Αρρωστο σκυλακι


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Παιδια καλησπερα!
Ηρθα στο χωριο μου στην Φλωρινα, και οπως ηταν φυσικο ενα καινουριο παρατημενο αδεσποτο ηταν εδω.
Το σκυλακι ειναι πολυ χαλια, του λειπει τριχωμα στα ποδια και στην κοιλια, η μυτη του βγαζει αιμα και επισης οι πατουσες του ειναι σαν πρησμενες:(
Εχει εναν κτηνιατρο εδω ο οποιος το ειδε και ειπε πως δεν ειναι κατι και ειναι απο την αφαγια, και οντως μου ειπαν καποιοι απο εδω που το ταιζουν πως στην αρχη του ελειπε τριχωμα σχεδον παντου και μολις αρχισε να παιρνει βαρος του βγηκε.
Το θεμα ειναι πως εμενα μου φαινεται σαν ψωρα και φοβαμαι και για καλαζαρ. Αλλωστε ο κτηνιατρος δεν του εκανε εξετασεις, με το ματι εκανε την διαγνωσηo_O
Σκεφτομαι να το παρω να το παω Φλωρινα σε γιατρο, αλλα δεν γνωριζω πως να το προσεγγισω.
Πλησιαζω να το ταισω και φευγει τρεχοντας και μονο μολις απομακρυνομαι ερχεται να φαει.
Και τα αλλα ατομα εδω, που το ταιζουν πιο πολυ καιρο ουτε αυτα τα εμπιστευεται.
Ο κτηνιατρος που ειναι εδω λειπει τωρα αλλα και αυτος δεν νομιζω να μπορουσε να κανει κατι, αλλα ετσι και αλλιως να πω και την αληθεια μου δεν τον πολυεμπιστευομαι, προτιμω να το παω στην πολη σε καποιον.
Το θεμα ειναι πως να το ποιασω.
Θα προσπαθησω να βαλω και φωτο πιο μετα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Νομίζω το καλύτερο είναι να προμηθευτείς από τον κτηνιατρο λίγο ηρεμιστικό και να το βάλεις μέσα σε κονσέρβα. όπως τα περιγράφεις το σκυλάκι φοβάται και θα χρειαστεί αρκετό καιρό να σε συνηθίσει και να σε εμπιστευτεί.
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Υπαρχουν χιλιαδες αδεσποτα στην Φλωρινα η φιλοζωικη δεν ασχολειται.
Τους εχω ξαναπαρει τηλεφωνο αλλα μου ειπαν πως δεν μπορουν να κανουν κατι. Και με το δικιο τους και αυτοι με ποιο απο ολα να πρωτοασχοληθουν.
Μετα υπαρχει ο μπογιας αλλα δεν μπαινω καν στην διαδικασια γιατι τα πηγαινουν σε ενα κυνοκομειο που ειναι το ενα πανω στο αλλο και τρωγονται μεταξυ τους.
Το χαπι ειναι μια καλη ιδεα μπορω να ρωτησω εναν γιατρο εδω και να του δωσω αμα ειναι.
Φοβαμαι και για τα δικα μου γιατι αυτα καθονται μεχρι αργα στην αυλη μην εχει το αλλο καλαζαρ και κολησουν απο καμια σκνιπα.
Φορανε βεβαια και σκαλιμπορ και αμπουλα και σιτρονελα αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Εφόσον φοράνε τα πάντα τα δικά σου μην ανησυχείς, αν και καταλαβαίνω τ άγχος σου (δηλώνω ακόμα πιο αγχώδεις σε θέμα του σκύλου μου). Συμφωνώ με το ηρεμιστικό, αν ο κτηνίατρος της περιοχής λείπει, σκέψου να καλέσεις την δικό σου ν σου πει τι ν προμηθευτείς από φαρμακείο κ οδηγίες
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Τωρα πηγα να το βγαλω φωτο με αφησω να το πλησιασω λιγο παραπανω.
Αυτες ειναι οι πιο κοντινες που μπορεσα να βγαλω.



20160821_153654-1.jpg

20160821_153710-1.jpg

20160821_153649-1.jpg

20160821_153644-1.jpg

Το λυπαται η ψυχη μου το κακομοιρο:cry::cry::cry::cry::whistle:
Το τελευταιο καταλαθως πατηθηκε αλλα δεν μπορω να το διαγραψω.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εφόσον φοράνε τα πάντα τα δικά σου μην ανησυχείς, αν και καταλαβαίνω τ άγχος σου (δηλώνω ακόμα πιο αγχώδεις σε θέμα του σκύλου μου). Συμφωνώ με το ηρεμιστικό, αν ο κτηνίατρος της περιοχής λείπει, σκέψου να καλέσεις την δικό σου ν σου πει τι ν προμηθευτείς από φαρμακείο κ οδηγίες
Εχει εναν κτηνιατρο στο χωριο ο οποιος μενει εδω μονιμα, δεν δουλευει σαν γιατρος για κατοικιδια νομιζω ηταν στις Πρεσπες και δουλευε εκει και απλα που και που για κανενα αδεσποτο τον συμβουλευονται.
Στην πολη η οποια ειναι 10 λεπτα με το αυτοκινητο υπαρχουν πολλοι κτηνιατροι παντως.
Και την στειρωση του ενος σκυλιου μου εδω την εκανα επειδη την βρηκα εγκυο και αδεσποτη εδω και επρεπε να στειρωθει αμεσα, δεν μπορουσα να περιμενω να γυρισω Αθηνα.
Και εχει και καλους γιατρους.
Το θεμα ειναι να καταφερω να το παω :(.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πιστεύω οτι αν τους ρωτήσεις για χάπι θα σου δώσουν. Πες στον κτηνίατρο που θα πάρεις το χάπι να σε περιμένει. Βάλε το χάπι σε λίγη κονσέρβα (ρ'ωτα σε πόση) περίμενε λίγα λεπτά, αυτό θα κάνει νανάκια, όπως κοιμάται πέρνα του ένα λουρί, βάλτο στο αυτοκίνητο και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει ο κτηνίατρος ;) Απ' 'οσο ξέρω και οι φιλοζωικές έτσι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ναι θα μιλησω με εναν κτηνιατρο και ο θεος βοηθος.
Το θεμα ειναι αμα θελει χαπια και θεραπεια που θα θελει σιγουρα, ποιος θα την κανει.
Εγω για οσο θα ειμαι εδω θα το φροντιζω αλλα μετα δεν ξερω αν θα βρεθει κανενας καλοθελητης να του δινει οτι χρειαζεται:(
Υπαρχουν ατομα που το ταιζουν, αλλα μεχρι εκει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ναι οντως καλυτερα να μην προτρεχω!!!
Ας το παω πρωτα στον γιατρο και μετα ολα θα γινουν.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
ελα ανετα πιανεται αυτο το σκυλι, με μερικα λουκανικακια η λιγο φρεσκοψημμενο κρεας και ενα σχοινακι τον πας στην πορτα του κτηνιατρου με φους
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Επειδή κατάγομαι από Φλώρινα, παρόλο που δεν ζω πλέον εκεί, έχει τύχει γνωστός μου να μου ζητήσει βοήθεια για ένα αδεσποτάκι στη γειτονιά του. Το φιλοζωικό ασχολείται, αφού το ενημέρωσα πήγε, το πήρε, το στείρωσε μέσω του προγράμματος του δήμου και το εμβολίασε. Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει (και το καταλαβαίνω) ήταν να το κρατήσει, βρήκα άτομο που το κράτησε για την ανάρρωση, δεν βρήκε σπίτι στο ενδιάμεσο και επανατοποθετήθηκε.
Εξαρτάται τι ζητάς από το φιλοζωικό, αν τους πεις πως μπορείς να αναλάβεις κάποια πράγματα έστω στην αρχή (δεν ξέρω ποιες οι δυνατότητές του) θα σε βοηθήσουν.
 
