Αρχίζω να ανησυχώ με τη διάρροια


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Τις καλησπέρες μου! Λοιπόν παιδιά έχω αρχίσει να ανησυχώ με τον Ερμή και τις διάρροιες/ευκοίλιες που μου κάνει περίπου 10 μέρες τώρα (και λίγο παραπάνω ίσως). Μιλάμε έχει πήξει στο ρύζι με κοτόπουλο (σε φάση που σήμερα πια έτρωγε μόνο το κοτόπουλο με λίγο μόνο ρύζι) και τα κακά του δεν λένε να στρώσουν. Από την Πέμπτη το βράδυ του δίνω 2 imodium τη μέρα μετά από επίσκεψη στη γιατρό μας, η οποία αφού θερμομέτρησε, ψηλάφισε, έβαλε δάχτυλο για να δει λίγο τα κακά και μου έκανε ερωτήσεις, είπε ότι δεν φαίνεται να είναι κάτι, μάλλον κάτι θα έφαγε. Αλλά δεν μπορώ άλλο με αυτή την καραμέλα καθώς ο μικρός έχει ιστορικό με εμετούς αφότου είχε φάει όταν ήταν πιο μικρός ένα πλαστικό καπάκι (το οποίο και έβγαλε μετά από κάποιες μέρες εμετών), αλλά οι εμετοί στην ουσία δεν σταμάτησαν. Έκανε για 2 μέρες ας πούμε και μετά σταματούσε για μια εβδομάδα και μετά ξανά....! Τώρα που σταματήσαμε κάποιες λιχουδιές που δίναμε και σταμάτησαν οι εμετοί, πιάσαμε την ευκοίλια. Δεν γίνεται όλα αυτά να είναι τυχαία, εγώ πιστεύω ότι κάτι έχει το στομάχι του, τα εντεράκια του...! Από διάθεση, όρεξη και τα λοιπά όλα είναι μια χαρά.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
κατ' αρχήν το ρύζι είναι αυτό που βοηθάει με τη διάρροια. Θεωρώ κακώς μείωσες την ποσότητα ρυζιού. Κατα τ' άλλα 2 εβδομάδες είναι πολλές πιστεύω. Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη; Μήπως θα έπρεπε να κάνετε αιματολογικές;
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν μείωσα καμμιά ποσότητα ρυζιού. Ο σκύλος δεν το τρώει πλέον μέσα από το πιάτο του και διαλέγει να τρώει μόνο το κοτοπουλάκι όσο μικρά κομματάκια κι αν το κάνω (αυτό έγινε μόνο σήμερα το πρωί που έφαγε). Και εγώ σκέφτομαι πλέον πως πρέπει να κάνουμε εξετάσεις και περιμένω και από τη γιατρό να μου το προτείνει σήμερα, αν όχι θα της το πω εγώ. Μένω Θεσσαλονίκη, εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάποιον κτηνίατρο, θα τον ακούσω με χαρά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δοκίμασε να δώσεις σκέτο λαπά για 2-3 ημέρες, και στη συνέχεια πρόσθεσε κοτόπουλο. Αφού σταθεροποιηθεί μετά από 2-3 μέρες ακόμα, τότε ξεκίνα σιγά σιγά να επανέρχεσαι στην κανονική τροφή του. Αρκετά σκυλιά έχουν πιο ευαίσθητο στομάχι και επηρεάζονται εύκολα από κάτι που έφαγαν. Δύο εβδομάδες διάρροια είναι όντως πολύ, εξαρτάται όμως και πώς έγιναν οι αλλαγές στη διατροφή. Το να κάνει δυο μέρες εμετό και να σταματήσει μια εβδομάδα νομίζω είναι πιθανότερο να οφείλεται σε κάτι που έφαγε παρά σε κάτι παθολογικό, αλλιώς υποθέτω οι εμετοί δε θα σταματούσαν στο ενδιάμεσο. Μπορείτε να κάνετε και μια εξέταση κοπράνων για να αποκλείσετε κάποιο μικρόβιο, ρώτησε την κτηνίατρό σου για λεπτομέρειες. (και σίγουρα μέχρι να φτιάξει η διάρροια κόψτε οποιαδήποτε λιχουδιά/μεζεδάκια και γενικότερα παρακολούθησέ τον προσεκτικά στη βόλτα μήπως τρώει χόρτα ή προλαβαίνει να φάει κάτι από κάτω, το ίδιο και στο σπίτι)
 
