Αυθόρμητη αντίδραση...


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρουμε τι ακριβώς έχει το σκυλί εκτός απ' ότι δεν μπορεί να περπατήσει και πως η κυρία, υποθέτω, τον πήγε σε κτηνίατρο ο οποίος είπε πως το σκυλί θέλει εγχείρηση. Και ξέρω πολύ καλά πως αυτά τα πράγματα κοστίζουν ΠΟΛΥ. Εγώ (είχα την τύχη) να έχω τα χρήματα, κι αν δεν τα είχα θα απευθυνόμουν σε φίλους και γνωστούς και όχι στη γειτωνιά μου, ή στην τελική θα έπαιρνα δάνειο από την τράπεζα, αλλά εγώ είμαι έτσι και δεν αγαπάνε όλοι το ίδιο τα σκυλιά τους, δυστυχώς...
Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει τώρα για το σκύλο και αν αληθεύει πως η κυρία είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση γιατί να μη βοηθήσουν άλλοι, αν έχουν τη δυνατότητα; Οι αστυνομίες, οι μηνύσεις, τα δικαστήρια παίρνουν ΠΟΛΥ χρόνο που ο συγκεκριμένος σκύλος ΔΕΝ τον έχει.
 
  • Like
Reactions: Kanga


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Το ίδιο λέμε. Κι εγώ χρήματα χρειάζομαι, όχι συμβουλές :)
Σε οποιαδήποτε περίπτωση το σκυλακι θα χρειαστεί εγχειρηση ειτε τηλεφωνησω στην αστυνομία ειτε οχι αρα το να προσπαθησω να μαζεψω χρηματα δεν νομίζω ότι είναι αρνητικό...ο καθένας οπως βλέπω έχει κάποια δική του γνώμη αρα η αρνητικοτητα σου προς εμένα δεν δικαιολογειτε..συγνωμη λοιπόν.
Δεν ξέρουμε τι ακριβώς έχει το σκυλί εκτός απ' ότι δεν μπορεί να περπατήσει και πως η κυρία, υποθέτω, τον πήγε σε κτηνίατρο ο οποίος είπε πως το σκυλί θέλει εγχείρηση. Και ξέρω πολύ καλά πως αυτά τα πράγματα κοστίζουν ΠΟΛΥ. Εγώ (είχα την τύχη) να έχω τα χρήματα, κι αν δεν τα είχα θα απευθυνόμουν σε φίλους και γνωστούς και όχι στη γειτωνιά μου, ή στην τελική θα έπαιρνα δάνειο από την τράπεζα, αλλά εγώ είμαι έτσι και δεν αγαπάνε όλοι το ίδιο τα σκυλιά τους, δυστυχώς...
Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει τώρα για το σκύλο και αν αληθεύει πως η κυρία είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση γιατί να μη βοηθήσουν άλλοι, αν έχουν τη δυνατότητα; Οι αστυνομίες, οι μηνύσεις, τα δικαστήρια παίρνουν ΠΟΛΥ χρόνο που ο συγκεκριμένος σκύλος ΔΕΝ τον έχει.
Αυτο ακριβώς λεω και γω και η προσπάθεια δεν εβλαψε ποτε...καλο παω να κανω οχι κακο..ευχαριστώ για την απάντηση σου..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν το "πρόβλημά" της, ήταν μόνο η οικονομική της κατάσταση, όπως και ΟΛΩΝ, σχεδόν ανεξαιρέτως των Ελλήνων, θα φαινόταν από την αντίδραση και τις απαντήσεις της. Ενας άνθρωπος που μαραζώνει για το ζώο του, φαίνεται. Από τα λόγια, το βλέμμα, την φροντίδα στην τελική. Δεν το παρατάει στο πεζοδρόμιο, σαν να είναι σκουπίδι, να πορευτεί κατά πως μπορεί.

Ακόμη δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά θέλω να πιστεύω, ότι ο νόμος σ'αυτές τις περιπτώσεις, δρα άμεσα. Σε συνεργασία ίσως, με φιλοζωική.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Αν το "πρόβλημά" της, ήταν μόνο η οικονομική της κατάσταση, όπως και ΟΛΩΝ, σχεδόν ανεξαιρέτως των Ελλήνων, θα φαινόταν από την αντίδραση και τις απαντήσεις της. Ενας άνθρωπος που μαραζώνει για το ζώο του, φαίνεται. Από τα λόγια, το βλέμμα, την φροντίδα στην τελική. Δεν το παρατάει στο πεζοδρόμιο, σαν να είναι σκουπίδι, να πορευτεί κατά πως μπορεί.

