Αυτοσχέδια "σκυλόσπιτα"


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
μπράβο και από μένα παιδιά. εκτός από τυροπιτάκια και τα σχετικά, δεν είδα ούτε κοψίδια, ούτε κρασί ούτε τα σχετικά.....:):)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μπραβο σας παιδια! :) Φανταζομαι οτι εκτος απο την κουραση βγαλατε και αρκετο χαβαλε απο την μαζωξη οποτε περασατε καλα! ;)

Ελπιζω πραγματικα να το δουν καλοπροαιρετα κι οσοι ειναι της περιοχης. ;-)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
μεχρι στιγμης τα σπιτακια ειναι ακομα εκει! :) Το ενα σιγουρα δεν θα ενοχλησει, για το
δευτερο θα δουμε. . . . Τα σκυλια ειναι αφαντα και εχω αρχισει λιγο να ανησυχω. . .
Και παλι σας ευχαριστω ολους! :)

Ζουζουνε ειχα και κατι κρουασανακια αλλα τα προσπερασες! :p
 










Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Καιρό τώρα ήθελα να δείξω εδώ πώς μερικοί υπέροχοι άνθρωποι με πάρα πολύ εύκολα υλικά που βρίσκεις παντού και λίγο ταλέντο στις κατασκευές έφτιαξαν ένα υπέροχο σπίτι για να ξεχειμωνιάσει η αγαπημένη γεροπαράξενη της γειτονιάς. Ξεκίνησαν με ένα απλό χαρτόκουτο και με τον καιρό βρίσκαν τρόπους να το ενισχύσουν και αφού η πρώτη προσπάθεια της κατασκευής άρχισε σιγά σιγά να.. γέρνει και να μπάζει, και μαθαίνοντας από την εμπειρία των τελευταίων μηνών και όλους τους πιθανούς καιρούς, πριν λίγες μέρες γκρέμισαν το πρώτο σπίτι και έφτιαξαν ένα ανακαινισμένο παλατάκι για την Κανέλα της καρδιάς μας.







Να πω ότι οι άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι για αυτή την κατασκευή έχουν πάρει με πολύ κόπο άδεια από την αντιδημαρχία πρασίνου για το σκυλόσπιτο (αλλιώς θέλανε να της το γκρεμίσουν), τουλάχιστον για το φετινό χειμώνα (ή τέλος πάντων για όσο κρατήσουν οι κακοκαιρίες). Τους πείσανε προβάλλοντας την ηλικία της σκύλας και την αδυναμία της να "τη βγάλει" σε κακοκαιρίες. Μακάρι να μπορούσαν να πεισθούν να αφήσουν έστω τους ιδιώτες να κατασκευάσουν παρόμοια καταφύγια και άλλα σε μέρη που η γειτονιά είναι δεκτική..

Έχω να πω ότι την ξέρω πάνω από 10 χρόνια, πρώτη φορά φέτος τη βλέπω να κοιμάται πραγματικά ήρεμα και γαλήνια. Δεν ξεμυτάει πλέον από το σπίτι της ούτε για πλάκα, παρά ελάχιστα αν κάνει καλό καιρό για να κάνει μια βόλτα να ξεπιαστεί ή για να χαιρετίσει τους "φίλους" της.

Σήμερα που τα λέγαμε με μερικούς από τους καλούς καλούς μας γείτονες που συνέβαλλαν στην κατασκευή ήρθαν δίπλα μας 2 τουρίστες που από ότι είπαν δραστηριοποιούνταν κι αυτοί στη χώρα τους με αδέσποτα και τη φωτογράφιζαν. Μακάρι να είχαμε να δείξουμε κι άλλα τέτοια παραδείγματα από την πόλη μας τους είπαμε. Αλλά λιθαράκι λιθαράκι ελπίζουμε...
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Μπράβο......

Μιας και μου αρέσει η παλέτα σαν υλικό κατασκευής όποιος θέλει βοήθεια για να φτιάξουμε κάτι αντίστοιχο αλλού πολύ ευχαρίστως.... Αρκεί να είναι εντός Αθηνών.....

Και πάλι μπράβο.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Γλυκιά εικόνα η Κανελίτσα σας.
Ας τα άφηναν ακόμη κι έτσι, στην ησυχία τους. Σίγουρα, θα πέρναγαν μια όμορφη ζωή.
Αλλά...που τέτοια περίπτωση;
Να είναι καλά το κορίτσι και οι άνθρωποι, που την σκέφτηκαν και αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους.
Είναι πραγματικά, τόσο πολύ απλό και εύκολο.
 


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
μια μικρή προταση αν και λίγο πιο ακριβή είναι να βάζατε-βάλετε στο μέλλον από κάτω μουσαμά για να κρατά την υγρασία, αλλά από πάνω κάποιο χοντρό πανί, γιατί ο μουσαμάς από πάνω συλλέγει κι αυτός υγρασία και τις ζεστές μέρες δημιουργεί λίγο αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα. δεν έχω καμία απολύτως σχέση με αυτά, αλλά επειδή την έχω πατήσει με τον μουσαμά, το πετάω σαν ιδέα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ευχαριστώ marmyt για τις ιδέες!

Θα ρωτήσω τον περιπτερά που ανέλαβε την ανακαίνιση που πιάνει το χέρι του να μου πει αν θέλει και αν μπορεί να το μεταχειριστεί-κόψει κτλ, εγώ δεν έχω θέμα να πάρω και να του πάω μουσαμά (δεν ξέρω που έχει μαγαζί εδώ κοντά η αλήθεια είναι, δεν έχω ιδέα από τέτοια, αλλά κάπου θα χει κοντά δε μπορεί). Παλιά πάντως είχε ένα φελιζόλ από κάτω, τώρα ή το χάλασε ή δεν φαινόταν.

Για από πάνω πάντως το καλοκαίρι γενικά θα είναι αποπνικτικά εκεί μέσα, δε νομίζω να κάτσει, συνήθως πάει μες στους θάμνους, καλύτερα να μείνει με το πλαστικό από πάνω νομίζω για να μη παίρνει νερά όταν βρέχει, αν δεις γύρω χαρτόνι είναι, δε λέει καθόλου να βραχεί. Χοντρό πανί ας πούμε το προηγούμενο σκ (θα είδες μια που βλέπω από δω είσαι) με τις απίστευτες βροχές θα χε γίνει λούτσα, θα χε βαρύνει κιόλας και θα το χε ρίξει όλο.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@mareco εχε στα υπ οψιν και το κοντρα πλακε θαλασσης,το οποιο για εξωτερικους χωρους ειναι ταμαμ ως πρακτικα ανεπηρρεαστο απο τις καιρικες συνθηκες...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@mareco εχε στα υπ οψιν και το κοντρα πλακε θαλασσης,το οποιο για εξωτερικους χωρους ειναι ταμαμ ως πρακτικα ανεπηρρεαστο απο τις καιρικες συνθηκες...
Τέλεια!!!
Πας...ψωνίζεις [όσα σηκώνει η τσέπη σου] και έρχεσαι στο event, να πάμε να τα μετατρέψουμε, σε κάτι χρήσιμο :D
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Σ'ευχαριστω! ♥
ειπα αυτη τη φορα να το κανω εκδηλωση. :p
Καθε χρονο μαζευομαστε και προσπαθουμε να καλυψουμε οσα πιο
πολλα μπορουμε! Οποιος θελει να γνωρισει την τεραστια εθελοντικη
ομαδα μας, τα σκυλουνια μας και να βαλει ενα χερακι ειναι ευπροσδεκτος!
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Γεια σας ηθελα να ρωτησω. Επειδη ειμαι ετοιμη να φταιξω κι εγω ενα σκυλοσπιτο απο παλετες και ακουσα καπου οτι υπαρχει ενα σπρει που μπορεις να ψεκασεις ωστε να αποτρεψεις το οποιοδηποτε παρασιτο να φωλιασει στα ξυλα. Εχει κανεις καποια ιδεα περι αυτου?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Γεια σας ηθελα να ρωτησω. Επειδη ειμαι ετοιμη να φταιξω κι εγω ενα σκυλοσπιτο απο παλετες και ακουσα καπου οτι υπαρχει ενα σπρει που μπορεις να ψεκασεις ωστε να αποτρεψεις το οποιοδηποτε παρασιτο να φωλιασει στα ξυλα. Εχει κανεις καποια ιδεα περι αυτου?
οι ευρωπαλέτες είναι ψεκασμένες δεν χρειάζονται κάτι, εκτός και αν λες τσιπουρια κλπ
καοθρίν και καθαρισες
 


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
οι ευρωπαλέτες είναι ψεκασμένες δεν χρειάζονται κάτι, εκτός και αν λες τσιπουρια κλπ
καοθρίν και καθαρισες
Ναι για τετοια λεω τσιμπουρια ψυλλους σκνιπες
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ θα έβαζα σεμπασιλ ή καοθρίν και θα αφηνα τον σκυλο να μπει μεσα αφού είχε στεγνώσει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf