Αρρωστο Dogo Canario


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Σας γραφω μηπως και οποιοσδηποτε εχει τη παραμικρη ιδεα γιατι εχω απελπιστει. Ευχομαι να μην αντιμετωπισετε κατι τετοιο γιατι ειναι πραγματικα πολυ οδηνηρο. Ο σκυλος μου ειναι ενα Dogo Canario 6 1/2 μηνων. Τη κυριακη το βραδυ τον αφησα ελευθερο στο κηπο κατα τις 2 και 30 αφου τον ταισα και ηταν ζωηροτατος οπως παντα. Το πρωι που ξυπνησα για δουλεια πηγα να τον βρω για να τον βαλω στη κλουβα αλλα και να τον ταισω και παρατηρησα ζημιες σε μια γλαστρα και 3 εμετους εξω απο τη πορτα του σπιτιου μας οπου ειχε βγαλει το φαγητο του ημιχωνευμενο. Οταν βρηκα το σκυλο τον βρηκα ελαφρως εξασθενημενο και καθολου ορεξη για φαγητο. Αργοτερα μιλωντας με την πεθερα μου που ειχε τις γλαστρες εμαθα οτι ειχε φαει ολο το φυτο απο τη γλαστρα και το ειχε κανει εμμετο. Το φυτο ειναι σαν κακτοειδες χωρις αγκαθια ομως και ειναι κρεμαστο, θυμιζει λιγο ραστα μαλλια (αυριο θα παω δειγμα σε φυτωριο να μαθω την ονομασια του και τυχον κινδυνους απο την καταναλωση του).

Την ιδια μερα αργοτερα τον πηγα στον κτηνιατρο για εξεταση. Η ακτινογραφια εδειχνε αερια στο στομαχι και μου ειπε πιθανως γαστριτιδα. Εξεταζοντας τον εδειξε ενοχληση στον λαιμο και ταση για εμετο χωρις να βγαινει κατι αφου ο σκυλος δεν του εδινα νερο και φαγητο (οχι οτι τα ηθελε). Το βραδυ οταν γυρισαμε του εδωσε απο 2 φορες πολυ λιγο νερακι χωρις να κανει εμετο. Απο τις 8.30 μμ εως τις 7.30πμ ο σκυλος εμεινε σε ενα σημειο ακινητος ολη τη νυχτα οπου και κοιμηθηκε χωρις να κανει ουτε εμετο ουτε διαρροια. Βγαζοντας το πρωι του εδωσα το διπλασιο νερο σε ποσοτητα απο χτες και κατευθειαν το εβγαλε το θετικο ειναι οτι εκανε κακα του και δεν ηταν διαρροια. Ειχα συμφωνισει με το γιατρο κατα τις 2 να τον παω για επανεξεταση.

Οταν γυρνωντας απο τη δουλεια πηγα να τον δω ειδα πραγματικα μεγαλη βελτιωση. Ο σκυλος κουνιοταν εμφανως πιο ζωηρα ηπιε μπολικο νερο χωρις εμετο και εφαγε και λιγο βρασμενο κοτοπουλο με ρυζι που του εδωσα! Σε καποια φαση εκανε και καποια φυλαξη εστω και εξασθενημενη. Ειπα καλο σημαδι αρχισε να επανερχεται και ειπαμε με το γιατρο να την αναβαλουμε την επισκεψη ωστε να δουμε πως θα παει αφου συνερχοταν. Ολα αυτα εγιναν σημερα το μεσημερι στις 1 και 30. Μιλωντας με το γιατρο μου ειπε να τον δουμε αν συνεχισει και τρωει και δεν κανει εμετο τοτε ειναι σε καλο δρομο. Δυστυχως μετα απο μιση ωρα ο σκυλος δεν εφαγε ουτε και κατα τις 4 που ξαναδοκιμασα. Μιλησα με το γιατρο και ειπαμε δοκιμαζουμε και το βραδυ και τεταρτη πρωι αλλιως τον παω εκει. Παω το βραδυ αποφασισμενος να τον δελεασω με ενα ζουμερο κομματακι ωμη μπριζολα (τρωει barf και δειχνει ιδιαιτερη συμπαθεια σε αυτο). Ο σκυλος δυστυχως δεν εβγαινε απο το σπιτακι του. Μολις ειδε το κρεας γλυφτικε αλλα δεν το ετρωγε. Φωτισα μεσα με το φακο και ειδα οτι ετρεχε ενα κιτρινο κολωδες (μυξα περιπου) υγρο απο τη μυτη του. Πραγματικα εκει τα εχασα ειδοποιησα το κτηνιατρο και βρεθηκαμε 11.30μμ στο ιατρειο του. Τον ξαναεξετασε και αλλη ακτινογραφια για τον οισοφαγο και ηταν καθαροτατος. Ο γιατρος τον κρατησε αποψε και ειπε οτι θα του δωσει αυριο το πρωι να δει μηπως φαει. Αν δεν φαει δυστυχως παμε για ορους/εξετασεις αιματος/βοριο για καλυτερες ακτινογραφιες/υπερηχους κλπ.

Τα συμπτωματα του ειναι:

μεγαλη πτωση της διαθεσης
συνεχης κουραση

φοβια στο να βγει και να με ακολουθησει
(λογικο γιατι δεν ξερει τι του συμβαινει)

μολις ψηλαφισεις το λαιμο του απο εξω κατευθειαν του ερχετε ταση για εμετο ( ο λαιμος του και ο οισοφαγος ειναι καθαροι δεν εχει σφινωσει κατι)

σαφης αφυδατωση εχει αδυνατισει δηλαδη

πηκτο υγρο τρεχει απο τη μυτη του

Το εν λογω φυτο που πραγματικα εξαφανισε απο τη γλαστρα ειναι αυτο η παρα παρα πολυ κοντινο του ειδος (stapelia ειναι σιγουρα γιατι εμαθα οτι και το δικο μας ειχε ωρολογοειδη λουλουδια). Επισης εδω http://www.busybirds.net/Toxic.html#anchor_19 αναφερει οτι δεν εχει την παραμικρη τοξικοτητα!

http://www.massey.ac.nz/~sglasgow/cactus/Stapelia%20spp.jpg

Μια φωτο του φυτου. Εχω πονηρευτει και οτι ισως να ειναι κατι αλλο που μπορει να εφαγε και να μην το πηρα χαμπαρι.

Εχω ξεμεινει απο ιδεες δεν ξερω τι αλλο να ψαξω και πως μπορω να τον βοηθησω. Ο γιατρος εχει μπερδευτει και αυτος και δεν του δειχνει κατι ξεκαθαρα προς τα που να κινηθει.

Ξερω οτι τα πραγματα ειναι απιστευτα δυσκολα στο να βρεθει μια λυση απο το ιντερνετ απλα και μονο η ιδεα οτι ισως καποιου να του εχει τυχει κατι και να βρεθει ενα ιχνος βοηθειας πραγματικα αξιζει το κοπο!

Θεοφιλος
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Υπάρχει καμια περίπτωση να υπήρχε λίπασμα μέσα στην γλάστρα;
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αγκάθια έχει το φυτό?
φαίνονται τα αγκάθια στην ακτινογραφία?
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Δεν εχει αγκαθια. Δειχνει οτι εχει αλλα οταν τα πιανεις δεν ειναι καν. Ειναι πολυ μαλακα για να πεις οτι προκαλεσαν κατι.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Την μύξα την δικαιολόγησε κάπως ο γιατρός;
Την συσχέτισε με αυτό που έφαγε;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι άλλο μπορεί να έφαγε εκεί εξω...κρίμα το κουτάβι έπρεπε να το έχεις πιό υπο την προσοχή σου ρε φίλε-μέσα στην κουταβοπεριέγεια και κουταβοαγαρμποσύνη είναι ικανό να μασήσει και καλώδιο ηλεκτρικού ρευματος....
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Οχι κατι ιδιατερα ειπε ισως απλα να ηταν σαλια που δεν μπορεσε να βγαλει απο το λαιμο και βγηκανε απο τη μυτη αλλα για σιγουρια δεν μπορουσε να πει κατι αποψε.

Φιλε κοκονι το γνωριζω για αυτο και φροντιζω ωστε να μην συμβει κατι τετοιο αλλα αυτο που συνεβη δεν το περιμενα. Επισης να εξηγησω οτι ο σκυλος ζει σε 1.5 στρεμμα κηπο φουλ με γκαζον δεντρα και διαφορα γλαστρακια.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
διαφορα γλαστρακια.
Μην ξεχνας οτι αρκετα φυτα ειναι τοξικα για τους ανθρωπους αλλα και για τα ζωα ,σε περιπτωση καταποσης.
Ευχομαι να ειναι περαστικο το συμβαν.
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Ευχαριστω Greedy και εγω αυτο νομιζα οτι θα ειναι κατι ελαφρυ (εχοντας αντιμετωπισει γαστραντεριτιδες κ.α. στο παρελθον ) αλλα με εχει τρομαξει ιδιαιτερα. Αυριο ειναι πολυ καθοριστικη μερα και να δω πως θα περασει η νυχτα αποψε...
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
πηγενε και σε δευτερο γιατρο να δεις τι 8α σου πει!
μηπως του πεταξε κανεις φολα στον κηπο?λογικα θα ειχε κιαλα συμπτωματα αν εφαγε κανονικη φολα αλλα αυτη μπορει να ηταν καπως ελαφριας μορφης!