  • Like
Reactions: Annasakis


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αν δε το τρώει βέβαια είναι θέμα..κάποια κλινική τροφή ίσως; την i/d πχ; έχετε δοκιμάσει; Τέλος πάντων καλό θα ήταν να μιλήσεις ξανα με το γιατρό σου και να πάρεις ίσως και δεύτερη γνώμη. Αν μπορεί κανείς να σου προτείνει και κάποιον απο Θεσσαλονίκη, ακόμα καλύτερα.
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ, θα πάω από τη γιατρό το απόγευμα, θα σας ενημερώσω για το τι μου είπε, οπότε "βλέποντας και κάνοντας" που λένε.

Υ.Γ όποιος μπορεί ας μου προτείνει κτηνίατρο στη δυτική Θεσ/νικη έως κέντρο.
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Περαστικα στον μικρο σου! Την ηρα την πηγαινω στον Μηνα Μινασιαν'ειναι στην οδο Μαιανδρου στον ευοσμο,ειμαι απολυτα ευχαριστημενη μαζι του,μιας και εμεις ταλαιπωρουμαστε συχνα απο γαστριτιδες και κολιτιδες:(.Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Περαστικα στον μικρο σου! Την ηρα την πηγαινω στον Μηνα Μινασιαν'ειναι στην οδο Μαιανδρου στον ευοσμο,ειμαι απολυτα ευχαριστημενη μαζι του,μιας και εμεις ταλαιπωρουμαστε συχνα απο γαστριτιδες και κολιτιδες:(.Ευχομαι να πανε ολα καλα!
Έχω ακούσει τα καλύτερα οπότε δε σου προτείνω άλλον. Περαστικά!
 


