Αυτιά κουταβιού Αμερικάνικου Ακίτα


akitasad

New Member
27 Ιανουαρίου 2017
4
9
34
Παιδιά, ήδη μετά από τις προσπάθειες που έχουμε όλοι κάνει, οι πωλήσεις ζώων από πετσοπ εχουν περιοριστεί σημαντικά. Δυστυχώς υπάρχει ένα νέο είδος υπανθρώπου ο "homo anepageltus koutavemporus" το οποίο ευδοκιμεί σε όλες τις μορφές, BYB, "εκτροφέας", εμποράκος κ.ο.κ.
 
Last edited:


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Παιδιά, ήδη μετά από όλες τις προσπάθειες που έχουμε όλοι κάνει, οι πωλήσεις ζώων από πετσοπ εχουν περιοριστεί σημαντικά. Δυστυχώς υπάρχει ένα νέο είδος υπανθρώπου ο "homo anepageltus koutavemporus" το οποίο ευδοκιμεί σε όλες τις μορφές, BYB, "εκτροφέας", εμποράκος κ.ο.κ.
Σωστός!!!
Φίλε έχεις p.m !! ;)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Τρικυμία εν κρανίο...

Άνοιξα την σελίδα του φβ (με κολάστε) και ειδα τα εξής:

1)Όπου βρεθεί και όπου σταθεί φωνάζει οτι ειναι νόμιμος.

2) οτι δεν κανει εμπόριο και οτι ειναι ολα δικιάς του παραγωγής.

3) οτι διαθέτει πολυ καλές εγκαταστάσεις ελάτε να το διαπιστώσετε

4) οτι δεν ειναι συμβεβλημένος με τον ΚΟΕ και δεν ασχολείται με
εκθεσεις.

Με την δίκη μου ματιά εγω λεω:

Πως ο τύπος ειναι και πολυ ντεκλαρέ. Σαν καινούριος με μαγαζί γνωριζει πολυ καλα τις κακοτοπιές και εχει σηγουρα νομικός καλυμμένα τα νότα του. Το αν δεν ειςαι στο ΚΟΕ δεν σε κανει
αυτόματα παράνομο. Και το κουταβεμποριο δεν ειναι παράνομο
αν εχεις άδεια και αν το κανει στο μέλλον (γιατι ειναι μπιζανα με μέλλον) δεν θα εχει προβλημα να το δηλώσει.

Οι χώροι του με την δίκη μου μάτια ειναι πολυ καλοί και κατα την
άποψη μου ξεπερνουν τον μέσο επίσημο έλληνα εκτροφέα.
500 τμ στεγασμένοι και 1000 προαύλιο για 10 πολυ μικρόσωμες
και τρεις μεσαίες. Μην ξεχνάμε 30 τσιαουα 1 CAO.
Καποιος έγραψε οτι ουτε καν σελίδα εχει παρά μονο φβ. Πολλοί
επίσημοι εκτροφείς δεν εχουν σελίδα παρά μονο φβ και πόλοι απο
αυτους στο κουμπί "το εκτροφειο μας" (αυτο που κοιτάζω εγω παντα
πρωτο) εχουν κενό ή "προσεχώς" σαν εκείνο το συνεμά στο
Βαρδάρη που γράφει τα τελευτεα 35 χρονια "ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΝ"

Το κατηγορήσατε για παπιμιλά. Πεστε μου πιος ειναι ο ορισμός
του παπιμιλά για να σας πω. Παπιμιλας ειναι αυτος που παράγει
κουταβια κατω απο τρισάθλιες συνθήκες.
Και τα 21€ το πεντιγκρι ειναι σχεδόν το 10% της τιμής πώλησης
οταν πουλάς 200 ως 300€. Για να μην μιλήσουμε για το κόστος
των εκθέσεων που ξεφεύγει παρά πολυ σε αυτές τις τιμες.
Αν τα μισά ειναι κέρδος χαλάλι του νόμιμος παραγωγός ειναι με καθοτοποιημενη μοναδα το δικαιούται. Ολοι οι παραγωγοί το
δικαιούνται ανεξάρτητος αντικειμένου άσχετα αν δεν το πετυχαίνουν
Και byb ειναι αυτος που δεν εχει άδεια. Ο συγκεκριμένος εκτρέφει
στην μροστα αυλή νόμιμα.

Το οτι δηλώνει οτι ειναι καθαρόαιμα; Επάγγελματικό τρικ οπως
κανουν ολοι οι επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους. Αν θέλετε το
τι ειναι καθαρόαιμο για τον καθένα ειναι διαφορετικό.
Αυτο ειναι και εκείνο δεν ειναι.

