Βγάζει υγρό από θηλές


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Τον Ιουλιο τελειωσε ο πρωτος τη οιστρος και απο τοτε ηταν καπως φουσκομενη απο κατω..Και προχθες καθως την χάιδευα στη κοιλιτσα παρατηρησα κατι υγρο στο χερι μου..Οταν πιεσα τις θηλες βγαζουν ενα κιτρινοπο υγρο ενω ειναι φουσκομενες λιγο.Χρειαζεται κτηνιατρο ή μπορω να κανω κατι μονος μου??
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ή έχει μαστίτιδα ή σου κάνει ψευδοκύηση και κατεβάζει γάλα.
Όπως και να έχει πήγαινε την στο γιατρό για να δεις τί έχει.

ΑΝ είναι ψευδοκύηση θα σου δώσει φάρμακα τα οποία εγώ προσωπικά δε συμπαθώ καθόλου.
Εμένα η δικιά μου πρόσφατα κατέβασε γάλα και το ξεπεράσαμε με νηστεία και προσευχή :D όπως συμβουλεύει ο denis.

Μην της πειράζεις τις θηλές, αν είναι γάλα τότε αντανακλαστικά (αν τις πειράζεις) θα κατεβάσει κι άλλο.
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Eπειδη δεν εχω διαθεση να δινω πεταμενα λεφτα σε κτηνιατρους. Αμα το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να παθει τιποτα παραπανω και ν χουμε αλλα??
παντως η συμπεριφορα του σκυλου ειναι κανονικοτατη παιζει τρωει τρεχει χαιρεται με τα παντα..κατατυχη το παρατηρησα αυτο με το υγρο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Eπειδη δεν εχω διαθεση να δινω πεταμενα λεφτα σε κτηνιατρους. Αμα το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να παθει τιποτα παραπανω και ν χουμε αλλα??
:confused::confused::confused:
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τι θα πει πεταμενα λεφτα,για την υγεια του σκυλου σου προκειται.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Eπειδη δεν εχω διαθεση να δινω πεταμενα λεφτα σε κτηνιατρους.
Τίποτα δεν θα πάει χαμένα.
Είναι δύσκολες εποχές αλλά σε τέτοια πράγματα δεν κάνουμε οικονομίες.

Πιθανόν να έχει ψευτοκύηση.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για ψευδικυηση εχω την αισθηση οτι εχει περασει λιγο παραπανω καιρος απο τη χρονικη περιοδο που θα επρεπε να εχει εκδηλωθει. Δεν εχεiς παρατηρησει τιποτα αλλα συμπτωματα; οπως φουσκωμα, να μαζευει τιποτα λουτρινα και να τα βαζει σε καποια γωνιτσα, καποια αλλαγη στη διαθεση;
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ψευδοκύηση

Παθογένεια

Η ψευδοκύηση εμφανίζεται 2 με 3 μήνες μετά τον οίστρο του θηλυκού σκύλου. Σπανιότερα
μπορεί να συμβεί 3 ή 4 ημέρες μετά από ωοθηκυστερεκτομή (στείρωση), όπως επίσης μετά από
χορήγηση προγεσταγόνων.
Πιθανή εξήγηση
Είναι πιθανό η συμπεριφορά αυτή της σκύλας, να είναι απότοκος της συμπεριφοράς που είχε ως
αγελαίο ζώο, που της επέβαλε την ανατροφή των ορφανών κουταβιών της αγέλης.
Πρόληψη
Το μόνο μέτρο που μπορεί να υπάρξει για την πρόληψη της ψευδοκύησης, είναι η
ωοθηκυστερεκτομή.
Πολλά ζώα σταματούν να εκδηλώνουν ψευδοκύηση μετά το 3ο έτος της
ζωής τους.
Κλινική εικόνα
Το ζώο έχει τα κλασσικά συμπτώματα του τοκετού (σχηματίζει φωληά, κάνει ωδίνες). Στις
περισσότερες περιπτώσεις παρατηρείται ανάπτυξη μαστικών αδένων και παραγωγή ορώδους
εκκρίματος και γάλακτος. Πολλές φορές συνυπάρχει ανορεξία, μυικός τρόμος, αδυναμία
απομάκρυνσης από το σπίτι, υιοθεσία αντικειμένων.
Διάγνωση
Η διάγνωση γίνεται από τα συμπτώματα και το ιστορικό (οίστρος πριν από 2-3 μήνες), ή
χορήγηση προγεσταγόνων.
Αντιμετώπιση
Συνήθως δεν εφαρμόζεται θεραπευτική αγωγή στη ψευδοκύηση, διότι τα συμπτώματα
υποχωρούν αυτόματα μετά από 15 περίπου ημέρες. Μπορεί να χορηγηθούν ηρεμιστικά φάρμακα
(ακετυλοπρομαζίνη, βαρβιτουρικά), εάν τα προβλήματα συμπεριφοράς είναι έντονα.
Για την αναστολή της γαλακτοπαραγωγής χρησιμοποιούνται η τεστοστερόνη, η βρωμοκρυπτίνη
(προκαλεί εύκολα εμέτους), και με περισσότερη επιτυχία η καβεργολίνη. Εάν συνυπάρχει
μαστίτιδα, χορηγείται η κατάλληλη αγωγή.