i love dogs

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2015
47
25
:(
Τις καλησπέρες μου! Λοιπόν παιδιά έχω αρχίσει να ανησυχώ με τον Ερμή και τις διάρροιες/ευκοίλιες που μου κάνει περίπου 10 μέρες τώρα (και λίγο παραπάνω ίσως). Μιλάμε έχει πήξει στο ρύζι με κοτόπουλο (σε φάση που σήμερα πια έτρωγε μόνο το κοτόπουλο με λίγο μόνο ρύζι) και τα κακά του δεν λένε να στρώσουν. Από την Πέμπτη το βράδυ του δίνω 2 imodium τη μέρα μετά από επίσκεψη στη γιατρό μας, η οποία αφού θερμομέτρησε, ψηλάφισε, έβαλε δάχτυλο για να δει λίγο τα κακά και μου έκανε ερωτήσεις, είπε ότι δεν φαίνεται να είναι κάτι, μάλλον κάτι θα έφαγε. Αλλά δεν μπορώ άλλο με αυτή την καραμέλα καθώς ο μικρός έχει ιστορικό με εμετούς αφότου είχε φάει όταν ήταν πιο μικρός ένα πλαστικό καπάκι (το οποίο και έβγαλε μετά από κάποιες μέρες εμετών), αλλά οι εμετοί στην ουσία δεν σταμάτησαν. Έκανε για 2 μέρες ας πούμε και μετά σταματούσε για μια εβδομάδα και μετά ξανά....! Τώρα που σταματήσαμε κάποιες λιχουδιές που δίναμε και σταμάτησαν οι εμετοί, πιάσαμε την ευκοίλια. Δεν γίνεται όλα αυτά να είναι τυχαία, εγώ πιστεύω ότι κάτι έχει το στομάχι του, τα εντεράκια του...! Από διάθεση, όρεξη και τα λοιπά όλα είναι μια χαρά.
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, ο δικός μου ένα μαλτεζοπεκινουά 11 χρόνων, εδώ και 3 χρόνια άρχισε να έχει διάρροιες, όχι μόνο ασχημάτιστα και μαλακά, αλλά έκανε σε κάθε βόλτα [2 την ημέρα] 2 και 3 φορές κακάκια, σφιγγόταν κι εγώ νόμιζα ότι είναι δυσκοιλιότητα, ο κτηνίατρος είπε χρόνια διαρροική κατάσταση, με λίγα λόγια έχει δυσανεξία σε διάφορες τροφές. Το κοτόπουλο με το ρύζι νερόβραστα και στηθος μόνο, σε πολλά ζώα προκαλεί τέτοια προβλήματα. Ξεκινήσαμε θεραπεία με διατροφή, δηλ. μοσχάρι με ρύζι, μοσχάρι με ζυμαρικά, μοσχάρι με πατάτα, τίποτα... μετά πήγαμε σε κοτόπουλο με ζυμαρικά, κοτόπουλο με πατάτα...μετά χοιρινό με ρύζι, χοιρινό με ζυμαρικά , χοιρινό με πατάτα. Αυτό το τελευταίο τον έφτιαξε λίγο όσο παράξενο κι αν ακούγεται. Ωστόσο δεν διορθώθηκε εντελώς το πρόβλημα και πλέον τρώει την ID κονσέρβα της HILLS. Και είναι εντάξει. Βέβαια εγώ επειδή τον λυπάμαι, του δίνω μαζί με την κονσέρβα και μικρά κομματάκια χοιρινού , καμμιά φορά λίγη πατάτα, λίγο τυράκι, λίγο μοσχάρι, πάντα μικρές ποσότητες όμως. Τέρμα το λάδι, τα όσπρια, τα φασολάκια, που του έδινα σε μικρές ποσότητες αλλά τα λάτρευε ! Υπάρχει και ξηρά τροφή ID .
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Ξανά καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους. Είπα στην κτηνίατρο (και ξέχασα να το γράψω εδώ) ότι τα κακά του είναι κιτρινομουσταρδί και μου είπε θα στείλουμε δείγμα στην Αθήνα για να κάνουν εξέταση για παγκρεατική ανεπάρκεια. Το χρώμα, η μυρωδιά και το ότι δεν έφτιαξε καθόλου με τα ρύζια και τα imodium την κάνουν να σκέφτεται αυτό.
 
  • Like
Reactions: i love dogs


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλημερα, μιλησαμε σημερα με τη γιατρο και ειπε οτι θα του παρει αιμα για να στειλει δειγμα για εξεταση TLI στην Αθηνα, με κοστος 50 ευρω. Γνωριζει κανεις σε περιπτωση που βγει με παγκρεατικη ανεπαρκεια τελικα, τι γινεται μετα;; Ξερω οτι θα πρεπει να λαμβανει φαρμακα με ενζυμα παγκρεατος για μια ζωη.....αλλα τι αλλο;;; Και φυσικα για τι κοστος μιλαμε πανω-κατω ανα μηνα;
 


i love dogs

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2015
47
25
Καλημερα, μιλησαμε σημερα με τη γιατρο και ειπε οτι θα του παρει αιμα για να στειλει δειγμα για εξεταση TLI στην Αθηνα, με κοστος 50 ευρω. Γνωριζει κανεις σε περιπτωση που βγει με παγκρεατικη ανεπαρκεια τελικα, τι γινεται μετα;; Ξερω οτι θα πρεπει να λαμβανει φαρμακα με ενζυμα παγκρεατος για μια ζωη.....αλλα τι αλλο;;; Και φυσικα για τι κοστος μιλαμε πανω-κατω ανα μηνα;
καλημέρα, έχει σημασία το κόστος ; θελω να πω δηλαδή, ότι αν κοστίζει ένα σεβαστό ποσό [σε εποχή κρίσης είμαστε ακόμα και τα 50 σεβαστό είναι και δυσεύρετο πολύ συχνα] τι θα κάνεις ; θα το αφήσεις έτσι και ότι γίνει ; ψάξε λίγο στο ιντερνετ πληκτρολογώντας "παγκρεατίτιδα σκύλος" θα βρεις διάφορα ενημερωτικά άρθρα, σχετικά με την διατροφή, τα φάρμακα αλλά και κάποια συμπληρώματα , μια σκόνη που προστίθεται στο φαγητό τους....
Πρόσεξα ότι το σκυλάκι σου είναι 7 μηνών !!!! μωράκι ακόμα... άρα τώρα που είναι νωρίς πρέπει να κάνεις τα πάντα !
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, να μας ενημερώσεις !
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
καλημέρα, έχει σημασία το κόστος ; θελω να πω δηλαδή, ότι αν κοστίζει ένα σεβαστό ποσό [σε εποχή κρίσης είμαστε ακόμα και τα 50 σεβαστό είναι και δυσεύρετο πολύ συχνα] τι θα κάνεις ; θα το αφήσεις έτσι και ότι γίνει ; ψάξε λίγο στο ιντερνετ πληκτρολογώντας "παγκρεατίτιδα σκύλος" θα βρεις διάφορα ενημερωτικά άρθρα, σχετικά με την διατροφή, τα φάρμακα αλλά και κάποια συμπληρώματα , μια σκόνη που προστίθεται στο φαγητό τους....
Πρόσεξα ότι το σκυλάκι σου είναι 7 μηνών !!!! μωράκι ακόμα... άρα τώρα που είναι νωρίς πρέπει να κάνεις τα πάντα !
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, να μας ενημερώσεις !
Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση να το αφήσω έτσι. ΚΑΜΜΙΑ! Έψαξα κι εγώ χθες, διάβασα άρθρα, ενημερώθηκα, ακόμα έψαξα και βρήκα τα φάρμακα που έγραφαν ότι δίνουν σε διάφορα άρθρα για να ελέγξω τιμές (από 50 έως 15 ακόμα και 5 ευρώ). Διάβασα ότι χρειάζονται ειδική δίαιτα επίσης εφ όρου ζωής. Απλά ρωτάω εδώ μέσα μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία για να μπορέσω άμεσα να λάβω πληροφορίες για όλα. Βέβαια θα μου πείτε "βρε Άννα, μήπως προτρέχεις;" Δεν έχουμε κάνει την εξέταση ακόμα και εγώ ρωτάω για πληροφορίες και ρωτάω για το κόστος κτλ. Απλά νιώθω ότι πρέπει να προετοιμαστώ για παν ενδεχόμενο. Ο Ερμούλης μου αξίζει τα καλύτερα εξάλλου!
 
  • Like
Reactions: i love dogs


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κάτσε να δεις αρχικά τι έχεις να αντιμετωπίσεις και εδω είμαστε για να το συζητησουμε!

Περαστικά του!
 
  • Like
Reactions: Annasakis


i love dogs

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2015
47
25
Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση να το αφήσω έτσι. ΚΑΜΜΙΑ! Έψαξα κι εγώ χθες, διάβασα άρθρα, ενημερώθηκα, ακόμα έψαξα και βρήκα τα φάρμακα που έγραφαν ότι δίνουν σε διάφορα άρθρα για να ελέγξω τιμές (από 50 έως 15 ακόμα και 5 ευρώ). Διάβασα ότι χρειάζονται ειδική δίαιτα επίσης εφ όρου ζωής. Απλά ρωτάω εδώ μέσα μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία για να μπορέσω άμεσα να λάβω πληροφορίες για όλα. Βέβαια θα μου πείτε "βρε Άννα, μήπως προτρέχεις;" Δεν έχουμε κάνει την εξέταση ακόμα και εγώ ρωτάω για πληροφορίες και ρωτάω για το κόστος κτλ. Απλά νιώθω ότι πρέπει να προετοιμαστώ για παν ενδεχόμενο. Ο Ερμούλης μου αξίζει τα καλύτερα εξάλλου!
Μπράβο σου κοπελιά ! τα σκυλάκια μας και όλα τα ζώα αξίζουν τα καλύτερα γιατί "όταν γνώρισα τους ανθρώπους αγάπησα τα ζώα" ..... κι εγώ ρωτάω φίλους όταν τύχει κάτι στα μωρά μου, γιατί η εμπειρία τους μπορεί να βοηθήσει, και μετά τα μεταφέρω στον κτηνίατρο μου , άλλα είναι σωστά, άλλα όχι, από άγνοια .... έχω , δυστυχώς και πρόσφατο περιστατικό, φιλοξένησα ένα γέρικο 15 χρόνων, σκυλάκι 3 κιλά που βρέθηκε στο δρόμο να τρέμει....την ίδια μέρα βρέθηκαν οι δικοί του [η δύναμη του ΦΒ είναι μεγάλη], το σκυλάκι είχε σοβαρή πάθηση καρδιάς, πρόβλημα με τη μέση, τα μάτια , τα νεφρά....φάρμακα πολλά και ακριβά, συν το ότι βρέθηκε με διάρροια η οποία δεν σταμάτησε όσο ήταν στα χέρια μου, δεν έτρωγε ότι κι αν του έδωσα, ο κτηνίατρος μου το εξέτασε και βρήκε ότι είχε ΚΑΙ υποθερμία, μου είπε να το έχω στα ζεστά, πολύ ζεστά όμως.... μια έμπειρη φίλη , μου είπε να του δώσω λίγο μέλι στο στόμα και ρυζόνερο, το έκανα βράδυ αργά και την επόμενη το είδα πιο ζωηρό και έκανε και λίγα σκληρά κακάκια ... πανηγύρισα ! το ίδιο μεσημέρι το πήγα στην οικογένεια τους είπα ό,τι έκανα και ό,τι είπε ο κτηνίατρος , τους τα τόνισα πολλές φορές.... εκείνοι το είχαν βάλει κάτω στο τσιμέντο με μια πάνα μόνο , και το χάιδευαν ... στο δροσερό αεράκι ! έβραζα μέσα μου, τους είπα να το σκεπάσουν ΘΕΛΕΙ ΖΕΣΤΗ ! αποτέλεσμα ; την επόμενη πέθανε... και οκ ήταν γέρικο και άρρωστο, κάποια στιγμή θα πέθαινε....εγώ όμως αν ήμουν στη θέση τους, θα το βούταγα επί τόπου και θα το πήγαινα στον κτηνίατρο, εκείνοι είχαν κλείσει ραντεβού για το επόμενο απόγευμα.... ουφφφφφφ συγνώμη για το μεγάλο σχόλιο , ήθελα να το μοιραστώ γιατί ειλικρινά έκλαψα για το μωράκι....
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
UPDATE: Μιάμιση μέρα τώρα (δηλαδή από το βράδυ της Δευτέρας) δεν έχει ενεργηθεί καθόλου ο μικρός μου. Imodium χθες δεν έδωσα, ούτε σήμερα, απλά συνεχίζουμε με ρύζι και κοτόπουλο! Κατά τα άλλα όλα όπως τα ξέρετε. Με διάθεση, όρεξη για παιχνίδι, βόλτες...όλα καλά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πότε περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων; Ρώτησες την κτηνίατρο μήπως χρειαστεί κάτι για τη δυσκοιλιότητα; Περαστικά σας και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Πότε περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων; Ρώτησες την κτηνίατρο μήπως χρειαστεί κάτι για τη δυσκοιλιότητα; Περαστικά σας και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!
Δεν έχουμε κάνει ακόμα την εξέταση. Από εβδομάδα θα πάμε να μας πάρουν αίμα και να το στείλουμε. Τελικά ενεργήθηκε σήμερα στη βραδινή βόλτα, αλλά έκανε πάλι τουρτίτσα αρωματική και κιτρινομουσταρδί. :sick: Προσπαθώ όπως λες να μην αγχώνομαι, να σκέφτομαι θετικά και ευτυχώς ο ίδιος ο Ερμής με βοηθάει σε αυτό με τα νάζια του, τα παιχνίδια του και τα φιλιά του!! :rolleyes: :love:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εξ όσων γνωρίζω για να χαρακτηριστεί παγκρεατική ανεπάρκεια θα πρέπει να έχει "καταστραφεί" το μεγαλύτερο μέρος του παγκρέατος...αν αυτό έχει συμβεί, λογικά θα είχε και άλλες τιμές σε εξετάσεις χάλια. Πχ λόγω του ότι το πάγκρεας με την ινσουλίνη που παράγει ρυθμίζει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα λογικά, αν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια δεν θα παράγει ινσουλίνη, οπότε θα είχες ψηλές τιμές σακχάρου σε εξέταση αίματος. Επίσης στην παγκρεατική ανεπάρκεια λόγω του ότι το πάγκρεας δεν εκκρίνει τα πεπτικά ένζυμα, ως εκ τούτου έχει κακή πέψη, το σκυλί τρώει μεν αλλά ΔΕΝ μεταβολίζει δλδ δεν παίρνει βάρος αντιθέτως χάνει.
Εν ολίγοις για να μην λέω πολλά.....το σκυλί θα έπρεπε να τρώει αλλά να χάνει βάρος και να έχει και να παρουσιάζει πρόβλημα και σε άλλες τιμές στις εξετάσεις του.
Δεν είδα κάπου...εξετάσεις αίματος έχετε κάνει ?
 
  • Like
Reactions: takisft


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Εξ όσων γνωρίζω για να χαρακτηριστεί παγκρεατική ανεπάρκεια θα πρέπει να έχει "καταστραφεί" το μεγαλύτερο μέρος του παγκρέατος...αν αυτό έχει συμβεί, λογικά θα είχε και άλλες τιμές σε εξετάσεις χάλια. Πχ λόγω του ότι το πάγκρεας με την ινσουλίνη που παράγει ρυθμίζει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα λογικά, αν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια δεν θα παράγει ινσουλίνη, οπότε θα είχες ψηλές τιμές σακχάρου σε εξέταση αίματος. Επίσης στην παγκρεατική ανεπάρκεια λόγω του ότι το πάγκρεας δεν εκκρίνει τα πεπτικά ένζυμα, ως εκ τούτου έχει κακή πέψη, το σκυλί τρώει μεν αλλά ΔΕΝ μεταβολίζει δλδ δεν παίρνει βάρος αντιθέτως χάνει.
Εν ολίγοις για να μην λέω πολλά.....το σκυλί θα έπρεπε να τρώει αλλά να χάνει βάρος και να έχει και να παρουσιάζει πρόβλημα και σε άλλες τιμές στις εξετάσεις του.
Δεν είδα κάπου...εξετάσεις αίματος έχετε κάνει ?
Όχι δεν έχουμε κάνει εξετάσεις αίματος. Η γιατρός θέλει να αποκλείσουμε πρώτα αυτό το ενδεχόμενο μια και καλή, διότι ειδικά το χρώμα και η οσμή των περιττωμάτων την οδηγούν σε αυτή τη σκέψη της ανεπάρκειας. Επίσης οι εμετοί είναι ένα άλλο σύμπτωμα! Οπότε θέλει πρώτα να αποκλείσουμε (μακάρι δηλαδή) αυτό το ενδεχόμενο και μετά, εάν τελικά δεν είναι ανεπάρκεια, να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε παραπάνω. Συμφωνώ κι εγώ με αυτή τη λογική, γλιτώνουμε πρώτα απ'όλα χρόνο και μετά χρήμα. Από εκεί και πέρα, όσα γράφεις για την ανεπάρκεια είναι σωστά, διάβασα κι εγώ και τα είδα όλα αυτά. Με τα κιλά του μας μπερδεύει λιγάκι ο μικρός, γιατί είναι πάνω στην ανάπτυξη και κάνει μύες οι οποίοι ζυγίζουν περίπου 3 φορές παραπάνω απ'ότι το λίπος που μπορεί να παίρνει με τα κιλά, οπότε ακόμα δεν έχουμε δει πτώση στα κιλά ως νούμερα, αλλά οπτικά η κοιλίτσα του έχει ρουφηχτεί μέσα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf