Βήχας...(kennel cough)


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εμένα κόλλησε έχοντας κάνει το εμβόλιο και το πέρασε ελαφρά :)
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ούτε εγώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους κάνω όλα τα εμβόλια που κυκλοφορούν
4 Δεν ειναι ολα?Στο επαναληπτικο που ειναι παλι 4 ποιο απο αυτα θεωρεις περιττο και δεν το κανεις?
 






russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Κοιταξα το βIβλιαριο του σκυλου και βλεπω οτι απο τις 01/03/2010 που γεννηθηκε μεχρι και τις 30/06/2010 δλδ σε διαστημα 4 μηνων εχει κανει 9 εμβολιο(Οταν πηρα τον σκυλο ειχε μονο 1,το Parvigen στις 12/04/2010)απο τα οποια τα 3 εχουν την ιδια ονομασια αλλα αλλαζει στο τελος πχ.Vanguard*DA2Pi και Vanguard*CPV Lepto.Αν ακομα και τα 3 απο τα 9 εμβολια οπως αυτο πιο πανω που γραφω ειναι 2πλα,δλδ 2 ονομασιες =1 εμβολιο τοτε ειναι τουλαχιστον 6 εμβολια σε 4 μηνες,δεν ειναι πολλα?Επισης προσεξα οτι στο επαναληπτικο εμβολιο που του καναμε προσφατα(εγινε σε 2 δοσεις διαστηματος 20 ημερων με 2 ενεσεις καθε φορα)υπαρχουν 4 αυτοκολλητα,1 για καθε εμβολιο.Στην 1η δοση εγιναν τα 2 και στην 2η τα αλλα 2.Η διαφορα ομως με τα αλλα τα αρχικα εμβολια ειναι οτι ειναι λιγοτερα,δλδ το Vanguard*R ειναι 1 ονομασια,οχι 2 και δεν γραφει πουθενα για το Hexadog.Στο επαναληπτικο ειναι με την σειρα πρωτα τα εκης 2-Duramune DAPPI+LC,Vanguard*R και τα αλλα 2 ειναι τα Duramune DAPPi+LC αλλα με διαφορετικη περιγραφη στα Ελληνικα για την ωφελιμοτητα του εμβολιου πανω στο αυτοκολλητο και το Pneumodog-Bb Pl2
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω το εξής...

Αυτή τη στιγμή πάσχουν και τα δυο μου σκυλιά από kennel cough!Ο κτηνίατρος μας έδωσε να παίρνουμε vibramycin για μια εβδομάδα και μας είπε όσο είναι δυνατόν να αποφεύγουμε τραβήγματα στη βόλτα κλπ. οπότε κυκλοφορούμε μόνο στον κήπο..

Την Παρασκευή τελειώνουμε την αγωγή!Από πότε θα μπορώ επίσημα να τους ξανά αρχίσω τις εξόδους χωρίς φόβο για τους ίδιους αλλά και τα άλλα σκυλιά????
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Θα πρέπει να κάνετε και εμβόλιο ε;
Αλλιώς μπορεί να ξανακολλήσουν.

Ειδικά τα δικά σου...

Τώρα φαντάζομαι ότι και μερικές μέρες μετά την παύση της θεραπείας, δεν θα απαιτούνται για να είναι safe η συναναστροφή τους με άλλα;
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Ναι βέβαια!!Μου το είπε και ο γιατρός πως όταν τελειώσουμε τη θεραπεία θα κάνουμε και το εμβόλιο!!!

Γιατί ειδικά τα δικά μου?:rolleyes::cool:

Καλά ο μικρός που κόλλησε φαντάσου είχε κάνει το εμβόλιο ήδη και κόλλησε...και ταλαιπωρήθηκε και περισσότερο!!!Θα το συζητήσω και με τον γιατρούλη μας έτσι κι αλλιώς θα ξαναπάμε και για το pneumodog και για το τσιπ!!!

Απλά έλεγα εσείς που το έχετε περάσει μετά από πόσες μέρες ξεκινήσατε τις βόλτες και τις επαφές με τα άλλα σκυλιά?Κάπου είχα διαβάσει πως η ασθένεια διαρκεί μέχρι 40 ημέρες...τόσο θα πρέπει να περιμένουμε??Η Κορασόν έχει σαλτάρει από τώρα..δεν της αρέσει ο κήπος την έχω καλομάθει..!:confused: Ο μικρός την παλεύει ακόμα!!!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το pneumodog δεν διαρκεί ένα έτος.

Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση. Ρώτα τον ;-)

Τα δικά σου σκυλιά ειδικά, λόγω γειτνίασης, με εγκαταστάσεις "υψηλού κινδύνου" που έχουν ως συνέπεια, την συχνότατη επαφή, με παρέες εν δυνάμει "επικίνδυνες" :)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
χαχαχχαχ σωστά!ναι κατάλαβα!!!
Θα του τηλεφωνήσω να μου και πότε να πάμε για εμβόλιο και πότε αρχίζουμε εξόδους!!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Από χθες βήχει και φταρνίζεται η Λούση, και σήμερα βήχει και ο Έλβις . Είναι ένας ξερός βήχας και δείχνει σαν να τους έχει κάτσει κάτι στο λαιμό και προσπαθούν να το βγάλουν. Επειδή όμως υπάρχει επιδημία της ίωσης γιατί συνάντησα πολλά σκυλιά πρόσφατα με τα ίδια συμπτώματα μάλλον έχουν κολλήσει κάτι.
Θα τους πάω στο γιατρό ή σήμερα το απόγευμα ή θα περιμένω αύριο το πρωί που θα έχω βοήθεια για να τα πάω και τα δύο συγχρόνως. Γίνεται να αποφύγουμε την αντιβίωση;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Από χθες βήχει και φταρνίζεται η Λούση, και σήμερα βήχει και ο Έλβις . Είναι ένας ξερός βήχας και δείχνει σαν να τους έχει κάτσει κάτι στο λαιμό και προσπαθούν να το βγάλουν. Επειδή όμως υπάρχει επιδημία της ίωσης γιατί συνάντησα πολλά σκυλιά πρόσφατα με τα ίδια συμπτώματα μάλλον έχουν κολλήσει κάτι.
Θα τους πάω στο γιατρό ή σήμερα το απόγευμα ή θα περιμένω αύριο το πρωί που θα έχω βοήθεια για να τα πάω και τα δύο συγχρόνως. Γίνεται να αποφύγουμε την αντιβίωση;
Εχουν αυτη την ιωση. Μπορει σιγα σιγα να βγαζουν και φλεματα ή κατι τετοιο. Το ειχε και η δικια μας, αλλα εκεινη το ειχε το Πασχα και το ειχαν και τοτε πολλα σκυλια. Εμας ο κτηνιατρος μας ειχε δωσει Augmentin να της δινουμε και κρατησε μια βδομαδα πανω κατω. Λογικα θα κολλησει και ο Τζιμακος γιατι ειναι κολλητικο. Φυσικα και ευχομαι να μην κολλησει το σκυλι. Περαστικα σας!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Λογικά ναι.
Αλλά έχω κολλήσει γιατί μοιάζει να τους έχει κάτσει κάτι στο λαιμό. Αλλά και πάλι και στα δύο περίεργο θα είναι. Και η Λούση γιατί φταρνίζεται ; Το πρωί τα πήγα για παιχνίδι, όχι με άλλα σκυλιά όμως, μήπως δεν κάνει να κουράζονται;
Τα κλιματιστικά εντωμεταξύ πρέπει να το επιδεινώνουν!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ετσι ειναι ο βηχας: σαν να τους εχει κατσει κατι στο λαιμο. Επισης μπορει να εχεις και εμετους.
Εχει περασει η επιδραση του εμβολιου ετσι δεν ειναι; Γι' αυτο κολλησαν μαλλον.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Η Λούση δεν είχε κάνει το εμβόλιο καθόλου και στον Έλβις δεν το είχαμε κάνει στον τελευταίο εμβολιασμό γιατί υποπτευόταν ο γιατρός ότι μπορεί να το έχει.
Τελικά δεν το είχε και το έχει τώρα :p
Καλά που μου είπες και για τον εμετό γιατί έκανε το πρωί.
Βλέπω και τον Τζιμάκο στο κρεββάτι του πόνου σύντομα :p
Βόλτα την πήγαινες την Lovey όταν το είχε κανονικά ε;
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Λογικά ναι.
Αλλά έχω κολλήσει γιατί μοιάζει να τους έχει κάτσει κάτι στο λαιμό. Αλλά και πάλι και στα δύο περίεργο θα είναι. Και η Λούση γιατί φταρνίζεται ; Το πρωί τα πήγα για παιχνίδι, όχι με άλλα σκυλιά όμως, μήπως δεν κάνει να κουράζονται;
Τα κλιματιστικά εντωμεταξύ πρέπει να το επιδεινώνουν!
Εμεις οταν το ειχε την πηγαιναμε κανονικα να παιζει με τα αλλα σκυλια (οταν ειδαμε οτι το ειχαν και αυτα). Και μετα την δικια μας κολλησε και το σκυλι του Θειου του αγοριου μου που ερχοντουσαν σε επαφη. Μας ειχε πει ο κτηνιατρος οτι μαλλον ειναι κολλητικο (τοτε δεν ηταν πολυ διαδεδομενη αυτη η ιωση) και τελικα ειχε δικιο. Το ενα κολλαγε το αλλο. Εκανε συνεχεια σαν να πνιγεται και να προσπαθει να βγαλει κατι και αν και ξεραμε τι εχει τρομαζαμε και μας επιανε η ψυχη μας. Νομιζαμε οτι δεν μπορει να αναπνευσει. Αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα. Οσο μπορεις μην τα εχεις στο aircodition γιατι οντως μπορει να τα πειραζει τωρα που εχουν αυτο. Αλλα μην ανυσηχεις πηγαινε στον κτηνιατρο θα σου δωσει την αντιβιωση και μετα θα ειναι καλυτερα. Καποια σκυλια δεν ειχαν παρει καν αντιβιωση και παλι εγιναν καλα παντως, ισως να ηταν πιο ηπιας μορφης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3