Απλά, η Diesel... (ή, Φόρος Τιμής στους ήρωες του παρασκηνίου)...


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η απορία/ένσταση μου δεν ειναι ακριβώς φιλοζωική. Σε αυτόν τον σκύλο εχουν ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα. Η συγκεκριμένη χρήση του μου κάνει λίγο σπατάλη. Σπατάλη ενος, φανταζομαι, πολυ ικανού σκύλου.
Να αρχίσω, κάνοντας "highlight" τα λεγόμενά σου... ώστε να μπορέσω να σου εκφράσω ότι, όχι, δεν είναι "σπατάλη"...
Εννοείται, δεν είναι "σπατάλη" για τις παρόμοιες καταστάσεις...

Η συγκεκριμένη μονάδα ειδικών δυνάμεων έχει (ή, καλύτερα, ΕΙΧΕ - μέχρι χτες) μόνο 12 σκυλιά... αυτόματα το μεταφράζω: "εξαιρετικά - κορυφαία σκυλιά" (για την εργασία τους)... δεν τους παίρνει, λοιπόν, να κάνουν σπατάλη δυναμικού... απλά, ο επικεφαλής (ή ο σχεδιασμός της μονάδας) έκρινε ότι, για κάποιους λόγους, πρέπει να μπει πρώτος ο σκύλος... αποκαλύπτοντας τις θέσεις των "στόχων"...

Σου υπενθυμίζω ότι στις ειδικές δυνάμεις, υπάρχουν επίλεκτες μονάδες, όπου (σε μία επιχείρηση) δικαιολογούνται απώλειες, μέχρι και του 80%-90% των ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ζωών... τους αρκεί να "φτάσουν" ένας ή δύο και να τελειώσουν τη "δουλειά"...
Αν σε τέτοιες επιχειρήσεις κρίνεται ότι πρέπει να υπάρχει και σκύλος, θα υπάρχει και σκύλος... και επειδή ο σκύλος είναι συνήθως ένας σε τέτοιες ομάδες (για λόγους ευελιξίας και ησυχίας), τον προσέχουν "σαν τα μάτια τους"... όπως έγινε και στην επίθεση όπου σκοτώθηκε ο Μπιν Λάντεν... υπήρχε σκύλος (όχι για να τον βγάλουν βόλτα για "τσίσα-κακά")... και ΠΑΛΙ Μαλινουά (δοξάστε με, superman και Τάσο!)... ο οποίος σκύλος επέζησε...

Υ.Γ. Θου, Κύριε... τι κάθομαι και γράφω μεσημεριάτικα!!! Απλά, τα γράφω για να τονίσω το γεγονός ότι σε τέτοιες μονάδες, κάθε "πόρος" είναι ισότιμος (και κάτι παραπάνω από ισοδύναμος)... και οι άνθρωποι αυτοί τον αντιμετωπίζουν έτσι...
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
απλά, ο επικεφαλής (ή ο σχεδιασμός της μονάδας) έκρινε ότι, για κάποιους λόγους, πρέπει να μπει πρώτος ο σκύλος... αποκαλύπτοντας τις θέσεις των "στόχων"...
νομίζω οτι η προσπάθεια είναι ο αιφνιδιασμός 2-3 δευτερολεπτων πριν επέμβει ο χειριστής. Και βέβαια συνήθως λειτουργεί χωρίς να συμβεί το μοιραίο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω εαν το σκυλί πήγε απο σφαίρες ή βόμβα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω εαν το σκυλί πήγε απο σφαίρες ή βόμβα.
Σφαίρες... πολλές σφαίρες... κατά πάσα πιθανότητα από όσα "εχθρικά" όπλα βρισκόντουσαν στο "πρώτο τραπέζι πίστα"...
Ετσι, τουλάχιστον διάβασα στη Γαλλική ανακοίνωση της μονάδας.
Και γι' αυτό έγραψα τη φρικτή μου υποψία, ότι το σκυλί μπήκε για να αποκαλυφθούν οι θέσεις των όπλων...
 


