Βήχας...(kennel cough)


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
τον ειχα παρει τηλ τον γιατρο την επομενη μερα που το εκανε και μ ειπε πως πρεπει να ανησυχησω μονο αν το συνεχισει και αν τον δω να ειναι κακοκεφος, να κανει εμετο κλπ... παντως προς το παρον ειμαστε οκ. θα εχω το νου μου και τις επομενες μερες να δω πως θα παει αν και εχω πειστει σχεδον πως φταιει το χαλι και ταραχτηκα χωρις λογο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Kαμία ταραχή..:) λογικά είναι από εκεί (εφόσον μιλάμε για μόνο δυο φορές και μια γενικά καλή εικόνα).., απλά αν δεις κάτι που δεν σου αρέσει ..τότε κινητοποίησε.

Eντελώς προληπτικά πάντα μιλάμε (αυτό το τονίζω για να μην πανικοβάλλεσαι).:)
 
Last edited:


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Ποιο καθαριστικό θα προτείνατε για απολύμανση των πιάτων των σκύλων; Δυστυχώς κόλλησε ο μικρός την προηγούμενη βδομάδα και κόλλησε λίγο μετά και η μεγάλη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα κοινά καθαριστικά απομακρύνουν τα μικρόβια κλπ.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω χρησιμοποιω χλωρινη αν και πολλοι ειναι κατα, τα ξεβγαζω καλα και δεν εχει τυχει να παθουν
κατι απο αυτη. Αν παλι δεν θες χλωρινη εχεις δοκιμασει το topine?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εγώ τα πλένω με κανονικό υγρό πιάτων. Δεν μου "πάει" να χρησιμοποιήσω τίποτα σκληρότερο.
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ κορίτσια, μάλλον το topine θα πάρω, το οποίο το χρησιμοποιούσαμε στην Αγγλία, αλλά εδώ στην Ελλάδα δε θυμάμαι να έχω δει να το πουλάνε τα σούπερ. Τη χλωρίνη να πω την αλήθεια την έχουμε κόψει εδώ και χρόνια και μόνο αυτή για τα ρούχα παίρνουμε.
 














mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μάλλον είσαστε τυχεροί. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν έχει αξία να το κάνεις πχ μια φορά τον χρόνο. Αν για παράδειγμα, πρόκειται να πας τον σκύλο σου σε σκυλοπάρκο, ή σε πανσιόν, ή οπουδήποτε υπάρχουν πολλά σκυλιά, καλό είναι να το κάνεις το εμβόλιο 15-20 μέρες πριν. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν αυτό διαφέρει ανάλογα με την μάρκα του εμβολίου :rolleyes:
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Nαι (pneumodog) αλλά δεν έχει μεγάλη διάρκεια κάλυψης.
Για ποσο διαστημα καλυπτει τον σκυλο?Δεν θα πρεπει να τον καλυπτει για 11 μηνες μεχρι να ξαναγινει το επαναληπτικο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αν θυμάμαι καλά...βία 3μηνο καλύπτει.
Επαναλαμβάνω όμως, ότι δεν ξέρω αν αυτά τα στοιχεία, ισχύουν για όλες τις μάρκες.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν θυμάμαι καλά...βία 3μηνο καλύπτει.
Επαναλαμβάνω όμως, ότι δεν ξέρω αν αυτά τα στοιχεία, ισχύουν για όλες τις μάρκες.
Σοβαρα?Τι πληρωνουμε τοτε?Δεν ηξερα οτι υπαρχουν διαφορετικες μαρκες.Δεν ειναι συγκεκριμενο το εμβολιο?Για τα αλλα εμβολια τι ισχυει,δεν καλυπτουν για 1 χρονο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εδώ μιλάμε για το συγκεκριμένο εμβόλιο. Τα άλλα, είναι άλλη μεγάλη ιστορία...:)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχω γραψει σε αλλο ποστ μου οτι εχω μιλησει με ατομο που εχει 1 θυληκο λευκο Λυκοσκυλο(Καναδεζικο μαλλον απ'οτι λεει) καπου 7-8 μηνων στο οποιο δεν εχει κανει κανενα εμβολιο και ο σκυλος ειναι 1 χαρα.Ο τυπος εχει και μικρο παιδι στο οποιο επισης δεν εχει κανει καποιο εμβολιο.Δεν μου το δικαιολογησε με καποιο επειχειρημα απλα μου ειπε οτι αν παμε με αυτην την λογικη το χασαμε το παιχνιδι....Θα ρισκαρατε να μην κανατε στον σκυλο σας κανενα εμβολιο?Η ερωτηση τιθεται προς ολους..Λαμβανοντας υποψην και τις παρενεργειες που εχει ακουστει για τα εμβολια στον οργανισμο του σκυλου αμεσα η εμμεσα στο μελλον,1 θεμα για το οποιο θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ισχυει και αν εχετε καποιο λινκ η θεμα να ποσταρετε σχετικα με αυτο...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχουν 2 ειδών λοιμώξεις, η μια οφείλεται σε ιό, η άλλη σε βακτήριο. Δεν πρόκειται για σοβαρή ασθένεια και ο κτηνίατρος μου υποστηρίζει ότι όταν ο σκύλος είναι υγιής δεν υπάρχει λόγος να εμβολιάζεις συστηματικά. Καλύτερα να εμβολιάσεις με σταγόνες όταν χρειαστεί.

Υπάρχει εμβόλιο για τον ιό (πχ Vanguard Da2Pi) και για το βακτήριο (πχ Pneumodog en Nobivac BBPi)
Οι σταγόνες έχουν γρήγορη δράση, μέσα σε 3-5 ημέρες και η ανόσια κρατάει 3-6 μήνες, το ενέσιμο προστατεύει 1 χρόνο.


Σκυλιά με ανοσοποιητικό σύστημα που λειτουργεί σωστά περνάνε την ίωση μόνο μια φορά στη ζωή τους.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3