Βιταμίνη C.. γιατί δεν υπάρχει στην ξηρά τροφή?


iokasti

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2011
97
0
Ο εκτροφεας μου επισημανε προσφατα να δινω βιταμινη c στον σκυλο μου για ενισχυση του οργανισμου μιας κ αντιμετωπιζουμε ενα θεμα με τα ποδαρακια μας ..παρατηρησα οτι δεν υπαρχει στην ξηρα τροφη ουτε σε καποιες ειδικες βιταμινες που δινω στον κουταβο για τα κοκκαλα του απο τον κτηνιατρο..εσεις εχετε ακουσει κατι για την βιταμινη c?
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
[FONT=Verdana, sans-serif]Οι σκύλοι και οι γάτες έχουν ένα ένζυμο, το οποίο τους επιτρέπει να παράγουν τη δική τους βιταμίνη C, σε αντίθεση με τον άνθρωπο που δεν μπορεί να παράγει βιταμίνη C. Επομένως, δεν είναι πάντα αναγκαίο να χορηγείται η βιταμίνη C σε υγιή ζώα. Η χορήγηση της επιβάλλεται σε περιπτώσεις ασθένειας, τραυματισμού, άγχος, κόπωσης, γήρατος και σε σοβαρές χρόνιες παθήσεις. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, οι απαιτήσεις του οργανισμού των ζώων σε βιταμίνη C, είναι πολύ περισσότερες, από ό,τι ο ίδιος ο οργανισμός μπορεί να παράγει. Η παροχή σε αυτές τις περιπτώσεις των πασχόντων ζώων βιταμίνης C σε καθημερινή βάση, μπορεί να αποδειχθεί ευεργετική για την υγεία και τη ζωή τους. Η βιταμίνη C είναι πολύ ασταθής και καταστρέφεται εύκολα λόγω οξείδωσης. [/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ποσοτικές συστάσεις για τη δοσολογία παροχής βιταμίνης C για σκύλους και γάτες. Σύμφωνα όμως με τη διεθνή βιβλιογραφία, φαίνεται ότι τα κουτάβια, οι γάτες και τα μικρά σκυλιά χρειάζονται 250mg ανά ημέρα, τα σκυλιά μεσαίου 500mg ανά ημέρα και τα μεγάλα σκυλιά 750mg ανά ημέρα. [/FONT]
ΠΟΥ ΒΟΗΘΑ Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ C
[FONT=Verdana, sans-serif] Η βιταμίνη C μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη της δυσπλασίας των ισχίων στο σκύλο και στις αρθρίτιδες. Αυτό επιτυγχάνεται παρέχοντας τη δυνατότητα στο ανοσοποιητικό σύστημα να χρησιμοποιεί σωστά το ασβεστίο, το οποίο συμβάλλει στη διατήρηση των οστών και των αρθρώσεων και προστατεύει από πιθανή επιδείνωση. Η βιταμίνη C βοηθά σε περιπτώσεις δυσπλασίας του ισχίου, διότι συμμετέχει στο σχηματισμό κολλαγόνου, διατηρεί υγιείς τους συνδέσμους και τους τένοντες. Είναι σημαντικό επίσης να δοθεί βιταμίνη C κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια των έξι πρώτων μηνών της ζωής των κουταβιών, κυρίως σε φυλές που κινδυνεύουν να αναπτύξουν δυσπλασία του ισχίου. [/FONT]​
[FONT=Verdana, sans-serif] Η βιταμίνη C μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα της γάτας, ειδικά σε περιπτώσεις θεραπευτικών σχημάτων κατά των παθήσεων της γάτας της λοιμώδης περιτονίτιδας (FIP) και της λευχαιμίας. [/FONT]​
[FONT=Verdana, sans-serif]Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ C ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΣΕ: [/FONT]​
[FONT=Verdana, sans-serif]1.- Μείωση του κινδύνου του καταρράκτη με την καταπολέμηση των ελευθέρων ριζών που βλάπτουν το φακό. 2.- Βοηθά τα ζώα που πάσχουν από αρθρίτιδα. 3.- Βοηθά στην επούλωση πληγών και σε θεραπείες λοιμώξεων. 4.- Βελτιώνει την ουλίτιδα. 5.- Σαν αντιοξειδωτικό προστατεύει από τον καρκίνο και τις καρδιαγγειακές παθήσεις. 6.- Ρυθμίζει τις οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις. 7.- Υπεισέρχεται στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών, λιπών και υδατανθράκων. 8.- Μετέχει στη διάπλαση του συνδετικού ιστού. 9.- Επηρεάζει τη λειτουργία των ενδοκρινών αδένων.[/FONT]​
[FONT=Verdana, sans-serif] Η βιταμίνη C λειτουργεί καλά με τις άλλες βιταμίνες, ειδικά με τη βιταμίνη Ε.[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]Η βιταμίνη C βρίσκεται στα εσπεριδοειδή με πιο γνωστή διατροφική πηγή τα πορτοκάλια. Άλλες πολύ καλές πηγές της είναι τα ακτινίδια, τα γκρέιπ φρουτ, οι πράσινες πιπεριές, οι φράουλες, οι ντομάτες, τα πράσινα λαχανικά π.χ. (μπρόκολο) και οι γλυκοπατάτες. Προσθήκη καθημερινά βιταμίνης C σε φυσική μορφή ή σε μορφή σκόνης στη διατροφή του κατοικίδιου ζώου σας, βοηθά στη βελτίωση της συνολικής γενικής υγείας τους.
[/FONT]
Πηγή : http://www.vets.gr/sublist.php?subcategory_id=234

[FONT=Verdana, sans-serif]
[/FONT]​
 






Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ο εκτροφεας μου επισημανε προσφατα να δινω βιταμινη c στον σκυλο μου για ενισχυση του οργανισμου μιας κ αντιμετωπιζουμε ενα θεμα με τα ποδαρακια μας
Τί θέμα έχει με τα πόδια του;
Δες και αυτές τις συζητήσεις, γίνεται και λόγος για τη βιταμίνη C.

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4888-Στραβωμα-κουταβισιων-ποδιων!

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?7332-ΜΕΓΑΛΟ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΜΕ-ΤΟ-ΚΟΥΤΑΒΙ-ΜΟΥ!!!-ΒΟΗΘΕΙΑ...

Εγώ θα έριχνα την πρωτεϊνη, θα έκοβα πάσης φύσεως συμπληρώματα και θα το έριχνα στην ηλιοθεραπεία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τί θέμα έχει με τα πόδια του;
Δες και αυτές τις συζητήσεις, γίνεται και λόγος για τη βιταμίνη C.

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4888-Στραβωμα-κουταβισιων-ποδιων!

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?7332-ΜΕΓΑΛΟ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΜΕ-ΤΟ-ΚΟΥΤΑΒΙ-ΜΟΥ!!!-ΒΟΗΘΕΙΑ...

Εγώ θα έριχνα την πρωτεϊνη, θα έκοβα πάσης φύσεως συμπληρώματα και θα το έριχνα στην ηλιοθεραπεία.
Ηλιοθεραπεία;
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Μιας και εχω γνωσεις πανω σε θεμετα μεταβολισμου απαντω.
Καταρχας η ηλιοθεραπεια δεν συμβαλει στον μεταβολισμο της βιταμινης C .Αυτο που κανει η ηλικακη ακτινοβολια ειναι να μετατρεπει την προβιταμινη D σε βιταμινη D .Και η βιταμινη D συμβαλει στο σχηματισμο του σκελετικου συστηματος.Ας γυρισουμε τωρα στην βιταμινη C .Η βιταμινη C καταστρεφεται με την εκθεση στο φως και στον αερα αρα και να υπηρχε στην ζωοτροφη θα καταστρεφονταν απο την στιγμη που θα ανοιγονταν.(για αυτο και η μαμαδες μας μας λεγαν:πιες την πορτοκαλαδα σου πριν πεθανουν οι βιταμινες).Ναι η βιταμινη αποροφαται καλυτερα σε συνδιασμο με την Ε.
Μπορεις για λιγο διαστημα να δινεις στον σκυλο σου φυσικα τροφιμα με βιταμινη C οπως σπανακι με λεμονι και λαδι ή φραουλες μαιντανο πιπεριες κλπ. ή μπορεις να δωσεις ταμπλετες χαπια κλπ.(Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα τα φυσικα_)
Η βιταμινη βοηθα στην επουλωση πληγων, σε παθησεις πνευμονων και σε λοιμωξεις.
Τα τροφιμα με την μεγαλυτερη συγκεντρωση ( κατα φθινουσα σειρα) ειναι : Παπαγια, πιπεριες, μπροκολο ,λαχανακια βρυξελλων φραουλες. πορτοκαλια
Μιλαμε παντα για ωμα.
Ελπιζω να σε καλυψα.
 
Last edited:




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δηλαδή εγώ που δίνω στο σκύλο μπρόκολο και πορτοκάλια αλλά τα έχω στην συντήρηση του ψυγείου μέσα σε τάπερ, η βιταμίνη C ουσιαστικά αλλοιώνεται/καταστρέφεται?
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Για το πορτοκαλι οχι.Το μπροκολο αν το βραζεις ειναι μεγαλο μερος περνα στο νερο.Αν το κανεις στον ατμο διατηρειται.
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
γιατί υπάρχουν θέματα υγείας του σκυλιού που μπορεί να χρειάζονται παραπάνω ποσότητα βιταμινης κ αφού οι τροφές είναι φτιαγμένες για υγιη ζώα δεν την περιέχουν. οπότε αναρωτιόμαστε για τις πηγές...