Σε ολα τα παραπανω δεν κανω κουβεντα για ηθική. Ειναι στην κρίση
του καθενός να το κρίνει οπως νομίζει. Αν καποιος νομίζει οτι
το να μην ειςαι γραμμένος στον ΚΟΕ να μην δινεις "χαρτια"
και να μην πηγενεις σε εκθεσεις ειναι ανήθικο με για του με χαρα
του. Για μένα δεν ειναι ανήθικο.
Ανήθικο για μένα θα ηταν αν υπάρχει κατι στραβό στις συνθήκες
διαβίωσης και υγείας των σκυλων. Αν εχει διαπιστώσει κατι
καποιος ας μας τι πει εδω θα είμαι για να τον θάψω.

Γιατι τους είδαμε και τους άλλους τους επισήμους τόσα χρονια.
Με τα πέτσινα βραβεια τα υπερτιπικά τις κατεστραμμένες φιλες
και τα πέτσινα χαρτια στους Κουασιμόνδους και χίλιες δυο αλλες
ματσακονιές. Σε αυτο κομάτι θα μπορούσα να πω οτι ειναι
ανήθικος οσο και οι άλλοι.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τα στραβά των όποιων συνθηκών, δεν τα βλέπεις ποτέ, στις σελίδες του ιντερνετ. Εκεί, αστράφτουν όλα. Σε όλους τους κλάδους. Σε όλα τα επαγγέλματα. Και βεβαίως το σημαντικό κομμάτι, είναι το ηθικό. Ψυχές εμπορεύεται. Οχι έπιπλα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Mηνυση μπορει να φαει αυτος που εχει ζευγαρωσει μποξερινα με κομενη ουρα:rolleyes:
Τι την έκανε την μποξερίνα με την κομμένη ουρά ; :ROFLMAO: Και να περιμένει μετα 2 μηνες, πολύ δεν ειναι;
Ειναι στρατηγική η θεση της ακριτικής γκατζολίας, μη ξεγελιέστε.
Τωρα στα των μηνυσεων... στο βρόντο. Η γυναίκα μεχρι και στα κτελ εβαζε κάποτε αγγελίες ανενόχλητη.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Τα στραβά των όποιων συνθηκών, δεν τα βλέπεις ποτέ, στις σελίδες του ιντερνετ. Εκεί, αστράφτουν όλα. Σε όλους τους κλάδους. Σε όλα τα επαγγέλματα. Και βεβαίως το σημαντικό κομμάτι, είναι το ηθικό. Ψυχές εμπορεύεται. Οχι έπιπλα.


Συμφωνώ... :D

Αλλα το δίνω επίτηδες τετοια έμφαση μπάς και αρχίσουμε να
ξεχωρίζουμε καποια πράγματα. Το εχω τονίσει πολλές φορές
επικεντρωθειτε στο ηθικό.
Αν δεν μάθουμε γιατι εμείς πουλήσαμε την ψυχή μας στο διάολο
δεν θα βρούμε άκρη για τα αλλα.



ΥΓ. ειπαμε ντε... δεν εμπορεύεται... παράγει
 
  • Like
Reactions: GRDANE and LaCat


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και ναι οι εγκαταστασεις καλες ειναι...με προϋποθέσεις. Προαυλίζονται τα ζώα; Καθαρίζονται;
Τωρα αν κάποιοι ειναι συναισθηματικοί κ θελουν ενας σκύλος να εχει κ κάποια ποιότητα ζωής κ να μην ζει σαν αγελάδα...πρόβλημά τους. (μας) :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: LaCat




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Παράγει...ακόμη χειρότερα!
Τι παράγει; Πατάτες; Ζωντανά πλάσματα! Γιατί; Ποιός ο σκοπός; Το κέρδος και μόνο.

Δεν εκτρέφει. Υποτίθεται η εκτροφή είναι κάτι ανώτερο. Και δεν χρειάζεται να το πιάσουμε πάλι το "από πίσω" της εκτροφής. Δεν διαφωνεί κανείς με κανέναν εδώ μέσα, επί αυτού, πόσο μάλλον εγώ, που πιστεύω ακράδαντα, οτι θα έπρεπε να τιμωρείται αυστηρότατα, και η παραμικρή αναπαραγωγή σκύλων.

Και τις πολυτερέστερες εγκαταστάσεις ever να έχει, η ανηθικότητα, θα τις χαρακτηρίζει πάντα. Για τη νομική κάλυψη του πράγματος, κράτα πισινές. Δύσκολα κάτι τέτοιοι έμποροι...sorry παραγωγοί, πιστεύουν ότι θα σταθεί ποτέ κανένας απέναντί τους. Πιθανόν όμως, αν έρθει ποτέ τέτοια ώρα, και πάλι, να βρουν τις άκρες τους.

Γι'αυτό, η ανηθικότητα είναι το βασικό μας "όπλο" κατά τους. Δεν μπορεί να κάνεις σημαία σου και σήμα κατατεθέν σου, την παραγωγή ζωών, με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος, και να μην υπάρχει αντίδραση.

* Η καθ'όλα νόμιμη παραγωγή σε τέτοια έκταση, όπως του παραγωγού του θέματος, κοστίζει. Πολύ. Πιστεύεις ότι πίσω από τις κλειστές του πόρτες, ισχύει το όσο γίνεται, ιδανικό; Μπααα ε; :(
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ισκ, το πεντιγκρί είναι το δέκα τις εκατό της τιμής του κοθταβιού. Δεν δηλώνει, κόβει από το κόστος. Δεν συμμετέχουν οι πρόγονοι σε εκθέσεις, πάλι για οικονομικούς λόγους. Πες αυτά να τα δεχτώ (που μου είναι αδύνατο αλλά πες πως γίνεται)

Το κόστος εξετάσεων στους γεννητορες, κληρονομικώς μεταδιδόμενων ασθενειών πόσο είναι; Δικαιολογειται να μην κάνεις εξετάσεις για ότι υπάρχει για χάρη μείωση του κόστους; Χωρίς πεντιγκρί, ακόμα κι αν εξετάσεις τους γεννητορες, πως μπορείς να τσεκάρεις την υγεία των προηγούμενων γενεών; Διότι οι ασθένειες (και λοιπά κληρονομούμενα χαρακτηριστικά) πολλές φορές πηδάνε γενιές. Μέχρι εφτά γενιές πίσω είχαμε μάθει στην βιολογία, στο σχολείο, κάποτε.

Ένας ακόμα λόγος που η έκδοση πεντιγκρί είναι ένα καλό πράγμα, είναι ότι για την έκδοσή του, η σκύλα χρειάζεται να μην έχει κάνει συνεχόμενες γέννες αλλά να έχει ξεκουραστεί ο οργανισμός της. Ποιος, έστω και τυπικός, ελεγκτικός μηχανισμός υπάρχει στον αριθμό γεννών που θα κάνει η κάθε σκύλα όταν δεν εκδίδονται πεντιγκρί; Διότι ανήθικος είναι όποιος βάζει τη σκύλα να ζευγαρώσει απανωτά στους οίστρους της, είτε δεν εγγράφει καμία γέννα στον κοε είτε εγγραφοντας μόνο τις μισές...


Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει ορισμός για το τι είναι καθαρόαιμο και τι όχι. Δεν στηρίζεται στο τι θεωρεί ο καθένας αλλά τι είναι. Μην παρασυρόμαστε από την νοοτροπία μιας χώρας που είσαι ότι δηλώσεις. Αντιστοίχως τα πάντα αλλάζουν ορισμό ανάλογα με την προσωπική θεώρηση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ετσι μπράβο ασε τις καταγγελίες και επικεντροσου στην ηθική
Πάντα το επίκεντρό μου, είναι η ηθική. Το πως και το αν, εγώ προσωπικά, την προασπίζομαι, είναι εντελώς δικό μου θέμα. Δεν μπορείς να μου λες τι να κάνω, ή τι να μην κάνω. Οπως δεν λέω εγώ, ποτέ, σε κανέναν υπέρμαχο όμως, της ευζωίας των σκύλων. Και όχι μόνο. Ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί και θέλει. Οτι κι αν είναι αυτό. Το να παρακολουθείς απλά και σιωπηλά, κουνώντας το κεφάλι [και το δάχτυλο] - όχι εσύ προσωπικά- δεν βοήθησε ποτέ πουθενά.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
Πάντα το επίκεντρό μου, είναι η ηθική. Το πως και το αν, εγώ προσωπικά, την προασπίζομαι, είναι εντελώς δικό μου θέμα. Δεν μπορείς να μου λες τι να κάνω, ή τι να μην κάνω. Οπως δεν λέω εγώ, ποτέ, σε κανέναν υπέρμαχο όμως, της ευζωίας των σκύλων. Και όχι μόνο. Ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί και θέλει. Οτι κι αν είναι αυτό. Το να παρακολουθείς απλά και σιωπηλά, κουνώντας το κεφάλι [και το δάχτυλο] - όχι εσύ προσωπικά- δεν βοήθησε ποτέ πουθενά.
"Το εκτροφείο σκύλων δεν εκτρέφει εκθεσιακά σκυλιά και δεν συμμετέχει στον όμιλο Κ.Ο.Ε (Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδας). Σύμφωνα με την άδεια λειτουργίας, το εκτροφείο HomeDogs.gr δεν υποχρεούται να συμμετέχει στον Κ.Ο.Ε, έτσι ώστε η τιμή των σκυλιών μας να είναι πολύ χαμηλότερη"

