Βασικα καλημερα σας!


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Καλημερα σας!
Ονομαζομαι Τινα και ειμαι μαμα 2 παιδιων 5 ετων, ενος γατου 6 ετων και μιας σκυλιτσας σχεδον 7 ετων. (ναι, παμε 5.6.7 χεχε)

Ο γατουλης μας ο Μπο, ειναι ενα Μπλε Σιαμ και τον εχω απο 30 ημερων (απο ιδιωτη) και η σκυλιτσα μας ενα καθαροαιμο Λαμπραντορ Αγγλικο και την εχουμε 3 εβδομαδες (απο εκτροφεα).

Ειναι μια υπεροχη σκυλα και την λατρευουμε! Ο λογος που την πηραμε ειναι περισσοτερο ως σκυλι θεραπειας γιατι οι γιοι μου εχουν και οι δυο δυσκολιες... Ο Γιαννης εχει Συνδρομο Ασπεργκερ και αλλα νευρολογικα θεματα και ο Κωστης εχει διεγνωστει με ΔΕΠΥ.

Δεν μπορω να σας πω ποσο καλο μας εκανε η Πανδωρα στο σπιτι. Βλεπω βελτιωσεις καθημερινα στα παιδια μου!! Οι σκυλοι τελικα ειναι μεγαλοι θεραπευτες!!
Αν και ζουμε ολοι μαζι σε ενα μικρο διαμερισμα 70τμ, ειμαστε ευτυχισμενοι και πορτογυριδες!! Καθε μερα μας βρισκει στο παρκο. Παιρνουμε παντου την Πανδωρα εκτος απο το σουπερ μαρκετ. Ακομα και στην θεραπεια των παιδιων οπου τους περιμενουμε μαζι επανω στο σαλονακι να τελιωσουν... και μετα ολοι μαζι στο Αλσος για παιχνιδι και κουνιες.

Να'στε ολοι καλα!!!
Τινα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τινα καλως ήρθατε οικογενειακώς :)
Δύσκολες καταστάσεις αλλά σε βλέπω να τις αντιμετωπίζεις με "τσαμπουκά". Μπράβο σου. Να τους χαίρεσαι όλους και σου εύχομαι τα καλύτερα.
Την Πανδώρα την πήρατε δηλαδή ενήλικη και ίσως εκπαιδευμένη;
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ορίσατε. Τίνα θαυμάζω τρομερά ανθρώπους σαν και εσένα που παρόλες τις δυσκολίες είναι αισιόδοξοι και γεμάτοι ζωή, μπράβο σου. Η σκυλίτσα είναι υπέροχη.
 
Last edited:


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Τίνα καλή σου μέρα,

Καλώς όρισες στο forum και εσύ αλλά και οοοόλα τα μέλη της οικογενείας σου :) Γνωρίζω πολύ καλά από τέτοιου είδους δύσκολες καταστάσεις και σε καταλαβαίνω απολύτως!!Και εμείς στο σπίτι μας αντιμετωπίζουμε με τον μικρό μου αδερφό παρόμοια κατάσταση,δεν πρέπει όμως να το βάζουμε σε καμία περίπτωση κάτω :) Επίσης έχουμε 2 σκύλους ένα λαμπραντόρ και ένα ακόμη γκριφόν,οι λόγοι που τα αποκτήσαμε,ποικίλουν αλλά εστιάζονται κυρίως στον μικρό μου αδερφό!

Να είσαι πάντα καλά & πάνω από όλα δυνατή!!
 




Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Ευχαριστω για το ζεστο καλωσορισμα.

Ναι την σκυλιτσα την πηραμε ενηλικη και εκπαιδευμενη. Με ολα αυτα στο σπιτι δεν ειμασταν για κουταβι (δεν εκανα 3ο παιδι καλυτερα που λενε? χεχε)
Ηταν η καλυτερη επιλογη ενας ενηλικος σκυλος. Οχι οτι δεν φερεται σαν κουταβι! Να την δειτε να παιζει ποδοσφαιρο να παθετε πλακα ;)