Πηγή

Εγώ πάντως στη θέση σου έναν έλεγχο θα τον έκανα. Κ βουρ για στείρωση γτ μάλλον θα το ξαναπαρουσιάσει.

Κ η μαστίτιδα:

Μαστίτιδα του Σκύλου

Παθογένεια
Μέσα από το στόμιο της θηλής του μαστού, ή και από λύσεις συνέχειας του δέρματος που
γίνεται από τα δόντια των νεογεννήτων, προκαλείται εισβολή κοινών μικροοργανισμών,
(σταφυλόκοκκος, στρεπτόκοκκος) με αποτέλεσμα την ανάπτυξη φλεγμονής. Σε αυτό συμβάλλει
επίσης η μη πλήρης κένωση του μαστού, από το γάλα.
Πρόληψη
Στην πρόληψη της μαστίτιδας συμβάλει η καλή καθαριότητα της περιοχής με ήπια αντισηπτικά
μέσα, ανάμεσα στα διαστήματα θηλασμού.
Κλινική εικόνα
Ο ένας ή οι περισσότεροι προσβεβλημμένοι μαστοί είναι διογκωμένοι, επώδυνοι στη ψηλάφιση.
Το δέρμα στην περιοχή παρουσιάζεται ερυθρό και θερμό. Το ζώο μπορεί να εμφανίσει πυρετό,
κατάπτωση και ανορεξία. Σε συμπίεση του μαστού ανάμεσα στους δακτύλους, παράγεται
έκκριμα γκρίζο ή γκριζοκόκκινο.
Σε πολύ προχωρημένες περιπτώσεις εάν δεν γίνει έγκαιρα
θεραπεία μπορεί να αναπτυχθεί γάγγραινα.
Διάγνωση
Η διάγνωση στηρίζεται στην κλινική εικόνα.
Αντιμετώπιση
Για την αντιμετώπιση της μαστίτιδας χορηγούνται ευρέως φάσματος αντιβιοτικά. Ανάλογα με
τις ημέρες της γαλουχίας και την ηλικία των νεογεννήτων, μπορεί να συστηθεί απομάκρυση
τους και χορήγηση στη μητέρα σκευασμάτων που σταματούν τη γαλακτοπαραγωγή.
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Είτε μαστίτιδα είναι είτε ψευδοκύηση δεν είναι ούτε ευχάριστα για το σκύλο ούτε είναι να τα περνάμε "αβρόχοις ποσί"...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Gioti δεν νομίζω ότι είναι κάτι που λύνεται με συμβουλές από το φόρουμ, πρέπει να την δει γιατρός.
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Οκ καταλαβα!θα την παω αυριο..Οταν ειπα πεταμενα λεφτα εννοω για τα λεφτα που δινεις χωρις αποτελεσμα. [Τραγικο παραδειγμα τα εμβολια,που για τα ιδια εμβολια σε αλλους πληρωνεις 25 κ σε αλλους 50.αυτη η διαφορα των 25 ευρω ειναι τα πεταμενα λεφτα.]

δεν ειπα οτι θα ρισκαρω την υγεια του σκυλου.Δεν ηξερα τι ηταν αυτο το υγρο γ αυτο και ρωτησα εδω.Αλλα δεν τρεχω στους γιατρους για το παραμικρο φτερνισμα...
Ευχαριστω πολυ ολους γ τις απαντησεις!!! Καλο απογευμα!