για την εσκεμμένη παραπληροφόρηση δεν είπες τίποτα.
όσο για την "καθαροαιμια",υπάρχουν και τα pedigree.όχι ότι δεν γίνονται λαμογιές απλά να μην δημιουργούμε ασάφειες.εσύ θα έπαιρνες σκυλί από αυτόν?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εμενα αυτη την αδεια λειτουργιας και να μου την τριψουν στην μουρη δεν θα την καταλαβω! Και αν ισχυει οντως νομικα κατι τετοιο ειναι σαν να λενε βγαλτε αδεια παρτε σκυλια κ βαλτε τα να γεννανε ανα εξαμηνο. Δηλαδη αληθεια τωρα; ετσι χωρις ελεγχο; και πατατες να εχεις παλι ετσι δεν τις πουλας. Εννοειται οτι κ πολλοι "εκτροφεις" κανουν αισχη αλλα τι θα κανω θα συγκρινω τα κακα με τα χειροτερα; δεν ψηνομαι. Αυτος τωρα λοιπον ειναι σαν να εχει πολλα μιξ μπριντ τα οποια αναπαραγει και πουλαει.το θεμα ειναι ισως οτι ο κοσμος δεν γινεται να καταλαβει τι ειναι ρατσα αν δεν ενημερωθει. Μηπως αρχιζουν ολα απο εκει; τωρα για ηθικη τι να πουμε. Οποιος πιστευει ετσι απλα οτι του σερβιρουν ή ειναι χαζος ή απλα θελει να πιστεψει αυτο που ακουει γιατι ειναι πιο βολικο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
για την εσκεμμένη παραπληροφόρηση δεν είπες τίποτα.
όσο για την "καθαροαιμια",υπάρχουν και τα pedigree.όχι ότι δεν γίνονται λαμογιές απλά να μην δημιουργούμε ασάφειες.εσύ θα έπαιρνες σκυλί από αυτόν?
Εσύ τώρα, είσαι σ'αυτό το φόρουμ εδώ μέσα, 3 χρόνια;;;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ετσι μπράβο ασε τις καταγγελίες και επικεντροσου στην ηθική
Η ηθικη ομως δεν ειναι κοινη σε ολους. Και γω συμφωνω απολυτως οτι εκει ειναι το θεμα. Και οχι στο ποσο γυριστη ειναι η ουρα και ορθιο το αυτι. Και ολα τα σκυλια μπορει να αρρωστησουν.
 






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ένας ακόμα λόγος που η έκδοση πεντιγκρί είναι ένα καλό πράγμα, είναι ότι για την έκδοσή του, η σκύλα χρειάζεται να μην έχει κάνει συνεχόμενες γέννες αλλά να έχει ξεκουραστεί ο οργανισμός της. Ποιος, έστω και τυπικός, ελεγκτικός μηχανισμός υπάρχει στον αριθμό γεννών που θα κάνει η κάθε σκύλα όταν δεν εκδίδονται πεντιγκρί; Διότι ανήθικος είναι όποιος βάζει τη σκύλα να ζευγαρώσει απανωτά στους οίστρους της, είτε δεν εγγράφει καμία γέννα στον κοε είτε εγγραφοντας μόνο τις μισές...
Πάντως και κουτάβι χωρίς pedigree να αγοράσεις πάλι δεν επιτρέπεται ο σκύλος να γεννάει κάθε έξι μήνες.

Το άρθρο 6 παρ. 1 του Ν 4039/2012 προβλέπει:
"Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται
πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο
και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό.
Επίσης απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το 9ο έτος της ηλικίας του ζώου.
"

Και το παραπάνω είναι δεσμευτικό για όλους όσους (εντός ή εκτός ΚΟΕ) εκτρέφουν και εμπορεύονται σκύλους.
Για το ποιος θα τα ελέγχει, ο νόμος έχει προβλέψεις για το πως θα εφαρμόζεται ότι ορίζει.