Fotis_B

Active Member
7 Φεβρουαρίου 2012
27
18
Χαλάνδρι
Οι επιχειρησιακοί σκύλοι μονάδων στρατού και αστυνομίας είναι βαθμοφόροι και η δόλια ή μη ενέργεια προς αυτούς θεωρείται αδίκημα/έγκλημα ισάξιο με αυτό του ανθρώπου βαθμοφόρου.Είναι με λίγα λόγια όλοι μέλη της μονάδας και δεν υπάρχει διαχωρισμός του τύπου "ας πάει ο σκύλος πρώτος στην έφοδο να φάει το μολύβι" απλά ο επιχειρησιακός τους ρόλος είναι διαφορετικός.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ακομα και ο θάνατος της σκύλας ρεκλάμα και ατραξιόν για να
δικαιολογήσουν οι σύγχρονοι Νέρονες που καίνε τα Παρίσια
ή την Νεα Υορκη(11/9) τις καινούργιες σταυροφορίες τους.
Η κρεατομηχανή που πέρνει σβάρνα την μέση Ανατολή πήρε και
μια σκυλα απο το στρατόπεδο των σταυροφόρων.
Τουλάχιστο αυτη έφυγε χορτάτη, εκπεδευμενη, καλοζωησμενη
και θα πάρει μετάλλιο μετα θανατον και βασιλικές τιμες και
θα επισκιάσει και τους μικρούς Αϊλαν που κατα εκατοντάδες πνίγονται στο Αιγαίο νηστικοί και κυνηγημένοι. Δεν πρόλαβε
να τελειώσει το έργο της να παει σώσει τους Αγίους Τόπους μαζι
με τους σταυροφόρους.

Ας της κάνουμε μια αφιέρωση

 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επειδή το θέμα άνοιξε στο dogforum και (λανθασμένα, ίσως?) πιστεύω ότι η έμφαση οφείλει να δοθεί στη "σκύλα" και στα σχετικά, συμπεριλαμβανομένης ΚΑΙ της εργασίας της...

Και επειδή πιστεύω ότι το dogforum ΔΕΝ είναι blog πολιτικών απόψεων (εξάλλου, σύμφωνα με τον Clint Eastwood, ο καθένας μας έχει από μία)...;)

Αντιπαρέρχομαι και φέρνω μερικές σκέψεις μου γύρω από δύο posts του φίλου @canis ...

@johnk

Θα καταλάβεις ότι ο σκύλος είναι "σύντροφoς ζωής" για εσένα όταν θα "τον βάλεις πίσω σου" και θα "τον καλύψεις" σε περίπτωση κινδύνου, ενώ "κανονικά" θα έπρεπε να τον στείλεις πρώτο...

Όταν, δηλαδή, κάνεις αυτό που θα έκανες για το παιδί σου...
Σε διαβεβαιώνω ότι τόσο πολύ συμβαίνει αυτό (τουλάχιστον προσωπικά - δεν ξέρω για άλλα μέλη "εδώ μέσα"), που πολλές φορές έχω νιώσει "περίεργα", επειδή ακριβώς έχω αντιληφθεί ότι, επί του θέματος, έχω φερθεί πιο προστατευτικά από ότι στα παιδιά μου, ή, αν θέλεις, έχω κάνει περισσότερα (πάντα συγκρίνοντας το κλάσμα "προσπάθεια/δυνατότητα") από ότι στα (τέσσερα) παιδιά μου...
Γι' αυτό και παίρνω το θάρρος να εκφράσω την άποψή μου...:)

Και, ναι, έχεις δίκιο στο ότι είναι τεράστια συζήτηση τι θα πει "σύντροφος ζωής", ακόμα (και ΕΙΔΙΚΑ) και ανάμεσα στους ανθρώπους...

@sea-mol

Το άλογο δεν είναι "ο καλύτερος συνεργάτης"; Χωρίς το άλογο πόσα σημεία του ανθρώπινου πολιτισμού θα είχαν μείνει πίσω;

Τα βοοειδή δεν είναι "ο καλύτερος συνεργάτης"; Γάλα, κρέας, μεταφορά, διασκέδαση, βοήθεια στις αγροτικές εργασίες δεν είναι σημαντικά; ...

...Ζώα εξίσου εύστροφα και ευφυή (κατά πολλούς, κάποια πολύ περισσότερο), εξίσου χρήσιμα (ίσως περισσότερο), εξίσου όμορφα (περί ορέξεως), εξίσου "καλά", εξίσου "στοργικά"...
Μπορώ να πω κι εγώ, ότι "ίππος αίειν μεγάθυμος"... όπως ακριβώς έλεγαν οι αρχαίοι (πρόγονοι ?)... Ναι, το άλογο, αν είχε μικρό μέγεθος, ενδεχομένως να ήταν και μέσα στο σπίτι μας...
Όπως, επίσης, θα μπορούσαν και άλλα ζώα, όπως τα βοοειδή...

