεις...

Αλλά, σε συνέχεια του ανωτέρω που έγραψα εγώ, σκέφτηκα και κάτι ακόμα:
Κάποιες (ελάχιστες?) στιγμές και ανάλογα με την "εργασία"... ξέρεις... εκεί που ο άθεος πιστεύει μέσα σε μιά στιγμή... γίνεται "senior συνεργάτης"... ακόμα και "σύντροφος ζωής"...:)
"Και, στο όνομα εκείνων των στιγμών, the show must go on"...

Υ.Γ. Στο υστερόγραφο με ΚΑΛΥΠΤΕΣ απόλυτα...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@johnk

Θα καταλάβεις ότι ο σκύλος είναι "σύντροφoς ζωής" για εσένα όταν θα "τον βάλεις πίσω σου" και θα "τον καλύψεις" σε περίπτωση κινδύνου, ενώ "κανονικά" θα έπρεπε να τον στείλεις πρώτο...

Όταν, δηλαδή, κάνεις αυτό που θα έκανες για το παιδί σου.

Μέχρι τότε και αν ποτέ συμβεί αυτό ή αν σκεφτόμαστε έτσι ( και εδώ θα μπει ένα άλλο ερώτημα, αν είναι ορθό να σκεφτόμαστε έτσι; ) ο σκύλος θα παραμείνει ένα "έμβιο αντικείμενο". Άλλοτε για να εξυπηρετεί κάποια εργασία και κάποιο "πόστο" και άλλοτε για να ικανοποιεί κάποιες άλλες δικές μας ανάγκες.

Τέλος πάντων... Μεγάλη και "δύσκολη" κουβέντα (δύσπεπτη)... :D
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Τα σκυλια ειτε το θελουμε ειτε οχι εκτραφηκαν για να καλυπτουν συγκεκριμενες αναγκες της ανθρωπινης ζωης . Το οτι πολλες απο αυτες εχουν πλεον καλυφθει απο αλλα μεσα δεν σημαινει οτι εχουν καλυφθει ολες . Το να χρησιμοποιουν τα σωματα ασφαλειας σκυλια σε διαφορες καταστασεις μαλλον θα υπαρχει λογος και επειδη οι γαλλοι σε οτι αφορα τα σωματα ασφαλειας και ειδικα στα υπηρεσιακα σκυλια ειναι μιλια μακρια μας , για να φερουν σκυλο στην συγκεκριμενη περιπτωση θα υπηρχε λογος . Και τα σκυλια δεν ειναι τοσο αναλωσιμα για τις υπηρεσιες γιατι η εκπαιδευση τους κοστιζει σε χρημα και πανω απ ολα σε χρονο .
Τωρα θα μου πειτε ποιος ειναι πιο αναλωσιμος ο σκυλος η ο χειριστης του? δυστυχως η ευτυχως πανω απ ολα ειναι ο ανθρωπος , και ο σκυλος χρησιμοποιειται εδω και αιωνες για να εξυπηρετει τις αναγκες του ανθρωπου , τωρα αν αυτο λεγεται σκυλος συντροφιας η σκυλος εργασιας δεν εχει καμια σημασια . Δεν νομιζω οτι πρεπει να κανουμε τετοιους διαχωρισμους γιατι και οι δυο περιπτωσεις , αναγκες του ανθρωπου εξυπηρετουν και οταν η μια πλευρα αναιρει την αλλη ειναι σαν να αναιρει την ιδια για εμενα.
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μιας και ακόμα δεν ξέρουμε ποιος εξημέρωσε ποιον, σε επίπεδο είδους είναι ο καλύτερος συνεργάτης.
Ήρθε - τον φέραμε, προσκολλήθηκε - τον κρατήσαμε, μας προστάτεψε - τον ταίσαμε, και έφτασε σαν είδος να έχει από τις μεγαλύτερες επιτυχίες σε εξάπλωση και συνθήκες ζωής.
Και (όπως λέει και ο Canis) με επίγνωση και ρεαλισμό, στην φύση η επιτυχία των ατόμων του είδους, εξαρτάται απ την χρησιμότητά τους για την επιτυχία του είδους.
Με αυτή την έννοια η Diesel είναι μια ηρωίδα για το είδος της, γιατί κάτι τέτοιοι σκύλοι μας θυμίζουν πόσο αναγκαίο είναι το είδος στην δική μας ζωή και εξέλιξη.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3