σκεψου τα ολα!!
καλη αναρωση στο κουταβι σου!!!
 


dionysisvet

New Member
21 Απριλίου 2010
1
0
Σου έχει δώσει καμία αντιβίωση ο γιατρος?Ρωτησε τον την επομενη φορα ποια ειναι η πιθανοτητα να εχει κανει εισροφητικη βρογχοπνευμονια λογω του εμετου.
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Μολις μιλησα με το κτηνιατρο. Ασχημα τα νεα οπως δειχνουν. Καταρχην φιλε Διονυση αυτο που ειπες μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι πολυ πιθανο να εχει συμβει. Οι εξετασεις αιματος δειξανε χαμηλοτερο αιματοκριτη 34 απο 39 το φυσιολογικο και πολυ υψηλα λευκα αιμοσφαιρια. Επισης αν δεν κανω λαθος μου μιλησε για κατι ακομα και δεν το καταλαβα ακριβως βαρυσφαιροαιμια ισως? αλλα μπορει να κανω και λαθος. Ο σκυλος βγηκε αρνητικος σε λυσμανιαση και ερλιχιωση.

Δευτερο μου ειπε οτι βλεπει καποιο μπερδεμα στα εντερα του και οτι δεν λειτουργει το στομαχι του. Μου ειπε οτι πρεπει να ανοιχτει για να δει σε πρωτη φαση μηπως εχει σφηνωσει εκει καποιο ξενο σωμα και αν δεν εχει κατι εκει να παρει βιοψια απο καποια οργανα. Αναφερε και τους λεμφαδενες αλλα δεν θυμαμαι ακριβως αν θα παρει και την βιοψια απο αυτους ή παρατηρησε κατι ανυσηχητικο, δυστυχως δεν εχω σπουδασει ιατρικη για να τα καταλαβω και ολα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι εχει γινει γμτ? Περονοσπορος εχει πεσει?
Περαστικα ευχομαι ολοψυχα!!!
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Ευχαριστω Αμαλια... Γενικα με πανε τα πραγματα πολυ ασχημα εδω και 1 μηνα δεν ξερω τι αλλο με περιμενει.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μια απο τα ιδια... Εδω και μια βδομαδα ειμαστε στους κτηνιατρους και δεν ξερουμε ακομα τι συμβαινει...
Μακαρι το κουταβακι σου να ειναι γρηγορα καλα!
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι στις 30.000 μοναδες ειπε ο γιατρος οτι ειναι υπερβολικα ψηλα και παρα πολυ ανησηχητικο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Περαστικά και από μένα!

... αλλά θα σε δυσαρεστήσω

Για την κατάσταση του κουταβιού σου φταις εσύ. Δεν αφήνουμε κουτάβι μόνο του σε χώρο που δεν ελέγχουμε. Τις ώρες που δεν είμαστε σε θέση να το προσέχουμε το βάζουμε σε πάρκο, crate, kennel ή κάποιο περιορισμένο χώρο χωρίς επικίνδυνα πράγματα ...
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Ο σκυλος ειναι μαθημενος σε crate και σε κλουβα μεγαλι στο κηπο και ζει εκει τις περισσοτερες ωρες. Μια φορα την εβδομαδα με δυο τον αφηνω και στον κηπο σιγα σιγα να μαθαινει το χωρο του οπου και θα ζει μονιμα. Ο σκυλος μεχρι χτες δεν εδειξε ποτε τη παραμικρη υποψια οτι θα πειραζε ποτε κατι στο κηπο και μιλαμε για 4 1/2 μηνες. Αν ειχα δει ποτε οτι υπηρχε καποια ταση να τα πειραξει θα ειχα παρει και τα μετρα μου. Θα μπορουσε να συμβει στον καθενα μας καθως παντα ειχα το νου μου στο να μην υπαρχουν επικυνδινα αντικειμενα στο χωρο του. Επισης να πω οτι δεν ειναι σιγουρο τι εχει προκαλεσει το προβλημα ειναι πολυ ασαφη τα πραγματα οποτε ισως και να ευθυνεται καποιο μικροβιο ή νεοπλασμα. Θα ηθελα αν γινεται να κρατηθει αυτο το θεμα πανω σε καποια ευρεση λυσης του προβληματος απο τη μερια μου σας διαβεβαιω οτι δεν εχω τον παραμικρο ενδοιασμο για την κατασταση και το χειρισμο του σκυλου μου καθως παντα του εδινα ΜΟΝΟ το καλυτερο μου ευατο και ειναι ενα παιδι μου.
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
πάρε γνώμη και απο άλλον κτηνίατρο γιατί είναι σοβαρή κατάσταση, 2 καλοί κτηνίατροι που ξέρω εγω είναι ο Λιαπής και ο Θωμάς
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf