Απώλεια όρεξης


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αν δεν σκοπεύεις να καθιερώσεις σωστή μαγειρευτή τροφή...
Αν σκοπεύεις να παραμείνεις στην ξηρά...
Αν ο σκύλος σου είναι εξακριβωμένα υγιής...
Αν τελικά έχεις διαπιστώσει, ότι το κάνει μόνο από πείσμα...

...τότε άστον να πεινάσει. Και όσο πάει...

Αν αποφασίσει να αυτοκτονήσει δια της οδού της λιμοκτονίας, θα αποτελέσει παγκόσμιο κτηνιατρικό φαινόμενο.

Λες όμως, ότι του άλλαξες ξηρά και έφαγε κανονικά. Αρα το πρόβλημά σου ποιό είναι; Εξακολουθεί να υφίσταται;
Μπορεί και να μην του αρέσει πλέον η παλιά τροφή του. Μπορεί και να την βαρέθηκε. Γιατί δεν την αλλάζεις με αυτή που του αρέσει;
 


arpas

Member
16 Νοεμβρίου 2011
9
0
του επαιρνα την ρογιαλ κανιν κ την αλλαξα αφου σταματησε να την τρωει...με την τριπλ κραουν( ειναι καλη απο οσο μου ειπαν, αλλα κ οικονομικη) κ προχτες στο πρωτο γευμα την εφαγε ολη(και λιγο παραπανω απο το κανονικο), αλλα χτες και σημερα παλι τα ιδια....ο σκυλος ξεκινησε πριν απο 2-3 μηνες να δειχνει διστακτικοτητα (αργουσε να την φαει και δεν την χλαπακιαζε οπως συνηθηζε σαν χαζοκουταβο απο τοτε που τον πηρα) ως προς την ξηρα τροφη του(RC), αλλα δεν περιμενα να φτασει στο σημειο να αρχισει να τρωει 1 φορα στις 4-5 μερες... ο σκυλος πριν τα χριστουγγενα αν δεν εβγαινε σε τυπου μαραθωνοδρομικες βολτες επαιρνε κιλα για την πλακα, τωρα τον παω μια απλη βολτα (μιας και δεν θελω αφου βλεπω οτι δεν τρωει να τον επιβαρυνω με κουραση υπερβολικη) και εχει μεινει και παλι ο μισος... P.S. προχτες μολις εφαγε ολη την τροφη του τον εβγαλα κατευθειαν βολτα 1 ωρα για να το παρει θετικα το ολο θεμα, αλλα τιποτα παλι απο την αρχη....λετε να του εχει γυρισει το στομαχι? η θα ειχα συμπτωματα?
 


arpas

Member
16 Νοεμβρίου 2011
9
0
τον σκυλο τον ειχα παει πριν απο τα χριστουγεννα στον κτηνιατρο και καναμε ολου του τυπου των εξετασεων, μεχρι και αιμα πηραμε και τον βρηκε απο οτι μου ειπε κατι παραπανω απο υγιεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Τι εννοείς να του έχει γυρίσει το στομάχι; Αν εννοείς "συστροφή"...πίστεψέ με...δεν θα μιλάγαμε σήμερα πλέον γι'αυτόν τον σκύλο.
Επίσης, όταν λες μισός, στα πόσα κιλά είναι τώρα;

Για μένα κακώς του έκοψες τις μαραθωνοδρομικές βόλτες. Κούρασέ τον έξω όσο πριν και βλέπεις αν θα φάει ή όχι ;)

Από κει και πέρα, αν συνεχιστεί η κατάστασή του, ασφαλώς θα το συζητήσεις με τον γιατρό του [ήδη δηλαδή, κάντου μια κουβέντα] και θα πάρεις από αυτόν κατευθύνσεις. Μήπως τελικά συμβαίνει κάτι άλλο, που δεν έχει μέχρι στιγμής άλλα συμπτώματα. Εχετε μήπως σε πολύ κοντινή απόσταση, σκύλα σε οίστρο;
 


arpas

Member
16 Νοεμβρίου 2011
9
0
μμμμ ειναι μια θηλυκια λαμπραντορ οπου δεν μενει στην γειτονια (δηλαδη οι ιδιοκτητες της την φερνουν που κ που στο απεναντι σπιτι οπου ειναι η γιαγια τους) αλλα στις βολτες σχεδον παντα συναντιουνται απο 4-5 μηνων κ απο την πρωτη της περιοδο που εγινε πριν 2 μηνες ο ερμης την κυνηγαει για σεξ συνεχεια, ακομα και τωρα που εχει τελειωσει η περιοδος της και τα αλλα σκυλια δεν της δινουν σημασια, ο δικος μου εκει πεισμα (και οι δυο τους ειναι περιπου 12 μηνων)!! λες να ναι ερωτευμενος μαζι της? :Ρ σε περιπτωση που υπηρχε θηλυκο με οιστρο ο ερμης απο τις πολλες ορμες θα εχανε την ορεξη του για τροφη? παντως οταν φευγουν ο δικος μου δεν φευγει να την ακολουθησει διχνοντας μου ετσι σημαδια οτι ειναι απεγνωσμενος να την συνουσιασει..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Τότε δεν νομίζω ότι επηρρεάζεται από θηλυκό σε οίστρο. Θα μπορούσε πάντως, για να σου απαντήσω.
Αυτά τα περί συνουσιασμών, ελπίζω να τα λες για πλάκα και να μην σοβαρολογείς :rolleyes:
 


arpas

Member
16 Νοεμβρίου 2011
9
0
ναι νομιζω ειναι εμφανες οτι το'πα για πλακα.... τεσπα καλως θα τον παω κατευθειαν για μια εξαντλητικη βολτα και κατα τις 2 θα ειμαι πισω αν δεν παει στο μπωλ με την τροφη του, θα τον παω στον γιατρο για να εχω πλεον μια επαγγελματικη αποψη και ματια στο θεμα, οπου γενικοτερα ειμαι ηρεμος για την ωρα αφου κατα τα αλλα ο σκυλος δειχνει μια χαρα κ δεν εχει συμπτωματα αλλου ειδους εκτος απο την απωλεια ορεξης.

ο σκυλος μιας και δεν σου απαντησα πριν ηταν οταν τον πηγα στον κτηνιατρο πριν 1 μηνα 32 κιλα τωρα πρεπει να ειναι λογικα με το ματι οχι πανω απο 30 κιλα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Εεεε...εντάξει...30 κιλά δεν τον λες και λιπόσαρκο.

Δεν γνωρίζω βέβαια, ποιό είναι το ενδεδειγμένο βάρος για αρσεντικό λαμπραντόρ αυτής της ηλικίας.
Ο εκτροφέας του τι λέει; Κανονικά θα έπρεπε να είναι ενήμερος για όλα αυτά, να έχει ασφαλώς άποψη και να σε καθοδηγήσει.
Εικάζω όμως, ότι μάλλον θα είναι ημίαιμος από pet shop ή ιδιώτη. Αν είναι έτσι, κακώς...κάκιστα...βεβαίως, αλλά εν πάσει περιπτώσει, δεν μπορείς να έχεις σαν γνώμονα τις μετρήσεις των λαμπραντόρ. Οπότε, οι θεωρίες σου περί σωστού βάρους, δεν είναι απαραιτήτως σωστές.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
η ξηρή τροφή την οποία σταμάτησε να τρώει είναι καινούργια συσκευασία.
εμεις τελικα πηραμε τηλ στην rc γιατι ηταν σιγουρα η τροφη και μου αλλαξαν το σακι με ενα αλλης παρτιδας και τωρα ολα οκ. +οτι μου συμπεριφερθηκαν αψογα στην royalcanin.
 


Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
εμεις τελικα πηραμε τηλ στην rc γιατι ηταν σιγουρα η τροφη και μου αλλαξαν το σακι με ενα αλλης παρτιδας και τωρα ολα οκ. +οτι μου συμπεριφερθηκαν αψογα στην royalcanin.
τι εννοεις με την τροφη?τι ακριβως εγινε?γιατι και εμενα που του δινω την ιδια και εκανε σαν τρελος στο τελευταιο σακι προχτες μου αρχισε κατι παιχνιδια...
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
εμεις τελικα πηραμε τηλ στην rc γιατι ηταν σιγουρα η τροφη και μου αλλαξαν το σακι με ενα αλλης παρτιδας και τωρα ολα οκ. +οτι μου συμπεριφερθηκαν αψογα στην royalcanin.
Σου εξήγησαν γιατί έκαναν αλλαγή στον σάκο; είχε κάτι δηλαδή η συγκεκριμένη παρτίδα;
 


Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
ρε παιδια τις τελευταιες δυο μερες πηρα καινουριο σακι rc και δεν την τρωει(μιλαμε για πολυ λαιμαργο σκυλο) δοκιμασα και του εριξα και ενα μπισκοτο μεσα και την καθαρισε,αμα ειχε κατι η τροφη λογικα δε θα την ετρωγε ουτε ετσι..ετσι δεν ειναι?μου κανει κολπα τωρα?μου φαινεται πολυ περιεργο απο τη μια μερα στην αλλη να αρχισε τα τσαλιμια...απο παιχνιδι και διαθεση ειμαστε τελεια...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95