Βασικός εμβολιασμός... μία απορία


Εκτωρ

Member
18 Απριλίου 2011
10
0
Thessaloniki
γεια σας και απο μενα...χθες απεκτησα ενα ομορφο κοκερ που ειναι πανεμορφο ο εκτωρ..ηθελα να ρωτησο εκανε τα πρωτα εμβολια στης 03.04.11 τα Vanguard Da2pi k vanguard cpv-lepto και σημερα που πηγα στην κτηνιατρο με ειπε οτι το επομενο εμβολιο ειναι στης 03.05.11...
ΑΡΑ εκανε 2 μαζι και εχει ακομα ενα?...γιατι ετσι με ειπε...
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Γεια σου εκτωρα, για τα εμβολια θα σου απαντησουν αλλοι πιο σχετικοι απο εμενα, εγω δεν ειχα ποτε κουταβι. Περνα απο την ενοτητα νεα μελη να μας συστηθεις και να μας βαλεις και καμια φοτο απο το κουκλι :D
 






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εμένα αυτά τα δύο τα έκανε μαζί με της λύσσας (Rabisin) στο τρίτο μήνα και ήταν τα τελευταία.. Είχε κάνει από τον εκτροφέα όμως ήδη το Nobivac Puppy DP στις 49 ημέρες και δύο Eurican DHPPI2 - L στις 61 ημέρες.

Έτσι όπως τα περιγράφεις σου άφησε για το τέλος της λύσσας. Αν δεν κάνω λάθος όμως πρέπει να έχουν προηγηθεί και άλλα. Δεν ορκίζομαι όμως, στο λέω σύμφωνα με το βιβλιάριο της μικρής μου.

(εμένα έκανε και το Nobivac KC, αλλά αυτό το ζητάς επιπλέον για τη λειμώδη τραχειοβρογχήτιδα- εμένα το ζήτησε ο εκπαιδευτής)
 
Last edited:


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Εμένα τα έκανε 3 φορές αυτά.
Είναι διπλά εμβόλια λογικά.
απλά το τρίτο το έκανε μετά από 1μιση μήνα αντί για 1 μήνα που ήταν η απόσταση από τα 2 πρώτα. και της έκανε και της λύσσας μαζί με το τρίτο.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Γενικά ισχύει ότι τα εμβόλια γίνονται και μετά επαναλαμβάνονται πριν γίνει της λύσσας. Έχει να κάνει με τα αντισσόματα της μάνας ή κάτι τέτοιο (δεν θα το παίξω ειδικός επί του θέματος).
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
ηθελα να ρωτησο εκανε τα πρωτα εμβολια στης 03.04.11 τα Vanguard Da2pi k vanguard cpv-lepto και σημερα που πηγα στην κτηνιατρο με ειπε οτι το επομενο εμβολιο ειναι στης 03.05.11...
ΑΡΑ εκανε 2 μαζι και εχει ακομα ενα?...γιατι ετσι με ειπε...
Προφανώς και θα έχετε τελειώσει πλέον τους εμβολιασμους αλλά γράφω για αυτούς που θα έχουν την ίδια απορία.
Τα Vanguard Da2pi και vanguard cpv-leptο καλύπτουν την μόρβα, λ.ηπατίτιδα, αναπνευστική νόσο, τις δύο μορφές της λεπτοσπείρωσης και τον τύφο.

Έχει κάνει δηλαδή ένα πενταπλό αλλά χρειάζεται τρεις επαναλειπτικές δόσεις από αυτό, άρα σας μένουν άλλες δύο και της λύσσας.
Ελπίζω να βοήθησα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π