Βήχας...(kennel cough)


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ετσι ειναι ο βηχας: σαν να τους εχει κατσει κατι στο λαιμο. Επισης μπορει να εχεις και εμετους.
Εχει περασει η επιδραση του εμβολιου ετσι δεν ειναι; Γι' αυτο κολλησαν μαλλον.
Και σαλια και φλεματα!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κι εγώ νομίζω ότι μπορούμε να την αποφύγουμε την αντιβίωση αλλά ο γιατρός μας δίνει με ευκολία δυστυχώς. Και δεν μπορώ να κάνω του κεφαλιού μου.:(

Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες τώρα σιγουρεύτηκα ότι αυτό έχουν.
Το έχει ξαναπεράσει ο Ελβις αλλά χωρίς έντονο βήχα γιατί τότε ήταν εμβολιασμένος με pneumodog.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η Λούση δεν είχε κάνει το εμβόλιο καθόλου και στον Έλβις δεν το είχαμε κάνει στον τελευταίο εμβολιασμό γιατί υποπτευόταν ο γιατρός ότι μπορεί να το έχει.
Τελικά δεν το είχε και το έχει τώρα :p
Καλά που μου είπες και για τον εμετό γιατί έκανε το πρωί.
Βλέπω και τον Τζιμάκο στο κρεββάτι του πόνου σύντομα :p
Βόλτα την πήγαινες την Lovey όταν το είχε κανονικά ε;
Ναι κανονικά βολτα και απ' ολα. Μονο δεν την αφηνα να πλησιασει αλλα σκυλια για ευνοητους λογους.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Έχω την απορία κατά πόσο τα κλιματιστικά επηρεάζουν...
Σε πολλούς ανθρώπους προκαλούν διάφορα θέματα (στην αναπνοή ας πούμε).
Δεν μπορεί να ισχύει κάτι παρόμοιο/αντίστοιχο και για τα σκυλιά?
(ελπίζω να μην είπα μπαρούφα!!! :rolleyes:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Επηρέαζουν μου είπε ο γιατρός.
Ρε παιδιά μου είπε 1 χάπι vibramycin για 10 κιλά βάρους, δεν είναι μεγάλη ποσότητα;
Τελικά έχουν και τα δύο και προβλέπεται να κολλήσει και ο Τζιμάκος.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Επηρέαζουν μου είπε ο γιατρός.
Ρε παιδιά μου είπε 1 χάπι vibramycin για 10 κιλά βάρους, δεν είναι μεγάλη ποσότητα;
Τελικά έχουν και τα δύο και προβλέπεται να κολλήσει και ο Τζιμάκος.
Οντως ειναι πολυ..δηλαδη ο Ελβις που ειναι 40 κιλα θα περνει 4 χαπια την φορα??? :eek: Να μου πεις ο κτηνιατρος ξερει καλυτερα. Ειναι μικρα τα χαπακια??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Τέσσερα την ημέρα παίρνει ο δύσμοιρος. Πληρώνει την βλακεία μου που δεν τον είχα εμβολιάσει και κόλλησε και την λούση.
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Νταξει θα δεις οτι μερα με την μερα θα καλυτερευει. Αν και εμας κρατησε περιπου 9 μερες. Τοτε δεν ξεραμε αυτην την ιωση και νομιζαμε οτι ειχε κρυωσει απο την θαλασσα αλλα την πηγαμε εννοιτε κατευθειαν στον κτηνιατρο. (Ειμαι και αγχωδεις εγω :p)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Νταξει θα δεις οτι μερα με την μερα θα καλυτερευει. Αν και εμας κρατησε περιπου 9 μερες. Τοτε δεν ξεραμε αυτην την ιωση και νομιζαμε οτι ειχε κρυωσει απο την θαλασσα αλλα την πηγαμε εννοιτε κατευθειαν στον κτηνιατρο. (Ειμαι και αγχωδεις εγω :p)
Καλά κάνεις! Καλύτερα αγχώδης παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
και εγω αυτη την απορια εχω, χωρις αντιβιωση δεν περναει? ειναι υποχρεωτικη?
Και η Λουσυ απο που κολλησε??
Περνάει και χωρίς αντιβίωση. Όμως μπορεί να το γυρίσει και πνευμονία. Επειδή ο έλβις έκανε εδώ και μέρες μια περίεργη κίνηση στο στόμα του χωρις να βήχει σαν να του είχε σταθεί κάτι και την κυριακή άρχισε να βήχει σαν γαιδούρι κατάλαβα ότι τον τριγυρνούσε μέρες.
Ο έλβις κόλλησε από την σκυλοπαρέα καιη λούση που πάει για τρέξιμο μόνο με τον τζίμη ( είναι μονόχνωτα τα χρυσά μου) κόλλησε από τον έλβις.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καταλαβα, ο ενας κολλησε τον αλλον. και ειδικα η Λουσυ που ειναι μεγαλη στην ηλικια
νομιζω πρεπει να παρει αντιβιωση για να εισα και σιγουρη μην της
γυρισει και σε τιποτα αλλο πιο βαρυ. Περαστικα σε ολους λοιπον!
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Περαστικα σας!!
Ευχαριστούμε πολύ Σίσσυ!
Και για όσους το περνάνε καλό θα ήταν για καμιά 15αριά μέρες να αποφεύγουν τα σκυλόπαρκα γιατί είναι πολύ κολλητικό.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όσο δεν υπάρχει επιμόλυνση δεν υπάρχει λόγος να πάρει το ζώο αντιβίωση. Δεν λειτουργεί προληπτικά, το μόνο που πετυχαίνουν είναι την ανάπτυξη της ανθεκτικότητας των μικροβίων.

Και τα δικά μου σκυλιά έχει τύχει να κολλήσουν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάρουν αντιβίωση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3