Βοήθεια... εάν γνωρίζει κανείς.


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Καλησπέρα,
Αποκτήσαμε την περασμένη Πέμπτη ένα Yorkshire από το pets farma στη. Καλλιρόης, ύστερα από υπόδειξη οτι θεωρείτε από τα καλύτερα pet shop για κουτάβια. Το Σάββατο το βράδυ ξεκίνησε να βήχει ( σα να του εχει κάτσει κάτι στο λαιμό ) περίπου ανα 1 ωρα. Εχθές ήταν χειρότερα από άποψη συχνότητας ´μαι τον πήγα στο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι εάν εχει κανει τα εμβόλια που αναγράφονται ίσως να ειναι μια τραχιοβροχιτιδα και του ξεκίνησε αντιβίωση. Σήμερα το πρωί το σκυλάκι ήταν χειρότερα και έκανε περίπου 5 εμετούς και τα κόπρανα του ήταν αρκετά μαλακά. Τον ξαναπήγα στο γιατρό και μου είπε να το επιστρέψω άμεσα στο pet shop γιατι είχε υποθερμία 36, εξηγώντας μου και τις συνθήκες εκτροφής στην Ουγγαρία και το τι μπορεί να συμβεί στο σκυλάκι.
Το πήγα στο pet shop όπου ήταν καθησυχαστικοί λέγοντας μου οτι θα ειναι ένα απλό κρύωμα. Πέρασα να τον δω πριν από 2 ώρες και το σκυλί ήταν πολύ χειρότερα εμφανισιακά, κουλουριασμενο και χωρίς καμια όρεξη. Εκείνοι μου είπαν οτι ειναι ολα οκ και να μην ανησυχώ , οτι δεν έκανε καθόλου εμετό , οτι τα κόπρανα του ήταν καλά και η θερμοκρασία του οκ και οτι θα το παρακολουθήσουν 2 μέρες να δουν πως πάει.
Τώρα πως ειναι ολα καλά και το σκυλάκι φαίνεται χάλια... αυτό ειναι αρκετά περίεργο.
Εάν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να εχει βάση των συμπτωμάτων του ας βοηθήσει λιγο. Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις γιατι διάβασα για διάφορα περιστατικά κατα τα οποία επέστρεψαν τα σκυλιά στους ιδιοκτήτες ύστερα απο 2-3 ημέρες παρακολούθησης στα pet shop και μετα από κάποιες μέρες πέθαναν.

Το σκυλάκι θα γινει 3ων μηνών στις 2/4.
Ευχαριστώ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έχεις ένα άρρωστο σκυλί σε πετ σοπ και όχι στο σπίτι σου ή σε κτηνιατρείο, και ζητάς διάγνωση στο ίντερνετ, καταλαβαίνω σωστά; (σε παρακαλώ πες όχι)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το pet shop εχει κτηνιατρο μεσα η εχει αφεθει στην τυχη του το κουταβι?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγώ θα έπαιρνα φυσικά τα λεφτά μου πίσω,θα βούταγα το μωρό να το τρέξω μπας και προλάβω το κακό και θα τους πάταγα μια καταγγελία να είναι όλη δική τους...

Τραγικό λάθος η αγορά αυτή όπως και η ελλιπής ενημέρωση πάνω στην απόκτηση σκύλου...Ελπίζω να ενημερωθείς και εγώ ενημερώσεις πάνω στο θέμα αυτό..

Το σκυλάκι θα μπορούσε πραγματικά να έχει το οτιδήποτε...χρειάζεται περίθαλψη... είναι μωρό με πολύ άσχημο background...
 


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Έχεις ένα άρρωστο σκυλί σε πετ σοπ και όχι στο σπίτι σου ή σε κτηνιατρείο, και ζητάς διάγνωση στο ίντερνετ, καταλαβαίνω σωστά; (σε παρακαλώ πες όχι)
Έχω ένα άρρωστο σκυλί σε αυτούς που φέρουν την ευθύνη ύστερα από υπόδειξη του κτηνιάτρου. Ζητάω εάν ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ και οχι εάν θέλει να κανει κουλτούρα και να το παίζει ξερόλας ,βάση των συμπτωμάτων του ( λόγο πείρας , γιαυτό και η ερώτηση έγινε στο forum αυτό και οχι κάπου άλλου ) εάν θα μπορούσε να μας καθησυχάσει ή να ξέρουμε τι μπορεί να περιμένουμε.
 


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Το pet shop εχει κτηνιατρο μεσα η εχει αφεθει στην τυχη του το κουταβι?
Εχει κτηνίατρο, τον είδε και ειναι υπό παρακολούθηση σε αυτούς. Το pets farma βέβαια κλείνει στις 18:00 και θα τα ξαναπούμε με αυτούς το πρωί.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Είναι απαράδεκτο λοιπόν που αφήσατε το σκυλί σε αυτούς που ευθύνονται για την κατάσταση του και που όπως υποψιάζεστε σας δουλεύουν για την πορεία της υγείας του...από τη στιγμή που επιλέξατε να το αγοράσατε από εκεί είναι και δική σας ευθύνη η ζωή αυτού του πλάσματος...

Όπως αφέθηκε στη τύχη του μέχρι τώρα εκεί έτσι θα συνεχίσει να γίνεται. Γιατί για το petShop είναι απλά ένα προϊόν που εύκολα και φτηνά μπορεί να γίνει αντικατασταση του,με μεγάλο κέρδος μετέπειτα...
 


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Εγώ θα έπαιρνα φυσικά τα λεφτά μου πίσω,θα βούταγα το μωρό να το τρέξω μπας και προλάβω το κακό και θα τους πάταγα μια καταγγελία να είναι όλη δική τους...

Τραγικό λάθος η αγορά αυτή όπως και η ελλιπής ενημέρωση πάνω στην απόκτηση σκύλου...Ελπίζω να ενημερωθείς και εγώ ενημερώσεις πάνω στο θέμα αυτό..

Το σκυλάκι θα μπορούσε πραγματικά να έχει το οτιδήποτε...χρειάζεται περίθαλψη... είναι μωρό με πολύ άσχημο background...
Δυστυχως δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις τα χρήματα σου πίσω και το σκύλο
και τα χρήματα ειναι το τελευταίο που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή.

Το θέμα ειναι να γινει καλά και να μην έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Το εάν ειναι λάθος η αγορά η όχι ειναι κάτι άλλο που δεν αφορά τη συγκεκριμένη περίσταση.
Απλά αυτό που ρωτάω ειναι πολύ συγκεκριμένο και δυστυχώς δεν υπάρχει ακομα απάντηση.
Ευχαριστώ!
 


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Είναι απαράδεκτο λοιπόν που αφήσατε το σκυλί σε αυτούς που ευθύνονται για την κατάσταση του και που όπως υποψιάζεστε σας δουλεύουν για την πορεία της υγείας του...από τη στιγμή που επιλέξατε να το αγοράσατε από εκεί είναι και δική σας ευθύνη η ζωή αυτού του πλάσματος...

Όπως αφέθηκε στη τύχη του μέχρι τώρα εκεί έτσι θα συνεχίσει να γίνεται. Γιατί για το petShop είναι απλά ένα προϊόν που εύκολα και φτηνά μπορεί να γίνει αντικατασταση του,με μεγάλο κέρδος μετέπειτα...
Δηλαδή θα έπρεπε να μη λάβω υπ´ όψιν την άποψη 2 κτηνιάτρων και να τον κρατήσω στο σπίτι μέχρι να πεθάνει ;
Και μετα θα πήγαινα στο pet shop να τους κανω μήνυση.
Σωστά;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά με το να μην είναι κέρδος η βιομηχανία αυτή έχει να κάνει...

Τι απάντηση ψάχνεις ακριβώς?δεν έχουμε δει το σκυλί δεν είμαστε γιατροί... το πιθανότερο είναι να είναι κάτι πολύ σοβαρό αν είναι τόσο υποτονικό το κουτάβι. Μπορεί να είναι κρύωμα μπορεί τυφος μπορεί μόρβα...Μπορεί να πεθάνει...

Δεν ξέρω ποια απάντηση θα σε καλύψει,όμως κανε κάτι να σωθεί το μωρό και να μην ξανακάνουν αυτό το έγκλημα!!!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Όχι. Έπρεπε να κάνεις ότι μπορείς για να σωθεί!με κτηνίατρο της επιλογής και της εμπιστοσύνης σου με συνεχή παρακολουθηση και πλήρεις εξετάσεις.

Και να κάνεις και καταγγελία παράλληλα ναι...
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Θα έπρεπε να βρεις ένα κτηνίατρο που να σου κάνει καλά το μωρό.
Αν όχι ο πρώτος κτηνίατρος που πήγες, θα έπρεπε να πας σε άλλον και όχι να πας το μωρό στο πέτ σοπ. Το πολύ πολύ αύριο να σου πουν "λυπημένοι" οτι το κουτάβι σου έφυγε, ενώ τα πήγαινε τόσο καλά.
Αυτούς δε τους νοιάζει. Αφού τα τσέπωσαν από σένα, χ@στηκαν κιόλας.
Θα πουλήσουν το επόμενο τώρα.... Αναλώσιμα είναι για αυτούς, όχι ψυχές.

Να πας να το πάρεις αύριο το πρωί, μόλις ανοίξουν και να το τρέξεις ΕΣΥ σε γιατρούς. Να το πας σε κάποιον που να ξέρεις και να εμπιστεύεσαι. Και αν είσαι καινούριος σκυλογονιός και δε γνωρίζεις, ρώτα για γιατρούς από άτομα γνωστά σου ή και εδώ στο φόρουμ.
Μη το αφήσεις στιγμή παραπάνω σε αυτούς τους εμπόρους ψυχών.
 


Jdrim

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2016
153
100
47
Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά με το να μην είναι κέρδος η βιομηχανία αυτή έχει να κάνει...

Τι απάντηση ψάχνεις ακριβώς?δεν έχουμε δει το σκυλί δεν είμαστε γιατροί... το πιθανότερο είναι να είναι κάτι πολύ σοβαρό αν είναι τόσο υποτονικό το κουτάβι. Μπορεί να είναι κρύωμα μπορεί τυφος μπορεί μόρβα...Μπορεί να πεθάνει...

Δεν ξέρω ποια απάντηση θα σε καλύψει,όμως κανε κάτι να σωθεί το μωρό και να μην ξανακάνουν αυτό το έγκλημα!!!
Προφανώς δεν έχουμε να πουμε κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σόρρυ κιόλας αλλά οι τύποι ονομάζονται πετς φάρμα. Μα φάρμα????Πόσο το σκέφτηκαν;
Καταλαβαίνω οτι μπήκες εδώ για να σε καθησυχάσουμε, αλλά θα είναι θαύμα να βγάλει τη νύχτα ζωντανό. Χρειάζεται 24ωρη παρακολούθηση σε ΚΛΙΝΙΚΉ
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο σκύλος σου μπορεί να έχει από κάτι απλό μέχρι κάτι πολύ σοβαρό. Χρειάζεται κτηνίατρο, χρειάζεται εξοπλισμό, χρειάζεται βοήθεια. Αν δεν έχεις κάποιον κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι, μπορείς να πεις περιοχή για να σου προτείνουμε, κι είναι η μόνη υπεύθυνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε αυτή τη στιγμή. Είναι τραγικό να λες ότι το πήγες στο πετ σοπ γιατί είναι δική τους ευθύνη να το κάνουν καλά, ασχέτως αν μπορούν να το βοηθήσουν ή όχι, και παρόλο που έχεις αμφιβολίες και ο ίδιος αν είναι όντως όπως στα λένε. Προέχει να του δώσεις την καλύτερη βοήθεια που μπορείς, κι από τη στιγμή που είναι ο σκύλος ΣΟΥ είσαι ο πρώτος υπεύθυνος να τον βοηθήσει - εσύ, όχι το πετ σοπ. Ο λοιπός καταμερισμός ευθυνών, μπορεί να περιμένει...
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Δηλαδή θα έπρεπε να μη λάβω υπ´ όψιν την άποψη 2 κτηνιάτρων και να τον κρατήσω στο σπίτι μέχρι να πεθάνει ;
Και μετα θα πήγαινα στο pet shop να τους κανω μήνυση.
Σωστά;
Ο 1ος κτηνιατρος αν καταλαβα καλα σου πε να το επιστρεψεις οπως επιστρεφουμε τα ελλστωματικα προιοντα. Αλλιως δουλεια του ηταν να κανει ο ιδιος ο,τι επρεπε για να γινει καλα το κουταβι.
Τον 2ο κτηνιατρο (του πετ σοπ), αν καταλαβα καλα,δεν τον ειδες καν. Απλα σου παν οτι ολα πανε σχετικα καλα. Αλλα και να τον εβλεπες , ειναι προφανεςς οτι καλυτερα θα ταν να πας το κουταβι σε αλλο κτηνιατρο αφου ο 1ος κτηνιατρος τουλαχιστον σε ειχε ενημερωσει στο περιπου για τις αθλιες συνθηκες στις οποιες ζουν τα σκυλια προν πανε στα πετ σοπ.
Αρα ουσιαστικα καμια αποψη δεν πηρες για το τι πρεπει να γινει για την περιθαλψη του κουταβιου.
Περαστικα ευχομαι. Μακαρι να πανε ολα καλα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
γιαυτό και η ερώτηση έγινε στο forum αυτό και οχι κάπου άλλου )
Αυτο παλι που κανεις δεν νιωθει την αναγκη να ρωτησει εδω περα προτου προβει σε αποκτηση σκυλου,αλλα παραλληλα ολοι εχουν την απαιτηση να μαθουν γιατι πεθαινει το ενος μηνος κουταβι τους με ξεπερναει καθε φορα.

Ποια ειναι η πραγματικη (edited) ηλικια του κουταβιου;
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ωραία ερώτηση :
Αυτο παλι που κανεις δεν νιωθει την αναγκη να ρωτησει εδω περα προτου προβει σε αποκτηση σκυλου,αλλα παραλληλα ολοι εχουν την απαιτηση να μαθουν γιατι πεθαινει το ενος μηνος κουταβι τους με ξεπερναει καθε φορα.

Ποια ειναι η ηλικια του κουταβιου;
Το σκυλάκι θα γινει 3ων μηνών στις 2/4.
Έτσι του είπαν. Το θέμα είναι...του είπαν την αλήθεια;
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3