Το κατά πόσο υφίσταται έλεγχος είναι άλλο θέμα. :(
Και εγώ πχ μπορεί να κυκλοφορώ με το σκύλο μου χωρίς λουρί. Εφόσον το σχετικό πρόστιμο δεν επιβάλλεται σημαίνει ότι ακυρώνεται η πρόβλεψη του νόμου και δεν είμαι παράνομη;

Η ύπαρξη pedigree δε σώζει αυτόματα την κατάσταση.
Και στον ΚΟΕ θα μπορούσαν να δηλωθούν συνεχόμενες γέννες της ίδια σκύλας με διαφορετικά pedigree (άλλων θηλυκών που θα τα είχαν κρατήσει ή έχοντας δηλώσει παραπάνω θηλυκά κουτάβια σε προηγούμενη γέννα).

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει ορισμός για το τι είναι καθαρόαιμο και τι όχι. Δεν στηρίζεται στο τι θεωρεί ο καθένας αλλά τι είναι. Μην παρασυρόμαστε από την νοοτροπία μιας χώρας που είσαι ότι δηλώσεις. Αντιστοίχως τα πάντα αλλάζουν ορισμό ανάλογα με την προσωπική θεώρηση.
Στην επόμενη παράγραφο του άρθρου 6 ο 4039 προβλέπει:
"Δεν επιτρέπεται να επιλέγονται για αναπαραγωγή ζώα συντροφιάς, που τα ανατομικά και φυσιολογικά χαρακτηριστικά ή τα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς τους μπορεί, ανάλογα με το είδος και τη φυλή, να αποδειχθούν βλαβερά για την υγεία και ευζωία του θηλυκού αναπαραγωγικού ζώου συντροφιάς και των απογόνων του."

Πέραν της πρόβλεψης που είναι πολύ σημαντική για τις προϋποθέσεις αναπαραγωγής, ο νόμος μιλάει για φυλή.
Και τη φυλή δεν την εξαρτά από το pedigree.
Και δεν είναι ότι δεν το κάνει επειδή εδώ μιλάει για άλλο θέμα, την αναπαραγωγή.

Αν ίσχυε ότι φυλή=pedigree θα το είχε πει στο άρθρο 1 που δίνει τους ορισμούς.
Και ούτε είναι ότι εκεί... το ξέχασε ή το θεώρησε αυτονόητο και το παρέλειψε.
Όπου ήθελε να βάλει συγκεκριμένες προϋποθέσεις για αυτό που περιγράφει το έκανε -πχ παρότι κανείς δε θα θεωρούσε κατοκίδιο κάποιου τον λύκο που έχει στο σπίτι του, στον ορισμό του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς δεν παραλείπει να αναφέρει ρητά ότι πρόκειται για "μη άγριο" ζώο.

Και επειδή έγινε σύγκριση της Ελλάδας με τις υπόλοιπες χώρες:
Το διαβατήριο είναι ένα έγγραφο που χρησιμοποιείται διακρατικά και για να είναι αποδεκτό από τα υπόλοιπα κράτη δεν μπορούμε να κάνουμε "τα δικά μας".
Εξ όσων γνωρίζω είναι κοινά στην Ευρωπαϊκή Ένωση -υπόδειγμα του υπάρχει στο παράρτημα του Ν 4039/2012, σελ. 17 στο pdf του ΦΕΚ από το Εθνικό Τυπογραφείο.

Στην περιγραφή του σκύλου υπάρχει πεδίο προς συμπλήρωση που αναφέρει "φυλή".
Δίπλα ή από κάτω δεν υπάρχει ένα ακόμα σημείο που να σημειώνεται ο αριθμός ΒΕΚ, pedigree.
Περίεργο δεν θα ήταν η Ελλάδα του "είσαι ότι δηλώσεις" να επέβαλλε τη θέση της αυτή στα υπόλοιπα κράτη μέλη που (υποτίθεται ότι) πιστεύουν ότι χωρίς pedigree ο σκύλος είναι ημίαιμος;
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ναι ειναι και αυτές οι εξετασεις που λέει η Orilis.

Για μένα οι εξετασεις εχουν καταντήσει ο φερετζές του εκτροφέα.

Τα είδαμε και αυτα και τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές. Εδω υπάρχουν φυλές που πρεπει να σταματήσουν να εκτρέφονται.
Βλέπεις ενα σκυλο και χωρις να του κανεις καμία εξέταση λες
"μα γιατι!!!" και αυτος πέρνει πχ ελεύθερος δυσπλασίας. Και πόσες ειναι οι υποχρεωτικές για καθε φυλη και πόσες θα έπρεπε να ηταν; Και πιο ειναι το αποτέλεσα αυτών των εξετάσεων; Και σε αυτο απο τις συζητήσεις μας προκύπτει οτι ειναι μηδαμινό οχι ομως οτι δεν ειναι μια καλη αρχη.
Και μην ξεχνάμε οτι η εκτροφή ειναι ψώρα, τζόγος (χόμπι το λέτε εσείς) και ο ψωριάρης δύσκολα θα το βαλει κατω θα συνεχίσει να τζογάρει εχει παίξει εχει χάσει εχει κανει πατάτα θα προσπαθήσει να την κρύψει.

Δεν λεω τα τελευταία χρονια εχουν μπει στην εκτροφή άνθρωποι
μορφωμένοι με καλη θέληση που διάβασαν ασχολήθηκαν σοβαρά
αλλα τους πρόλαβε η κρίση και αναγκαστικά ή σταμάτησαν ή πέσαν
πολλοί απο αυτους στην λουμπα. ΟΧΙ ΟΛΟΙ

Είμαι απο αυτους που δεν θελουν να βλέπουν τα προβληματα του σκυλου ξεκομμένα απο τα υπόλοιπα προβληματα που βασανίζουν
την κοινωνία. Θεωρω οτι πολλα απο αυτα θα λύνονταν αν βρισκόταν λυση και στα υπόλοιπα προβληματα που μας βασανίζουν. Θα μπεναν δηλαδη στον αυτόματο. Αυτα ομως δεν ειναι του παρόντος φορουμ.

Τι κανεις για να αλλαξει ο νόμος τους σκυλεμπορίου; Εδω δεν κανεις
τιποτα για αυτα που βασανίζουν εσένα. Απάθεια. Μαλθακότητα.
Περιμένουμε το ρολόι εκείνων των Νομπελιστων να χτυπήσει μεσάνυχτα. Αντιμετωπίζουμε την κρίση ως καιρικό φενόμενο. "Τι κακό ειναι αυτο που μας βρήκε" και αλλα τετοια. Μου θημιζει εκείνον τον ιερέα που φώναζε απο του βήματος: "υπάρχουν ανθρώποι που πεινάνε, υπάρχουν άνθρωποι που διψάνε" και βούρκωνε απο κατω το ποιμνιο αλλα ποτε δεν ελεγε γιατι πεινάνε και γιατι διψάνε και πιος φταίει. Το κακό τους ριζικό;

Εγω θα ρισκάρω και μια προταση.

Εντάξει τα κόκαλα μας μαλακώσαν παραπέμπουμε την επανάσταση
στις καλένδες και δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον νόμο
αγοροπωλησίας κουταβιών. Γιατι δεν δινουμε αυτο το κομάτι στο
ποιο υγιές τμήμα της υπόθεσης σκυλος... στους εκτροφείς;
Γιατι το αφήνουμε στον καθε τυχάρπαστο σκυλέμπορα "πουλιατζή"
που τους λεω εγω; Ο νόμος υπάρχει αν δεν κανω λάθος. Βγαζει
άδεια ο εκτροφέας και πέρνει και μια έγκριση απο τον ΚΟΕ για
εμπορευτεί μονο την φυλη ή τις φυλές που εκτρέφει απο άλλους
επισήμους εκτροφείς και τίποτε αλλο.
Ποιος ειναι πιο ειδικός να σου προτείνει μια λυση οταν δεν μπορει
να σε εξυπηρετήσει; Να σε οδηγήσει κάπου πιο σωστά, ο εκτροφέας
ή ο πετσοπάς.
Ειναι καλητερα να τρέχει καποιος στα εκτροφεία της Βουλγαρίας,
της Ρουμανίας της Γερμανίας μέσο Ίντερνετ που δεν ξέρει την τυφλά
του με κυνδινο να την πατησει χοντρά;

Βεβεα αυτο μπορει να δημιουργήσει καποια προβληματα με κυριότερο να τους "χαλάσει". Αλλα αν ειναι τόσο επιρρεπής και χαλάνε εύκολα δεν θα ειναι και στην ιδια τους την εκτροφή;




ΥΓ. @admin αν θέλεις κόψε απο κάπου το θεμα και κανε αλλο