Από R.Canin σε Acana !!!


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Λοιπόν παιδιά, έχω ένα American Pitbull Terrier (αρσενικός), ο οποίος είναι τώρα περίπου 11 μηνών. Από τότε που τον πήρα τον δίνω Royal Canin, και όλα καλά, το σκυλί είναι 26 κιλά, ωραίο τρίχωμα, σκληρά κακά, την τρώει όλη και γενικά είμαι ικανοποιημένος. Απλά διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο για όλες τις τροφές, και την Royal Canin την είχαν βάλει στις όχι και τόσο καλές, γιατί είχε μέσα ένα συστατικό, και ότι απλά πλέον πουλάει μόνο όνομα. Έρχομαι εγώ και ρωτάω τώρα λοιπόν, να τον αλλάξω την τροφή και να του πάρω Acana; Διάβασα ότι είναι πάρα πολύ καλή. Κι αν ναι ποια να του πάρω, γιατί είδα ότι έχει αρκετές κατηγορίες. Κι αν του την πάρω και δεν του αρέσει ή έχω πρόβλημα; Μετά να την ξανά αλλάξω σε Canin;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε εδώ που τα λέμε δεν εχουν αδικο για την rc.... το πολύ μαρκετινγκ ανεβάζει την τιμή.
Θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τις τροφές και τα συστατικά τους. Μπορεί να βρεις την τέλεια τροφη αλλά να μην κάτσει καλά στον σκύλο, και το άχυρο (βλ. rc) να του πάει.
Ωστόσο... δεν εχω δει κανέναν να λέει ότι η δεν έκατσε καλά στο σκύλο του η barf....μήπως να δεις και αυτή την επιλογή?
 


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Ε εδώ που τα λέμε δεν εχουν αδικο για την rc.... το πολύ μαρκετινγκ ανεβάζει την τιμή.
Θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τις τροφές και τα συστατικά τους. Μπορεί να βρεις την τέλεια τροφη αλλά να μην κάτσει καλά στον σκύλο, και το άχυρο (βλ. rc) να του πάει.
Ωστόσο... δεν εχω δει κανέναν να λέει ότι η δεν έκατσε καλά στο σκύλο του η barf....μήπως να δεις και αυτή την επιλογή?
Λίγο ακριβή. :D Θέλω να μείνουμε λίγο στην επιλογή της ξηρής τροφής και να μου απαντήσετε σ αυτό το θέμα που ρωτάω συγκεκριμένα.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν δεν την παρεις απο το ιντερνετ στα ιδια θα σου βγει και το ωμο αν το αγοραζεις και δεν το φτιαχνεις μονος σου.
 


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
αν δεν την παρεις απο το ιντερνετ στα ιδια θα σου βγει και το ωμο αν το αγοραζεις και δεν το φτιαχνεις μονος σου.
Απλά επειδή το είχα υπόλογίσει μου βγαίνει πιο ακριβά, και μου φαίνεται και λίγο περίπλοκη η όλη κατάσταση, επειδή χρειάζεται και ποικιλία, και διάφορα άλλα.. Πέρα από barf, κάποιος αν μπορεί να μου απαντήσει στο άλλο θέμα. Στο να πάω ή όχι από r.canin σε acana.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε ξέρω πως τα υπολόγισες πάντως ο δικός μου σκύλος ειναι 10 κιλά παραπάνω απο τον δικό σου και δε μου βγαίνει παραπάνω απο 50€ η έτοιμη barf. (Κάτω απο 35 για σένα)

Όσον αφορά την ξηρά, το ενα απο τα δυο μου σκυλια τρώει rc απο 2μηνων και της εχει κάτσει μια χαρά οποτε 9 χρονια δεν εχω αλλάξει, αν άλλαζα θα πήγαινα σε barf . Ωστόσο επειδή ειναι μικρόσωμο το σκυλί για εμενα ειναι 17€/μηνα η rc, κατα τα αλλα κι εγω πιστεύω πως δεν αξίζει τα λεφτά της αλλά αν εχει κάτσει καλα στο σκυλί και δεν εχεις θεμα με τα χρήματα εγω στη θεση σου δε θα άλλαζα.

ΥΓ: Σαφώς η Acana ειναι ανώτερη της rc
 
  • Like
Reactions: Aslan and Elrandir


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι η acana είναι ανώτερη της rc βαση συστατικών. Δοκίμασε μία από όλες από τη σειρά regionals, όπως grasslands, και πρόσεχε λίγο στη μετάβαση από τη rc, κάντο σταδιακά.
Δίνω χρόνια στα σκυλιά μου acana και είμαι γενικά ευχαριστημένη.
 
  • Like
Reactions: KaterinaSp


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Δε ξέρω πως τα υπολόγισες πάντως ο δικός μου σκύλος ειναι 10 κιλά παραπάνω απο τον δικό σου και δε μου βγαίνει παραπάνω απο 50€ η έτοιμη barf. (Κάτω απο 35 για σένα)

Όσον αφορά την ξηρά, το ενα απο τα δυο μου σκυλια τρώει rc απο 2μηνων και της εχει κάτσει μια χαρά οποτε 9 χρονια δεν εχω αλλάξει, αν άλλαζα θα πήγαινα σε barf . Ωστόσο επειδή ειναι μικρόσωμο το σκυλί για εμενα ειναι 17€/μηνα η rc, κατα τα αλλα κι εγω πιστεύω πως δεν αξίζει τα λεφτά της αλλά αν εχει κάτσει καλα στο σκυλί και δεν εχεις θεμα με τα χρήματα εγω στη θεση σου δε θα άλλαζα.

ΥΓ: Σαφώς η Acana ειναι ανώτερη της rc
Ναι η acana είναι ανώτερη της rc βαση συστατικών. Δοκίμασε μία από όλες από τη σειρά regionals, όπως grasslands, και πρόσεχε λίγο στη μετάβαση από τη rc, κάντο σταδιακά.
Δίνω χρόνια στα σκυλιά μου acana και είμαι γενικά ευχαριστημένη.
Έγινε.. Θα κάνω μία προσπάθεια αλλαγής κι αν δεν κάτσει καλά στον σκύλο συνεχίζω την rc
 


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Μία ακόμα ερώτηση.. Να πάρω την acana puppy and junior που είναι για μεσαίου μεγέθους (μέχρι 30 κιλά αναμενόμενο βάρος λέει), ή την acana puppy large breed που είναι για μεγαλόσωμα (από 30+ αναμενόμενο βάρος). Τα pitbull θεωρούνται μεσαίου μεγέθους, αλλά ο δικός μου είναι 10 μηνών και είναι 26 κιλά, άρα πιστεύω θα πάει 30+ .. Ποια η γνώμη σας;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αφου ολα καλα με την ρουαγιαλ κανιν,,,, ποιος ο λογος πειραματα στο σκυλακι να κανεις..... αστο να αναπτυχθει πληρως και μετα το ξαναμελετας...
 
  • Like
Reactions: Aslan and vas


Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
αφου ολα καλα με την ρουαγιαλ κανιν,,,, ποιος ο λογος πειραματα στο σκυλακι να κανεις..... αστο να αναπτυχθει πληρως και μετα το ξαναμελετας...
Το μόνο που μ ανησύχησε είναι ότι σε μία έρευνα την αφαίρεσαν από τη λίστα με τις "τόσο καλές" τροφές και την έβαλαν στην λίστα "Μάρκες τροφίμων που αφαιρέθηκαν από την έρευνα λόγω των περιεχομένων τους" .. Μόνο γι αυτό το λόγω κάνω όλη αυτήν τη σκέψη !
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τη large breed θα έδινα εγω και θα έβαζα αρχικά την ελάχιστη ενδεδειγμένη ποσότητα και έπειτα βλέποντας και κάνοντας. Αν παρει ο σκύλος απότομα κιλά ή χάσει εξίσου απότομα μειώνεις ή αυξάνεις αντίστοιχα.
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Η Royal Canin έχει σαν πρώτα συστατικά καλαμπόκι, καλαμποκάλευρο αφυδατωμένη προτείνει κρέατος και αλλα τέτοια "καλά"...Γενικός δίνεις άχυρο στην σκύλο για φαγητό...Η Acana δεν συγκρίνετε με την Royal ..Απλά τα πράγματα...Όπως λέει και ένας φίλος είναι σαν να συγκρίνεις τον Jordan με τον Mπακατσιά.
 






Aziz

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
41
16
30
Τη large breed θα έδινα εγω και θα έβαζα αρχικά την ελάχιστη ενδεδειγμένη ποσότητα και έπειτα βλέποντας και κάνοντας. Αν παρει ο σκύλος απότομα κιλά ή χάσει εξίσου απότομα μειώνεις ή αυξάνεις αντίστοιχα.
Η Royal Canin έχει σαν πρώτα συστατικά καλαμπόκι, καλαμποκάλευρο αφυδατωμένη προτείνει κρέατος και αλλα τέτοια "καλά"...Γενικός δίνεις άχυρο στην σκύλο για φαγητό...Η Acana δεν συγκρίνετε με την Royal ..Απλά τα πράγματα...Όπως λέει και ένας φίλος είναι σαν να συγκρίνεις τον Jordan με τον Mπακατσιά.
Έγινε.. άρα θα κάνω την προσπάθεια και αν δεν του κάτσει καλά θα μείνω στην rc! Κι εγώ την large breed έλεγα να δώσω..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf