Αρουραίοι


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@ Aunt Mary χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα


@East στον Ναυσταθμο (Σαλαμίνα) κάναν εκτροφή βασιλικών αρουραίων :mrgreen: Δεν εξηγείται αλλιώς...
Κάτι αρούρια ΝΑ (με το συμπάθειο)...
Από το πουθενά τους έβλεπες και σουλάτσαραν σαν να μην τρέχει τίποτα.
Ενα βράδυ λοιπόν στη σκοπιά σε μια προβλήτα, ακούω γατίσια κραυγή απόγνωσης και μέχρι να γυρίσω να δω από που ακούγεται, βλέπω την γάτα μπροστά και έναν αρουραίο από πίσω :p Η τύχη της αγνοείται...
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Οι αρουραίο στο βίντεο είναι πολλοί κ μεγάλοι κ οι γάτες ίσως να τα τρομάξουν,σε ένα χωράφι δίπλα από μένα κάθε καλοκαίρι γίνετε χαμός από τέτοια ποντίκια κ κάνω δουλειά με ένα φάρμακο που είναι σαν στάρι με κόκκινο χρώμα,δεν θυμάμαι πως λέγετε αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό

Sent from my ST26i using Tapatalk
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δεν θα στο πρότεινα. Δεν ξέρω τί είναι ο Τζώνης, αλλά δεν είναι όλοι οι σκύλοι ικανοί να ανταπεξέλθουν.

Θέλει "τέχνη" για να πιάσει σκύλος ποντικό χωρίς να τραυματιστεί, συν βέβαια το ποντικοφάρμακο που αυξάνει την επικινδυνότητα. Επίσης μόνος δεν θα έκανε και πολλά πράγματα, ακόμα και αν είχε την τεχνική για να το κάνει. Είναι "ομαδικό" άθλημα, είναι απίστευτο πως συνεργάζονται και κλείνουν διόδους για να τα παγιδεύσουν. Επιπρόσθετα αν είχε "rat drive" θα έκανε τα πάντα πίσω από το φράχτη για να πάει σε αυτά. Δεν μπορείς να φανταστείς για τί σεληνίασμα μιλάμε.
Χρειάζεται ταχύτητα για να τα ακολουθήσεις, τεχνική για να τα πιάσεις ώστε να μην πληγωθείς, μαεστρία για να τα σκοτώσεις με 2-3 τινάγματα του κεφαλιού. Ολα αυτά προϋποθέτουν και το ανάλογο τσαγανό, πείσμα, ταμπεραμέντο, ή με μια λέξη καρδιά, ώστε να μην το βάλεις κάτω και να συνεχίσεις. Ολα αυτά τα χαρίσματα τα έχουν τα τεριε εκ γενετής, είναι γραμμένο στο dna του και όσες γενιές και να περάσουν θα βρίσκονται εκεί, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία για να μας εκπλήξουν με τις ικανότητές τους.
Με έπεισες να τον αφήσω στην ησυχία του. Άλλωστε και ο Johnny ποντικάκι είναι :p

BTW, ούτε ξένες γάτες ταΐζω, ούτε είμαι τόσο φίλος με τις γάτες. Και δε νομίζω ότι θα τα βγάλουν πέρα με αρουραίους...

Πάντως σήμερα δε βλέπω κανένα στην επιφάνεια. Λίγο που κοίταξα στις τρύπες, έχουν φάει δολώματα. Για να δούμε...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δοκίμασε με δολώματα και απλά πρόσεχε τον Τζώνη μην πάει εκεί.

Επίσης μια τεράστια διαφορά που έχουμε εμείς στην Ελλάδα ΜΑΣ, είναι πως αν τυχών συμβεί οτιδήποτε, οι κτηνίατροι δεν είναι και σε κάθε γωνιά και ειδικεύονται περισσότερο σε ζώα κτηνοτροφικά παρά σε pets.
Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα που πρέπει να την συνυπολογίσουμε. Εχω ακούσει τραγικές ιστορίες με επαρχία, νησιά και γενικά ό,τι είναι εκτός μεγάλων πόλεων.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω τις εχω ζησει αυτες τις τραγικες ιστοριες που εχεις ακουσει,τεσπα το καλυτερο φαρμακο ειναι αυτο που ειπε ο περις παραπανω,σιταρι βαμενο απο φαρμακο κοκκινο,το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται....
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Για να δούμε. Όσο παραμένουν στο μαντρί όλα καλά. Αλλά αν δεν τους κόψουμε τη φόρα, πολύ σύντομα βλέπω να τρυπούν σωλήνες και τοίχους και να μπαίνουν μες στο σπίτι!

5.5 φορές ισχυρότερα από ατσάλι τα δόντια τους και μεγαλώνουν συνεχώς, οπότε πρέπει να δαγκώνουν συνεχώς για να τα κρατάνε σε νορμάλ μέγεθος...
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Μου ξυπνήσατε εφιάλτες απο την παιδική μου ηλικία...... Μεγάλωσα στην επαρχία και είχαμε τότε ένα σκυλάκι γνήσιο πατσαβουρέ. Ένα απόγευμα λοιπόν παίζαμε στην αυλή με ένα παιχνίδι της παλιό αρκουδάκι μου που τις είχα χαρίσει (....γιατί τα παιδιά που μεγαλώνουν με σκυλιά μαθαίνουν να μοιράζονται...). Μπαίνω στο σπίτι για 5 λεπτά και κάθομαι σε μια καρέκλα... Έρχεται λοιπόν η σκυλίτσα και μου αφήνει το παιχνίδι της στην αγκαλιά μου.... Χωρίς να της δώσω πολύ σημασία γιατί μιλούσα με τη μητέρα μου το πιάνω για να της το πετάξω ......

Φαντάζομαι καταλάβατε οτι εκείνη τη στιγμή αντιλήφθηκα (και μαζί με εμένα όλη η γειτονιά) οτι δεν ήταν το χαριτωμένο μου παλιό αρκουδάκι,......

Εφιάλτες για χρόνια.....
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Πολλές απο τις δηλητηριάσεις οικόσιτων ζώων οφείλονται σε απρόσεκτες δολώσεις για τρωκτικά. Θέλει προσοχή και εμπειρία, καλό είναι να συμβουλευτείς επαγγελματία. Τα πιο πολλά δηλητήρια στο εμπόριο προκαλούν εσωτερική αιμοραγία και θάνατο μετα απο λίγες ωρες. Το πρόβλημα είναι ότι στο διάστημα αυτό, μπορεί να μην έχει φτάσει στη φωλιά του αλλά να βρεθεί οπουδήποτε και σκύλοι ή γάτες να φάνε το δηλητηριασμένο ζώο και με τη σειρά τους να προσβληθούν. Επίσης οι θέσεις δόλωσης θα πρέπει να κλειστές ώστε άλλα ζώα να μην έχουν πρόσβαση. Χρησιμοποιούνται ειδικά κουτιά, ή και τμήμα απο σωλήνα ύδρευσης που στερεώνεται με σύρμα. Η μυοκτονία θα πρέπει να διαρκέσει μήνες για να έχεις αποτέλεσμα, αλλιώς θα υπάρξει επαναπροσβολή.

Σε γενικές γραμμές, οι αρουραίοι είναι πανέξυπνα ζώα, προσαρμοστικά και ιδιαίτερα ανθεκτικά. Αντίθετα με τα ποντίκια που αγαπούν τη ρουτίνα κι έχουν συγκεκριμένες διαδρομές που ακολουθούν, οι αρουραίοι είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ευχαριστώ George για τις πληροφορίες. Δεν άφησε εκτεθιμένα δολώματα. Τα έριξε όλα μέσα στις τρύπες που οδηγούν στη φωλιά. Κρατάω πάντα κλειστή την πόρτα και δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή για να μην περνάει ο Johnny στο χώρο.

Επειδή όλη μέρα δεν βλέπω κανένα, θα στήσω την camera. Δε μπορεί να ψόφησαν όλα σε μια μέρα. Φοβάμαι μην άλλαξαν φωλιά.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μόνο στη φωλιά δεν θα έχετε αποτέλεσμα. Όπου υπάρχουν κουφάλες δέντρων, τρύπες κ.λ.π. Για περίπου 1-2 στρέματα, χρειάζονται 8-10 θέσεις δόλωσης, σε σημεία που θα μπορείτε να ελέγχετε αν το έφαγαν και να το αντικαθιστάτε με νέο. Ένας αρουραίος χρειάζεται την 5πλάσια ποσότητα δολώματος απο ενα ποντίκι και θα πρέπει να εξασφαλίσετε ότι δεν υπάρχει πρόσβαση σε άλλη τροφή (φυράματα, ζωοτροφές, φρούτα, καρπούς κ.λ.π.)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σε μέρη με έντονη παρουσία τρωκτικών τα σκυλιά είναι θεμιτό να εμβολιάζονται κατά της λεπτοσπείρωσης κάθε έξι μήνες. Αν ισχύει αυτό και αν ο Τζόνυς δεν κινδυνεύει να φάει δόλωμα ή φαρμακομένο ποντικοαρούρι, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν "το'χει" μέσα του
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω προτεινω τεστ εργασιας για ολες τις φυλες τεριε στο κτημα του φιλου μας εδω!
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Κάθε χρόνο κάνει booster δόσεις. Αφήστε, ας μην προκαλώ την τύχη μου και αρρωστήσει το σκυλί. Ήδη δεν τα πάει καλά με τη FROMM που πήρα εκτάτως και άρχισε τους εμετούς.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τοι, μινι, ειχε ? ενδιαφερομαι για ενα εργασιακο :)
χαχαχαχαχα
Το πρότυπο λέει μέχρι 7 κιλά και ύψος στο ακρώμιο 8 πόντους.
Να ανοίξουμε θέμα Βασιλικός Αρουραίος Μπακαουκίας και Φύλαξη :mrgreen:
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
χαχαχαχαχα
Το πρότυπο λέει μέχρι 7 κιλά και ύψος στο ακρώμιο 8 πόντους.
Να ανοίξουμε θέμα Βασιλικός Αρουραίος Μπακαουκίας και Φύλαξη :mrgreen:
μπα θα τον παω για πνιχτη και ηλεκτρικο κολλαρο ! αχ00αχ0αχ00αχ0χα
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Πάρε γάτες τίποτα άλλο δεν θα σε σώσει.
Είχαμε παρόμοιο πρόβλημα και εμείς, κότες και παραδίπλα απόθήκη με σιτάρι είχαμε δοκιμάσει τα πάντα.
Τα δολώματα τα φοβάμαι μην τα φάει κανένας σκύλο ή κανένα άλλο ζώο οικόσιτο και μη άσε που δεν κάνουν δουλεία.
Πήραμε 3-4 γάτες και βρήκαμε ησυχία ούτε ποντίκι ούτε φίδι βλέπεις.
Που και που καμία σαύρα που τους έχει ξεφύγει αλλά όχι για πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3