  • Like
Reactions: mareco


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Τους εχουν παρει απο το χωριο αρκετες φορες τηλεφωνο γιατι εχουν τεραστιο θεμα με τα αδεσποτα εδω. Και τους εχω παρει και εγω περυσι για ενα σκυλι και μου ειπαν πως δεν μπορουν να κανουν κατι γιατι εχουν πηξει στα περιστατικα.
Το μονο που μενει ειναι ο δημος που μου το ειπαν απο τη φιλοζωικη, αλλα το μερος που τα πανε ειναι κολαση και δεν προκειται να τους επαιρνα τηλ να ερθουν να το μαζεψουν απο εκει.
Μπορω να τους ξαναπαρω να προσπαθησω, αλλα δεν νομιζω οτι θα αλλαζε κατι.
Αλλα οντως το μονο που ουσιαστικα ζηταω ειναι να ποιαστει το σκυλακι απο εκει και περα για οσο ειμαι εδω θα το προσεχω και μολις φυγω υπαρχουν και αλλα ατομα που το ταιζουν. Οποτε μπορει για αυτο να με βοηθησουν.
Παντως cygor οντως δεν ποιανεται. Δεν το λεω ετσι, εχω εμπειρια απο σκυλια εστω και μικρη αλλα εχω.
Μολις πλησιαζω φευγει και δεν θελω και να το ζορισω παραπανω, αρκετα ταλαιπωρημενο ειναι ηδη.
Θα παρω αυριο τηλ την φιλοζωικη αλλιως θα συννενοηθω με κτηνιατρο να μου πει για χαπι αμα ειναι.
Απο τις φωτο καταλαβαινει κανεις αν αυτο στα ποδια ειναι ψωρα?
Βεβαια απο κοντα ειναι πολυ πιο χαλια ειναι η αληθεια, στις φωτο δεν φαινεται καλα:(
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Παντως cygor οντως δεν ποιανεται. Δεν το λεω ετσι, εχω εμπειρια απο σκυλια εστω και μικρη αλλα εχω.
Μολις πλησιαζω φευγει και δεν θελω και να το ζορισω παραπανω, αρκετα ταλαιπωρημενο ειναι ηδη.
Θα παρω αυριο τηλ την φιλοζωικη αλλιως θα συννενοηθω με κτηνιατρο να μου πει για χαπι αμα ειναι.
Απο τις φωτο καταλαβαινει κανεις αν αυτο στα ποδια ειναι ψωρα?
Βεβαια απο κοντα ειναι πολυ πιο χαλια ειναι η αληθεια, στις φωτο δεν φαινεται καλα:(
δοκιμασε το εξης αν δεν το εχεις δοκιμασει ηδη, αφηστε το αταιστο η γειτονια για σχεδον μια μερα, και στησου σε αποσταση που να μην φοβαται με μεζεδακια που μυριζουν εντονα μπριζολακια λιγο κοτοπουλο ξερω γω και περιμενε κατσε κατω να εισαι χαμηλα, σφυρα του μιλα του γλυκα και σταθερα, θα ερθει, πετα του μερικα ολο και πιο κοντα σου εχει ετοιμο το σχοινακι να το δεσεις με χαλαρες κινησεις... αλλιως μαζευετειτε 3-4 και στριμωχτε το εκει οπως καθεται στον τοιχο πισω του, ριχτου μια κουβερτα πανω του και γραπωσε το, λουρακι και βουρ για τον ντοκτορα
 
  • Like
Reactions: GRDANE


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Το λυπαμαι να το στριμωξω ετσι ειμαι και ψυχοπονιαρα παναθεμα με.
Αλλα αυτο με τα μεζεδακια ειναι μια χαρα, αν και νομιζω πως του μεταδιδω το αγχος μου και δεν με εμπιστευεται ιδιαιτερα.
Θα το δοκιμασω παντως, ελπιζω να ποιασει.
Αλλιως θα κανω αυτο με το χαπι.
Θα ξυπνησω βασικα πρωι να το προσπαθησω με λιχουδιες και αν δεν τα καταφερω θα παρω τον γιατρο.
Υπαρχει περιπτωση να με δαγκωσει?
Δεν μου εχει ξανατυχει τοσο φοβικο σκυλακι.
Οσα αλλα αδεσποτα εχω φροντισει ηταν πιο ευκολα.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Οχι οτι φοβαμαι φυσικα η θα με σταματησει το οτι δεν μπορω να το χειριστω.
Μην παρεξηγηθω;)
 
  • Like
Reactions: mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αφού είναι φοβικό σε στρεσογόνα κατάσταση δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει. Μπορεί απλά να κοκκαλώσει από το φόβο του μπορεί να του βγει σε τυφλή άμυνα. Προσωπικά για αυτό πρότεινα το χάπι. Και είναι πιο εύκολο και δεν θα διακινδυνεύσεις καταστάσεις και κυρίως δεν θα στρεσαριστεί τσάμπα το κακόμοιρο. Θα κάνει νανάκια, και όλες οι εξετάσεις θα διενεργηθούν σε ήρεμο σκύλο. Προσωπική άποψη πάντα και σύμφωνα με τις περιγραφές σου (y)
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Το μονο που φοβαμαι με το χαπι ειναι μην το φαει και παει και κοιμηθει πουθενα αλλου και δεν το βρισκουμε:(
Με ενα γατακι τον χειμωνα στη γειτονια μου που του ειχε κοπει ολη η ουρα και δεν μπορουσα να το ποιασω με τιποτα ειχα ρωτησει την γιατρο για χαπι, και μου ειπε πως εχει φοβο ας πουμε να κοιμηθει κατω απο κανενα αυτοκινητο, να βαλει μπροστα ο οδηγος και να το πατησει χωρις να το δει.
Βεβαια η γατα χωραει κατω απο αμαξι, ο σκυλος οχι, αλλα και παλι και αυτος δεν ειναι σε ελεγχομενο χωρο, ειναι εξω στον δρομο μπορει να παει οπουδηποτε.
Αλλα και εγω το βλεπω οτι ετσι θα γινει.
Θα παρω και τον γιατρο να τον ρωτησω αυριο και θα δω τι θα μου πει.
Ευχαριστω παντως παιδια για ολες τις συμβουλες!!! Αληθεια...
 
  • Like
Reactions: mareco


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Το λυπαμαι να το στριμωξω ετσι ειμαι και ψυχοπονιαρα παναθεμα με.
Αλλα αυτο με τα μεζεδακια ειναι μια χαρα, αν και νομιζω πως του μεταδιδω το αγχος μου και δεν με εμπιστευεται ιδιαιτερα.
Θα το δοκιμασω παντως, ελπιζω να ποιασει.
Αλλιως θα κανω αυτο με το χαπι.
Θα ξυπνησω βασικα πρωι να το προσπαθησω με λιχουδιες και αν δεν τα καταφερω θα παρω τον γιατρο.
Υπαρχει περιπτωση να με δαγκωσει?
Δεν μου εχει ξανατυχει τοσο φοβικο σκυλακι.
Οσα αλλα αδεσποτα εχω φροντισει ηταν πιο ευκολα.
ασε τα ψυχοπονιαρικα, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα... το σκυλι χριζει ιατρικης παρακολουθησης οποτε ολα τα υπολοιπα σε δευτερη φαση..., ναι θελει λιγο προσοχη στις κινησεις σου οταν θα εχεις επαφη με το σκυλο, ενδεχομενως να εχει υποστει βια παλιοτερα και να παρεξηγησει τις προθεσεις σου. Παρε και χαπι στο φιναλε αλλα δεν ξερω ποσο αμεσα δρουν αυτα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3