Ακόμη δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά θέλω να πιστεύω, ότι ο νόμος σ'αυτές τις περιπτώσεις, δρα άμεσα. Σε συνεργασία ίσως, με φιλοζωική.
Δεν είναι παρατημενο καλη μου..το βγαζει στην άκρη για να πάρει αερα και ετσι ετυχε να το δω και εγω...
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Εγω θα κανω οτι μπορω και το μπορω το δικο μου μαζι με την θέληση μου παει μακρια...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...ο καθένας οπως βλέπω έχει κάποια δική του γνώμη αρα η αρνητικοτητα σου προς εμένα δεν δικαιολογειτε..συγνωμη λοιπόν.
Φυσικά και ο καθένας έχει την γνώμη του. Τι είμαστε; Πρόβατα είμαστε;
Η δική μου γνώμη, που εσύ ερμηνεύεις ως αρνητική [δεν έγραψες, ότι ήθελες να ποστάρει μόνο, όποιος έχει κάτι θετικό να πει, sorry], δεν απαιτεί δικαιολογίες.
Στο δια ταύτα, αν σκοπεύεις να πορευτείς κάπως, μακάρι και το εύχομαι. Το αρχικό σου ποστ, πάνω στο οποίο σχολιάζουμε όλοι, δεν λέει κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησες καν, συμβουλές και τρόπους αντίδρασης. Απλώς ανέφερες ένα αδιάφορο ως προς την έκβαση περιστατικό, για να μας μαυρίσεις την ψυχή, λες και δεν βλέπουμε και ακούμε τόσα καθημερινά.

Θα περιμένω λοιπόν με χαρά και απίστευτη θετικότητα, να μας ποστάρεις την ευτυχή συνέχεια, της υπόθεσης :)
 
  • Like
Reactions: Kanga


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Φυσικά και ο καθένας έχει την γνώμη του. Τι είμαστε; Πρόβατα είμαστε;
Η δική μου γνώμη, που εσύ ερμηνεύεις ως αρνητική [δεν έγραψες, ότι ήθελες να ποστάρει μόνο, όποιος έχει κάτι θετικό να πει, sorry], δεν απαιτεί δικαιολογίες.
Στο δια ταύτα, αν σκοπεύεις να πορευτείς κάπως, μακάρι και το εύχομαι. Το αρχικό σου ποστ, πάνω στο οποίο σχολιάζουμε όλοι, δεν λέει κάτι τέτοιο. Δεν ζήτησες καν, συμβουλές και τρόπους αντίδρασης. Απλώς ανέφερες ένα αδιάφορο ως προς την έκβαση περιστατικό, για να μας μαυρίσεις την ψυχή, λες και δεν βλέπουμε και ακούμε τόσα καθημερινά.

Θα περιμένω λοιπόν με χαρά και απίστευτη θετικότητα, να μας ποστάρεις την ευτυχή συνέχεια, της υπόθεσης :)
Χίλια συγνώμη αν δεν εκφραστικα σωστα αλλα ακριβώς επειδή ήθελα συμβουλές το ποσταρα αλλιως θα το κρατουσα για μενα...οτι θα δρασω είναι το μόνο σίγουρο δεν νοείται να αφησω ενα πλάσμα να τυρρανιεται..ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Στη χώρα που μεγάλωσα εγω ποτε δεν ειδα τέτοιες περιπτώσεις και τα ζωάκια ηταν τοσο προστατευμενα που ουτε να του φωναξουν δημοσια δεν μπορουσαν..εδω απο τη μερα που ηρθα καθημερινα βοηθαω αδεσποτα που αδικαιολογητα βρίσκονται στους δρόμους..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενας άνθρωπος που μαραζώνει για το ζώο του, φαίνεται. Από τα λόγια, το βλέμμα, την φροντίδα στην τελική. Δεν το παρατάει στο πεζοδρόμιο, σαν να είναι σκουπίδι, να πορευτεί κατά πως μπορεί.
Και πώς το κρίνεις αυτό; Από ένα ποστ στο φόρουμ; Εγώ δεν ξέρω πώς νιώθει η κυρία. Μπορεί να νομίζει πως κάνει καλό στο σκύλο να το βγάζει λίγο έξω στο πεζοδρόμιο να "πάρει αέρα". Τόσα ξέρει, τόσα κάνει. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τίποτα για εκείνη από ένα ποστ στο φόρουμ που το έγραψε άλλο άτομο που απλά περνούσε από κει και είδε την όλη κατάσταση από δική του οπτική γονία. Πριν μερικούς μήνες που ο Κούκης κούτσαινε αρκετά μετά την έγχείρηση και τον περπατούσα γιατί πρέπει να περπατάει, έχω δεχτεί τόσα σχόλια από το "ξέρεις ότι κουτσαίνει;" μέχρι "γιατί το τυραννάς το σκυλί αφού το βλέπεις ότι δεν μπορεί να περπατάει".

Μερικές φορές αν δεν ξέρουμε ας ρωτάμε και αν μπορούμε να βοηθήσουμε ας βοηθήσουμε χωρίς όμως να κρίνουμε γιατί καμιά φορά δεν ξέρεις τι περνάει ο άλλος.
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
46
Καβαλα
Εσύ όμως @Berna ,αν κάποιος σου '"χωνόταν" άσχημα, θα μπορούσες να τον βάλεις στην θέση του, γιατί είχες ήδη κάνει ότι έπρεπε για τον σκύλο σου.Δεν θα έμενες στο όταν και στο αν.
Το όλο θέμα πιστεύω πως έχει να κάνει με την προσέγγιση, για να έχουμε την ευτυχέστερη κατάληξη για όλους.Η αστυνομία και οι καταγγελίες δεν είναι νομίζω το ιδανικό, εκτός από περιπτώσεις κακοποίησης, που όχι μόνο την αστυνομία καλείς, αλλά όσους μπορείς να σκεφτείς εκείνη την στιγμή!Εκεί ναι!Επιβάλλεται η διαπόμπευση!Και η άμεση απομάκρυνση του σκύλου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Και πώς το κρίνεις αυτό; Από ένα ποστ στο φόρουμ;
Αυτό δεν κάνουμε για όλα τα θέματα που ανοίγονται; :)
Τι ενναλλακτικό προτείνεις; Ρεπορτάζ; :p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οχι, οχι, προτείνω να προσπαθήσουμε να μην κρίνουμε!

Filefi, εγώ έκανα ότι έπρεπε για το σκύλο μου γιατί είχα τη δυνατότητα! Αν δεν την είχα όμως; Αν τρωγόμουν και ερχόταν κάποιος και μου χωνόταν άσχημα ενώ ήδη νιώθω άσχημα που δεν μπορώ να κάνω κάτι; Δεν είναι όλα ασπρόμαυρα, δεν ξέρεις τον άλλον και τι τραβάει.. αυτό θέλω να πω. Οκ, θα μου πείτε, δεν αποκτάς σκύλο αν δεν έχεις την οικονομική άνεση... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσα μπορούν να συμβούν σε 10 χρόνια, ούτε σε μερικούς μήνες...
 
  • Like
Reactions: LaCat and vaggelo


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Νομίζω πως αυτό που θέλει να πει η @mareco εν συντομία είναι το εξής:

Όταν βλέπουμε τέτοιο περιστατικό, οκ στενοχωριόμαστε και αξιολογούμε την κατάσταση:

1. Αποφασίζουμε ότι δεν ασχολούμαστε για λόγους οικονομικούς, χρόνου, ψυχικούς κλπ.

2. Αποφασίζουμε να πράξουμε είτε καλώντας αστυνομίες, φιλοζωικές είτε να συνενοηθούμε/συνετίσουμε/βοηθήσουμε τον ιδιοκτήτη, να ρωτήσουμε μήπως βρούμε φτηνό γιατρό κλπ.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν χρειάζεται να ενημερώσουμε άλλους για ακαδημαϊκούς λόγους, παρά μόνο αυτούς τους ανθρώπους, που θεωρούμε ότι μπορούν να συμβάλλουν ενεργά και πρακτικά στην όποια "διάσωση".

Για παράδειγμα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να βλέπουμε στο fb μια αγγελία για σκύλο που χρήζει οικονομικής βοήθειας/περίθαλψης/φιλοξενίας και να γράφουμε από κάτω: "τι κρίμα", "cry", "λυπάμαι", "ψυχούλα" και άλλα τέτοια άχρηστα γλυκανάλατα. Είναι ανούσιο, δεν προσφέρει και είναι υποκριτικό. Όποιος παραγματικά λυπάται και δεν το αντέχει η ψυχή του να το βλέπει ας πράξει.

(σιγά τη συντομία...)
 


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
46
Καβαλα
@Berna στην ουσία συμφωνούμε!Οπως συμφωνώ μερικώς και με την mareco.Αυτό ακριβώς ήθελα να πω.Υπάρχουν ανθρωποι και άνθρωποι, καταστάσεις και καταστάσεις.Δεν είναι όλα ασπρόμαυρα, όπως σωστά λες, απλά στο "γκρι" δεν θεωρώ ενδεδειγμένη κίνηση την κλήση της αστυνομίας και την καταγγελία.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νομίζω πως αυτό που θέλει να πει η @mareco εν συντομία είναι το εξής:

Όταν βλέπουμε τέτοιο περιστατικό, οκ στενοχωριόμαστε και αξιολογούμε την κατάσταση:

1. Αποφασίζουμε ότι δεν ασχολούμαστε για λόγους οικονομικούς, χρόνου, ψυχικούς κλπ.

2. Αποφασίζουμε να πράξουμε είτε καλώντας αστυνομίες, φιλοζωικές είτε να συνενοηθούμε/συνετίσουμε/βοηθήσουμε τον ιδιοκτήτη, να ρωτήσουμε μήπως βρούμε φτηνό γιατρό κλπ.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν χρειάζεται να ενημερώσουμε άλλους για ακαδημαϊκούς λόγους, παρά μόνο αυτούς τους ανθρώπους, που θεωρούμε ότι μπορούν να συμβάλλουν ενεργά και πρακτικά στην όποια "διάσωση".

Για παράδειγμα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να βλέπουμε στο fb μια αγγελία για σκύλο που χρήζει οικονομικής βοήθειας/περίθαλψης/φιλοξενίας και να γράφουμε από κάτω: "τι κρίμα", "cry", "λυπάμαι", "ψυχούλα" και άλλα τέτοια άχρηστα γλυκανάλατα. Είναι ανούσιο, δεν προσφέρει και είναι υποκριτικό. Όποιος παραγματικά λυπάται και δεν το αντέχει η ψυχή του να το βλέπει ας πράξει.

(σιγά τη συντομία...)
Μερικές φορές νιώθουμε άσχημα και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε πώς να πράξουμε... Ειδικά που η Kango πρόσφατα απόκτησε σκύλο και μόλις μπήκε στον κόσμο των σκυλάδων... Μερικές φορές χρειαζόμαστε κάποια συμβουλή. Μερικές φορές απλά να πούμε πώς νιώθουμε (ή να το γράψουμε) σε κάποιους που πιστεύουμε πως θα μας καταλάβουν. Δεν είναι υποκριτικό, δεν είναι ανούσιο. Είναι ψυχολογικό.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Μερικές φορές νιώθουμε άσχημα και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε πώς να πράξουμε... Ειδικά που η Kango πρόσφατα απόκτησε σκύλο και μόλις μπήκε στον κόσμο των σκυλάδων... Μερικές φορές χρειαζόμαστε κάποια συμβουλή. Μερικές φορές απλά να πούμε πώς νιώθουμε (ή να το γράψουμε) σε κάποιους που πιστεύουμε πως θα μας καταλάβουν. Δεν είναι υποκριτικό, δεν είναι ανούσιο. Είναι ψυχολογικό.
Μεχρι πριν λιγο καιρο δεν μπορουσα να αποκτησω δικο μου σκυλακι διοτι ημουν σε ενα χώρο εργασίας οπου καθημερινα έπρεπε να φροντιζω τα πολλα αδεσποτα που πετουσαν κάθε καλοκαίρι καποιοι ανεγκεφαλοι..δεν είμαι πλέον στην εργασία αυτη αλλα φροντιζω δυο φορές τη βδομάδα να πηγαινω αν και μακρια για να τα ταιζω και να δω αν χρειάζονται οτιδηποτε σε συνεργασία με κάποιους αλλους φιλους...τωρα εχω τον χιουι είναι μικρος και με περιοριζει λιγο γιατί τον φροντιζω μονη μου..θα κανω οτι μπορω και για τον πονεμενο φιλο και εύχομαι οα να πανε καλα... Ευχαριστω για την ανταπόκριση σας...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@Kanga θα σου πω το εξής εντελώς συμβουλευτικά ως τρίτη παρατηρήτρια:
Ασε την γειτονιά στην απέξω. Μπορει να επιδεινωθούν τα πράγματα και επί του παρόντος η οποια οικονομική δυσπραγια της ιδιοκτητριας του σκύλου δεν ειναι να γίνει βορά σε σχόλια ή χλεύη γειτόνων. Δεν είναι όλοι οι γειτονες φιλεύσπλαχνοι και το ότι κάποιος αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα πρέπει να το διαχειριζόμαστε ιδιαίτερα προσεκτικά. Πιάσε την ιδιοκτητρια κάποια στιγμή, με ευγένεια και διακριτικότητα. Ρώτησε την τι έχει ο σκυλος, πόσο καιρό το έχει, τι θεραπείας χρήζει και πολύ προσεκτικά εξήγησε της στο τελος της συζήτησης ότι είσαι διατεθειμένη να προσπαθήσεις να την βοηθήσεις γιατί πέρα απο το ηθικό και βάσει νόμου οφείλει να παρέχει την πρέπουσα κτηνιατρικη περίθαλψη στο σκυλί της.

Αφου λοιπόν λέμε την άποψη μας.... εμένα το ότι βγάζει το σκυλί έστω και να πάρει λίγο αέρα δεν μου δείχνει άνθρωπο αδιάφορο. Με άγνοια ναι, ανενημέρωτο ναι, αλλά αδιάφορο? όχι. Αν ήταν αδιάφορη θα το είχε παρατημένο κάπου, μες τα κοπρανα και τα ουρα του... τα ξέρουμε, τα έχουμε δει πολλές φορες. Η αφαίρεση του σκύλου θα ήταν λύση μονο στην περίπτωση που η ιδιοκτητρια ήταν φουλ αδιάφορη. Οπότε μην "ζητάμε" να αφαιρεθεί ένα πλάσμα επειδή η κηδεμόνας είναι σε ανέχεια για λόγους που δεν γνωρίζουμε κλπ. Η αφαίρεση είναι λύση ανάγκης...όταν κάθε τι άλλο έχει ήδη αποτύχει.
Ακόμα και η αστυνομία που λέτε να κληθεί...συστάσεις θα κάνει και μόνο κατόπιν μη συμμόρφωσης θα ζητήσει από εισαγγελέα την κατάσχεση του σκύλου.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
@Kanga θα σου πω το εξής εντελώς συμβουλευτικά ως τρίτη παρατηρήτρια:
Ασε την γειτονιά στην απέξω. Μπορει να επιδεινωθούν τα πράγματα και επί του παρόντος η οποια οικονομική δυσπραγια της ιδιοκτητριας του σκύλου δεν ειναι να γίνει βορά σε σχόλια ή χλεύη γειτόνων. Δεν είναι όλοι οι γειτονες φιλεύσπλαχνοι και το ότι κάποιος αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα πρέπει να το διαχειριζόμαστε ιδιαίτερα προσεκτικά. Πιάσε την ιδιοκτητρια κάποια στιγμή, με ευγένεια και διακριτικότητα. Ρώτησε την τι έχει ο σκυλος, πόσο καιρό το έχει, τι θεραπείας χρήζει και πολύ προσεκτικά εξήγησε της στο τελος της συζήτησης ότι είσαι διατεθειμένη να προσπαθήσεις να την βοηθήσεις γιατί πέρα απο το ηθικό και βάσει νόμου οφείλει να παρέχει την πρέπουσα κτηνιατρικη περίθαλψη στο σκυλί της.

Αφου λοιπόν λέμε την άποψη μας.... εμένα το ότι βγάζει το σκυλί έστω και να πάρει λίγο αέρα δεν μου δείχνει άνθρωπο αδιάφορο. Με άγνοια ναι, ανενημέρωτο ναι, αλλά αδιάφορο? όχι. Αν ήταν αδιάφορη θα το είχε παρατημένο κάπου, μες τα κοπρανα και τα ουρα του... τα ξέρουμε, τα έχουμε δει πολλές φορες. Η αφαίρεση του σκύλου θα ήταν λύση μονο στην περίπτωση που η ιδιοκτητρια ήταν φουλ αδιάφορη. Οπότε μην "ζητάμε" να αφαιρεθεί ένα πλάσμα επειδή η κηδεμόνας είναι σε ανέχεια για λόγους που δεν γνωρίζουμε κλπ. Η αφαίρεση είναι λύση ανάγκης...όταν κάθε τι άλλο έχει ήδη αποτύχει.
Ακόμα και η αστυνομία που λέτε να κληθεί...συστάσεις θα κάνει και μόνο κατόπιν μη συμμόρφωσης θα ζητήσει από εισαγγελέα την κατάσχεση του σκύλου.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον τρόπο που έγραψες την απάντηση σου...το απόγευμα θα μαθω ακριβώς που μένει και θα δω τι μπορούμε να κάνουμε...και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Μετά από πολλες μερες που την έψαχνα πληροφορηθηκα ότι η κυρία μαζι με το σκυλο φύγανε για Δράμα με σκοπό την περιθαλψη του σκύλου απο γνωστό της...δεν μπορω να αμφισβητησω τίποτα διότι δεν γνωρίζω...παντως με μεγαλη ικανοποιήσει και χαρά καταφερα να μαζεψω ενα πόσο και αυτο θα την περιμενει. Με μεγάλη αγωνία θα περιμένω νεότερα.
 
  • Like
Reactions: spyv




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3