Η αλήθεια, όμως, είναι ότι δεν είμαστε ΤΟΣΟ εξοικειωμένοι με τα υπόλοιπα ζώα, όσο με το σκύλο... και για το λόγο αυτό, ο σκύλος έχει τα πρωτεία σαν ο "πιο πιστός φίλος"...
Και για πολλούς άλλους λόγους, φίλε @canis , που θα χρειαζόμασταν ώρες και μεγάλα σεντόνια να αναφέρουμε/αιτιολογούμε...:)
Παρότι θα ομολογήσω ότι ο σκύλος (ενώ θα έπρεπε) δεν είναι "ιερό ζώο" στον Δυτικό Κόσμο, όπως είναι τα βοοειδή σε άλλους τόπους...:D
 
  • Like
Reactions: Aslan and epial


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω κάτι μερούλες να μπω γιατί ήμουν "αλλού" αλλά δυστυχώς για εσάς, επανήλθα. :p:whistle:
Και ακριβώς όπως είπε ο @johnk κατά τη γνωστή ρήση του Κλιντ, όλοι έχουμε την άποψη μας, η οποία κατευθύνεται και επηρεάζεται από τα ερεθίσματα και τις προσλαμβάνουσες μας.
Ο θάνατος της σκύλας αυτής (και κάθε άλλου σκυλιού ανάλογης εκπαίδευσης που ποτέ δεν μάθαμε γιατί δεν πούλαγε τότε η είδηση "ηρωισμού" προς ανύψωση ηθικού ευρωπαϊκής χώρας) επήλθε κατά την εργασία. Αυτό είναι το πραγματικό περιστατικό. Έλαβε και εκτελεσε εντολή όπως ακριβώς εκπαιδεύτηκε. Στεγνό από συναισθηματισμούς, γι'αυτό και δεν είπα αντι για καθήκον (που αρμόζει σε άνθρωπο), εργασία... χρωματίζεται αλλιώς.
Έχουμε λοιπόν ως δεδομένο την εργασία ενός άλογου όντος το οποίο ανα τους αιώνες εξετράφη και μεγάλωσε για να ικανοποιεί και να εκπληρώνει δικές μας απαιτήσεις επιβίωσης. Το αν αυτές οι απαιτήσεις μας, μεταβάλλονται ή παραμένουν το έχουμε αναλύσει σε άλλο θρεντ στο πρόσφατο παρελθόν.
Το "αναλώσιμο" δεν νομίζω να ταιριάζει, έχει αποθησαυριστεί σε εκατομμύρια λέξεις η γλώσσα μας και σίγουρα αυτή δεν αρμόζει στο πώς αντιλαμβάνονται τα σκυλιά οι μονάδες σωμάτων ασφαλείας και οι κυναγωγοί τους. Είμαι σίγουρη, ότι ο χειριστής της μόνο σαν αναλώσιμο αντικείμενο δεν την υπολόγιζε.
Οι γραφικές εξάρσεις των φιλοζωικών δεν είναι παρά λαϊκισμοί και εκεί θα συνεχίσουν να χάνουν έδαφος προς το ευρύ κοινό που υποτίθεται προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν (-άλλο θέμα όμως αυτό).
Το αν ο σκύλος είναι δίπλα μας, μπροστά μας, πίσω μας επίσης το θεωρώ αβάσιμο ως επιχείρημα γιατί μιλάμε εκ του ασφαλούς. Πόσοι θα βάλουμε τον σκύλο πίσω μας, όταν απειληθεί η ζωή μας; Πόσοι θα συνεχίσουν να κρατούν το λουρί στο χέρι εν μέσω βάσιμου, παρόντα και σοβαρού για τη ζωή μας κινδύνου ή απειλής; Και για να μην μου πείτε ότι "δεν γνώριζαν αν κινδυνεύουν και την έστειλαν να τσεκάρει"... η αναγνώριση του κινδύνου λαμβάνει χώρα ήδη κατά το σχεδιασμό επιχείρησης και όχι με επιτόπια απόφαση του τύπου "λες να είναι μεσα; ας παει η Diesel να τσεκάρει πρώτη".

Ναι είναι τραγικό και προσωπικά και μόνο διαβάζοντας τη δημοσίευση βούρκωσα, όπως βουρκώνω κάθε φορά που βλέπω ειδηση για θάνατο ζώου ή όπως χτυπούν τα μηνίγγια μου όταν διαβάζω για κακοποίηση. Κορώνες περί ηρωισμού, όμως, δεν τις κατανοώ... ο ηρωισμός προϋποθέτει αντίληψη του μεγέθους του επαπειλούμενου κινδύνου και ένα σκυλί δεν την έχει. Ούτε αυτοθυσία....γιατί και εδώ χρειάζεται αντίληψη και υπερβάλλουσα αυτοπεποίθηση (όχι γενναιότητα) για να κάνεις το πρώτο βήμα και να ριχτείς μπροστάρης.