Φιλε μου Μαρεκο, ΜΟΝΟ με τσαμπουκα αντιμετωπιζονται αυτα ;)
Τι θα προσεφερα στα παιδια μου αν με επαιρνε απο κατω? Παμε μπροστα και να σου πω και ενα μυστικο? Δεν ειναι και τοσο ασχημα :) τα απολαμβανω τα παιδακια μου και τα σκυλογατακια μου και τις βολτες μας και μου αρεσει τρελλα η σχεση που βλεπω να δημιουργειται μεταξυ τους :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καλημερα και καλωσηρθατε Τινα!
Καλες σκυλοσυζητησεις να εχουμε! Εισαι παραδειγμα προς μιμηση και δεν μπορω να μην θαυμασω ανθρωπους σαν κ εσενα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Να 'σαι καλά βρε Τίνα.
Αντε γιατί τον τελευταίο καιρό έχουμε χορτάσει τσάμπα μάγκες :mad:
Να 'σαι πάντα έτσι, γερή και δυνατή.
Τώρα βασικά σ' αυτό το φόρουμ, για να μην είμαστε off, θα πρέπει να μιλήσουμε κυρίως για την μαυρούλα σας. Εχουμε αδυναμία στα μαυράκια :p
Επειδή λες ότι είναι περίπου 7 ετών..την έψαξες ειδικά με συγκεκριμένη εκπαίδευση; Βασική υπακοή; Κάτι παραπάνω; Ετυχε να την βρεις; Και γιατί Αγγλία και όχι εδώ;
Πες μας δυό πράγματα παραπάνω, γιατί θεωρώ ότι είναι ενδιαφέρουμε περίπτωση.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τίνα, καλωσήλθατε και από εμάς!!!
Νάσαι πάντα γερή και να κρατάς την ψυχολογία σου ψηλά!!!

Οπως πολύ σωστά είπε η φίλη (και όχι ...φίλος) mareco, εδώ κυρίως θα κουβεντιάζουμε για τη σκυλίτσα σου, την Πανδώρα.
Ηδη η mareco "άνοιξε" ένα πολύ σπουδαίο θέμα, με τις ερωτήσεις της για το τι είδους εκπαίδευση έχει περάσει η Πανδώρα, αν υπάρχουν εξειδικευμένοι εκπαιδευτές στο εξωτερικό, πως συντελεί η παρουσία του σκυλιου στη θεραπεία κλπ.

Και πάλι, καλώς ήλθατε:)
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Συγχαρητήρια για το θάρρος και το κουράγιο σου, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και τα κατοικίδια σου :)
Με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ να μάθω πως εκπαιδεύτηκε η σκυλίτσα, απο που την πήρες, και με ποιο τρόπο βοηθάει τα παιδιά.

Καλως ήρθες! :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και γιατί Αγγλία και όχι εδώ;
"Αγγλικό" λάμπραντορ δεν είναι αναπόφευκτα από Αγγλία, έτσι ονομάζονται τα λάμπραντορ εκθεσιακού τύπου (σε αντίθεση με τα "Αμερικάνικα", εργασιακά). Ατυχής ορισμός, συμφωνώ :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
"Αγγλικό" λάμπραντορ δεν είναι αναπόφευκτα από Αγγλία, έτσι ονομάζονται τα λάμπραντορ εκθεσιακού τύπου (σε αντίθεση με τα "Αμερικάνικα", εργασιακά). Ατυχής ορισμός, συμφωνώ :D
Εχεις δίκιο...βιαστικό συμπέρασμα...:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
Φιλε μου Μαρεκο, ΜΟΝΟ με τσαμπουκα αντιμετωπιζονται αυτα ;)
Τι θα προσεφερα στα παιδια μου αν με επαιρνε απο κατω? Παμε μπροστα και να σου πω και ενα μυστικο? Δεν ειναι και τοσο ασχημα :) τα απολαμβανω τα παιδακια μου και τα σκυλογατακια μου και τις βολτες μας και μου αρεσει τρελλα η σχεση που βλεπω να δημιουργειται μεταξυ τους :)
ο θαυμασμός μου ολος δικός σας

δεν κρύβω ότι συγκινήθηκα
και ευχομαι κι αλλοι άνθρωποι να ακολουθήσουν το παράδειγμά σας
όχι μόνο με το σκυλάκι που πράγματι θα σας βοηθήσει πολύ
αλλά κυρίως με τον τσαμπουκά και με το βλέμμα σας προς τα πάνω
Ανθρωποι λοιπόν-σπουδαία πλάσματα ενίοτε
 






fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλώς ήρθες και από εμένα Τίνα.....τι να πω Μπράβο σου,να τους χαίρεσαι όλους και να ζείτε γεμάτοι ευτυχία!!Περιμένω και εγώ με μεγάλη απορία να δω τις απαντήσεις σου στα ερωτήματα mareco!!!!
 




Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Καληπσερα πλεον :)
Σορρυ Mareco μου που σε εκανα αντρα :)

Λοιπον, ναι η Πανδωρα ειναι Αγγλικο Λαμπραντορ. Εχει κοντυτερα ποδια και ειναι πιο μικροσωμη απο το Αμερικανικο Λαμπραντορ αν και τα διεθνη στανταρντ δεν τα ξεχωριζουν.
Επισης εχετε δικιο οτι ηρθε απο την Αγγλια, ειναι Αγγλικης εκτροφης. Εγω την πηρα απο τον Ελληνα εκτροφεα που την ειχε.

Λοιπον ενα σκυλι θεραπειας θα πρεπει:
Να ειναι γενικα "καλος" σκυλοπολιτης. Να ειναι απολυτα ηρεμο ακομα και οταν γυρω γινεται χαμος. Να τα πηγαινει καλα με τα αλλα ζωα. Να ειναι κοινωνικο. Να υπακουει σε βασικες εντολες. Να δεχεται αγγιγμα σε οποιο σημειο του σωματος και φυσικα να μην εχει καμια αγρια ταση.

Στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικες επιτροπες που περναει ενα σκυλι και παιρνει ενα χαρτι πιστοποιησης. Στην Ελλαδα φυσικα δεν εχουμε τετοιο πραγμα αλλα η Πανδωρα εχει ολα τα παραπανω and more.
Για να σας φερω μερικα παραδειγματα πως εχει βοηθησει:
Ο Γιαννης εχει μεταστροφες διαθεσης αποτομες. Οταν παθαινει κατι τετοιο η Πανδωρα ερχεται κοντα του και ειτε κολλαει το σωμα της επανω του ή ακουμπαει την μουσουδα της στα ποδια του. Και ο Γιαννης ηρεμει συνηθως!

Επισης δεν εχει εμπαθεια ο γιος μου, δεν καταλαβαινει τους ανθρωπους, τις εκφρασεις του προσωπου. Με την Πανδωρα καταλαβαινονται :) Μπορει να καταλαβει οτι το ζωο ποναει ή πειναει ή θελει παιχνιδια.
Στα κινητικα τον εχει βοηθησει γιατι τον αναγκαζει να τρεξει για να παιξει μαζι της. Επισης ποτε δεν θα του πει "εισαι αργος, δεν μπορεις να παιξεις ποδοσφαιρο μαζι μου" ή "δεν σε θελω, δεν σε εχω φιλο γιατι εισαι διαφορετικος".
Η Πανδωρα εχει ανοιξει και κοινωνικες πορτες για το παιδι. Στην βολτα τα αλλα παιδακια ή οι μεγαλοι ρωτανε και ο Γιαννης λαμπει που πιανει κουβεντα για ενα θεμα που καταλαβαινει... τον σκυλο του! Επισης πολλα παιδακια παιζουν μαζι με τον Γιαννη και την Πανδωρα στο παρκο. Ειχαμε ενα θεμα με τον κοινωνικο αποκλεισμο του παιδιου γενικα.

Επισης δενω τον Γιαννη στην Πανδωρα και ετσι α) δεν μου φευγει, β) δεν μενει πισω και γ) δεν βγαινει στον δρομο (ο Γιαννης δεν καταλαβαινει τον κινδυνο). Το βραδυ ξαπλωνει μαζι του και εχουν μειωθει, σχεδον εξαφανιστει οι εφιαλτες.
Επισης τα αισθητηριακα του εχουν βελτιωθει λογω της επαφης με το τριχωμα του ζωου.

Ο Κωστης που εχει ΔΕΠΥ αρα και απιστευτη ενεργεια, παιζει με την Πανδωρα και εξαντλειται ;) οκ αυτο ειναι ενα ατου για μενα χαχαχα.
Τον βοηθαει επισης να προσυλωθει στο παιχνιδι του και του κραταει το ενδιαφερον για ωρα.

Και φυσικα εννοειται οτι εχουμε και τα αλλα μαθηματα που διδασκει ενας σκυλος στο αφεντικο του... την φροντιδα, τον σεβασμο σους αλλους κτλ κτλ :)
Οσο περναει ο καιρος και δενονται περισσοτερο ειμαι σιγουρη οτι και αλλα καλα θα δω :)
Σκοπευω σε λιγο καιρο να αρχισω τον Γιαννη και τον Κωστη να εκπαιδευουν την Πανδωρα (στα βασικα, ελα, μεινε, κατω κτλ). Βεβαια τα ξερει ηδη ουσιαστικα τα παιδια θελω να εκπαιδευσω ;)

Αυτα που λετε προς το παρον!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3