@manolo σχετικά με την αναφορά σου στους πολέμους: μακάρι να μην χρειαστεί ΠΟΤΕ ξανά στην ιστορία της ανθρωπότητας να λάβει χώρα άλλο ξεκλήρισμα εθνοτήτων, γενεών, πολιτισμών... αλλά δυστυχώς, ο πόλεμος κινεί τη γη. Από τον πόλεμο αναγνωρίστηκαν σε διεθνές επίπεδο τα ανθρώπινα δικαιώματα (το αν κάποιες χώρες δεν τηρούν τους αντίστοιχους διεθνείς κανόνες είναι επίσης άλλο θέμα) και έγιναν και ένα σωρό άλλα βήματα εξέλιξης. Δυστυχώς, είναι η κατάρα μας....

υγ1: και οι σκύλοι που έχουμε ως "συντροφιά" τις δικές μας ανάγκες συντροφικότητας καλύπτουν...
υγ2: ναι το αντιλαμβάνομαι απόλυτα ότι ενδεχομένως ακούγομαι κυνική...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τι να πρωτοπώ...:love::X3::)
Κατά πρώτον... R E S P E C T !!!

Κατά δεύτερο λόγο, τα "νέα παιδιά" του φόρουμ είναι ΕΔΩ... εμείς οι "λοιποί επιπλοποιοί - σαλαμέμποροι", μπορούμε να βρισκόμαστε πλέον εδώ, μόνο για υποστηρικτικούς λόγους!:p:D

Θα μπορούσα και να σταματήσω εδώ, μιάς και νιώθω, ολόψυχα, ότι τα έχω πει όλα, στις 4 αυτές γραμμές... αλλά (όπως λένε, "πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούϊ") θα σχολιάσω τηλεγραφικά δυό-τρία πράγματα...

1) ...Ο θάνατος της σκύλας αυτής (και κάθε άλλου σκυλιού ανάλογης εκπαίδευσης που ποτέ δεν μάθαμε γιατί δεν πούλαγε τότε η είδηση "ηρωισμού" προς ανύψωση ηθικού ευρωπαϊκής χώρας) επήλθε κατά την εργασία...

2) ...Το "αναλώσιμο" δεν νομίζω να ταιριάζει, έχει αποθησαυριστεί σε εκατομμύρια λέξεις η γλώσσα μας και σίγουρα αυτή δεν αρμόζει στο πώς αντιλαμβάνονται τα σκυλιά οι μονάδες σωμάτων ασφαλείας και οι κυναγωγοί τους.

3) Είμαι σίγουρη, ότι ο χειριστής της μόνο σαν αναλώσιμο αντικείμενο δεν την υπολόγιζε.

4) Οι γραφικές εξάρσεις των φιλοζωικών δεν είναι παρά λαϊκισμοί και εκεί θα συνεχίσουν να χάνουν έδαφος προς το ευρύ κοινό που υποτίθεται προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν (-άλλο θέμα όμως αυτό)...

5) ...Πόσοι θα βάλουμε τον σκύλο πίσω μας, όταν απειληθεί η ζωή μας; ...

6) Ναι είναι τραγικό και προσωπικά και μόνο διαβάζοντας τη δημοσίευση βούρκωσα, όπως βουρκώνω κάθε φορά...

7) ...ο ηρωισμός προϋποθέτει αντίληψη του μεγέθους του επαπειλούμενου κινδύνου και ένα σκυλί δεν την έχει.

8) ...Ούτε αυτοθυσία...γιατί και εδώ χρειάζεται αντίληψη και υπερβάλλουσα αυτοπεποίθηση (όχι γενναιότητα) για να κάνεις το πρώτο βήμα και να ριχτείς μπροστάρης.

9) υγ2: ναι το αντιλαμβάνομαι απόλυτα ότι ενδεχομένως ακούγομαι κυνική...
1) Τουλάχιστον με τις δικές μου προσλαμβάνουσες... ξέρω πιο πολλά ονόματα (και έχω δει πολύ περισσότερες φωτο και ανακοινώσεις) σκύλων που "έπεσαν" κατά την εργασία, παρά ανθρώπων...

2) Να αγιάσει το στόμα σου!

3) Στο αρχικό post, επίτηδες ΔΕΝ μετάφρασα και δεν ανέφερα το τι ΑΚΡΙΒΩΣ είπε ο χειριστής της περί του θέματος... ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην ξεσηκώσω τα αισθητήρια ενός φανατισμένου "πολιτικού" (ή/και "θρησκευτικού") blog... δεν θα θέλατε να ξέρετε, όσοι δεν διαβάσατε τα λόγια του...

4) Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!! Δυστυχώς...

5) Αρκετοί (όπως και τον "συνάνθρωπό" μας, θα βάζαμε "μπροστά"!)... θα βάζαμε το σκύλο "μπροστά"... ειδικά, αν ο σκύλος μας "μπορεί"...

6) Εγώ να δεις...

7) Θα διαφωνήσω... αλλά αυτό είναι ένα ολόκληρο θέμα (τουλάχιστον!) από μόνο του...;)

8) Άλλο ένα ολόκληρο (τουλάχιστον!) θέμα... γεμάτο σεντόνια...:p

9) Για εμένα, το αντίθετο... ένα post γεμάτο "ρεαλιστικό ρομαντισμό" (το ομολογώ)... και γεμάτο ευγένεια και διακριτικότητα...:)
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ωραια απαντηση @ghelly


Το συμβαν ειναι αξιο αναφορας σιγουρα γιατι ενα αθωο πλασμα θυσιαστηκε, σωζοντας ζωες, δυστυχως στο ονομα αυτου του φριχτου πολεμου. Η Diesel πεθανε σαν "φανταρος" ( δεν ξερω απο βαθμους και δε με νοιαζει κιολας) . Δε νομιζω οτι την "χαρισανε" γιατι για να ειναι το συγκεκριμενο σκυλι εκει, δεδομενου της κρισιμοτητας της καταστασης, παει να πει πως ηταν καλυτερο απο πολλα αλλα σκυλια και αρα εξισου χρησιμο, μπορει και χρησιμοτερο απο εναν "απλο φανταρο" και αυτα τα λεω γνωριζοντας 5..6 λιγα πραγματα για την εργασια και τις ικανοτητες αυτων των σκυλων... κανεις μας μαλλον δε μπορει συγκεκριμενα να ξερει αφου ολοι ημασταν εδω τριγυρω :p

Απο κει και περα δεν πιστευω πως το συγκεκριμενο γεγονος ειναι πραγματικα αξιο συζητησης. Στεναχωρεθηκα πολυ για τη σκυλα, οπως στεναχωριεμαι για ολα τα σκυλια που πεθαινουν αδικα, αλλα πραγματικα καταρακωνομαι για τα χιλιαδες θυματα που πεφτουν καθε μερα για αυτον, αλλα και για καθε βρωμικο και πολεμο... ακριβως οπως το εθεσε ο @ISKENDER

Το αξιο συζητησης ειναι αν ειναι σκυλοι ειναι ζωα εργασιας (φυσικα και ειναι, υπαρχει και αναλογο θρεντ...)και εκει συζηταμε και την χρησιμοτητα της εκαστοτε εργασιας).
Οι σκυλοι ειναι συνεργατες, στενοι φιλοι, οικογενεια ειναι πολλα περισσοτερα απο τα αξιαγαπητα βοοειδη τα οποια φυσικα ειναι και αυτα "στην δουλεψη του ανθρωπου" Oμως ο σκυλος μπορει να φυλαει, να κυνηγαει, να κοπαδιαζει, να προστατευει, να κανει συντροφια, να οδηγει, να βρισκει... να προσφερει στον ανθρωπο πολλα περισοτερα απο ενα γλυκο προβατακι... εννοειται οτι ειναι στενος συνεργατης τι συζηταμε τωρα?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αντικείμενο? εργαλείο? σύντροφος? λέξεις....
με την αντιστοιχη βαρυνουσα η μη σημασία που τους αποδίδουμε ανάλογα το που απευθύνονται...
και έχει μεγάλη σημασία επίσης το ποιος το λέει....
υπάρχουν ανθρωποι που σεβονται ή μάλλον αντιμετωπίζουν κατά πως τους αξίζει τα εργαλεία, τους συντρόφους, τα χρήσιμα αντικείμενα.....
υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα και ένα αντικείμενο είναι ικανό να τους δημιουργήσει περισσότερα συναισθήματα απο αυτά που τρέφουν άλλοι για συνανθρώπους τους,
δεν θα μπορουσα παρά άλλη μια φορά να συμφωνήσω με τις απόψεις του canis ...
@ghelly respect! τα ειπες όλα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf